Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ladymarionne
23. jan 2009

Ahojky devcata, tak dnes jsem volala na diabetologii a navysila jsem si inzulin, kdyz to nepomuze, tak si ho zvednu jeste o jednu jednotku. Hlavne at uz mam s tema glykemkama pokoj 😠 Napadlo me, ze mi tak lita i kvuli tomu ze jak je ted venku humus pocasi, ze mam relativne malo pohybu 😖 Ale v desti tady nekde caprtat se mi faaakt nechce 😉 Tak snad to bude v pohode. Pristi tyden jdu na kontrolu a na utz, tak uvidime, jak je na tom prcek velikostne, zatim mi nebyl nikdo schopen rict, jak to bude s porodem. pravdepodobne me odrodi s ukoncenym 38tt, ale podrobnosti mi zatim nikdo nerekl...

arizona
23. jan 2009

macabi, aj mne povedala dr., že dia výrobky úplne vynechať a ak budem fakt potrebovať niečo sladké, tak ten hnedý cukor. dnes som skúšala, či mi to ovplyvní glukózu na diaphane a ostalo to negatívne 😅 a mám diétu 9, ale vôbec netuším, čo to znamená...

snehulienka
23. jan 2009

ja som si davala denne stvorcek cokolady viac ako 70 percentnej. som ju jedla asi polhodinu..

horala
24. jan 2009

poradte, lebo ja uz nicomu nerozumiem: mam za sebou druhu kontrolu na diabetologii, dva tyzdne pred nou som poctivo dodrziavala dietu - napriek tomu mi cukor z 3.41 nalacno po ranajkach vyletel na 7.41 a ako bonus este aj aceton v moci na dva kriziky. celkovo som pristupom v poradni sklamana, lebo po druhom odbere ma sestricka poslala domov s tym, ze si mam o vysledky zavolat. s dr. som ani nemala sancu hovorit. sestricka mi len do telefonu na margo toho acentonu povedala, ze hladujem a ze si mam pridat jednu sacharidovu jednotku.

k stresu: mne kazde tehotenstvo "osladila" (prepacte, ak mate prave chut na sladke) svokra, a ked pisete, ze stres to cele zhorsuje, opat jej mam byt za co "vdacna".

mne dr. povolila styri lyzice ryze a cestovin v ramci hlavnych jedal, co je cca tych 100 gramov. vsetko sladene, bez ohladu na to, akym cukrom ci medom, mam zakazane. jem len celozrnny chlieb a pecivo, aj to maximalne 60 g v porcii.

z jablka alebo bananu zjem len polovicu, radsej grepy.

na meraci uzv idem vo stvrtok, som zvedava.

bohca77
24. jan 2009

Horala, glymca 7.41 po snidani byla muj sen! Rano jsem to totiz mivala vzdycky nejvyssi, dr. mi rikala, ze rano je jeste slinivka pomala. Norma byla do 7.2 a pokud jsem mela napr. 7.4, tak to pry bylo jeste ok. Tak se niceho neboj. Musela jsem si dokonce tu snidani z te male davky jeste zmensit, abych to mela jakztakz. Pak jsem si o to dala vic na svacu a to uz bylo lepsi...

androna
24. jan 2009

ked to tu tak citam,tak som rada ze som v cechach.ja som dostala tabulku s mnozstvom sacharidov v potravinach a mam si to pocitat.
horala po ranajkach 7,4 je predsa v poriadku.normalne na lacno ma byt do 5,5 a 1hod po jedle 7,3.
aby sa zabranilo hladovaniu a vylucovaniu ketolatok sa musi jest 6x denne po 3hodinach a dolezita je druha vecera okolo 22.00 hod.
7.00 ranajky 40g sacharidov
10.00 desiata 30g
13.00 obed 60g
16.00 olovrant 30g
19.00 vecera 60g
22.00 vecera 30g
idealne je si dopredu zapisovat jedalny listok a toho sa drzat.a medzitym mozte jest predsa zeleninu,tvrde syry ako eidam a gouda tie maju nulove sacharidy.miesto sladkosti je dobre zobat oriesky ale tiez nie vela tiez obsahuju sacharidy.
na ranajky nikdy nejest mliecne vyrobky.tie zvysuju cukor.

dupinka
24. jan 2009

Androna, vdaka za rady...

Vilocka: Markova mi prisla trochu "divna"- rozpravala dost potichu a aj ked som ju poprosila, nech hovori hlasnejsie, tak nic. Preto som mala co robit, aby som ju vobec pocula a ked som sa jej na nieco spytala, tak mi odvetila tym, ze prave mi o tom hovori... Ja som bola v tej chvili totalne hotova z toho vsetkeho a nejako som to davala sebe za vinu, ze stresujem a nesustredim sa, co mi hovori. Aj ked sestricka bola fajn.
V pondelok pojdem ku gynekologovi,tak sa spytam, ze co a ako. Ty chodis ku komu??

baby, asi ten stres a prilisne sledovanie tiez ovplyvnuju hladinu cukru, tak to zase neprehanat a vsetko s mierou. 😉

horala
24. jan 2009

androna, dakujem. tiez mi dr. dala letak s mnozstvom sacharidov. vsetko, co zjem, si vazim a zapisujem. mala som v plane ukazat to dr., akurat, ze mi to nevyslo, kedze podla sestricky nemali na podrobnejsie zaoberanie sa s tehotnymi cas 😠 .

inak, mne na ranajky, obed a veceru predpisala po sest sacharidovych jednotiek, na desiatu dve a na olovrant jednu, pricom 1 SJ je 10 gramov sacharidov, co je napr. pol krajca celozrnneho chleba.

ja druhu veceru v rozpise nemam, ale kedze som nespava, rozmyslam, ci si nezavediem pohar tepleho mlieka pred spanim. myslite, ze je to ok, ak s tym budem ratat pri skladbe vecere?

budem davat pozor na desiatu a olovrant, lebo ked vynecham - ked mam pocit, ze nie som hladna, po case sa nejako zle citim. aj vy to mate tak?

v ramci pozitivneho pristupu si hovorim, ze nie je zle zvyknut si na tento rezim. mozno to maju jednoduchsie tie z nas, co maju doma batola - ja desiatujem a olovrantujem so synom...akurat, ze jemu dam tu a tam doma peceny keksik a ja zujem ruzovy (aspon to) grep.

mna na tych mojich vysledkoch zaskocilo to, ze druha hodnota bola taka vysoka napriek tomu, ze som cele dva tyzdne pred tym poctivo drzala dietu a po odbere si dala este viac GB friendly ranajky ako pri prvej konzultacii u dr.

androna: caj s mliekom (1 dl maxi) na ranajky je ok?

ladymarionne
24. jan 2009

Holky mě asi picne. Já to nechápu - glykémie se mi začaly zvedat, takže jsem si musela zdvojnásobit dávku inzulínu (po konzultaci s lékařem). Píchám si před každým hlavním jídlem a měřím se pak hodinu nebo dvě po. Po obědě jsme to měla krásně v normě - hodinu po jídle 6.6. No a teď jsem se schválně změřila hodinu po svačině, jen tak pro zajímavost, a mám ten cukr 8.3 😠 😠 🙄 A to jsem měla 40 g sacharidů, kt. mi normálně s glykemií nic nedělají 🙄 . Tak já nevím. Asi přestanu jíst 😅 . Nebo se měřit fakt jen v ty dané časy a doufat že jinak je ten cukr v normě.

vilocka
25. jan 2009

ladymarionne ,meraj az dve hodiny po jedle, lebo po hodine hodnota este moze byt vysoka.
horala, caj s mliekom na ranajky by mal byt ok, len potom pripocitaj za 1 dcl mlieka 0,5 sacharidovej jednotky 😉 A mlieko najlepsie odtucnene.
Babulky drzte sa vsetky!

dupinka
25. jan 2009

no, praveze nizkotucne mlieka maju viac sacharidov ako polotucne 😉

snehulienka
25. jan 2009

lady,meraj sa v tie casy ked kazala lekarka, a ked je hodnota vysoka, skus o 5 min zase. ale tych 5 min. bud v klude, ja som mavala vzdy nizsiu aj o 1 jednotku...

androna
25. jan 2009

horala ja si tiez davam rano caj a ochutim mliekom ale iba na zjemnenie.tak lyzicku.to 1dcl ti moze zbytocne zvysovat cukor.radsej si ho vychutnaj neskor.nam doktorka vysvetlila ze tie mliecne vyrobky ten cukor zvysuje a je to jedno kolko to ma sacharidov.proste telo rano spracovava ten cukor tazsie.
divim sa s tou druhou vecerou pretoze to je vraj najdolezitejsie nehladovat.radsej rozlozit tie sacharidy na viac jedal denne a nehladovat.ale minimalny odstup casovy by mal byt 2hodiny.
z vlastnej skusenosti doporucujem vela sa hybat tu hodinu po tom jedle.to znizuje cukor.ked som si po ranajkach sadla k pocitacu a i ked som zjedla iba spravne mnozstvo sacharidov tak som mala 8,8 a ked som sa skusila po vydatnom obede tu hodinu hybat tak 5,2.

androna
25. jan 2009

ladymarione a co si mala na tu svacinu ked si mala hodnotu 8,3?

snehulienka
25. jan 2009

androna, ja som napr, musela lezat kvoli krcku, a bez pohybu su horsie vysledky. raz som ale vybehla do obchodu a po navrate som mala pri tych istych ranajkach jak den predtym cukor omnoho vyssi a to som sa hybala...tak si vyber

dupinka
26. jan 2009

baby, ja mam o tyzden kontrolne vysetrenie a sestricka mi kazala prist o pol siedmej na odber krvi, s tym, ze mam byt aspon 2 hodiny predtym najedena... No to si fakt neviem predstavit, kto ranajkuje o pol piatej, okrem tych, co idu do prace 😖 ked si este lahnem spat, tak mi asi vyskoci cukor, vsak? Ale co budem uz tak od skoreho rana strasit v byte??

horala
26. jan 2009

vdaka, androna. dnes som si dala preventivne menej mlieka, zajtra vynecham celkom. vydrzim.

s tou druhou vecerou budem asi musiet nieco poriesit, lebo dnes som sa v noci zobudila na hlad a nedajboze zaspat, takze som ako zombia.

vilocka
26. jan 2009

dupinka mozes tam ist do pol osmej, dovtedy robia odbery. Takze sa o pol siestej napapaj. Zbytocne tam pojdes tak skoro. Ako fakt ranajkovat o pol piatej to je uplne psycho. Ja by som do seba ledva nieco napratala tak skoro. 😅

dupinka
26. jan 2009

vilocka: 2 hodiny vopred, takze to bude aj tak zavcasu 😉
Hovorila som dnes so sestrickou, ze co a ako a vravela, ze staci, ak donesiem papier z dia na poradnu, ze tie hodnoty nie su extra vysoke, tak sa nemam stresovat. Pockame, co bude o tyzden.
2.2. mam diabetologiu, 3.2. idem na poradnu 🙂

vilocka
26. jan 2009

sestricka je velmi zlata, len doktorka je divna. Tak ti drzim palce, daj potom vediet ako si dopadla. ja idem zase 3.2. k diabetologicke a na poradnu niekedy potom, v tom istom tyzdni. Este som sa neobjednala, ale dnes tam zavolam.

dupinka
26. jan 2009

vilocka, dnes su tam dopoludnia...

ladymarionne
26. jan 2009

Ahojky holky, taknějakou záhadou s emi ty glykémie zase srovnaly 😕 Bůhví čím ty výkyvy byly způsobené, ale už je to ok. dneska jsem si dokonce dala ždibec dia nanukového dortu (já vím že se to nesmí, ale jednou za čas 😅 ...) a i když je tam trošičku cukru tak to s emnou ani nehlo. paráda. Ve čtvrtek jdu na diabetologii, tak jsem zvědavá, co mi poví. Pak mě čeká kontrolní utz- trochu se děsím jakej je malej obřík 😖 - a snad už z nich vymámím, jak si to představují s porodem... Bylo mi řečeno, že mi ho vyvolají kolem 38tt, v žádném případě nehodlám čekat až do termínu, zbláznila bych se strachy (obzvl. když mi ty glykémie tak lítaly 😠 ). Jinak k té sváče, jak mi to hrozně vyskočilo, jsem měla 60g rohlíku a 2dcl mléka, prostě jako vždycky 🙄 .

vilocka
27. jan 2009

ladymarionne to mohlo byt z toho stresu, nie? Ja som to na sebe tiez odpozorovala.Proste musim byt v totalnej pohode. A v ktorom si teraz tyzdni? Drzkame ti palce. U diabeticiek sa babenka nemaju prenasat, takze asi nas to vyvolanie porodu caka vsetky. Ale aspon uz ich coskoro budeme mat na svete 😉

androna
27. jan 2009

ahoj no ja som si dnes rano merala cukor a mala iba chlebik s paprikou a cierny caj a napriek tomu 9,9 a minule som mala 4tousty so sunkou a paprikou a bolo to ok.jak pisete neni to iba o jedle.30min neskor uz 6,2.

ladymarionne
27. jan 2009

Vilocka teď jsem ve 35tt. Na začátku mi bylo řečeno, že když dostanu inzulín, odrodí mě nejdýl v ukončeném 38tt. No a jak se to blíží tak se snažím z doktorrů vymámit info a nikdo mi nějak nic říct nechce 😠 Navíc malej je o 11 dní větší, i když až do 27tt přesně velikostně odpovídal, tak se úplně děsim, jak na tom bude teď... 😕

baletacka
29. jan 2009

ahojte, ja som bola včera na glukózový test, až v 35 týždni, až teraz má doktorka poslala, krv mám v poriadku, ale moč po 1 hodine a aj po 2 pozitívny. Na kontrolu k lekárke mám ísť až 13.2., myslíte že mám ísť k lekárke skôr, alebo ten moč nie je až tak dôležitý?

ladymarionne
29. jan 2009

Ach jo, holky, teď jsme akorát přijela z kontroly.. Tak malej je sice jen v průměru o týden větší, ale objevují se mu na hlavičce a bříšku průsaky (2 mm), což jsou otoky, a je vidět že i když mam glykemie v normě, stejně ho ta cukrovka drásá. takže 12.2. jdu na CTG a rovnou i s taškou a eventuelně když by se jim něco nezdálo mě hospitalizují a vyvolají porod. No jsme z toho docela na nervy, málem jsem to tam přímo na UTZ ořvala, protože doktro říkal že má moc velkou hlavičku (odpovídá 40tt!!!) ale že kluci jí mívají a vůbec že ten utz stejně není moc přesný... Ach jo. To bude 14 dní hrůzy. Takže to vypadá že budu rodit v 37tt. Naštěstí má teď 2,5 kg takže s váhou snad nebude problém, ale stejně to bude asi myšička maličká... Holky hlavně aby byl v pořádku!!! Já tady dietuju, prsty rozpíchaný do krve o nohou ani nemluvě, inzulín jsem navýšila a ono je to k ničemu no není to nespravedlivý... Já se tak bojíííííííííííííííííííííííííím ☹ ☹ ☹

androna
29. jan 2009

ladymarionne neboj to bude ok.hlavne utz je dost nepresny.dokaze sa pomylit az o 1kg.aspon podla nejakych zazitkov mamin tu z konika.ja som bola na nejake specialne krvne odbery a mam to ok.a na utz maly ma uz 2kg.ale vraj nato ta cukrovka vplyv nema,ked spravne drzim dietu.
neboj sa ani s tou hlavickou.ja som u prveho dietata nemala ani cukrovku a hlavicka bola vzdy o 2tyzdne starsia.aj teraz bude mat vecsiu hlavicku proste mame vecsie deti.drzim ti palce. 😎

androna
29. jan 2009

baletacka byt na tvojom mieste by som okamzite vysadila akykolvek cukor.skus doktorke zavolat co mas robit.neviem ako to je ked to mas iba v moci.

dupinka
30. jan 2009

baby, my sme boli na 3D a babatko je uplne na den presne... Som sa pytala, ci hodnota 7,78 cukru pri glukozovom teste je vysoka. Povedali mi, ze nie, asi len netolerujem glukozu nalacno. A nemam nejako prehnane dodrziavat dietu, ak je babatko v poriadku, pretoze mozem viac uskodit, ako pomoct.
A teraz co? Hm?? Asi pockam do pondelka, kedy idem na DIA na kontrolu a uvidime, co mi tam vyskoci za hodnoty 2 hodky po ranajkach.
Inak, co si dat na ranajky v to rano? Budem musiet papat niekedy o pol piatej a tak si zrejme este na hodinku lahnem, lebo na krv sa ide po siestej rano.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre