Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
10. jan 2012

@werumka
dakujem,budem sa držať približne tých jednotiek, i ked si neviem predstaviť ako sa počítajú také francúzske zemiaky,nejaké halušky......tak asi od oka(detská porcia)
ale aj chlieb váži rozne,niektoré druhy sú lahké iné ťažšie,ale dávam si tak jeden a prílohy tiež detské porcie,no vždy som po 2 hodinách už hladná,bola som niekedy zvyknutá strašne vela jesť(ako chlap)asi mi dobre pálilo,teraz je to pre mna strašné,tak by som si dala zo všetkého

maxkatka
10. jan 2012

@werumka věříš, že mě to taky napadlo... než zvýšit, tak snížit.... 😕 Jen jsem nevěděla JAK to nadhodit....

werumka
10. jan 2012

@gianni Moje mamka si na tohle našla dobrý způsob počítání, když jsem byla malá. Spočítala si, kolik jednotek (sacharidů) má jedna naběračka těstovin, brambor, rýže a pak když už ty porce uměla, tak už to šlo dobře i od oka. Zkus si to takhle někdy vyzkoušet, jakou porci udělá jedna naběračka a pak spočítat kolik má ta naběračka sacharidů (zvážíš to množství z té naběračky a podle tabulek dosadíš sacharidy) a pak už to budeš umět i od oka. Rozhodně to dětské porce nejsou. Jinak standardně jeden krajíc chleba, jedna houska, jeden rohlík - všechno má dvě jednotky. Stejně jako Tatranka - ta má taky dvě jednotky 🙂

@maxkatka No to věřím, protože je jasný, že to přidávání má akorát opačný efekt 🙂 Však to zkus - uvidíš, co to udělá 🙂

maxkatka
10. jan 2012

@werumka vyzkouším hned zítra... 😀

werumka
10. jan 2012

@maxkatka Jsem fakt zvědavá 😀 Já nejsem žádnej troškař, ale 17 jednotek inzulínu už mi připadá dost na to, aby to mělo nějakej efekt. A když to tak není a má to efekt opačnej, musí se udělat něco trochu jinak 😀

maxkatka
10. jan 2012

@werumka no mě to právě taky napadlo... že mi to sice navyšují, ale efekt nulový... 😖

werumka
10. jan 2012

@maxkatka Kdyby aspoň nulový, ale on je přesně opačný 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
10. jan 2012

@maxkatka ty jo 17j je už fakt hodně 😒 to by mě zajímalo co ti to udělá...já mám zase pocit, že mně inzulín to nijak zásadně nemění. Dneska jsem byla na návštěvě, zapomněla si inzulín, nabaštila se a za hodinu 7,5...sice se nevejdu do normy, ale jako s inzulínem bych o moc míň neměla.

mmaarrkkeettkkaaaa
10. jan 2012

@zuuzka tak to tě obdivuji, že jsi si přes Vánoce vůbec nic nedala, já ač jsem se fakt přemlouvala, tak to pro mě bylo neskutečné utrpení a odříkání. Nicméně už jsem měla po 35.týdny tak jsem občas něco zobla. Samozřejmě s mírou, ale lhala bych, kdybych tu tvrdila jak jsem si nic nedala. Většinou už po tomto týdnu má miminko všechno dovivinuto včetně plící, které se dotvářejí jako poslední, tak proto se asi říká, že už by to neměla mimčo nijak ovlivnit. nevím jaké máš tedy hodnoty, ale určitě nás tu více, které zhřeší. Pořád si říkám, že tělo určitě nějaký přísun cukr potřebuje, takže asi tak můj názor 😉 třeba tu budou i jiné, ale za mě je to takto.

mmaarrkkeettkkaaaa
10. jan 2012

@elisisse a co to je za hodnoty? to jsou po snídani obědu a večeři? že vždycky uvádíš 3 hodnoty...neříkej mi že by ti furt dělali OGTT...na lačno za hodinu a po 2...

zuuzka
10. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa No ja som sa drzala, Na zaciatku po zisteni tehu cukrovky som sa tak vystrasila, ze naozaj uz viac ako dva mesiace som nemala nic sladk a dodrzujem dietu. Piekla som vianocne pecivo a to ochutnaval manzel. Ten sa ale ku mne pridal, tak je pravda, ze doma som ani nemala tolko lakadiel. Ale je to strasne tazke, ja som vyslovene sladky buchtickovy typ a je to peklo. No nechcem, aby mi nasadili inzulin ak by to lietalo tak sa drzim. Mam si merat po dvoch hodinach a limit mam 6,8. Hodnoty mavam po jedle vacsinou do 6, niekedy do 6,5 a obcas sa mi stane, ak sa nehybem, ze mam cez sedem, raz po celodennom cestovani autom cez 8. Vyssie som este asi nemala. Meriam kazdy druhy den a zatial je to tak. Trochu som dufala, ze si budem po tom 35 tt dovolit viac, no ale asi uvidim. Kazdopadne do porodnice uz mam objednane palacinky s nutelou a slahackou 🙂

maxkatka
10. jan 2012

@zuuzka týjo po dvou hodinách máš povoleno 6,8? 😲 Do toho bych se i vešla docela často s "hřešením"... ale já mám 7,2 do hodiny a půl a to teda nedávám v poslední době ani s inzulínem.... 🙄

zuuzka
10. jan 2012

@maxkatka Ale uz ti to o chvilu konci a mas to za sebou 😉

maxkatka
10. jan 2012

@zuuzka no to sice jo.... ale už si píchám hodně... a docela dlouho... já si musela začít píchat snad od 30tt 😢 na noc... a pak se k tomu postupně přidalo ještě 2x denně (snídaně a večeře). 😔

zuuzka
10. jan 2012

@maxkatka Ale zvladas to fajn, ja som obrovsky panikar. Urcite by som kvoli malemu zvladla, co by som musela, ale predtym by som sa dobre vystresovala. Obcas som si citala vasu diskusiu na povzbudenie 🙂

oechidea
10. jan 2012

Keď u mňa zbadali tehu cukrovku, diétna sestra odporúčala, aby som si dala viacej bielkovín (mäso, syry, ryby, jogurty...) so zeleninami (ale tu opatrne s mrkvou, lebo je sladká a zvýši hladinu cukru v krvy) a menej škrobov (zemiaky, hrášok, fazuľa...) a uhlohydrátov (chlieb, ryža, cestoviny).
Opatrne tiež s ovociami - obsahujú veľa cukrov. Grapefruity a citróny sú vhodné.
Keď si dáš niečo sladké alebo cestoviny, daj si po ňom pohár vody so šťavou pol citróna. Mne pomáhalo.

zuuzka
10. jan 2012

@oechidea Super citron vyskusam. Cestoviny som ja uplne vylucila, tie mi teda dost dvihali cukor. Mozno skusim trosku zhresit a potom si zmerat, ale az v tom 36 tt.

maxkatka
10. jan 2012

@oechidea tak to je klasické doporučení pro diabetika... to jsme snad dostaly všechny... já mám blbé to, že jsem omezená ještě játrama... takže pro mě je zelenina tabu.... normální chléb taktéž.... maso, sýry i jogurty co nejméně tučné atd. takže o to hůř se mi to drží... 😢

mimys
11. jan 2012

@gianni ahoj ted ctu kousek zpátky a koukám, že jsi nakonec dopadla stejně jako já :-/ to je teda věc :-/
ted taky čekám, jak dopadnou ty protilátky a kolik vlastniho inzulinu jeste mám... naposledy mi to delali nekdy v listopadu, to jsem mela svuj inzulin nejak tesne na spodni hranici, ale co se deje ted, to nevim... mám tam jít až v dubnu... Tobe se jeste nejaky vlastni inzulin tvoří? Ja mám nějaký 3 jednotky... a pry je hranice prave 3 .. ale nevim, jestli jsem dobre pochopila... Tak cekam, co se v dubnu ukáže... ..protilátky mi jeste nedelali, ze snad cekaj, az se jim toho v laboratori sejde víc, nebo co... nechápu...

maxkatka
11. jan 2012

@werumka tak zkouška provedena... a dopadla dle předpokladu 😝 na lačno 4,6 a po snídani 8,9!!! Jo a nepíchla jsem 17j a ani 12j, ale pouze 11j.... páč mi končila ampule a nechtělo se mi dopíchávat 1j.... no na to, že včera po 17j jsem měla 10, že? Takže má efekt spíše snížení než zvýšení inzulinu....

maxkatka
11. jan 2012

@werumka jo ale měla jsem hodně špatnou noc co do spánku... spát jsem šla normálně ve 3/4 na dvanáct a usnula jako nemluvně... ale po půl hodině mě chlap vzbudil se stupidní otázkou "KDE JSOU ČISTÉ OSUŠKY!" (žijeme spolu skoro 11let a jsou stále na stejném místě) a jak mě probral a ještě pro takovou debilitu, tak jsem pak už nemohla znovu zabrat... začalo svědění a o půl čtvrté jsem vzdala převalování v posteli a šla háčkovat... vypila jsem mléko a zobla hrozen... v pět ráno jsem měřila glykemii a byla 7,4! (cca hodinu a půl po tom mléce a hroznech)... ještě jsem dala mátový čaj... a šla po té páté opět spát a vstávala jsem před sedmou... načež mě překvapila ta ranní 4,6.... teď jsem dost slušně unavená a půjdu snad zase spát... až teda skončí u nás právě probíhající "zkouška rozhlasu, právě probíhá zkouška rozhlasu" - už to jede od osmi 😖

gianni
11. jan 2012

@mimys
mne vôbec nepovedali kolko mám vlastného inzulínu,nemám šajnu
kolko jednotiek si picháš? ja 7,4,4 a 6
na kontrolu mám ísť o 2 týždne ,teraz nemám merať asi 3 dni a potom 2 dni po sebe,ešte ma len nastavujú,počítaš si sach.jednotky? ja som z toho ešte jeleň,ale ani nemám času,ty stíhaš?vo februári,alebo v marci pôjdem do Lubochne na taký rýchlokurz,ty nejdeš?

werumka
11. jan 2012

@maxkatka No tak to je skvělej výsledek 😝 Asi prostě musíš jíst v noci a píchat si míň inzulínu 😀

gianni
11. jan 2012

@werumka

@mimys
viete mi poradiť cca či môj dnešný obed bol o.k. a či som nezjedla vela, som najedená tak akurát
kuracia polievka(bez cestovín)so zeleninou, 4PL ryže(som aj odvážila-60g)s kur,pečienkou a 172g. francúzske zemiaky,1čl tatárka a 2 kyslé uhorky

boka79
11. jan 2012

Ahojte som tu nova, ja zijem v nemecku a tu su omnoho vyssie normy, cize podla nemcov nemam cukrovku, ale podla sk a cz som uplne hranicna,takze sama od seba som zacala riesit dietu a meranie po jedle. Ako presne to ma byt nastavene? Meriate od zaciatku jedla? Tu mi diabetologicka povedala, ze je vsetko ok, ale na sk mam kamarata, ktory mi predpisal dietu. Poradte mi!!!!!
Dakujem

werumka
11. jan 2012

@gianni Mno to už je hodně - ty brambory samy o sobě už by podle mě stačily a s tou rýží už je to opravdu hodně...

maxkatka
11. jan 2012

@boka79 Ahoj, v ČR je nejznámější stránka www.tehotenskacukrovka.cz Tam se dozvíš snad vše okolo diety, ale klidně se i ptej konkrétně...
Já se Tě zeptám, jak je to v Německu? Kolik, kdy a za jakých podmínek Ti to změřili.... je to pro mě hlavně pro zajímavost, protože i v ČR se to hodně liší... i o proti SK je to jiné....

llluckaaa
11. jan 2012

@oechidea Tak to by mě zajímalo, proč tvoje dietka rozlišuje škroby a uhlohydráty, když je to to samé 🙂 Resp. škroby jsou polysacharidy a uhlohydráty jsou sacharidy (polysacharidy, monosacharidy a oligosacharidy).

boka79
11. jan 2012

mawkatka

No prislasom na lacno do ambulancie, odobrali mi nalacno a potom som muselavypit tu hnusnu sladku vodu.Potom som sedela a o hod. a o dve mi zmerali zasa . A moc mi odobrali pred a po.
Ich hranicne hodnoty su ine : Nalacno do 5,1, po hodine pod 10, po dvoch hod. pod 8,5.... Dost velky rozdiel.

Jasom mala 3,2, potom po hodke 8,7 a po dvoch 7,6cize uplne na hranici. Viem na SK je po hod. pod 10, v CZ pod 8,8 sa mi zda.

Tu stranku som citala, len ako to meriate , to am sa mi zda nebolo. Hodinu od zaciatku jedla?
Niektore baby tu pisu hranice po dvoch, niektore po hodine. Ja meriavam po hodine. a Nalacno rano. Len neviem, co budem robit,ked sa mi to zhorsi, som len v 30.t. Teraz mam celkom opt. hodnoty.
ale tu mi inzulin nikto nepredpise, lebo formalne je vsetko ok.

gianni
11. jan 2012

@werumka
no tak potom neviem,ale pre mna by to už bolo velmi málo,teraz prešla hodina od obeda a už by som do niečoho zobla,ako som pred tým písala bola som zvyknutá na riadne dávky jedla a toto mi proste nestačí,neviem sa s tým zmieriť že musím tak málo jesť,nehovoriac o sladkom
tak raz denne si spravím zeleninový šalát k jedlu(asi tiež je toho dosť) dám 1 paradajku,kus papriky,kapustu,aj cviklu,uhorku,cibulu,no čo mám z každého po kuse a je toho dosť aby som sa aspon z toho zasítila
teraz idem urobiť krupicovú kašu asi z 30g.krupice a 4dcl mlieka na polovičku so synom tak hádam ako olovrant to nebude vela+ bezkof. káva s mliekom

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre