Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

marketa137
9. mar 2012

@maxkatka 😀 jo ted mě snížila před večeří tak uvidíme ale na internu mě nikdo nedostane 😝 . je zajímavé že furt se řešilo aby hodnoty byly ok a když jsou tak ted zase vysoké dávky. Jen by mě zajímalo jestli to je problém, většinou na netu čtu že jsou hlavní hodnoty ale ted počítam že při každé kontrole se bude řešit hospitalizace a strašně se divila že jako nemam hlídání pro děti 😝

hadimrska
9. mar 2012

Ahoj holky, inzulín si nepíchám, jen jsem teprve dva dny začala zkoušet měřit, sama doma vždy hodinu po jídle, a taky to nechápu, když to mám tak nízký nic moc mi není, jen sem tam mě zabolí nohy ve stehnech jinak nic na sobě nepociťuju, jako motání se a tak. Mám zatím jen jídelníček co mám jíst od doktorky a za týden mám dojít, teď čekám co bude po snídani jaká hodnota a pak kdyby byla nízká tak asi zavolám na diabetologii.

hadimrska
9. mar 2012

A když to mám tak nízký, mám si dát hnes radši něco sladkého?

hadimrska
9. mar 2012

Tak dnes jsem hodinu po snídani, chleba eidam a rajče a mám 7,8, tak se mi hned ulevilo. Možná na to mají vliv i nervy, člověk se snaží být v klidu, ale kolikrát to nejde.

werumka
9. mar 2012

@hadimrska Ahoj, to je teda trochu oříšek todle 😀 Hypoglykémie je možná pouze a jenom, když si pícháš inzulín. Výjimečně při braní léků... ale taková hypa bys na sobě poznala. Nezaznamenáš je jen tehdy, pokud bys ho měla třeba dvakrát denně a už bys na něj byla zvyklá. Ale to je opět nemožný, pakliže si inzulín nepícháš. Ze stresu hypoglykémie taky nevzniká - ze stresu naopak vzniká hyperglykémie... Jaký máš glukometr? Kolik toho přes den sníš?

hadimrska
9. mar 2012

@werumka Mám Element Infopia - půjčený z nemocnice, jím 5x - 6x denně. Dietu mám na 275g sacharidů, 80g tuků, 75 g bílkovin, 9000kj=2150kcal.
Jím asi tak na snídani chleba máslo, sýr, rajče, nebo vajíčko místo sýru, svačina - ovoce, oběd - polívka, pak nějaký maso a příloha, zeleninový salát. Odpolední svačina - bílý jogurt, jablko, někdy caro nápoj. No a večeře, tak chleba namazaný s něčím a zelenina.
Babi mi donese svůj glukometr po víkendu a zkusím si to změřit na svým i na jejím, abych měla porovnání.

werumka
9. mar 2012

@hadimrska V tom jídle problém nebude. Ještě mě napadlo, jestli není ten glukometr špatně nakalibrovaný (jiný kód na proužcích než v glukometru). U toho glukometru by měl být také roztok, který kontroluje nakalibrování - když se kápne na testovací proužek, měla by vyjít hodnota, která je na tom roztoku uvedená. Ale osobně si myslím, že problém bude v glukometru... já sama té korejské výrobě příliš nevěřím.

boka79
9. mar 2012

@hadimrska

ahoj, ja si tiez myslim, ze j to chyba glukomeru, hodnoty 1,8 to uz lezia mnohi v kome 🙂 Nejako tomu neverim... To by si si urcite vsimla..
Dobry napad s tym inym glukomerom, skus to a uvidis naozajstne hodnoty....

hadimrska
9. mar 2012

@werumka
@boka79
Děkuji, taky si myslím, je to nějaké všelijaké, až to porovnám tak uvidím a příští týden to na té diabetologii řeknu. Ten roztok tam u něj žádný nebyl.

boka79
9. mar 2012

@hadimrska

Ja som tiez nemala roztok, ale dokupila som si, a meralo spravne 🙂

Mozno si aj nenakalibrovala, tento pristroj nepoznam, co ty mas.

drzim palce

hadimrska
9. mar 2012

@boka79
Oni mi to nastavovali nějak sestry, takže nevím co a jak s tím, jen změřit to umím. No a mám změřeno u sebe 5,2 a u babičky ta má Welion Linus 6,2.

mimys
10. mar 2012

@gianni ahoj tak jsempo dlouhe dobe zase tady a koukam , co je noveho... jak se daří ? nějaké změny ?
u mě vsecko pri starem, mrcha cukrovka se drzi, a asi nepustí.... jak s ní válcíš ty ?

gianni
10. mar 2012

@mimys ahoj,no ja som už nejako ustálená,znížili mi jednotky,pichám si len 3-2-2-5 a 26.3. idem aj s maým do tej Lubochne na ten rýchlokurz čo som spomínala tak dám vedieť čo a ako, pribrala som už 5-6 kíl,tak som sa vrátila na pôvodnú váhu,len aby to nešlo ešte viac hore 🙂 , tá strava ma aj tak štve,ked sa musím obmedzovať neviem či si vôbec niekedy na to zvyknem,ked si meriam tak sa držím so stravou , ale ked nie tak si vždy z niečoho zobnem

zu2za3na
12. mar 2012

ahojte baby, je vyšetrenie na tehotenskú cukrovku povinné?

sylvka
12. mar 2012

@zu2za3na já myslím že ano.

mimys
13. mar 2012

@zu2za3na povinne neni, ale myslim, ze neni tak strasne, abys tam nesla... jsou horsi vysetreni...
budes mit jistotu, ze je vsecko ok

mimys
13. mar 2012

@gianni ahoj
no ja myslela, ze to mam ustalene taky, ale ted v poslednich dnech to zase zacalo litat jak blazen... posledni dva dny ranni lacna 10,3 coz jsem nemela snad od te doby, co to nasli... tak jsem otravena... picham si 5-5-5-6, tak budu muset na noc sakra pridat.
Ja nastesti nepribrala, zato nemuzu zhubnout ani kilo... porad se drzi na stejne... no alespon tak.
a co ty s malym? jeste kojis? ja kojim porad, dokud to pujde. Dieta mne taky nebavi - ani ne kvuli sladkemu... ale spis se me nedari hlidat cas, to je peknej vopruz. :-/ Ale ty tve jednotky jsou super, teda... to vypada, jako by cukrovka premysela, ze se te pusti 🙂 jen tak dal !

zu2za3na
13. mar 2012

@mimys ja už som tam bola len som chcela vediet, či je to povinne

mimys
13. mar 2012

@zu2za3na aha, tak to jo 🙂 povinne neni, kazdy muze rict, ze tam nepujde, ale bude mit v papirech napsano, ze tam nesel z vlastni vule, aby Dr byl chranenej, kdyby se neco kvuli tomu zanedbalo.

a jak vysel test? dobry?

zu2za3na
13. mar 2012

@mimys všetko vyšlo v poriadku 🙂 chvala bohu, len to dlho trvalo

mimys
13. mar 2012

@zu2za3na tak to jsem rada, alespom nekomu to vyslo dobre 🙂

gianni
13. mar 2012

@mimys ahoj
ja tiež kojím,ešte som mu ani nič iné nepridávala,až od 6 mesiaca začnem aj tak má 8 kíl 😉
áno aj mna to štve stále pozerať na hodinky , kedy pichnúť potom jest a stále dokola to isté,stále si pripravovať jedlo aj na cestu ked som mimo,alebo sa musím vrátit potom domov , takto fungovať celý život tak ma porazí , ale potom mi asi zmenia aj inzulín ked dokojím, minule som písala neviem či si postrehla že 26.3. idem do tej Lubochne -beriem aj malého a začína vtedy aj edukačný kurz len neviem ako to všetko budem stíhať aj s malým ale hádam dáko bude,len tých vecí pobaliť a nič nezabudnúť....
ty máš vlastne I či druhého typu?
ešte mi doktor povedal že som asi v remisii ale neviem čo to je 😉
tiež som písala že minule ked som išla na návštevu ku mame tak som si zabudla obidva inzulíny a nepichala som večer,v noci a ráno a ked som prišla tak že 4 aj dačo,som skoro odpadla od prekvapenia som myslela že aj 10 bude,ale cukrovky sa už nikdy nezbavím ☹
ty tiež tie jednotky nemáš až také vysoké ale vždy sa to mení a rozhádže ked na to všetko vplýva,v lete mám ist na operáciu s tou brušnou kylou tak sa musím aj za to to spýtať ako sa to vtedy rieši s inzulínom

mimys
13. mar 2012

@gianni ahoj
ja uz zacala s prikrmy, protoze maly moc nepribyva. 24.3 mu bude pul roku a jeste nemame ani 7 kilo.
Ta remise znamena, ze mas zachovanou jeste produkci vlastniho inzulinu, ktera ti pomaha. je dobre vsecko pravidelne dodrzovat, aby ta remie trvala co nejdyl. Nejvic se tim oddali pozdejsi komplikace cukrovky. Pry ale staci malo, aby remise skoncila... treba jen nejaka viroza. Nekdo ji ma pry 2 mesice, nekdo treba 2 roky.
Me doktorka rikala, ze mam 1 typ. Taky nejaky svuj inzulin jeste mam, kdyz picham tak male davky... ale ten stav poslednich dni me desi... snad to moje slinivka uz nechce zabalit :-/
To je dobre, ze te posilaji na kurz. me nikdo nic nenabidl. jen mi dali inzulin a rekli, pichejte si a podle toho, jak bude vypadat glykemie si kdyztak neco pridejte... to je cele...
vsecko si clovek musi vycist a vyhledat sam.
Drzim palce at to tam s malym zvladnete. Snad tam nebudes sama s miminkem a budou tam i jine maminky.
To je zajimavy, ze jsi mela tak malo, ikdyz sis nepichla 🙂 to bych taky čekala nejakych 10 🙂

gianni
13. mar 2012

@mimys no u mna je problém ked si nemeriam že vtedy aj viac zhreším a dojem niečo za synom,potom zobnem oriešky,nejaký koláčik a tak,ked mám merací den tak chcem mať pekné hodnotya vtedy sa strážim,keby som mala milion prúžkov tak by som si merala každý den aby som jedla tak ako mám 😉
ako mi werumka odpísala tak tie hodnoty ked som si nepichala som mala preto že ešte mám nejaký ten svoj inzulín bo keby som nemala tak by mi nepomohlo ani keby som nejedla a ináč vtedy som neprijímala dá sa povedať žiadne sacharidy,jedla som len zeleninový šalát,vajce na tvrdo,tvrdý syr a na ranajky párky a zase zelenina tak aj preto,keby som si dala chleba asi by to bolo iné
tento malý sopliak už dobehol staršieho v jeho veku s váhou i ked starší mal väčšiu pôrodnú váhu,v poradni ani nechceli veriť že ho neprikrmujem
a ked mi skončí tá remisia tak ako to zistím či ked budem mať vysoké hodnoty? ako často si teraz meriaš? ja tak raz do týzdna 2 dni po sebe

werumka
13. mar 2012

Ahoj holky 🙂

@gianni Jojo, s tou remisí je to tak, jak psala @mimys. S tou operací by se to mělo udělat tak, že dostaneš infúzi s glukózou a inzulínem, dokud zase nezačneš normálně jíst. Jsem zvědavá, jak pak poreferuješ o té edukaci!

@mimys Když nad tím tak přemýšlím, stejně mám pocit, že se ta glykémie lépe hlídá, když už ta produkce inzulínu není žádná. Dá se nasadit pumpa... Myslím, že je jednodušší to hlídat z hlediska hypoglykémií.

mimys
13. mar 2012

@werumka no mozny to je, ze se to hlida lip... ja mam pocit, ze nekdy jim stejne, ale hodnoty jsou jine.. nekdy slinivka neco pusti, nekdy nee.. ted jsem vstavala ve 4 rano a nevyspala jsem se dost a uz dva dny ranni glyk. 10,3
to se asi nevyspala ani slinivka 🙂 .. kdyby neprodukovala nikdy nic, nebyly by mozna takovy vykyvy.

mimys
13. mar 2012

@gianni kdyz ta remise skonci, to si clovek picha treba 30 jednotek, to se neda nepoznat. Navic delaji z krve test na vlastni inzulin a protilatky, tak z toho se to taky pozna.
Ja jsem si donedavna delala glykemku kazdy den pred i po jidle, to jsem mela dost papirku. Pak jsem to zredukovala na kazdy den pred jidlem, kdyz zacaly dochazet. ted uz jich mam malo a pripadam si jak bez ruky.kdyz si nevezmu krev pred jidlem, protoze mi to dost lita a nevim, kolik mam pichnout. ted uz mam papirky jen na dva dny, tak asi budu muset dat vydelat lekarne :-/
Ja se snazim dietu dodrzovat porad a nemam hresici dny, jen mezi jidlama hresim s mandlema 🙂 koupim vzdycky ten 400g pytlik a do tydne je pryc 🙂 ale je pravda, ze na ne chodej i deti a manzel, tak je nespasu sama. 🙂

werumka
13. mar 2012

@mimys To jo, když mi vyleze glykémie, tak mám méně možností, které to mohou zavinit. Když ta produkce ještě nějaká je, tak ty možnosti narůstají a kozel aby se v tom někdy vyznal... Ty desítky jsou celkem normální, pokud vstáváš takhle brzy. Může za to kortizol - čím dřív vstaneš, tím víc se ho vyloučí a tím vyšší je glykémie. Pro zdravého člověka je to celkem prospěšné, protože to "nabudí" organismus. Ale pro diabetika to znamená, že mu ta glykémie vyleze víc, než je zdrávo.

gianni
13. mar 2012

@mimys no aj ja som myslela že medzi jedlami si toho zobnem viac,hlavné jedlá dodržujem,ale ked nemeriam tak niekedy ani nevydržím 2 hodiny bez niečoho,to musím byť niekde v meste alebo tak kde na to nemyslím,ale ked som doma tak je to iné,ked budem pracovať(tento týždem mi treba nahlásiť kedy nastupujem do práce tak som si dala od apríla o rok)tak to bude zase iné a vtedy určite nebudem stíhať myslieť na žalúdok,ale ked si predstavím zase chystať a nosiť jedlo do roboty,uf, 2 deti to bude zhon...no ale ked ty stíhaš pri 3 detoch tak sa to asi dá 😉
niekedy zhreším tak že si pekne odvážim chleba,zvyknem okolo 60g,najem sa a potom si ešte trochu odrežem ked mi je málo a tým to všetko pokazím,ale ked mne tak trávi že až ,neviem či nie z toho inzulínu 🙂 , na druhú večeru o pol desiatej sa zvyknem najesť rôznymi šunkami ,syrmi a zeleninou,sem tam len ovocie,ale to si musím ist skoro lahnúť aby som nemyslela na jedlo a nejedla viac

mimys
13. mar 2012

@gianni jak to dela, kdyz si jdes driv lehnout ? to si davas budíka na nocni inzulin? Tohle me taky stve, ze nemuzu jit driv spat, nez v deset :-/

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre