Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
28. feb 2012

@maxkatka

Stihas vobec varit? Ja uvazujem o variante,ze si budem jedlo objednavat , aspon zo zaciatku..

boka79
28. feb 2012

@maxkatka

a ma napadlo,kedy ho davas spinkat vecer , teda na noc?

maxkatka
28. feb 2012

@kacenka1111 no záleží kde budeš test podstupovat... u nás v nemocnici výš hodnoty ihned po testu... ale někde se čeká...

@boka79 malej "chodí" spát jak mu to výjde... nemá ještě režim... na to je maličký...

kacenka1111
28. feb 2012

@maxkatka dekuju🙂

boka79
28. feb 2012

@maxkatka

ved hej, som len chcela , ci si s nim mozes lahnut, ked vecer ide spat, ale on asi chodi este neskoro, co? To ti asi nepomoze

llluckaaa
1. mar 2012

@ilonne Tebe poslali na OGTT, ikdyž jsi měla už první hodnotu vyšší než je povolená mez (a měli rovnou zařadit do diabetiček)? Vysvětlili ti to nějak? V podstatě ti úplně zbytečně zatížili organismus rychlám cukrem 😒

ilonne
1. mar 2012

@llluckaaa Z prstu jsem měla první hodnotu dobrou, až ze žíly vyšla vyšší.

llluckaaa
1. mar 2012

@ilonne Ten test by se měl dělat ze žíly, protože to je pak přesnější. Já jen nerozumím, proč ti tu glukózu dali vůbec vypít, když už těch 5,6 znamená cukrovku 😒 A nebo ty hodnoty věděli až později?

ilonne
1. mar 2012

@llluckaaa Nejdřív mi udělali cukr z prstu, kde zjišťovali jestli mi můžou dělat OGTT. Ten vyšel dobře a pak mi vzali krev ze žíly a dali vypít glukozu, po hodině další odběr ze žíly a po další hodině další odběr ze žíly. Ten z prstu jsem měla O.K., až z té žíly jim vyšlo na lačno 5,6. Ptala jsem se na to na diabetologii u Apolináře kam jsem chodila a prý to udělali správně. Kdyby mi vyšlo z prstu vyšší, tak už by mi nedali glukozu vypít. Jenže se to nedalo zjistit, protože ze žíly to bylo vyšší akorát o 0,1, proto to z prstu vyšlo O.K. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně, těžko se mi to vysvětluje psaním.

llluckaaa
1. mar 2012

@ilonne Já pořád nechápu 😒 Tu první hodnotu chápu (resp. u hodnotu jsi sem nepsala, ale byla nízká), ale proč ti to dělali, když na lačno z krve vyšlo vyšší? Oni si nebyli jistí, jestli je 5,6 už cukrovka? To už byly další testy zbytečné, ne? Ale to je asi jedno, když na Apolináři říkali, že to dělali dobře. Jen mě to překvapilo...

ilonne
1. mar 2012

@llluckaaa Ty hodnoty ze žíly pak vyhodnocovaly najednou. Z prstu mi vyšla hodnota 5,3. takže OGGT udělali. Jak jsem psala ty hodnoty ze žíly pak vyhodnocovaly všechny najednou 😉 .

llluckaaa
1. mar 2012

@ilonne Aháááááá, tak to jo 😉 Už chápu 😀

ilonne
1. mar 2012

@llluckaaa Jasně, měla jsem to napsat hned na začátku 😉 .

maxkatka
2. mar 2012

@ilonne tak to u nás se dělá prvně z prstu... pak ze žilní a až ze žilní výjde OK, tak dají vypít glukózu... toto je důvod, proč já ten test nepodstoupila... měla jsem to vysoký (u obou odběrů)

gianni
4. mar 2012

@werumka bože čo sa mi včera stalo: išla som ku mame na návštevu(asi 40km) a zabudla som si obidva inzulíny,som myslela že ma porazí,tak som jedla iba zeleninové šaláty,vajce na tvrdo a párky,nepichla som so večer,nočný a ráno,ked som prišla domov tak som si hned išla odmerať a normálne že 4,1 som bola prekvapená ale to bolo asi tým že som nezjedla nič sacharidové,či?

marketa137
4. mar 2012

Tak dneska na oběd smažený řízek, brambory tak jsem si k tomu dala i zeleninu. jsme si řekla at to pro tělo neni takovej šok a za 2h po jídle 4,9 😕 😕 . Jo a nevíte někdo co korbáčiky? Nějak na nich ujíždim a když je jim tak na druhou večeři se zeleninou 😉

werumka
4. mar 2012

@gianni No jo, to bude tím 🙂 Dokazuje to fakt, že Tvoje slinivka produkuje stále svůj inzulín, protože kdyby ta produkce vymizela, tak by Ti nepomohlo ani nejíst vůbec nic a glykémie by běžela nahorů. Takhle krátkodobě je to v pohodě, za dýl už by začala silná ketoacidóza.

@marketa137 Skoro bych řekla, že je to tím řízkem. Když sacharidy utopíš v tuku, tak se pomaleji vstřebávají 😀 Já bych si klidně korbáčiky dala, na druhou večeři by to žádnou paseku dělat nemělo.

marketa137
4. mar 2012

@werumka no an mě asi ty nezdravý jídla účinkujou nejlépe. Jo měla jsem včera jako na druhou večeři rajče, kousek okurky a 3 korbáčiky a ráno 4,9 😉 . chce to asi vyzkoušet co které jídlo dělá ale abych nezkoušela do porodu ale vim že i na Vánoce po řízkách hodnoty super 😉

boka79
4. mar 2012

@werumka

Ahojte, ked uz ste tu, ja som si vsimla, ze ked sa najem - zdravo - napr. celozrnny chlieb a vela peciva , alebo celozrnne cestoviny, tak mam po hodine super glyk. napr. 5,š , ale po dvoch mit to stupne, na 6,2 napr... Je to zle? alebo je to nizkym glyk. indexcom? potom sa bojim jest svacinu, lebo sa bojim , ze si ju dam na vyssi cukor a nejem... ☹

denousek
6. mar 2012

@marketa137 korbačiky nevadí je to syr ten muzes ...ma minimum sacharidu tema se cpu porad 😀

jinak me uz hodnoty nejak extra prestali litat... mivam je do 6,5 2hodky po jidle takze zadna hruza...
glykovany hemoglobin jsem mela pred mesicem a neco 3% a pred 2tydnama 2,1% ...

mam dotaz vyvolava se u vas kvuli cukrovce porod driv??

werumka
6. mar 2012

@boka79 Z toho si hlavu nedělej. Co jsem tak vysledovala, tak to skutečně záleží na rychlosti metabolismu. Diabetici na inzulínu se normálně měří dvě hodiny po jídle, protože to je ta hladina nejvýš. Ale pokud máš dvě hodiny po jídle kolem 6,5, tak je vše v nejlepším pořádku. Klidně jez, bez jídla je to mnohem horší a stejně si ten metabolismus musí nějak poradit, akorát to bere ze zásob.

marketa137
6. mar 2012

@denousek no já na nich ujíždim ale zjistila jsem rozdílnou chut vakuových a vážených 😕 . U nás se porod vyvolává, ale kdo má jen dietu tak až ten 39tt 😉

boka79
6. mar 2012

@denousek

Ahoj , dlho si tu nebola , ked mas taky nizky glykovany, mas vobec cukrovku?
🙂

boka79
6. mar 2012

@werumka

dakujem za radu, inak pocula si nieco o bielkovinovom chlebe?
tu v nemecku sa predava, ma 10 g sacharidov na 100 gramov, ten si zvyknem dat rano a je to super, lebo rano najviac skacem, len ci to neni potom malo sacharidov...

denousek
6. mar 2012

@boka79 no ja nevim 😀 ogtt reklo ze jo a od te doby se hlidam 😀 a merim se doma..ale po nejakym sladkym me to fakt vyzkoci nad 7 nekdy i nad 8 podle toho co to je... ale kdyz jim jak mam tak je to ok.. no uz to nejak doklepu ... uz je to lepsi jak jsem 35tyden uz mi to tak nelita...

denousek
6. mar 2012

@marketa137 ty jo a me nikdo nic o vyvolavani vubec nerekl tak to nechapu musim se zeptat....

denousek
6. mar 2012

@werumka me rekla dr ze to hlavne nema byt 2 hodky po jidle nad tech 7 .. a pak je to ok... ja to mam vetsinou 6-6,5

denousek
6. mar 2012

@boka79 no to udelas nejvetsi blbost kdyz nebudes jist!pak je cukr jeste vyssi fakt ver mi...

marketa137
6. mar 2012

@denousek TAK SE ZEPTEJ, TAKHLE TO CHODÍ V NAŠÍ PORODNICI, ALE PRÁVĚ VIM ŽE I HLÍDAJÍ utZ JAK JE MIMI VELKÉ, ALE TY JI JEN NA DIETĚ A HODNOTY MÁŠ OK takže to bude ok ale přenášet by se nemělo ale už sjme i slyšela že někde to neřeší a nechávají 😒

boka79
6. mar 2012

@denousek

no ale ten glykovany je perfektny, 2,1, to aspon clovek viem, ze zla glykemia raz za cas neuskodi, ja som robila Party pre malu a dala som si biele pecivo a po hodine 8,5 upps, a potom mi to pomaly klesalo...

Mne to nerobia, takze neviem.....

ved sa snazim jest, ale ketony mam negativne.. zatial

Ako tvoj na lacno cukor, je to uz lepse?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre