Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

denousek
14. feb 2012

@boka79 to bylo mereno 23.1.. a laboratorni testy byli ok

boka79
14. feb 2012

@denousek

to je super
tak si nerob starosti, uvidis, aky bude najblizsie

denousek
14. feb 2012

@boka79 jj myslim ze kdyby to bylo blby tak dr prece vi co ma delat ze.. 🙂

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Začátky bývají těžké, ale po pár týdnech si zvykneš a budeš to zvládat v pohodě. Děcko už máš ve věku, kdy se umí najíst, dojít si na záchod a možná i oblíkat a bude se to pořád zlepšovat. Navíc bude jaro a můžete většinu času trávit na pískovišti 🙂

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

Hej je to pravda, len s tou samostatnostou je to take vselijake, ona ma tvrdu hlavicku a ako sa jej chce, nejako bude, a tiez to pieskovisko, to je moja utecha...
Uvidime,hadam to prezijem, chcela som, mam to...

boka79
14. feb 2012

@denousek

Hej , ved ano, ale keby naozaj ta hodnota sedela, tak aj ona ti povie, ze to nie je ok.

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Buď optimista! Náš malý se taky ještě pořád sám neobléká a nesvléká a s jídlem je to všelijaké. A a s tím záchodem - teď zrovna hodně bojujeme (je mu skoro 3,5 roku). Ale zvládnout se to dá, rychle se to zlepšuje a hlavně ty se naučíš dělat věci rychle a dobře si to zorganizovat...

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

diky za povzbudenie, ja si nemyslim, ze u Lejky to je problem , ze je nesamostatn,a skor ked nieco nechce, tak nechce, aj ked vie a je to pravidelne a dost casto...
S tym nic nenarobim... Ale je zlata, uz sa snazi natierat si chlebik, a nalievat mliecko , ale obliiekanie, to nie je pre nu, to sa lady necha velmi rada obliect a a obut... 🙂

Je to maly certik. Dievcatka su ine ako chlapci 🙂

denousek
14. feb 2012

holky klid muj malej ma 4 roky.. na wc sam nastesti chodi ale jeste se sam nevytře toby dopadlo 😀 ae sa se neprevlece ne ze by to neumel ale nechce se mu .-D ale ve skolce to zvlada...

boka79
14. feb 2012

@denousek

to iste lejka, ona vie, ale nechce, a niekedy sa s nou musim hadat, ale k nicomu to nevedie, ked niekde chce ist, tak sa hned obuje, aj ked naopak, ale inak nemam sancu... V skolke to robi sama.. A mna to zlosti, ale asi to je normalne.. 🙂

Inak zachodik klape tiez, len ocistit musim ja , vystrci ritku a utrieme, ale po piskani uz to robi sama.

llluckaaa
14. feb 2012

@denousek Tak to je přesně jako u nás. Ve školce to jde, ale doma ne... Teda on sám na záchod chodí, ale teď měl dlouho zácpu s bolestmi, tak se dost bolí a nechce se mu ☹
@boka79 Náš malý taky to oblečení nechce dělat sám, ikdyž to umí. Moc to nehrotím, jednou mu to dojde, že ho maminka nemůže oblékat věčně 😀

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa
asi som niekedy na nu trochu prisna, moznomusim trochu polavit 🙂

denousek
14. feb 2012

@llluckaaa to mel malej na vanoce,,zacpu.na stedrej den leetel manza do lekarny po projimadlo...a najednou zaal malej jist presnidavky aby muto slo lip 😀

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 U nás přísnost nezabírá. Nejlépe zabírá, když ho poprosím, aby mi s něčím pomohl.

boka79
14. feb 2012

@boka79
@denousek
No moja asi zapchu este nemala, chodi dva krat denne kakat. 🙂 ma po manzelovi 🙂

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

no u nas toez nezabera, ale vzdy sa snazim trochu sa presadit.. 🙂 My mame niekedy taky maly boj, lebo sme podobne, ale v ramci medzi samozrejme... 🙂

llluckaaa
14. feb 2012

@denousek Náš malý se s tím trápí už od listopadu. Ovoce kromě banánu vůbec nechce, teď do něj aspoň občas dostanu švestkovou přesnídávku a po lžičkách povidla 😀

denousek
14. feb 2012

@llluckaaa vojta ma rad jablicka nastesti ale jinak taky nic ..banánu kousne 2x,mandarinky vubec,ze zeleniny jen papriku a okurek ..rajce nechce ani videt..ty ja treba zboznuju 🙂

boka79
14. feb 2012

@denousek

lejka ovociu a zelenine tiez neublizi, ked tak trochu ukroky, papriky, par. tiez nie, mrvka trochu a ovocie striedmo, banan, niekedy jabko, hruska, maliny, jahody, aleani za svet pomaranc, kivi sitiez da.

zvalentova
14. feb 2012

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli některá z Vás chodila do dia poradny k Apolináři.
Byla jsem tam včera, pocity velmi negativní.
Děkuji

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

Vies nad cim rozmyslam, ked u zdravych po hodine ma byt do 9, tak aj zdrave nediabeticke matky mozu mat do 9? to je dost nelogicke, ze my si tu drzime cukor na uzde a zdrave matky ani nevedia, ze po cokoladke maju cukor 9?

Som z toho magor

gabulenka
14. feb 2012

ahoj holky, tak já po píchání inzulinu se docela držím, asi 2x mi to šlo přes normu, jinak snad ok, tak jsem zvědavá, co na zítřejší kontrole. Ale po dnešním obědě jsem se měřila po hodině a 8,1, tak mě to zas naštvalo. Měla jsem brambory a špízy dělaný v troubě, bylo na nich vepř.kýta, cibule, šunka, rajče, paprika a žampiony(ty teda nevím, jestli můžu) a zas to tak skočilo. Nevím co je zas špatně ☹ Poslední dny mám hrozný chutě na sladký 😢 ale držím se 😉 Taky dost přemýšlím o porodu, jaký ta cukrovka na něj bude mít vliv...

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Teď nechápu, jak to myslíš. Myslíš těhotné? Ty to musí mít do 7,2. U netěhotných je zařazení do cukrovkářů až při vyšších hodnotách. Vyšší hodnoty glykémie u "zdravých" myslím označují jako glukózová intolerance, je to takový první krok k cukrovce... Ono u těch netěhotných jsou pravděpodobné zdravotní komplikace až při dlouhodobě vyšších hodnotách glykémie.

llluckaaa
14. feb 2012

@gabulenka Teda taková glykémie po úplně normálním jídle, to je divné. A nemělas moc brambor? A byly pečené v troubě?

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

no ja som myslela, ze ked je netehotna uplne zdrava - teda ziadna intolerancia... chapes? Ake tam by mali byt hodnoty. lebo mirobievame ako screening oGTT. ale nie glykemiu po jedle, teda po hodine..
Poznam hodnoty aj len tie po dvoch hodkach.

gabulenka
14. feb 2012

@llluckaaa brambory byly normálně vařený, odvažovala jsem si je na oběd. Můžu mít 200g brambor a měla jsem dokonce o něco míň 😒 Vždycky mám radost, když ty hodnoty mám ok, ale pak jak to zas nevyjde, tak mě to srazí pěkně dolů ☹ fakt nevím co je špatně. Nevím teda opravdu co vařit ☹ Jsem zvědavá na zítřejší kontrolu. Počítám, že mi zvýší jednotky inzulinu. Ach jo 😢

boka79
14. feb 2012

@gabulenka

Ahoj, jedna zla hodnota nemusi byt zvysenie inzulinu, ako sa hybu ostatne hodnoty?Ja tiez na zemiaky dost reagujem, ale mam vyborne glyk. po celozrnnych cestovinach a ryzou...a zeleninkou..

Ja casto varievam maso so zeleninou - vselijake druhy, kazdu tyzden si dam spenat , par krat rybu na prirodno, alebo nejake lusteniny-s parkom a celozrnnym chlebon, od januara sa takto stravujem a jedla sa opakuju minimalne,,, pozri aj na internete nejake recepty 🙂

gabulenka
14. feb 2012

@boka79 ahoj, díky 😉 dneska jsem to měla zvýšený ještě před večeří, jinak ok. Relativně se ty hodnoty tak nějak drží před jídlem do 5,3 a po jídle 7,2. Tento týden jsem si dělala 3 malé profily a 2 velké. A celkově mi to přeskočilo výrazněji tak cca 3x. Já ti nevím, vždycky když mě napadne nějaký jídlo, tak přemýšlím, jestli tam můžu to či ono přidat. Držím dietu teprve 2 týdny, pořád jsem z toho nějak mimo 😀 😀 😀

boka79
14. feb 2012

@gabulenka

Ja ked do masa a zeleniny pridam nieco, co by mohlo mat viac sacharidov, tak si dam menej prilohy. Napriklad , ked zahustujem niecom, alebo tak, a som aj najedena, ale oberdy su aj u mna najkritickejsie, co sa tyka glyk. Tri krat som prekrocila glyk., raz naschval -som skusala, druhy krat som zle poratala a treti krat zemiaky.Skus natur. ryzu ako prilohu, alebo celozrnne cestoviny, nam. zemiakov.Ja som skusala aj pseno a bulgur a cus cus,to sa tiez dalo...

Drzim palce a nerob si starosti.. Hlavne je to nastavenie psychycke, ja som si povedala, ze obcasne zvys. glykemia, ktora trva par minut miminku nemoze uskodit a staviam sa k tomu uvolnenejsie.. Ked je babo norm. velke a ty nepriberas brutalne, je to ok.

gabulenka
14. feb 2012

@boka79 moc děkuji 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre