Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

denousek
6. mar 2012

@boka79 jj rekla bych ze jo..dneska 5,3 🙂 jinak mam malo prouzku tak se uz tolik nemerim.. uz to snad nejak doklepem..no my mame v sob oslavu babička ma 80 tak jsem taky zvedava co cukr ale tam se ani nezmerim ..no tak uvidime... nevydrzim na to jidlo jen hledet 😀
@marketa137 no me dr rekl kdyz jsem se ptala na uzv ze kdyz nebude potreba ze uz se delat nebude ale prave si ho chci vydupat!!at se jeste neco neposere!
ale jak rikam ty hodnoty nemam nejaky závratný takze je to asi ok

marketa137
6. mar 2012

@denousek je vidět že všude je jiný přístup 😒 . mě minule doktor předal rovnou do rizikovky a u něj teda jeho manželky jsme měla jen screening a utz ve 20tta v tomhle těhu chodim do rizikovky každé 3tt a i k doktorce každé 3tt na UTz, říkala at se to ohlídá, protože v každym těhu pak byly vidět změny na utz ale musim říct že já měla ze všech diabetiček jediná dítě na JIP kvůli cukrovce, ostatní rodili dítě kolem 3kg 😉 , ale utz bych si vydupala, přece jenom jeto cukrovka tak at kouknou jak na tom malej je i kvůli váze 😉 . Já jdu ted ve čtvrtek tak sjem docela zvědavá na váhu, před 3tt 620gr 😉

werumka
6. mar 2012

@boka79 Nene, ten chleba mi nic neříká - to je teda zajímavý! A jaké má složení? Sacharidově vychází dost dobře. A jakou má chuť?

@denousek Přesně tak, když je to po dvou hodinách do sedmi, tak je to úplně v pořádku. On ten glykovaný hemoglobin u těhotenské cukrovky moc vypovídající není. Pakliže nejsou hodnoty na inzulín a i přes ten inzulín neskáčou, tak se nikdy nevytáhne nad normu. Je to asi tak stejně "potřebné" měřit, jako když u mě při odběrech měří glykémii. Prostě je to rutinní vyšetření, ale u drtivé většiny těhotných skoro zbytečné.

denousek
6. mar 2012

@marketa137 a kdyz byl tvuj malej jako jediny na jip kvuli vaze kolik ji mel kdyz se narodil?moc nebo malo??no my mame prave akorat..ve 34tt 2200g...
@werumka no me bylo receno prave ze ten glykovany hemoglobin rekne hodne a ty rikas ze ne?? 😅 tak ted nevim teda..

marketa137
6. mar 2012

@denousek 2200 měl tomík ve 32tt, anrodil se v 35+3tt a měl 4140gr 😝 , on byl problém že byl obřík ale plíce to nezvládli tak byl i 7 dní na kyslíku ale doktor rovnou říkal že kdyby měl 3kg tak byl ok 😉 je fakt že on hned vypadal jak mimi ve 2m 😀 tak snad holky jsou menší tak doufam že 4kg mít nebude 😀

boka79
6. mar 2012

werumka@

Energia 1034 kJ / 248 kcal , bielkoviny 26 g,Tuky 10,3 g - z toho nenasytene 1,3 g , KH 10,8 g davon Zucker 0,7 g Balastne latky 10 g, Natrium 0,4 g

ked to zratas tak je to menej ako 100 g, ale to je vsade tak, neviem, co je ten zbytok, asi voda.

Je to z nejakeho sojoveho extraktu , semienka a chuti az prilis dobre, nie je taky fest ako celozrnny chleby a mozem si dat rano, aby som nebola hladna... len to neprijmem dost sacharidov, ale proti katabolii su aj bliekoviny etc. dobre...
Je to vymyslene na ten druh diety - vola sa to schlank im schlaf - chudnutie v spanku , cize rano zjest vela KH, vecer minimalne, kedze niektori ludia vecer bez chleba nemozu, tak vymysleli takuto alternativu...

denousek
6. mar 2012

@marketa137 šmarjaa 😲 tak to si radsi necham urcite přemerit!!! a jake jsi mela ty hodnoty pri te cukrovce?mela si to horsi nez ja?

boka79
6. mar 2012

@denousek

tak 5,3 je ok, aj ja uz sa neviem dockat, kym to doklepeme takpovediac, lebo ma uz nebavi cakat na rannu kavu a tak...
nechcem velmi sa prejedat, ale aspon nejake tie pravidla porusti, na trvalo je to tazko takto sa stravovat a mat strach, ze babo bude velke a tak....

boka79
6. mar 2012

@marketa137
@denousek

ja som pri prvom nemala tehu cukrovku - porodila som v 42.t a mala 4088, ale nemala absolutne adaptacne problemy..
Maly bol v 37 t. ma 3000 g ca, povedali, ze bude pod 4, ale my s manzelom sme vysoky a my sme boli obaja cez 4 takze ziadna hroza...

boka79
6. mar 2012

@werumka

to je zlozenia, ale nechce sa mi prekladat, hadam vies po nem.
Wasser, Eiweißmischung (Weizeneiweiß, Sojaeiweiß, Lupineneiweiß), Sojaschrot, braune und gelbe Leinsaat, Sonnenblumenkerne, Sojamehl, Weizenvollkornmehl, Weizenspeisekleie, Apfelfaser, Hefe, Sesam, Salz, geröstetes Gerstenmalzmehl

marketa137
6. mar 2012

@denousek to určitě 😖 , ráno jsme měla problém to dostat pod 6 a ted taky a až ted jak pícham inzulín i v noci tak konečně ok tak třeba malá tolik neporoste ale myslim že je to genetický protože an Tomíka dle UTz cukrovka začla působit až v 34tt ale už od 29tt bylo vidět že bude větší 😒

@boka79 tady byl problém že byl v 36tt a u cukrovky se můžou plíce vyvíjet až dýl a byly prostě malinký na tu váhu, v tomhle týdnu se rodí děti s váhou cca 2,5kg 😉

werumka
6. mar 2012

@denousek Ano, je to důležitý faktor, který ukáže kompenzaci. Ale sama o sobě se ta hodnota hýbe víc jen když jsi na inzulínu, nebo opravdu hodně blbě kompenzovaná. Nezažila jsem u žádné ženy s těhotenskou cukrovkou (včetně těch, které si píchaly inzulín), aby to přesáhlo hranici normy. A to ani v době, kdy jim ten inzulín nasazovali. A to jí třeba my "prvotypáci" máme ještě posunutou na 4,5 a stále je to považované za výbornou kompenzaci. Důležitější jsou u těhotenské cukrovky průběžná měření a vysledování nějakých sklonů - např. k večerní vysoké glykémii.

@boka79 Možná by se to dalo sehnat i někde tady. Je pravda, že je to dobrá alternativa "večerního pečiva".

boka79
6. mar 2012

@werumka

werumka, ale obcasna vyssia glykemia, tak raz dva krat do t, po jedla, ca 8,5 by nemala uskodit? lebo niekedy musim jests aj mimo a kupim si obyc. pecivo a to mi vybehne

werumka
6. mar 2012

@boka79 Ne, to opravdu nevadí. Kdybys měla každý večer 18, tak by to bylo něco jiného 🙂

boka79
6. mar 2012

@werumka

to my asi ani nehrozi....
aj keby som sa velmi napraskala... po tehu skusim, ci sa mi podari

werumka
6. mar 2012

@boka79 Nene, tyhle hodnoty vlastně ani tak snadno mít nemůžeš... To už musí být opravdu porucha produkce inzulínu, nebo velmi pokročilý diabetes druhého typu.

denousek
6. mar 2012

@marketa137 no tak ssnad to budeme mit ok ve 34tt me 2200g a 15.3, jdu do porodnice tak si vyprosim přemeření...

boka79
6. mar 2012

@denousek

ja by som sa na tie hodnoty nefixovala a nenervovala. Mne u Lejky v 30. t namerali 2200 a musela to byt dobra blbost, lebo v 42 mala 4088, to su tam vyrazne odchylky

boka79
6. mar 2012

@denousek

a 2200 gr. v 34 t je uplne v norme

denousek
6. mar 2012

@boka79 ano ale jak psala @marketa137 ve 32tt mel a narodil se v 35+3tt a měl 4140gr.. takze ono to ted muze az hupnout nahoru..ale snad néé kdyz tu cukrovku mam jakz takz v poho 😎

marketa137
6. mar 2012

@denousek já myslim že ne, tomík byl nějaký extrém 😀 a doufam že ted bude malá menší protožemě dneska přišli i bodíčka vel 50 a přijdou mě docela pidi 😀 😀 😀

denousek
6. mar 2012

@marketa137 😀 tak tu vel bych ani nekupoval to nema cenu.. ja mam od 56... smarja jak ja uz bych rodila!!a jsem zvedava jestli me nejaky dr poslechne a přemeri mi maliho jak pujdu do porodnice...

boka79
6. mar 2012

@werumka

ved to prave, inak teraz som si dala skoro 100 g toho chleba a mam po hod. len 5,4 a som skor prejedena.. zaujimave, skoda, ze som to az teraz zistila, mohla som kludnejsie spat...

hadimrska
8. mar 2012

Ahoj holky, můžu se přidat? Taky mi zjistili těhu cukrovku, dva dny měřím a je to šílený, tak třeba šunku vůbec s krajícem chleba nemůžu to mám pak po jídle kolem 10. No ale na oběd například, květáková polívka, přírodní vepřový řízek, vařený brambory, a salát z rajčat, zelených paprik a okurek a pak mám jen 1,9, a tak se mi to furt hejbe, teprve to teda zkouším, příští týden budu mít víc výsledků a řeknou mi co a jak, ale už teď mě to nebaví a nevím co si dát, aji z toho měření mám strach. Jo a na snídani jsem si dala krajíc chleba s eidamem a měla jsem taky jen 1,8.

gianni
8. mar 2012

@werumka ahojky
dnes som bola u dia na kontrole a znížil mi dávky o jednotku zo všetkého aby mi ušetril už nepamätám čo 😀 tak mám teraz len 3-2-2-5 a povedal že som už asi "v remisii" ale neviem čo to znamená či by sa mi tie hodnoty ustálili alebo čo , nevieš? ale ako stále hovorím že sa držím a nejem presne 2 hodiny po hlavnom jedle ked si meriam ale ked mám dni ked nemeriam tak si vždy niečo do úst prihodím 😉 na kontrolu mám ist az ked sa vrátim z tej Lubochni a povedal že mu mám povedať ako tam varili 😉

maxkatka
8. mar 2012

@hadimrska hele, 1,8 je docela silná hypoglykemie!!! Docela bych uvažovala, že měření neproběhlo správně!!!

maxkatka
8. mar 2012

@hadimrska citace z článku - http://cukrovka.zdrave.cz/hypoglykemie-a-jeji-p...

Tento stav je velice vážný, neboť činnost mozku je závislá na přísunu kyslíku a cukru. Hypoglykémie je stav, kdy hodnota cukru v krvi klesne pod 3,3 mmol/l, za závažnou hypoglykémii považujeme hladinu pod 2,5 mmol/l.

boka79
8. mar 2012

@hadimrska

Ahoj, jasne ze mozes, ale to si pichas inzulin?

Ze mas take nizke hodnoty, to moze byt pre Teba velmi nebezpecne, ale mozne je, ze to len zle meria..
po Pravde tym hodnotam neverim, ako sa pri nich citis?
S.

marketa137
8. mar 2012

Holky nevíte jak je to s dávkama inzulínu? myslim jestli a jak vadí vysoké dávky inzulínu? Já myslela že v těhu je to nejdůležitější aby byly hodnoty cukru ok 😕

maxkatka
8. mar 2012

@marketa137 hele, já si jeden čas už píchala docela dost jednotek a došla jsem na kontrolu na dia (navyšovala jsem si jednotky sama)a oni mi snížily dávky na polovinu... a efekt to mělo stejný jako ty vysoký dávky...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre