Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

macabi
21. jan 2009

ahoj arizona...ja mám cikať na pružky vždy dve hodiny po jedle... 🙂 vilocka, ok tak držím palce, určite ju stiahneš... 😉

arizona
22. jan 2009

macabi, dík za info, tak budem cikať aj ja 😀

dupinka
22. jan 2009

Ahojte!

pridávam sa k vám do témy: dnes mi robili glukózový test, výsledok po 2 hodinách bol 7,78.
Vraj je to už riadna tehotenská cukrovka, tak mám držať diétu. Len mi pri toľkých obmedzeniach ani nenapadá, čo vlastne mám jesť a variť..... Máte nejaké recepty resp. čo vy jedávate?

arizona
22. jan 2009

dupi, u mňa to veľmi nebol problém, lebo som na zelenine závislá 😀 takže som len vyhodila všetko cukrové (ach jaj 😢 ) ... mastné a údené mäso by sa tiež nemalo. u nás sú teraz na dennom poriadku polievočky, diétne mäsko alebo zelenina na hocijaký spôsob...

dupinka
22. jan 2009

a môžu sa aj napr. zapražené polievky? Veď tam ide múka a tá by sa mala len veľmi obmedzene.

snehulienka
22. jan 2009

dupi, tie polievky asi hej.

arizona, tak cikaj.

arizona
22. jan 2009

dupi, polievky sa dajú aj bez zápražky 😉

snehul, idem na to 😀

annika
22. jan 2009

Arizona, aj ja som mala skoro každé ráno acetón v moči a keď sa tam zjavil aj cukor, tak ma nasadili na inzulín. Bolo to asi 32 tt. No ale ketóny som mala naďalej. Doktorka mi nič nepovedala na to, hoci som jej to hovorila vždy pri kontrole. Priblrala som +7 kíl dokopy, no ale po pôrode prišli ďalšie kilečká.... Asi telo hladovalo či čo, že tam bol ten acetón... neviem..... Ale malý sa narodil 3470g/51cm v 40tt, vyvolávaným pôrodom a odvtedy tie acetóny zmizli....

arizona
22. jan 2009

annika, veď uvidíme, čo bude. ten acetón mám stále, a keď testujem 2 hodky po jedle, tak aj cukor (iba ráno nalačno ho niet 😅 ). prečo ti vyvolávali pôrod, keď si bola len v 40.tt?

dupinka
22. jan 2009

baby, mne nedala žiadny glukomer ani iné testy, kontrolu má o 10 dní. Môže to byť napr. len znížená znášanlivosť glukózy nalačno?
Nabudúce mám dôjsť na krv, ráno jesť 2 hod. predtým menšie raňajky.

Mám to brať tak, že potom ak bude dobrá hladina, tak som oki? 😅

vilocka
22. jan 2009

Dupinka a u ktorej lekarky si bola?Pozeram, ze si z Nitry, tak to sme susedky.
😀 Inak aj ja som sa haluzila, ze co ak mam iba alergiu na glukozu, co mi tam dali vypit a preto to vyslo tak naprd. Ak ti vyjde kontrola nabuduce ok, tak je to fajn, ale to nebude znamenat, ze cukrovka zmizla, ta cukrovka zmizne az po porode, bohuzial. Kontrola len ukaze, ci sa ti to nezhorsuje, lebo bohuzial sa to stava 😒 , ale nechcem ta strasit, ja som si uzila stresu az az, tak nechcem prenasat aj na druhych.Takze musis drzkat dietu a pekne chodit na kontroly. Ja uz toto riesim druhy tyzden a mam z toho uplne na figu naladu, lebo este je do porodu daleko...ale vsetko vydrzkame 😉

vilocka
22. jan 2009

ari a tebe co na ten cukor a aceton kazali? Tiez mas dietu a cikas na pruzky? Aj glukomerom merias?

dupinka
22. jan 2009

Vilocka, bola som u Markovej, na Klokocine.... Nadeje si nerobim, skor sa snazim byt realisticka. Obdmedzist sladke nie je problem a ostatne je inak v pohode, to sa da. Proste sa len musim viac kontrolovat pri kombinovani stravy. 🙂

Vam dali nejake pruzky na kontrolu cukru? Mne nedala nic... 😒

ladymarionne
22. jan 2009

Ahojky devcata, jsem tu mezi vami nova. Momentalne jsem na konci 34tt, tehotenskou cukrovku mam od 25tt inzulin si picham od 27tt. nevim, jestli je tu aktualne mezi vami nekdo, kdo je taky na inzulinu, kazdopadne budu vdecna za kazdou radu. Presto ze dodrzuji dietu a jim predepsane porce, narazove se mi obcas stane, ze mi glykemie uplne nesmyslne vyskoci (merim dve hodiny po kazdem hl. jidle), a to treba 2x za jeden den. lekar mi poradit nedokaze, podezira me, ze nedodrzuji dietu, coz je nesmysl, nejsem blazen. Za 50 dni, co jsem na inzulinu, mi glykemie vyletla celkem 20x (jak rikam treba 2x za jeden den), sice ty hodnoty neprekracuji nijak zavratne (2 h po jidle mam mit do 6,6, kdyz prekrocim, tak mam kolem 7mi), ale stejne... 😕 Cim se blizi porod, tim jsem nervoznejsi, mam strach z nahleho umrti plodu v deloze, coz se pry u spatne kompenzovanych cukrovek stava 😨 ☹ . Podle utz je mimisek zatim ok, odpovida velikostne a cukrovka se na nem zatim nijak nepodepsala. mam byt v klidu nebo je opravdu duvod ke stresu ☹ Dekuji moc za vsechny odpovedi....

snehulienka
22. jan 2009

lady, neboj sa, nestresuj sa, lebo to zvysuje cukor. ja som mala inzulin.
daj si po kazdom jedle stavu z citrona alebo grepu bieleho, to znizi.
ja som raz mala cukor 10, neverila som tomu, dala som si hned citron cely, teda stavu a o 5 minut som mala len 6. to som nepochopila jak to kleslo.

ked chces precitaj si moje prispevky od cca oktobra, ako som to prezivala ja.
pripadne mi napis do IP. drzim palce. na take veci ani nemysli ze by babo zomrelo a tak...bud rada, ze ti na to prisli a ze si pod kontrolou lekara. vsetko bude ok, za par tyzdnov je babo vonku...

ladymarionne
22. jan 2009

snehulienka, dekuju za odpoved. Dneska jsem mela cukr vysoky cely den, tak bud je to tim stresem, nebo si budu muset pridat inzulin. Asi zejtra zavolam na diabetologii. Ach jo. Precetla jsem si tvoje prispevky a koukam zes to taky nemela lehky. ja kdyz mam cukr v norme, tak jsem v pohode, ale kdyz mi to skace i pres dietu a inzulin, tak me to hrozne depta... ☹

snehulienka
22. jan 2009

lady, nesmies sa kvoli tomu deptat. kedysi sa ani vysetrenia na cukor nerobili a deti sa rodili velke a tak.
kasli na cukor, ja som jedla cez vianoce sladke a mala som cukor najlepsi za cele obdobie. lebo som na to nemyslela a bolo mi to jedno.
mne tiez casom zvysila davky inzulinu a bolo to lepsie. tak jej to povedz a zvysi ti to. dolezite je aby to bolo pod kontrolou. ked uz pichas inzulin, je jedno kolko jednotiek, hlavne nech je to v norme..
dzim palce.

annika
23. jan 2009

Lady, aj ja som bola na inzulíne od 32 tt, dávky som musela postupne zvyšovať, na kontroly som chodila každý druhý týždeň a aj mne aj napriek snahám a inzulínu mi vyleteli tie hodnoty na 10... 😒 😒 😒 a ja viem o cukrovke bohužial velmi vela,lebo to máme v rodine...
To s tým nič nerobíš, môže to byť z viacerých dôvodov. Drž sa diéty, chodiavaj na prechádzky a nech máš u seba vždy nejaký keksík, pre prípad, že by cukor klesol nižšie. Vtedy si zacítiš taký neskutočný hlad a trasú ti ruky. To je tá hypoglykémia, keď máš cukor velmi nízko a to sa pri inzulíne stáva bohužial. 😖 😖 Vtedy si musíš dať nejakú tú sladkosť.
Držte sa všetky, a hlavne klud!!!Veď ste už v treťom trimestri!!!

dupinka
23. jan 2009

Baby, ak sa vam bude chciet, opiste Vas jedalny listok, nech vzajomne porovname, co ktora papkame. A mozno takto poradime dalsim tehulkam s cukrovkarskou dietou 😉

androna
23. jan 2009

ahoj maminky.
tak ja sem tiez patrim.inzulin si nepicham.iba dodrzujem od 26tt dietu a mam glukomer,ktorym si 1xza tyzden zmeriam cukor a volam hodnoty do diabetologickej poradne.
rady som cerpala z tohto clanku.tak snad tam najdete nejake info
http://family.cz/clanek4171.htm

dupinka
23. jan 2009

baby, to vam hned dala aj glukomer? Mne vcera nedali nic, len ze mam prist o 10 dni na kontrolu. Hodnotu po zatazovom teste, po 2 hod. nalacno som mala 7,78... Hm, tak neviem, co so mnou.... 😖

arizona
23. jan 2009

viločka, kým som nemala prúžky, ani som netušila, že sa pri cukrovke testujú aj ketóny 😅 mám len diétu a tie prúžky, o cca. týždeň kontrola. glukomer nemám. diéta a prúžky. tak sa snažím - hnedý cukor je už nakúpený, aj múka... 😀

lady, nemysli na to najhoršie 😉 to sa stáva pri neliečených cukrovkách a je to asi kvôli zlyhaniu placenty. všetko je v poriadku, len nestresuj, lebo to bude to najhoršie (aj na glukózu a aj pre bábo). ale tiež som takto stresovala, keď mi povedali, že mám nábeh na preeklampsiu 😖 😉

vilocka
23. jan 2009

babulky podla mna tam stres hra strasne velku rolu. Ale neda sa nestresovat, ked ide o babenko. Odkedy som sa dozvedela, ze mam tehu cukrovku, tak som pol dna preplakala. A dupinka HLAVNE kvoli doktorke Markovej, ktora je podla mna jedna bezcitna osoba. Ja som u nej bola tiez a mala som hodnotu 7,7. Od nej som isla s takym placom, ze som sa nevedela zastavit. Takze stres ako vysity. Potom sme vybavili inu lekarku a o tri dni som bola znova na glukozovy test. A moja hodnota uz bola 9,4. O tri dni to tak stuplo...tiez tomu doteraz nerozumiem. Ale podla mna to bola psychika. Teraz sa bojim, aby to takou zavratnou rychlostou neslo dalej. ☹ U tejto druhej lekarky som uz dostala aj glukomer, aj pruzky, aj tabulku co mozem jest a kolko. Glukomerom mam merat iba raz za tyzden, cikam kazdy den. Takze dupinka, ak mozes, chod k inemu lekarovi.

Babulky drzte sa, povedzte si, ze uz ten porod vsetky nemame tak daleko, tak musisme vydrzat. Mne cukor nechyba, ja vydrzim naozaj vsetko, len aby to dobre dopadlo. Pomyslite si, ze nie ste same a na Snehulienku, ktora to zvladla.Mne to aspon trosku pomaha.

Dupinka s tymi receptami to je fajn napad, ak chces, posli mi kludne aj IP, napisem ti co papam ja.

dupinka
23. jan 2009

vilocka, mas IP 😉

arizona
23. jan 2009

viločka, tiež si myslím, že ťažko sa z takýchto správ nestresovať... "našťastie" u mňa boli od začiatku všelijaké odhady, takže som sa vycvičila. toto je už u nás fakt iba bonus 😅

gabooca
23. jan 2009

babulky, viem ze sa mi to lahko povie, ale naozaj sa nestresujte, pretoze to hodnoty zhorsuje..a budte v klude, ked glykemia vybehne trosku vyssie, mala prechadzka to hned napravi..
drzim vam palceky 🙂

tie zaprazene polievky sa jest mozu, ale musite si ju zaratat do celkoveho mnozstva sacharidov /ak ste dostali presne urcenu dietu/

macabi
23. jan 2009

Ahojte... 🙂 mne cukor chýba a veľmi... 🙂 ale držím sa, včera som zhrešila...troškou čokolády... 😔 inak arizona, neviem akú máš diétu, ale cukor by sa nemal ani hnedý a ani dia výrobky...ja som za 8 dní stiahla glukózu z 8,3 na 5,5 a to som fakt jedla iba acidko, biely jogurt, zeleninu surovú, kapustovú polievku, cottage syr, tofu a nátierky z tofu a samozrejme mäsko...

vilocka
23. jan 2009

macabi nejedla si ziadne skroby? To tiez asi nie je moc dobre, treba aj zemiaky a ryzu. Aspon mne to tak kazali. Aby to zas prilis nekleslo, to tiez vraj nie je dobre. 😖
Arizona, to ma mrzi, ze mas aj ine problemy. ☹ Ale to, ze to beries s nadhladom je z teba citit a to je uplne super. Ja som strasny pokakanec 😝.

macabi
23. jan 2009

no vilocka, no jedla som ešte aj chleba a grahamové rožky, ale ryžu a zemiaky a ani cestoviny nie...a aj hríby som mala... 🙂 neviem, mne doky kázala vysadiť zemiaky, ryžu a cestoviny...

bohca77
23. jan 2009

Ahoj holky, taky jsem mela teh. cukrovku, mam po porodu cca 4 mesice a musim rict, ze to mate lepsi v tom, ze nemate sezonni ovoce jako ja v lete! Meli jsme zhradu plnou svestek a pozdeji i jablek a hroznu a ja to nemohla! Bylo to desny a obcas jsem zhresila a dala si. Pak mi to samozrejme vylitlo a ja mela hrozny vycitky... ☹ Jedla jsem muesli tycinky Corny linea, jsou bez cukru a kdyz jsem se pak merila glukometrem, bylo to v norme... aspon nejaky tip na mls 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre