Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

editah222
15. feb 2012

@maxkatka jj, u nás mají všefhny těhotenské cukrovkářky automticky dia dietu. A fakt jsem byla po porodu kontrolovaná tak nějak extra 🙂

@llluckaaa genetickou zátěž mám děsnou. Jo a bydlíme všichni v jednom baráku, taková malá potrhlá normální rodinka 😀 😀 . Teda babičku už ne, ta nedávno umřela, ale její průkazku mám tady.

editah222
15. feb 2012

@llluckaaa my jíme celkem zdravě, ale miluju sladké 😀 😀 Takže salát zajím čokošou 😉 Ted ne, držím se a jím dobře a pouze zdravě a kila jdou pomalu dolů.

llluckaaa
15. feb 2012

@editah222 Mně to hodně bojkotuje manžel, každou chvilku mi donese čokošku nebo něco podobného. To je pak těžké odolat, když to přede mnou leží.

editah222
15. feb 2012

@llluckaaa to je jak ten můj 😀 Ale ted snad pochopil, včera jsem místo čokolády dostala kilo čerstvého hrachu 😀 😀

maxkatka
15. feb 2012

@editah222 no před porodem ano dia dietu... ale po porodu už ne-e... teda u nás.. u nás se hned najíždí na normální stravu... já teda zase měla výjímku, že 🤐 jako ve všem ohledně těhu...

editah222
15. feb 2012

@maxkatka blbě jsem to napsala, v porodnici mají všechny dia dietu (těhu cukrovkářky). Je jedno jestli byla na inzulinu nebo ne.
Jakou jsi měla vyjímku? Asi jsi to psala, ale nestiham dočitat.

maxkatka
15. feb 2012

@editah222 jo tak těhulky dia mají všechny dietu... bez inzulinu klasickou dietu 9 s inzulinem mají 9V a po porodu hned dietu 3 (racionální běžná strava). No a já jsem výjimka v tom, že i při těhu jsem měla dietu 9S a po porodu místo diety 3, tak dietu 4 (šetřící).... 🙄 Těhotenství mi "odepisovalo" i játra... proto ta výjimka... Se ze mě stává chodící patologická učebnice.... 😕

veruvojtkova
17. feb 2012

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? dnes jsem volala na výsledky a mám cukrovku, v pondělí se dozvím hodnoty a mám si zajít do poradny, kde mi dají glukoměr, dietu atd..u nás v rodině cukrovku nikdo nemá, nečekala jsem to a jsem z toho trošku přepadlá, protože u prvního syna jsem nic takového neměla..Doktorka mi řekla, že mám ode dneška okamžitě přestat jíst sladké a čokoládu ale nic konkrétního..chci se vás zeptat na některé potraviny, jestli si je můžu dát, než se v pondělí dozvím co a jak..už jsem zjistila, že teda banán ne a jak je na tom další ovoce, vždyť cukr je všude meruňky, broskve, meloun i jablka.. 😕 co třeba rajská, koprová kam se přidává dost cukru. piju půl litru mléka a co třeba kafe, můžu si dát neslazené? to piju taky denně jedno..a co jogurty?? tohle jsou věci, které si dávám každý den, tak mě zajímá, jestli krom sladkostí je nějaké omezení i v těchto konkrétních potravinách. tak přílohy, maso a zelenina, tam to bude ok, jen jsem se dozvěděla, že je potřeba to vážit a jíst co 3 hodiny..děkuji za radu🙂

llluckaaa
17. feb 2012

@veruvojtkova Ahoj, vítej! Nebude to taková hrůza, nemusíš se bát. Každý je ze začátku v šoku, aspoň já byla. Pročti si tyto stránky, jsou moc pěkně napsané, tam základní informace najdeš http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova nestresuju se, ta dieta není tak strašné a každé tělo reaguje jinak. Llluckaa ti už napsala odkaz na stránky které nám všem přijdou super. Paní doktorka která napsala tyhle stránky odpovida na dotazy na www.porodnice.cz (Moravcová) a v těch dotazech se dá často najít to co člověka zajima.

boka79
17. feb 2012

@veruvojtkova

Ahoj vitaj u nas , my vsetky tento pocit pozname, zvyknut na tu dietu sa da, link ti dala Lucka, mlieko neni problem, len musis dobre rozdelit, jogurty najlepsie biele, bez pridavku cukru, trebars s bananom, alebo inym ovocim a Kafe, ja som mala s tym problem, ale teraz pijem bud medzi obedom a ranajkami - pijem nekofeinove, alebo pijem rano k ranajkam, teraz som si kupila nestle 2 in1 je tam 4,7 sach . na jednu davku, cize malo... Musis oskusat potom, ked budes mat glukomer, co Ti sedi a co nie. rajska , koprova, len s malo cukrom, alebo nieco uplen ine.. celozrnne potraviny su najlepsie..

boka79
17. feb 2012

@denousek
ahoj, ako ti dopadla kontrola? Dufam, ze vsetko ok

veruvojtkova
17. feb 2012

@llluckaaa
@editah222 holky děkuju, no já mám nejvíc obavu z toho vážení a propočítávání sacharidů, když nemám žádnou váhu, ale oni mi v poradně určitě řeknou, jak na to.. 🙂 prohlídla jsem jídelníček a vypadá docela fajn, jen těch věcí, co člověk nesmí je tam opravdu hodně, kdybych alespoň nebyla takový mlsoun 🙂 a za jak dlouho vám po porodu cukrovka zmizela?

llluckaaa
17. feb 2012

@veruvojtkova Mně tedy ihned po porodu považovali za nediabetičku, měřit jsem se nestíhala a na kontroním ogtt jsem ještě nebyla... Tak snad jí nemám 😒 Nemusíš vážit, stačí vědět, kolik gramů se vejde na jednu polévkovou lžíci, kolik má plátek knedlíku ap...

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova já jsem dostala jako svatební dar kuch.dig.váhu a díky těhotenské cukrovce jsem ji konečně pořádně využila 😀 ale jak píše @llluckaaa není ani moc třeba vážit, stačí trošku odhadovat. Jo a super kalkulačky na sacharidy jsou na www.flora.cz (kalkulačka) nebo na stob.cz (sebekaučink, to je sice na hubnutí,ale to neva).
Po porodu mi cukrovka zmizela hned.

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 My jsme koupili kuchyňskou váhu s nosností 10 kg, když se nám narodilo miminko. Potřebovali jsme vážit, kolik vypije 😀

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa chudák miminko, necitilo se jako flák masa? 😀 😀 😀 😀 😀

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 Určitě, minimálně proto, že bylo na pekáči 😀

veruvojtkova
17. feb 2012

@llluckaaa a měla by jsi nějaké příznaky, nebo těhotenská cukrovka má vliv hl. na miminko? určitě zmizela, to by snad doktoři takhle nepodcenili, když by bylo riziko, že by jsi jí mohla stále mít.. 😕 s tou lžící to je dobrý nápad 🙂
@editah222 😀 tak já tu mám ještě takovou tu starou kuchyňskou váhu s tou miskou, ta mi asi moc nepomuže, ale je fakt že si to člověk musí zkusit a pak už to půjde samo, jde asi hodně o zvyk, pro mě je to prostě v tuhle chvíli nepředstavitelný, no ale budou to moje první 3 měsíce zdravý výživy v životě 😀 děkuju za odkazy

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa já si to hned myslela 😀

@veruvojtkova doktoři ji opravdu podceňují 😠 Jedna nerodostná zpráva pro nás, ale je, že velké % z nás dostane do několik let DM 2 stupně, teda pokud nezačnem cvičit a zdravě jíst.
Já mám i velkou genetickou zátěž, takže už hubnu a cvičím. Snad to vydržím.

llluckaaa
17. feb 2012

@veruvojtkova Já myslím, že těhotenská má vliv hlavně na mimčo, že tobě moc neubližuje (teda může ti z ní být blbě při hyper nebo hypoglykémii, nebo udělat problémy při porodu velkého děcka). Bohužel musím přiznat, že ta lžíce není můj nápad, že to mám napsané v rozpisu z diabetologie 😉 Tak oni mi jakože udělali nějaké měření, ale z něj se nedalo nic poznat... Ale to je jedno, jiné příznaky snad nemám (teda ne že bych nebyla pořád unavená, ale za to může spíš někdo jiný 🙂 ) Po porodu se právě má chodit 1xročně na OGTT a budou tě sledovat. Pravděpodobnost DMII v příštích 10 letech je 40% ☹
@editah222 Já se chystám na 60ti denní Havlíčkovu dietu přizpůsobenou mým potřebám 😉

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa já vím, divám se, že chodime na stejné diskuze. Teda já je často jen čtu, protože se připojuju přes svůj nechytrý mobil na něm nejdou psát odpovědi 😀 Já se tou jeho dietou taky mírně řídim, ale upravuju si to dost. S 2 dětma to ani jinak nejde.

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 Já tě nějak přehlédla 😅 No to mi povídej, opravdu není čas na to se ke každému obědu i večeři vyvařovat s nějakým novým jídlem, navíc něco jiného ještě připravit rodině.

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa rodina jí to co já 🙂 Teda jen ročnímu dělám spešl "blafíky". Málo solím, kořením...a tak to může i 2,5letá dcera. Ale teda tofu ji nedávám, to nejede moc ni mě. Ale mám zas ráda šmakouna.

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 Tak našemu 3,5letému prckovi tofu i šmakoun kupodivu chutná. Já tomu tofu pořád nemůžu přijít na chuť ☹ Ale jinak se snažím z luštěnin něco uvařit aspoň 3x týdně.

veruvojtkova
17. feb 2012

@llluckaaa
@editah222 holky asi blbá otázka, ale co je to to DM2? 😕 v příštích 10ti letech? to se to hlídá takhle dlouho?

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova DM2 cukrovka druhého typu. To víš, my zkušené cukrovkářky to známe 😀 😀

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova cukrovka se u nás má hlídat až do smrti. Já teda nechodím na ogtt, ale tak každé 2 měsic si dělám velký profil (glukometr doma máme, cukrovkářu máme v baráku dost) a každý rok chodím na odběr krve kvůli glykovanému hemoglobinu.

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa cizrna, teda hlavně humous mi chyběl při dia dietě. Ted ho dělám každý týden 🙂

veruvojtkova
17. feb 2012

@editah222 😲 teda já koukám jak blázen..myslela jsem si, že těhotenská cukrovka po porodu zmizí a je klid..a ty máš teda nějaké potíže? já pochopila, že teď už jsi ok..takže celý život budu chodit každý rok na testy a ještě můžu dostat cukrovku druhého stupně..teda to jsou vyhlídky 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre