Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
24. jan 2012

@werumka
Diky

ja uz mam niekedy pocit, ze mi z tej diety sibe, stale jem skoro to iste, na ranajky podobne, na veceru podobne, len obed je iny...
Zajtra idem s kamoskami vonku, co myslis, ako to vyzera s polovickou pizze?
Nechcem tiez vypadat ako taky pako, co si da salat, na ktory ani nemam chut

werumka
24. jan 2012

@boka79 To chápu 🙂 Ale za dva měsíce máš klid. Půlky pizzy bych se nebála. Zvlášť, pokud bude k obědu. Já si normálně dávám celou a nic mi to nedělá. Ale je dobré to nejdřív zkusit s půlkou.

maxkatka
24. jan 2012

@boka79 měřila jsem si dva dny... a furt jsem měla vyšší cukr, ale šlo to postupně dolů... už týden si neměřím... nemám čím.... a nemám penízky na to, abych si pořídila vlastní 😖 zatím si teprve vyřizuji rodičovský příspěvek na malého (nemám vůbec žádné příjmy) a je to docela slušná pakrána 😲

boka79
24. jan 2012

@werumka

ale nemam teraz prehlad, ty si mala teh. cukrovku? alebo ti ostala?

boka79
24. jan 2012

@maxkatka

To ti verim,ze to s tymi papiermi je na prd, poznam to od Lejky, mi to tot. zneprijemnilo zivot..Si vravela, ze tvoja mama ma,mozno Ti najblizsie pozicia na chvilku. Nemyslela som si, ze tak rychlo ukoncia monitoring cukrovky.

werumka
24. jan 2012

@boka79 Nene, já jí měla už před těhotenstvím 🙂 Mám cukrovku 1. typu.

maxkatka
24. jan 2012

@boka79 teď se tím nechci stresovat... péče o malého je docela vysilující (než si zvyknu zase na miminko a skloubím k tomu péči o Kristýnku) a na test půjdu někdy v polovině dubna....

boka79
25. jan 2012

@maxkatka

ano, ved ked sa dobre citis, tak je to ok.. Drzim palce.

boka79
25. jan 2012

@werumka

Aha, tak uz chapem, skade to vsetko ovladas, inak ketony bolo neg.

micicka
25. jan 2012

@boka79 ja som mala tiež tehu cukrovku, čítam, že si trochu na nervy 😒 nemusíš si dať len šalát, čo tak nejaké mäsko so šalátom, ja som mohla aj cestoviny, nejaký syr. ale aj tá pizza kľudne môže byť. alebo si daj aj niečo iné, tak ti vybehne cukor, myslím, že to nebude až také strašné, veď musíš vyskúšať, ako reaguje telo na dané jedlo 😉
ja som si dala aj klobásku, tak ale to boli potom iné hodnoty 😀 😀

@maxkatka ja som na opakovanej kontrole ešte nebola, mne povedali, že mám prísť medzi 4 až 6 mesiacom veku dieťatka. do 6 mesiacov od pôrodu by sa ten opakovaný test mal absolvovať

boka79
25. jan 2012

@micicka
Dik, odkedy robim dietu, mam celkom dobre hodnoty, mozno raz som prepiskla, je pravda, ale ze si meriam dva krat do tyzdna len... Skusim s tou pizzou, mam na nu taku chut a potom odmeriam. Som zvedava. S tou kavou mi to tiez& dobre vyslo, tak som rada. Na zaciatku, ked som si dala kavu na ranajky mi vybehla glykemia, teraz uz nie.
S.

micicka
25. jan 2012

@boka79 ja som zo začiatku tiež jedla dokola stále to isté alebo nič, lebo som myslela že nič nemôžem a potom som sa upokojila (aj to robí veľa) a brala to celé v pohode. ja som nemohla na raňajky pečivo - ani biele ani grahamové, tak som ho vynechala. ešte mi robilo veľký problém nejesť veľa ovocia, lebo práve v tom čase ho bolo neúrekom a ja ho milujem, tak som niekedy namiesto obeda dala veľa ovocia 😀

boka79
25. jan 2012

@micicka

Tak to je fajn,mna to len niekedy nebavi, tiez som uz zaviedla banany, lebo ich mam rada... pecivo nastastie mozem, co si jedavala na ranajky?
Musela si si aj pichat?
pozeram, ze tvoje baby tym vobec na vahe neutrpelo

micicka
25. jan 2012

@boka79 nie nepichala som si, len som merala doma cukor. mala som merať každý druhý deň niektoré z hlavných jedál, raz za čas celý deň, ale ja som merala podľa toho čo som jedla, aby som videla ako to znášam.
na raňajky som si dávala polystyrénový chleba so šunkou (lidl) a tvrdým syrom + zeleninka, potom aj čosi iné, ale už si nemôžem spomenúť 😠

miska_zv
25. jan 2012

Baby, ktoré ste už boli na tej kontrole po pol roku, zistili vám cukrovku, alebo to vačšinou po tehotenstve ustúpi????

maxkatka
25. jan 2012

@micicka no někdo chodí na kontrolní OGTT už po šestinedělí... mě řekli po 3 měsících... někdo až po půl roce... záleží na diabetologii...

llluckaaa
25. jan 2012

@maxkatka @miska_zv Moje diadr. je asi nejoriginálnější, já mám mít OGTT po roce. Už bych se tam měla objednat, ale nějak se mi nechce ☹ Nechám to až na únor...
@micicka @boka79 Holky, já měla každé ráno na snídani asi 40g ovesných vloček, půlku banánu a asi 120g bílého jogurtu, někdy jsem dala i lžičku medu a byla jsem s tím v pohodě, glykémie po hodině cca 5. A to se píše, že hodně těhulkám ty mléčné výrobky na snídani nedělají dobře. Mně to lítalo víc po špaldovém chlebu s vajíčkem ☹

miska_zv
25. jan 2012

@llluckaaa Aj ja idem až po roku :D

llluckaaa
25. jan 2012

@miska_zv Tak to už aby ses taky objednala, ne? Nebo už jsi? Já to pořád odsouvám.

boka79
25. jan 2012

@llluckaaa

ked is mala taku dobru glykemiu po jedle, to je super, po hodine 5, to mam zriedka, vacsinou kolo sest, sest a pol, min. 5,5 ale myslim, ze to je ok aj tak, nechcem padnut do katabolizmu..
Ja nemam ani sajnu, ake hodnoty maju nediabetici po hodine jedla...

@micicka

hmm, to znie lakavo 🙂 , rano mozem chlieb - celozrnny, ale menej, vecer mozem jest vela a nic mi to s glykemiou neurobi, je to sranda..

miska_zv
25. jan 2012

@llluckaaa ja idem teraz v piatok

gianni
25. jan 2012

@werumka ahojky, čo povieš na tresku s majonézou,kolko gramov jej môžem zjest napr. na ranajky ku 60g.chleba(tá gramáž chleba je o.k.?)neni na nej napísané kolko obsahuje sacharidov
a čo stevia? máš s nou skúsenosti? našla som jednu stránku kde ponúkajú z nej produkty ako napr. v prášku,tabletky,sirup,sušenú,viem že sa dá aj pestovať ale vela ludí písalo že to velmi čaj neosladí i kde ja to nepotrebujem na osladenie nápojov lebo ani pred tým sdom nesladila,skôr na varenie a pečenie,zatial používam len ob. cukor,ešte som si žiadne sladidlo nekúpila,síce hej mama mi kúpila candys ale to neni do pečenia,ešte som ho ani nepoužila

werumka
25. jan 2012

@gianni Ahoj! Majonéza má opravdu nepatrné množství sacharidů. Je to náročné pouze energeticky. Takže když si dáš třeba 200g, tak to nebude mít vůbec žádný vliv na glykémii. Já jím ke snídani víc než 60g chleba, ale je to spíš na Tvé osobní potřebě. Já osobně bych zvýšila na 100g (dva krajíce).
Se stévií nějak výrazně dobré zkušenosti nemám. Jeden čas jsem jí pěstovala, ale čaj skutečně neosladí. S pečením si myslím taky neuspěješ. Osobně bych kupovala fruktózu (mívají ji v obchodech normálně u cukrů), nebo fruktózu smíchanou se sladidlem (sladidlo na pečení- je to na něm přímo napsané) - tu mají zase u sladidel nebo u pečiva.

gianni
25. jan 2012

@werumka dakujem
toho chleba si určite dám viac ja toho vela znesiem 😉 len som sa bála

hanka10
26. jan 2012

@miska_zv Ja jsem byla 6 mesicu po porode a hodnoty byly uplne normalni. Ptala jsem se doktora na dia, jak velke riziko je u me, ze budu mit pozdeji cukrovku, a on mi rekl, ze pokud nejak nepriberu nebo tak, tak ze to riziko neni vyssi nez u ostatnich.

gianni
26. jan 2012

@werumka a s pizzou je to ako? zvykneš si ju dávať ?ja som si raz dala po dlhej dobe(už som mala strašnú chuť na nu)asi 300g a cukor strašne vyletel,dnes ju idem robiť chlapom a určite si znej asi aj dám len neviem kolko asi aby to bolo v norme,že by 200g.?viem že treba vyskúšať a zmerať ale ked budem stále takto skúšať a merať tak mi dôjdú prúžky,škoda že ich nedávajú neobmedzene aspon kým v tom človek nemá jasno,čo a kolko môžem

werumka
26. jan 2012

@gianni No já s pizzou problém nemám, ale hodně záleží na tom, jak jí děláš. Třeba kupované pizzy typu Gussepe nebo Ristorante ty jsou úplně v pohodě. Sním celou a nic to neudělá. Ale u domácí je třeba, aby se dělalo skutečně co nejtenčí těsto a nechat vykynout. Pak by ani těch 300g nemělo vadit. Nedávat kečup - jen rajčata, sýr, šunku - aby se tím už sacharidy nenavyšovaly.
Na proužky máš nárok určitě - sice se to musí posílat reviznímu lékaři, ale pakliže jsi na inzulínu, tak tam je to povolené množství mnohem vyšší.

boka79
26. jan 2012

@werumka

Hmm , ked sa bavime o pizzi, tak som to dnes vyskusala, dala som si najmensiu aka bola mozna a vybehlo mi na 8,6 cmukor po hodine, to som nemala uz asi mesiac.. takze asi mozem zabudnut do porodu 🙂

moodymare
26. jan 2012

@boka79- smetana do kavy se muze, pri dia diete se mleko do prijmu sacharidu nepocita, pokud je do pul litru denne, u tehu cukrovky ano, ale ma strasne malo jednotek, nekde jsem mela seznam, podivam se.

maxkatka
26. jan 2012

@moodymare 1dcl polotučného má 4,7g a 1dcl plnotučného má 4,6g sacharidů....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre