Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 Počkej, tady něco nesedí... cizrna se při dia dietě smí, ne?

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova potíže nemám žádné, ale cukrovka se většinou nepozná. je to zákeřná nemoc. Já chodím každý rok na krev k mému praktickému v rámci preventivní prohlídky.

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa smí, ale má moc sacharidů a trochu mi nestačí.

veruvojtkova
17. feb 2012

@editah222 to je pravda, je to blbá nemoc, i když asi nějaké ty příznaky, jako žízeň, motání hlavy asi mít bude, ale to se dá lehce zaměnit s čímkoli jiným..a krev stačí? nemusíš k tomu pít ten sladký nápoj? no už se těším do poradny, mám spoustu otázek, budou ze mě mít asi velkou radost 😀

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova když už jsou tebou napsané příznaky tak se jedná o dlouhodobou cukrovku, tzn. i několik let nepoznanou.
Ta krev stačí pro orientaci, dělá se z ní dlouhodobý cukr (glykovaný hemoglobin) a ten lecos odhaluje.

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 Mně nepřijde, že jich má moc... syrová 49g S ve 100g, to je celkem pěkné 😉

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa já jsem měla dietu o 180g sacharidech, takže mi to přišlo hodně. Ale ted už to neřeším a dávám ji i do rizota.

veruvojtkova
17. feb 2012

@editah222 aha, no vidíš, tak já mám o cukrovce jen povrchní informace.. 😝

lucyfuk77
17. feb 2012

ahojte, tak už aj ja som v "klube" 😒 odkedy som dostala diétu schudla som 2 kg. sladké mi nijak extra nechýba, len to ovocie strašne moc moc... 😉

editah222
17. feb 2012

@veruvojtkova můj manžel, otec, babička, děda - cukrovkáři, děda na její nasledky umřel, takže o ni vim ledacos. A těhu cukrovka mě poučila ještě víc 🙂

kvůli dědovi nemám ráda, když se těhu cukrovka zlehčuje.

editah222
17. feb 2012

@lucyfuk77 ahoj, vitam tě mezi náma.
Hubnout by jsi neměla, 2-3kg jdou,ale vic už ne.

llluckaaa
17. feb 2012

@editah222 Jenom o 180 gramech sacharidů??? To bych asi umřela hlady. Já měla 325.

editah222
17. feb 2012

@llluckaaa no jo, no a to jsem měla inzulin. Bez něj bych asi jen pila vodu nebo co. Ale dalo se to.

llluckaaa
17. feb 2012

@lucyfuk77 Ahoj, některý těhulky na začátku hubnou, častěji ty, které mají nadváhu. Ale nemělo by to trvat dlouho. A na kolik g sacharidů máš dietu? A ovoce vůbec nesmíš?

lucyfuk77
17. feb 2012

@llluckaaa
@editah222 mám 21 sacharidových jednotiek denne, ovocie môžem len jedno :( (predtým som zjedla 3 denne, a pomohlo aj na choroby ). chudnem asi preto, že doteraz som nejedla pravidelne, teraz mám nastaveného budíka na každé 3 hodiny. No poviem vám zjesť 6 SJ na raňajky je nemyslitelné a tak isto aj na obed a večeru ... nie som totiž moc zástanca zemiakových a ryžových príloh - radšej mám mäsko a zeleninku 😅

boka79
18. feb 2012

@lucyfuk77

Ahoj, vitaj v tejto teme , ja som tiez na zaciatku schudla 2 kila, teraz sa drzim tak plus , minus pol kila, ale nejako ani neproberam, ale mam nadvahu, BMI 28,5 takze ked babo rastie, je to ok. Poznam babu, ktora pri pozorovani schudla 22 kg a vsetko bolo ok, ale ona mala na zac. 140 kg..,.
Babo sa malo fajn, tym, ze jedla vela a nepravidelne a sladke, automaticky po nahodeni diety schudla...

lucyfuk77
18. feb 2012

@boka79 ked som otehotnela mala som bmi 23,7. Doteraz som pribrala 9 kg. Avsak som moc zaliata vodou ako pri prvom dietati (to som z porodnice odchadzala lahsia o 10kg- celkovo som vtedy pribrala 14) avsak po porode mi zacala vynechavat stitna zlaza (nemala som mlieko) a pribrala som dost. No moj problem nie je tak v nadmernom jedeni - jem skoro take mnozstvo ako moj 6,5 rocny syn, ale ja jem nepravidelne.... 😒

boka79
18. feb 2012

@lucyfuk77

Naucis sa jest pravidelne, nie je to az take tazke a ten cukro, to by mohlo byt aj tou stitnou zlazou, mas todobre nastavene?

maxkatka
18. feb 2012

@lucyfuk77 Já teda jak v těhu tak i teď po těhu (mám 5ti týdenního chlapečka) mám nadváhu... ale od začátku těhotenství do konce šestého měsíce jsem přibrala 2kg, ty jsem pak za 14dní při cukrovce shodila, pak jsem se držela na stále stejné váze, pak mě zavřeli do špitálu, kde jsem shodila za týden další 2 kg.... k porodu (po klystýru teda) jsem šla se stejnou váhou jako když jsem otěhotněla a po porodu jsem měla -10kg.... Takže těch 10kg jsem zhubla za tři měsíce cukrovky.... NIKDO to neřešil... V papírech to sice uvedený mám, ale to je tak všechno... sice se vždy podivili, ale to bylo všechno....

gianni
18. feb 2012

@lucyfuk77 no u mna by bolo uplne reálne zjest 6 SJ či na ranajky ,alebo obed ,večeru ale zvyknem kolo4SJ,mne doktor presne nepovedal aj ked som sa pýtala že kolko SJ má za den prijať,ale držím sa okolo 20,ja mám strašne rada jedlo a bola by som schopná toho velmi vela zjest preto si neviem stále na to zvyknúť že už nikdy sa tak nenajem ako kedysi,to ti ale potom ostáva medzi jedlami len po 1 SJ nie?no mne to nestačí si dať len jablko a vydržať zase 2 hodiny,ja si dávam viac tak určite mi to presiahne aj tých 20 SJ za den

lucyfuk77
18. feb 2012

@gianni mam to rozdelene 6-2-6-1-6 a realne jem 4-2-4-2-3-1 no chcem sa opytat lekarky, ci si mozem rozdelit veceru na dve...

gianni
18. feb 2012

šak večere aj majú byť dve,ja si zvyknem dať okolo pol desiatej(o 21.oohod. ešte pichám nočný) nejaké ovocie,ale musím si ist rychlo lahnuť bo potom furt do dačoho zobnem(arašidy,tyčinky...)

marketa137
18. feb 2012

Ahoj neni tady nějaká diabetička 2 typu? Mě zůstala cukrovka po porodu, ted pícham šíleně vysoký dávky inzulínu a stejně nemam hodnoty ok a nejvíc mě děsí že ta hodnota na lačno je furt vysoká 😖 . Už ted se bojim do kdy mě nechají, Tomík se narodil v 36tt a měl přes 4kg 😒 a vůbec nevim do jakých dávek se vůbec inzulín může navyšovat?

gianni
18. feb 2012

@marketa137 ahoj, mne tiež zostala po pôrode ale mne diagnostikovali DM 1 typu, kolko sa môže navyšovať to teda neviem,mna momentálne nastavujú na inzulín, pichám si len 4-3-3-6

marketa137
18. feb 2012

@gianni já beru i léky a stejně mam hodnoty vyšší 😒 . proto se příště zeptam až na utz bude vidět že cukrovka působí na mimi nebo při jaké váze těhu ukončí. To jsou krásný malý dávky 😉

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Ahoj, pokud sis už inzulín píchala před těhotenstvím, tak je možné, že dávky se za celé těhotenství navýší o 50 - 100%. Takže se toho neděs. Po tom 20. týdnu začne potřeba inzulínu rapidně stoupat a trvá to až do nějakého 35. týdne, u někoho i déle.

veruvojtkova
18. feb 2012

Ahoj holky, chci se vás ještě zeptat, beru denně magnézko 6 tablet a 1 tabletu těhotenských vitamínů, myslíte, že to můžu dál užívat? a ještě k té poradně, v pondělí tam mám jít pro glukoměr, dietu a veškerý informace..tak nevím, jestli zajistit hlídání pro malého..tady na MK jsem se dočetla, že tam bylo víc maminek a Dr to přednášela nějakou formou semináře či co, na jak dlouho jste měli první návštěvu poradny?

marketa137
18. feb 2012

@werumka 😕 😕 ne před těhu jsme byla jen na lécích, inzulín mam až ted od začátku, jenže se bojim že i u Tomíka jsem měla na lačno vyšší ale ted je to horší a netušim co se mnou budou dělat 😒 . Tomík pak byl i po porodu na kyslíku protože to neudýchal a to se narodil ještě dřív než chtěli, nakonec akutní sekce takže v termínu by měl asi přes 5kg 😒 . Doktorka že prý budeme zkoušet co zabere ale aby se nezkoušelo až do porodu. Vlastně od začátku mam na lačno vyšší hodnoty ale ted je mam čím dál vyšší 😒 . mimi bylo furt o 4 dny menší, dokonce před 3tt říkal doktor v rizikovce rozdíl 6 dnů a ted ve čtvrtek najednou dle MS a UTZ je to už stejný a samozřejmě váha už je větší 😒

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Ona je to trochu loterie, protože když se dá dohromady cukrovka a geny (můj manžel měl třeba vysokou porodní váhu), tak ta cukrovka v tom nemusí mít až takové prsty a jen to "doťukne"... Můj syn byl stále o 14 dní napřed. Ale váha nakonec byla něco málo přes 3 kila a ukázalo se, že má prostě jen velkou hlavu 😀 a ta ten odhad zvyšovala. Vyšší lačné glykémie jsou v těhotenství hodně časté. Ono toho moc na zkoušení není - ten inzulín je nejúčinnější. Kolik si pícháš na noc a kolik máš pak ráno cukr?

marketa137
18. feb 2012

@werumka 😒 no jí to mam takhle, ráno pícham 10 +13 toho nočního, na oběd taky 10, před večeří už 30 a na noc ted 34 + 2 tablety glucophage XR a na lačno to jde přes 7 😒 . První syn 37+0 a měl 3600gr ale ten byl na JIP jen na pozorování a byl ok, Tomík 35+3tt a 4140gr a na JIP 7 dní na kyslíku, prostě byl obřík a plíce to nezvládali 😒 a mě i jednu část srdce zvětšenou díky cukrovce takže se docela bojim co bude ted radši bych rodila i dřív ale aby mimi nebylo tak obrovský 😒 , navíc mě čeká 3 sekce 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre