Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

denousek
1. feb 2012

@boka79 aha 😀 no myslela jsem si to 😀 no jo deti...

boka79
1. feb 2012

@denousek 😀

Hej deti, ale bohuzial som ako ona, potom chytim niekedy hysak aj ja 🙂

maxkatka
2. feb 2012

Ahoj holky, vůbec nestíhám sem nějak aktivně chodit... Malej je přes den docela v pohodě... ale zato v noci... noce jsou nás katastrofa a já jsem pak jak chodící mrtvola... a do toho mi onemocněl kocour... je od včera u veterinářky a do hodiny ho tam bude vyzvedávat můj chlap a dozvíme se co a jak dál... zatím teda víme to, že mu uvízlo něco mezi žaludkem a tenkým střevem... ale naše finanční situace není zrovna růžová a i tak to stálo už strašně moc peněz, že obdivuji mého chlapa, že to tak dobře nese... já teda ne-e... nejen to, že o kocoura možná příjdu (nechala jsem rozhodnutí na chlapovi a nebudu mu nic vyčítat, protože ten kocour už by mohl být pozlacený, kolik jsme za těch 6,5 roku do něj nacpali peněz), ale možná ne-e, ale teď to bude stát naprostý majlant... a může se to opakovat, že... 🙄

Kristýnka je docela v pohodě... na malého nežárlí, ale je strašně divoká....

Jo a už se smiřuji i s cukrovkou... po jídle docela často v puse cítím, jak mám vysoký cukr... glukometr teda nemám, ale prostě to tak bude... Jinak nějaké dobré stravovací návyky teď teda nemám... vůbec nevím kdy a co jíst... malého všechno nadýmá, ale zase ta moje podrbaná jaterní dieta (ještě stále jsem nebyla u praktického lékaře na testech, tak nevím přesně jak na tom jsem) dělám kompromisy, ale není to asi přínos ani pro mě, ani pro malého... Jinak stíhám jíst tak 3x denně... snídám až tak kolem 11 hodiny, protože malej po probdělé ubrečené noci usíná mezi osmou a devátou a já taky a nemám sílu ani vstát a jít se najíst... a ani nemám hlad...

Takže toto jen v rychlosti....
Snad zase brzo nakouknu...

boka79
3. feb 2012

@maxkatka

Ahoj, ejj normalne dostavam strach pred tym, co pride... 🙂

Ale aj tak ti prajem , aby to rychlo preslo... 🙂 a aby malickeho netrapili prdiky.. 😉

Majte sa pekne

mimys
4. feb 2012

@gianni @maxkatka @werumka Ahoj ja taky nestiham sem chodit nijak často... dneska snad po 14 dnech...
U nas vsecko docela v pohode... malej je zaltíčko. Cukrovka se drží zuby nechty a nevypada, že by dala pokoj. Taky nijak nestiham pravidelne jidlo, coz neni moc dobry... ale co clovek nadela s 4 chlapama v domě 🙂
Snazim se alespon dodrzovat dietu, svacim, kdyz zacnu mit hlad, nebo citim, ze jde nejak podezrele cukr dolu...
Glykemie se drzi v rozmezí 6-7,5, ( krome obcasneho hypa) obcas nekdy vyskočí na 14 --- to kdyz se v tom zmatku píchnu, ale zapomenu natáhnout do pera inzulín 😀 ... jsem to ale sklerotik, co?? už se mi to stalo 2 krat.
@maxkatka
Držím ti palce, aby se cukrovka rozhodla odejít! alespon tobě atˇdá pokoj! To je zvlastní, že citíš cukr v puse... to ja necitila v puse nic, ikdyž jsem mela 18... Hubneš? třeba to cukr není... kdy pujdes na test ?

kkomtesa
4. feb 2012

PARALEN - UŽ NIKDY VÍCE!!!!
Paracetamol výrazně zvyšuje risiko vzniku asthmatu, alergií, atopického eksemu, bronchitid a CHOPN a to už při jednorázovém užití. Alergologové a imunologové to vědí už 5let!

Ahoj holky, dovoluju si dát upozornění na risika nejoblíbenějšího léku v těhotenství, při kojení a u dětí - dala jsem dva články na svůj profil.

maxkatka
4. feb 2012

@kkomtesa Nic proti, ale co chceš podat při teplotě???? 😕 Něco s brufenem??? Že by??? Přečti si něco o nesteroidních antirevmatikách a myslím, že se ráda vrátíš k paracetamolu....

kkomtesa
5. feb 2012

@maxkatka Ahoj, osobně bych malému i sobě v těhotenství a při kojení dala zábal nebo vlažnou sprchu. Pokud by to nešlo jinak, pak ten ibuprofen, nebo aspirin. Prý o ibuprofenu vyšel nějaký děsivý článek, ten jsem ještě nečetla. V uč. porodnictví se píše, že za bezpečnou dávku acylpyrinu se po celé těhotenství považuje 75mg/denně, vyšší dávky vedou ke krvácivým projevům u matky i plodu, k prolongaci porodu i celého těhotenství a předčasnému uzávěru ductus arteriosus Bottali. Ibuprofen co se týče gastrointestinálních nežádoucích účinků, má nejmenší riziko. Myslím, že při krátkodobém podání je bezpečnější, a taky se k němu může přidat inhibitor protonové pumpy na ochranu sliznic trávicího traktu (ten se u dětí může dát od 1 roku a v těhot. a laktaci opatrně).
V těhotenství je problém jakýkoli lék. Ibuprofen se nesmí ve 3. trimestru zase z důvodu předčasného uzavření tepenné dučeje mimojiné, dětem do 3M, a na netu jsem se dočetla, že při plánovaném otěhotnění může znemožnit uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a v ranném těhotenství způsobit potrat, ale v Remedii se to nepíše, jinak kamarádka gynekoložka mi řekla, že dávkování v těhotenství je max 200mg/den max 48hodin a po 32. týdnu nepodávat.

gianni
5. feb 2012

@kkomtesa velmi sa v tom nevyznám ale mne tiež aj počas tehotenstva aj pri kojení odporúčali len paralen

llluckaaa
5. feb 2012

@kkomtesa A není to nějaký blud? Vědí o tom alergologové a imunologové, ale gynekologové a pediatři ne? Řekla bych, že toto bude jako u ostatních léků individuální záležitost. Já jsem např. alergická na ACP, takže na výběr moc nemám. A chladit miminko pod sprchou, tak to bych si tedy rozmyslela. Pediatři doporučují max. vlažnější obklady na zápěstí nebo kotníky, případně nasadit mokré ponožky. U malošků, kdy teplota rychle vyrazí přes 40, bych se na to ale určitě nespoléhala 😒

kkomtesa
5. feb 2012

@llluckaaa nemyslím si, že je to blud. ty studie byly na statisících (!) dětí (v případě těhotných jsou čísla 9400 1442. vlažná sprcha je v pohodě.

maxkatka
5. feb 2012

@kkomtesa můžeš dát přímo odkaz na článek??? "projela" jsem net přes google a nic takového co tu píšeš mi nenašel... podle mě je to blud jak vyšitý!!!! Když jsem před známou lékařkou řekla, že jsem malé dala Nurofen pro děti, tak se naprosto zhrozila, že jakýkoliv lék s brufenem by svému dítěti nikdy nepodala a už vůbec né trávicím traktem!!! a jak píše llluckaaa, tak dost lidí je na ACP alergický!!! Můj bratr po něm třeba strašně krvácí!!!! Myslím, že je to kvůli kyselině acetylsalyciové... Paralen mi příjde jako bezpečný lék při podávání v rozumných dávkách (tak jako všechny léky).... a tím, že je užívaný dlouhodobě (iks let), tak si nemyslím, že by nějak extrémně způsoboval Tebou výše uvedené problémy...

michamicha
5. feb 2012

@kkomtesa mě to přijde opět jako nějaký výkřik do tmy, taky bych si ráda početla, prosím odkaz přímo na článek (původní, ne ten tvůj tady na MK) 😎

llluckaaa
6. feb 2012

@maxkatka On je hlavně paralen špatný na játra, ne? Neříkali ti o něm něco v tom smyslu? Ale tady opět platí, že každý má jinou citlivost a je to až při delších užívání. Pro mimina na horečku by se měly hlavně čípky, ne nějaké sirupy...
Jaks to myslela, že ne brufen trávicím traktem? Jako čípek nebo jsou i nějaké kapky do nosu či tak??? 😉

kkomtesa
6. feb 2012

@maxkatka @michamicha http://www.tribune.cz/clanek/24769
Ahoj, je to na Medical Tribune, uveřejnili to v listopadu. Ten svůj komentář bych ještě chtěla opravit a doplnit - volala jsem naší dětské alergoložce a večer by mi měla k tomu poskytnout podrobnější informace ohledně ostatních léků, napíšu vám.

kkomtesa
8. feb 2012

@michamicha @gianni @maxkatka @llluckaaa

PARACETAMOL, IBUPROFEN, KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ - RISIKA A INDIKACE LÉKŮ UŽÍVANÝCH V TĚHOTENSTVÍ, PŘI KOJENÍ A U DĚTÍ A FYZIKÁLNÍ METODY CHLAZENÍ PŘI HOREČCE
Opravuji komentář k článkům: omlouvám se - spletla jsem jména autorů - každý článek je od jiného autora se stejným příjmením. Poprosila jsem také o písemný komentář paní doktorku Křikavovou, naši dětskou alergoložku, který uvádím v plném znění. Jejího názoru si velice vážím, je velmi uznávaná nejen v Českém Krumlově. Budu moc ráda za váš názor na věc.

llluckaaa
8. feb 2012

@kkomtesa Děkuju, určitě si pročtu.

boka79
9. feb 2012

Ahojte, zasa sa hlasim k slovu po dlhej dobe, nech nam ta tema nezmizne...

Tie, co uz maju deticky a mali pri tehu cukrovku, som sa chcela opytat, v akom rozsahu ste zmenili po porode stravu?
lebo mom. je moja vaha stale mensia a mensia, ale stale ok., a ked budem dojcit, mala by som prijat viac kalorii, nie som si ale ista, ci teraz tie kalorie su vobec dostatocne, ked chudnem..

Co ste zmenili po porode?
Diky

gabulenka
9. feb 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli se k vám můžu přidat. Byla mi zjištěná těh.cukrovka. Týden držím dietu, ale protože výsledky nebyly nic moc, tak od včerejška píchám 3x denně 3jednotky inzulinu 😒 Zatím jsem ze všeho pořád vyděšená, i když jsem dostala nějaký plán na diabetologii co jíst, tak vůbec nevím co vařit, co si můžu dát na oběd, k večeři... Už po týdnu se mi vytrácí fantazie. Přijde mi, že pokaždé najdu něco, co by mohlo vadit. Budu ráda za vaše rady a zkušenosti. Díky moc 😉

llluckaaa
9. feb 2012

@gabulenka Ahoj, už si pícháš tak brzy? Já s inzulínem zkušenost nemám. Taky jsem ze začátku měla problémy s vařením, ale během chvillky jsem si zvykla. A recepty jsem přizpůsobovala potřebě. Co třeba bys chtěla vařit a nemůžeš? Moučníky jsou asi jasné, omáčky jako rajská taky, ale pak je celkem volné pole působnosti, ne?

stvura
9. feb 2012

Ahoj, tiez sa chcem spytat, zistili mi tehu cukrovku pri tretom dietatku, ci treba drzat nejaku specialnu dietu (obmedzit nieco) alebo co dodrziavat...ono totizto ja mam cukor normalny (resp. som pred vypitim tej glukozy mala), aj vcera co som si merala bol uplne v norme (pozicala som si od svokry merac). Zajtra idem k dietologicke, tak som zvedava co mi povie. Ako ste postupovali? Pre mna je to cosi nove, lebo sladke veci nejako extra nejem ani nevarim, pri dvoch predchadzajucich tehu som mala cukor v norme...dakujem

llluckaaa
9. feb 2012

@stvura Ahoj, pročti si tyto stránky, ty jsou pěkně napsané http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk.... A jaké jsi měla hodnoty při OGTT? Mně stačila dieta, glykémie se mi dařila udržovat pod kontrolou i bez inzulínu.

stvura
9. feb 2012

@llluckaaa dakujem, precitala som si a skoro vsetko dodrzujem...ja som byvaly vegetarian, takze moja strava je skutocne dost dieticka (nejem ziadne tucne maso, udeniny, ziadne instanktne veci, mlieko pijem velmi obmedzene, cast tehu len sojove), kedze donedavna som neustale zvracala, tak vela jedla dnu neslo (som v 7m tehu a pribrala som 2kg). Som plnostihla, to je pravda, od prveho tehu som neschudla ani kilo, takze mam na sebe +20kg nadvahy a kedze dojcim (uz tri a pol roka coskoro) tak vyrazne chudnutie ani nie je nejako mozne.
Hodnotu pred vypitim glukozy som mala 3.9, po dvoch hodinach 9.3. Vcera vecer som mala hodnotu 4.5, dnes som nestihla, no zajtra si budem merat aj rano nalacno a po hodine a tusim vecer ci ako sa to ma. Dietatko je podla sona uplne normalne na svoj vek, nie je ani vacsie ani mensie (moje dve predchadzajuce boli prenasane a mensie - 3kg deticky obe)

maxkatka
9. feb 2012

@stvura ahoj, třeba budeš ten typ, co mu sice OGTT vyšel špatně, ale při správných stravovacích návycích nebude potřeba nějaké velké omezení... jíst pravidelně a omezit volné cukry... já takové štěstí neměla... dieta nepomáhala...

maxkatka
9. feb 2012

@gabulenka ahoj, tak to šlo teda rychle, že už po týdnu Ti dali inzulín!!! Jaké máš hodnoty????

gabulenka
9. feb 2012

@llluckaaa jojo, tak brzo. Mě ty hodnoty docela lítaly, nejvíc jsem měla tuším 8,8. Prostě jsem se po jídle nevešla do 7,2 a před jídlem do 5,3 🙂 a to jsem dietu fakt přesně dodržovala. Nevím no ☹ Hrozně bojuju s chutěma na sladký, ale hrozně. Na zač. těhotenství jsem sladký nemohla ani vidět a ted fakt trpím 🙂 Moučníky, omáčky, smažený, netučný, to mi je jasný, ale jestli třeba trochu vůbec můžu zahustit kapustu, špenát nebo guláš atd. Nemůžu knedlíky, minimálně mrkev, hrášek, kukuřice, čer.řepa... Asi to zní hloupě, ale jsem fakt úplně tupá co vařit. Čumím do lednice a nevím 😀 Nebo co si dáváte na svačiny příp.večeře???
@maxkatka nevím, asi to chtěli utnout hnedka, mám prý málo jednotek, od včerejška co píchám inzulín tak se do norem vejdu, tak uvidíme. Hodnoty jsem měla skoro vždy přes normu. Jen když jsem se šla projít, tak jsem se vešla, ale to taky pořád nejde. Abych po každým jídle někde chodila. Navíc mám rizikové těhu a klidový režim, tak to je taky těžký 😒

llluckaaa
9. feb 2012

@gabulenka Proč nemůžeš knedlíky? Guláš můžeš zahustit strouhaným bramborem nebo rýžovou instatní kaší, ale šla by i mouka, ne? Nebo tu ti taky zakázali? A omáčky nesmíš vůbec? Proč? Ne do všech se přece dává sladidlo. Na svačinu třeba celozrnné pečivo s lučinou, cottage, zelenina, kefír ap., k večeři těstovinový salát, pečivo s pomazánkou (tvarohová, rybičková, luštěninová) nebo z teplých jídel čočka na kyselo s vajíčkem, šmakoun s bramborem a brokolicí, kuskusoto, rizoto, nějaká ryba na másle nebo dušená se zeleninou s bram., polévka s pečivem...

gabulenka
9. feb 2012

@llluckaaa to nevím, řekli mi žádný knedlíky, když už tak jednou za dlouhý čas a 2ks, omáčky a polívky neslazený a hlavně ne ty zahušťovaný. Takový hutný. Nevím, asi jsem zbytečně moc vyděšená, protože jsem na začátku. Měla jsem taky velký strach, že to ublíží mimču, že budou komplikace atd. Doktorka říkala, že mimču to nemůže ublížit a že jsem pod dohledem tak uvidíme jak to půjde dál. Díky moc za tip 🙂

llluckaaa
9. feb 2012

@gabulenka Já knedlíky normálně mohla (a měla jsem tam napsané 4 plátky) a omáčky taky. Kolik máš jíst denně sacharidů? Jo, neboj se, oni tě pohlídají.

stvura
11. feb 2012

@maxkatka no uz meriam treti den, bola som aj u diabetologicky a vzdy vsetko v norme...nestalo sa to niektrej z vas? Dokonca nemam vysiu hodnotu ako 5.5 ani po jedle...uvidime ako vyjde test, mesiac si musim merat hodnoty 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre