Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kacena00
12. jan 2009

campi já taky nejsem zvyklá sladit, spíš jen sem se chtěla zeptat, jestli aspoň občas můžu ten náš úžasnej medík, protože mi prostě bude chybět ta občasná snídaně chlebík s medem, a budu jen na manžela slintat 😀 no a taky piju bylinkový čaje, tak kdyby byl některej echt nedobrej na chuť tak abych věděla že si ho můžu vylepšit 😉 a momentálně jeden takovej mám, začla sem pít čaj z pýskavice (doufám, že to píšu dobře, nechce se mi vstávat a jít se přesvědčit), piju to jako prevenci mykoz na který sem v těhotenství začala trpět.

jinak taky nesladím, spíš jen tak hypoteticky, myslím, že umělý sladidla nadělaj víc paseky než si občas dát trochu medíku

jinak taky moc věcí sem neupravila, jen drobnůstky a množství..takže teď jím ještě víckrát než předtím (6-7 krát 😕 😅 😀 ), protože mám pořád hlad 🙂

kacena00
12. jan 2009

tak pro zajímavost si dneska fakt snažím sepsat co jím a nejím a podle toho si vypočítat sacharidy, no tak do oběda zatím napočítáno cca 60 g cukrů, na to, že bych jich měla za den dát 175 g, tak mi přijde, že spíš budu muset vymejšlet, jak je do tý celodenní dávky dostat 😀

zkrátka si ymslím, že to byl nějakej omyl 😎 no ne že bych z toho neměla radost, pozor si dávat budu, ale vím, že mám rezervy. každopádně to vysvětluje můj permanentní hlad- musím se nutit, abych nejedla po 1,5 hod. ale aspoň po 2 hodinách 🙂

evuse
12. jan 2009

Já jsem taky ze začátku měla problém tolik sacharidů sníst. Na diebatologii radili si třeba dát 100% džus, aby člověk do sebe dostal to množství co má mít, protože prý zas není dobře snažit se jíst sacharidů co nejméně, musí to být vyvážené.

kacena00
12. jan 2009

aha, no já si řikala, že si třeba chlebik s medem ke snídani nebo sklinku džusu dám, protože jinak nemám šanci...já teda nevim jak to je, moc tomu nerozumim, varovaly mě ať se cukrum vyhejbám a přitom já na ně budu muset přitlačit 😀

(a já fakt nebyla sladkožrout, podle mě to byla jen nějaká náhoda, že sem třeba den předtím dala odpo pár kousků cukrovího, třeba to taky ovlivňuje glymču následující den nebo nevím 😀

každopádně když sem si dala tu práci a ještě si z netu vyhledala další tabulky a spočtla si i ten svůj chleba, tak sem v klidu, rpotože si s těma dávkama sacharidů fakt můžu machrovat 😀

díky Evi 😉

campi
12. jan 2009

Aha, tak to ma clovek tech sacharidu snist dostatek? To jsem za celou dobu nepochopila🙂. A vzdycky preventivne jim min, abych to s nima neprehnala...

kacena00
12. jan 2009

no já taky ne, ale asi to bude tím, že mi nikdo pořádně nic neřek...je teda fakt, že mám pořád hlad, dnes sem to zkusmo počítala a s večeří (první) sem se dostla k 170g sacharidů, ale za cenu 3 poobědových svačin 😀 😀 nevím teda abych ráno dřív vstávala a večír chodila dýl spát,abych to ujedla 😀 😀

evuse
12. jan 2009

Kaceno 😀

horala
12. jan 2009

preberate presne to, co aj mne dnes napadlo: vie niekto, co sa stane, ked bude denny prijem sacharidov nizsi?
ja som dnes na ranajky zjedla jeden minicelozrnny rozok, na desiatu nic so sacharidmi, na obed styri lyzice kuskusu a v zelenine par koliesok mrkvi, na olovrant kusocek celozrnnej pizze a par mesiacikov jablka a na veceru asi tri lyzice cestovin s baklazanom, k tomu salat. je to malo?

mozno si budem istejsia, ked budem mat vahu, ale dnes som sa pokusala kupit ju, ale vsetky digitalne su po vianociach v nasej stvrti vypredane. slak ma ide trafit! a to som sa do tej diety chcela riadne obut. a po vikendovom studiu v tom mam akurat tak chaos, lebo co zdroj, to odporucanie. a to, ako na tom s cukrom som/sme, sa dozviem az o dva tyzdne na diakontrole 😒

evuse
12. jan 2009

Horalo, jde o to, že cukr v krvi má co nejméně kolísat, aby to neovlivňovalo miminko. Tudíž, po snídani se ti to trochu zvedlo(ale sacharidů jsi měla asi jen polovinu, co bys k snídani měla sníst), pak ti to pořád klesalo a klesalo, 4 lžíce kuskusu jsou málo, ale aspoň něco. Až ta celozrnná pizza ti asi cukr zas zvedla. Tudíž si myslím, že tady přesně nastává to, že ti cukr asi lítá, místo aby jsi ho postupnými dávkami sacharidů v každém jídle držela v nějakých mezích.
Jestli chceš můžu ti taky poslat ty tabulky s nějakým povídáním, jak k tomu přistupovat, co jsem poslala i Kacene. Na diabetologii v praze v UPMD v Podolí i dali totéž, ale tyhle jsem ještě před tím taky od někoho získala, protože mě to předem zajímalo. Kdyžtak mi do IP pošli email.

kacena00
13. jan 2009

aháá, no tak já sem včera měla těch sacharidů víc k večeru a teď sem zase přešvihla snídani, ale už to napravuju zákysem k přesnídávce, tím pádem za dopoledne budu mít to co potřebuju.. Evi, ještě že to aspoň někomu pořádně vysvětlily, jinak nevim, furt bych jaksi postrádala smysl svého konání 😀 díky

horalko já sem se včera hrabala netem a můžu ti poslat taky celekm šikovný tabulky a nebo odkaz na netu, jestli chceš, písni mi taky do IP mailovku 😉

campi
13. jan 2009

Ty jo, ja priznavam bez muceni, ze to beru s blizicim se porodem cim dal vic priblizne - hlavne obcas skoro zadnej sacharid nemam - dnes k veceri ratatouille a maso, tam zadnej cukr nevidim, leda bych pridala kukurici, ale to by zase nebylo to pravy ratatouille!

kacena00
13. jan 2009

no tak já myslím, že se ti vůbec nedivím 🙂 já to beru zatím dost vážně, páč začínám a taky proto, že mě to baví jako experiment 😀 hezky si to zapisuju od včerejška a počítám a mám z toho jundu, mě to prostě přijde zajímavý, ale celý dva měsíce to asi jako za zajímavost nebudu považovat a pak taky asi polevim...

mám ještě otázečku, na diabetologii mi dali jen takovej trapnej canc, z jedný strany je přibližná ukázka jídelníčku - je to stavěný na 175 g sacharidů na den, ale na jednom zdroji z netu je taková tabulka s potravinama a pochutinama a na začátku nějaký povídání a tam píšou pro změnu že diabetická dieta v těhotenství by měla obsahovat 275 g sacharidů..tak jak to je teda? nevíte některá, která ste byla víc in¨formovaná než já???

evuse
13. jan 2009

Kacko, mě tedy na diabetologii říkali 260-270 g sachariů za den. Dodržovala jsem to, měřila si cukr v krvi a měla jsem ho naprosto v limitech, takže to množství sacharidů bylo odpovídající. Kamarádka jí měla taky, chodila jinam a řekli jí stejné množství.

Campi ratatouille jsou těstoviny, ne? Tam sacharidy jsou - je v nich mouka- takže tam máš cca. 10g sacharidů v 50g vařených těstovin. Kdyby to bylo s bešamelovou omáčkou, je zahuštěná moukou, takže v ní by sacharidy taky byly. Kdyby to bylo s rajčatovou z protlaku, tam sacharidy určitě budou taky. Myslím, že přidávat kukuřici netřeba. Vem si pak třeba ještěj abko- teda podle toho jak velkou porci sníš 😉

A upřímně, s blížícím se porodem na to taky poněkud kašlu 😒 .

evuse
13. jan 2009

Jo ještě dodatek, k obědu bys měla mít asi 60g sacharidů.

campi
13. jan 2009

nee, zadne testoviny, je to sama zelenina - cibule, lilek, cuketa, rajcata a paprika a je to dobry

http://www.apetitonline.cz/recepty/1623-ratatou...

evuse
13. jan 2009

Aha, já myslela, že těstoviny 🙂

kacena00
13. jan 2009

no tak evuse já dostala do ruky papír a tam je 175 g... tak se nedivím, že sem hladová jak blázen...a to jak sem jedla předtím, když si to tak vezmu kolem a kolem by mělo bejt akorát, jediný co - přitlačit na zeleninu.včera sem udělala výkon - měla sem za celej den 185 g, tak já ti nevím, proč mi to nikdo neřekne...
vyfasuju canc papíru - 175 g, na netu se dozvím - těhu cukrovka - denní potřeba sacharidů 275 g, o celejch 100 g víc, ty mi to jen potvrdíš....

jako kdybych byla obézní, tak se nedivím, že mi dají míň, ale i když sem doteď přibrala 12 kilo, tak nijak široká nejsëm...mám čím dál větší pocit, že mě pěkně odflákli...

campi
13. jan 2009

Ja pribrala 4-5 kilo a mimco je malinko mensi, tak se utesuju, ze si občas můžu zařádit - i kdyz to tak casto nedelam. Zjistila jsem, ze je cokolada alergen a snizuje laktaci, takze po porodu zadny čokoorgie nebudou! Ale vrhnu se pak na buchty a koláče, možná dokonce začnu péct 😀

kacena00
13. jan 2009

tak to není potěšující info s tou čokinou 😠
já už péct začla, ale k tomu mě prostě donutila ta bzl. dieta 😀 ne že bych musela mít každej den upečíno, ale čas od času na snídani nebo pro návštěvu ..takže v tom asi budu pokračovat 🙂

navíc bych se ráda naučila i kvůli prckovi, aby nemusel čučet na spolužáky mlsnejma očima, pokud tohle zdědí po mě

ale ta čokýna ....no s tou začnu, až se rozkojim, jestli teda, protože jak na ni v těhu moc chuť nemám, tak se už jakožto bývalej čokoholik těším že se po porodu nebudu odbývat 😝 😀

campi
13. jan 2009

Peceni mi vubec nejde, bohuzel. Varim moc rada a dost se v tom vyžívám a prý je to i dobrý, ale moje pekařské výrobky jsou katastrofa - většinou nedopečeno uprostřed a spáleno dole... Ale v obchodech se prodavaji tak nedobre buchty, ze se to fakt neda jist, tak to ještě zkusím rozchodit.

A máš domáci pekárnu? A tobě ta celiakie nezmizela po puberte? Sestrenici joo, ale k normalnimu pecivu se nevratila, pac ji nechutnalo.

evuse
13. jan 2009

Já zrovna včera četla o domácích pekárnách, docela mě to láká, ani nejsou nějak moc drahé.

Jinak sladké papám i peču ráda 🙂 . Ale nic časově náročného. Jen bábovky, lité kolíče, drobenkové.. Motat plněný buchty 😒 . Od víkendu jsem už po druhé pekla z posledního Apetitu Jablkový nákyp. Akorát na podruhé z polohr. mouky a skoro polovinu jsem jí ještě nahradila ovesnýma vločkama. A cukru asi o 1/3 méně. Je to ňamka, ke sváče mám poslední porcičku. No na cukrovku nic moc.

Jednou jsem pekla bábovku a pak jsem podle výsledné váhy a množství surovin propočítala, že ke svačině bych si mohla dát jedinej kousek. Hrozný. Ale zjistila jsem, že třeba sušenky Opavia Zlaté oplatky mají na 100g cca 50g sacharidů, podle toho jaká příchuť. Vzhledem k tomu, že to balení je 145g, tak když si dám 2-3 kousky, tak se skoro nic neděje a člověk si aspoň mlsne 🙂

kacena00
13. jan 2009

campi podle toho co sem se kde dočetla je celiakie dědičný onemocnění a ten kdo má opravdu celiakii, tomu už do konce života nezmizí, léčit se bohužel nedá, jedinej lék, kterej udrží člověka s celiakií v dobrý kondici je jídlo, který je teda mimochodem trošku dražší, ale zaplaťpánbu že aspoň dostupný, na to abych si uvařila doma, jinak pro navštěvování přátel a nebo celodenní pochuzky po městě dost limitující...

kdysi dávno to bylo tak, že dítě, který mělo problémy, neprospívalo a bylo hubený, anemický, tak mu bez nějakýho velkýho vyšetřování prdli diagnozu celiakie a pak jen řekli, ať rodiče zkusí dávat lepek do stravy a když to bdue dobrý, tak ať se na dietu vykašlou.

no samotná diagnostika není nic moc žhavýho ani teď, pokud má dítě problémy, doktoři moc informovaní nejsou, protože se to projevuje ne nutně v oblasti trávicího ústrojí ale třeba anémií, problémy se zuby,problémy s ekzémy a alergiemi, problémy se štítnou žlázou, problémy s menstruací apod...

a když ten doktor není znalej, nedá si dvě a dvě dohromady

takže já budu letos slavit třicátiny a dietu budu v únoru držet rok... do té doby jsem se snažila s manželem o dítě leta, musela sem na operaci št. žlázy, dvakrát sem už byla těhule po 8 měsxících snažení, ale bohužel to nedopadlo...a s dietou (a ta diagnoza není storpocentní...ale prdím na to) mám minimum zdr. problémů nebo spíš žádný - otěhotněla sem po 3 měsících snažení a těhotenství je od začátku až doteď uplně bezproblémový a krásný a pohodový..

uf, dlouhý to povídání, ale neuměla sem na to reagovat ve zkratce... pardon 😅 😉

snazivazuzi
14. jan 2009

Ahojte tehulky,

neviete náhodou aká je horná hranica hodnot? Mala som 4,05 - 8,52, zajtra idem na dalsi test, som zvedavá ako dopadnem.

Za odpovede vopred dakujem 🙂

horala
14. jan 2009

dievcata! domaca pekaren je skvela vec. ja som nad nou dlho rozmyslala a napokon sme si jednu darovali k vyrociu zamatovej revolucie 😀 a nemozem si ju vynachvalit.
od cca roka nasho dietata som chlieb piekla ja - precitala som si totiz etikety na chleboch a usudila som, ze to mu este nemusime dat ochutnat - a vysledok sa s kupovanym i tym mojim neda porovnat. cesto na pizzu je úplne fantasticke, cesto na sladke kolace s ovocim alebo vianockove cesto tiez.

evuse
14. jan 2009

Zuzi, podle toho co píšou tady
http://www.diabetacek.cz/view.php?cisloclanku=2...
je to po hodině do 8,8

evuse
14. jan 2009

Horalo, normálně se mi sbíhaj sliny na křupavej chleba 🙂

Ještě to promyslím, ale dost mě to láká. Četla jsem, že jsou i takové, co mají formu na begety, umí dělat marmeládu, umí sklopit ty hnětací háky před pečením.... Jakou máte vy? Třeba i značku?

evuse
14. jan 2009

A recepty se sehnala kde? Je nějaká kuchařka? Nebo byly v návodu?

horala
14. jan 2009

evuse,
prave znacku sme vyberali dlho, napokon rozhodol vzhlad, takze mame znacku domo, ktora si vie sklopit hak. vie upiect zakladny, celozrnny, francuzsky chlieb, aj sladky s hrozienkami, orieskami, pripadne cokoladou, ma aj program len na cesto na pizzu, kysnute cesto, aj na dzem - to sme este neskusali. receptar bol sucastou navodu, okrem toho velmi dobre recepty aj hodnotenia pekarni pouzivatelmi najdes na dama.cz.

evuse
14. jan 2009

Diky 😉

kalo
14. jan 2009

Holky, to jste dobré, že si při cukrovce pečete chlebíky 😀 😀 Vždyť pečivo obzvláště má nejvíc sacharidů...mmm??? Teda mě diabetoložka povolila třeba jen čtvrtku rohlíku za den...Tak na 2 kousnutí 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre