Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
29. mar 2012

@thu díky. Tak jdu dělat zemáky v páře 😵

llluckaaa
29. mar 2012

@mochenkaa Já myslím, že raději ne. Jednak ty hranolky z obchodu už bývají většinou předsmažené (a vadí, že tam jsou nezdravé tuky) a pečené brambory mají vyšší glykemický index než třeba vařené. Ale jestli máš velkou chuť, tak si udělej domácí a budeš aspoň vědět, co v nich všechno je.

llluckaaa
29. mar 2012

@mochenkaa Jo nemáš glukometr? Aha, tak to je tvoje dr. s prominutím na h.... ☹

thu
29. mar 2012

@mochenkaa nad tym sa uz radsej ani nerozculuj, viac to uskodi miminku a tebe ako by to zmenilo rady kt vysiela pani Dr. do sveta...je to normalne a prirodzene, ze mas mnozstvo otazok a vobec nie su hlupe,len chces to najlepsie pre drobceka 🙂 tak sa drzte a nech zajtrajsia poradna u dia dr. dopadne na 1 a podarilo sa ti vysomrovat ten glukomer... 😉

mochenkaa
29. mar 2012

@llluckaaa Udělala jsem si nakonec brambory v páře, kuřecí plátek na bylinkách a tzaziky (jen jogurt, okurek a česnek).
Já to o té dr vím 😀
@thu Děkuju moc. Připadám si blbě, že se vás furt na něco ptám, ale nechci malému ublížit a u své dr se pořádné rady nějak nemůžu dočkat.
Jestli zítra vysomruju ten glukoměr tak dám vědět. 🙂

mimys
29. mar 2012

@gianni ahoj
tak to koukam jako blazen, jak to tam u vas s tou edukaci myli vazne! Dokonce i test budete mit ??
To je dobre, ze se o vas tak staraji...
Je fajn, ze je tam s tebou mamka, ze to vsecko stihas. To sis vazne driv ten nocni inzulin nemichala?? To ti predtim nikdo nerekl? to je divne, teda... ja druhoj veceri nedavam... nestiham skoro nic a jist uz skoro taky ne 🙂 tak mam normalni veceri kolem 8 hodiny...a druhou jsem zrusila... 🙂 to jen kdyz mi nejak vecer klesne cukr, tak neco zakousnu... ale ne casto... Dopoledni svaciny ani odpoledni vetsinou nemivam... tak se trochu odbyvam... ale kdyz mam svacinu, tak pred obedem mam pak treba 12 ... bez svaciny krasnych 6 ... tak je to pro mne jasna volba... to bych si zase musela rani pichat vic a mela bych v 10 dololedne hypo...
odpoledne to same...
Nechce se mi zbytecne pichat vic, abych mohla svacit, kdyz nemam hlad... to by ze mne byla za chvili koule... uz tak se mi nedari schodit ani deko.... :-/

hadimrska
29. mar 2012

@mochenkaa Jo to určitě napiš co ti tam řekli a jestli ti ho dají, tzaziky bych si taky dala.

boka79
29. mar 2012

Ahojte, len som sa chcela ozvat, ze sa nam narodil maly Martinko, dnes sme dosli domov, vsetko ok...

llluckaaa
29. mar 2012

@boka79 Gratuluji!

gianni
29. mar 2012

@mimys
nie ten nočný som nemiešala,ešte som sa čudovala že prečo je zakalený,že hádam neni pokazený,mne vtedy diabetológ povedal len tolko že si mám pichnúť o 21:00,to bolo všetko
ja by som bez druhej večere nevydržala,tiež niekedy nestíham sa v klude najesť,tak na rýchlo niečo zobnem ale hladná by som ani nezaspala 😉

hadimrska
29. mar 2012

@boka79 Taky moc gratuluju. 🙂

boka79
29. mar 2012

@hadimrska
@llluckaaa
dakujem, ved ked bude cas napisem viac, tiez sa moc nenaspim--

kocicinka
29. mar 2012

@llluckaaa a ostatní díky za odpovědi. Už jsem se dovolala do dia poradny a postup bude u mě takový, že mi dali znovu žádanku na OGTT( přičemž pokud bude první hodnota opět vysoká, tak mě zase pošlou domů a budu považovaná za cukrovkářku), protože mají podezření, že to mohly ovlivnit sezamové sušenky, které jsem snědla v 9 večer.
Mě štvě, že je pravděpodobné, že jsem měla těhu cukrovku už při prvním těhotenství ( mimo jiné dítě 4,5 kg, váhový přírůstek 25 kg, 31 let) a nepřišlo se na to, přestože mi ogtt dělali 2x, ale při druhém, upřesnujícím testu mi brali krev z prstu, což prý nemá žádnou výpovědní hodnotu...a já se dál vesele cpala tatrankama.... 😠
Sladké nejím preventivně od začátku těhotenství, ale v červnu budeme mít zahradu plnou jahod a kdybych si nesměla vzít, tak by mě to hodně mrzelo. Celou zimu bez vitamínů se na ně tak těším.....

maxkatka
29. mar 2012

@kocicinka Ahoj, ano, tato hodnota na lačno znamená těhotenskou cukrovku... taky jsem to tak měla... já teda měla 6,94! 😖 skončila jsem na inzulinu...

stvura
29. mar 2012

@kocicinka no bohuzial, budes musiet nasadit dietu a na jahodky zabudnut, pripadne si dat len max. dve🙂...u mna je to momentalne dodrziavanim diety ok, ale ja mam iny pripad, mne velmi zle telo "spaluje cukor" a mala som vysoku hodnotu len po glukoze, inac nalacno pri odbere uplne minimalna hodnota...a to ti nezistili pri prvom dietatku? Resp. ked si porodila take velke dietatko sa tym nikto nezaoberal? Divne...ja mam dve deticky drobcov (3 kg) a teraz mi tretie babatko gynekologicka kvoli tym skreslenym vysledkom testu pravidelne sleduje (je uplne priemerne podla sona)

kocicinka
29. mar 2012

@stvura Tak oni to dopředu nevěděli a zpětně se tím už nikdo nezaobíral. Navíc můj muž je veliký, takže to asi taky mělo nějakej vliv. První OGTT u prvního těhotenství mi vyšla hraniční hodnota při odběrech ze žíly, doktorka mě na to poslala ještě jednou, po druhé mi to vyšlo OK, ale byl to odběr z prstu. Každé OGTT probíhalo úplně jinak, jiné výsledky.... Pak už to Dr. neřešila s tím, že jsem zdravá.

@maxkatka tu cukrovku jsi měla při obou dětech? Velikostně byli děti jak? Vyvolávali ti porod?

boka79
30. mar 2012

@hadimrska
@llluckaaa
@kocicinka
@verumka

Ahojte dievcata , no ako pisem , sme doma, porod bol super, nastastie, na porodnici som bola 15 min, a bolesti som mala silne asi hodinu, takze celkom fajn, maly mal 3968 g a 53 cm, vola sa Matko.

Je zlaty, ale tie noci su horor, cez den len spi , taky andelik, prehodeny rezim asi, takze na viac ako tri hodky spanku v noci nedojdem a rano tiez musim vstavat,lebo lejka chce len mna a ostatnych ignoruje...
Inak by som mohla s nim aj dalej spat, teraz este stale s prestavkami spi...

Mala ho lubi, ale vidni, ze sa zmenil jej zivot a j na vsetko nie, len mama, no mame sa na co tesit, ale moj muz bude mat 2 t. dovcu.

inka dnes nam maly prvy krat ocikal postel, to som pri Lejke nemala.

Ale som do neho zamilovana 😝

Ako vy, su nejake novinky, mali ste kontrolny oGTT? Ja osobne uz nemeriam a jem uz normalne aj sladke jogurty, a tak, radsej nemeram, aby som sa neosalela..

mochenkaa
30. mar 2012

Dnešní KO na dia byla vyřešená asi za 5 minut. Glukoměr nemám 😠 ale výsledky: nalačno 4,4, po snídani 6,5, po obědě 6,2, před spaním 5,0. A měla bych mít do 7,0, takže pohoda 🙂 Za týden na KO znova, ať se srovnáme s kontrolama s gyndou.

hadimrska
30. mar 2012

@mochenkaa To máš moc hezký hodnoty.

mochenkaa
30. mar 2012

@hadimrska Fakt? Mě k tomu vlastně nic neřekla.
Jo, a ještě, včera jsme byli u mojí babičky a dědeček má cukrovku (inzulin) a měřil mě glukoměrem. Před jídlem 4,7 a 1-1,5 hod po jídle (nevím přesně), naběračka masového guláše a 1 menší krajíc chleba, jsem měla 6,3.

hadimrska
31. mar 2012

@mochenkaa No já někdy mívám i přes sedum a jednou se mi podařilo i 11,8, ale to mi před tím bylo dost zle, tak asi to bylo tím, jinak taky kolem 5 nebo 6, což mi říkají že je hezký. Jo a těch 11,8 bylo po krajíci chleba s máslem a rajčetem, tak asi i fakt na to má vliv jak se cítíš. A taky se to prej má tendenci čím dýl jseš těhu zhoršovat, ale asi jak u koho.

mochenkaa
31. mar 2012

@hadimrska tak uvidíme co bude, zatím to mám 2 týdny. Ale snad mi bude stačit dieta, inzulín bych nerada.
Tak a nemohlo mi to po tom OGTT tak moc vyskočit i tím, že jsem bojovala abych to nevrhla??

hadimrska
31. mar 2012

@mochenkaa Tak to nevím, mně se potom hnusu motala dost hlava a bylo mi tak divně slabo, pak jsem musela do toho ještě na velkou, ale pak už tu druhou hoďku čekání mi bylo fajn. Dietu mám měsíc a půl a už aby to bylo za náma, dnes jsem si připadala jak ve školní kuchyni, protože to co chtěla ta moje beruška samozřejmě nemůžu, to toho manžel a ještě, že psovi stačí kupovaná strava. 😀

mochenkaa
31. mar 2012

@hadimrska Tak naštěstí partner řekl, že bude jíst to co já. Takže dělám jen jedno jídlo. A kočky mají suchary, takže pohoda 😀
Mě bylo zle, už jak jsem to pila, už to bylo na několikrát. V čekárně jsem si lehla jak mi bylo zle. V podstatě jediný důvod, proč jsem to udržela bylo, že bych ten test musela opakovat a pít to znova 😝 😀
Já jsem říkala, 1/4 roku do porodu je hrozně málo, ale 1/4 roku diety je hrozně moc 😀

hadimrska
31. mar 2012

@mochenkaa Já to taky vypila ze všech těhulí nejpomaleji a ke konce jsem už nemohla a to mi celý těhu nechutná sladký. A kácely se tam všechny, některý to i vypily na ex 😨 To nechápu.
Jo ta dieta, už se vleče, já se jen modlím, aby mi ta dieta nezůstala.

mochenkaa
31. mar 2012

@hadimrska já si ani nepřipouštím variantu, že by mi mohla zůstat 🤐 😀

werumka
31. mar 2012

Ahoj!

@boka79 Gratuluju! To jsou samé pěkné zprávy - rychlý porod, krásné dítko 🙂 Věřím, že si asi užíváš pocit, že už nemůžeš miminko svou glykémií nijak zatížit. Tys ale neměla podle lékařů prokázanou cukrovku, ne? Takže na kontrolní ogtt už znova nepůjdeš?

@gianni Téda, kontrolní test - to je teda přísná edukace 😀 Je dobře, že mamka pomůže s hlídáním, přece jen při té edukaci máš plnou hlavu jiných věcí a časově to taky není nejjednodušší. Je zvláštní, že Ti doktor neřekl, že se má noční inzulín promíchávat 😀 Je moc dobře, že podchytili štítnou žlázu - ta umí udělat v glykémii paseku a zvlášť tahle snížená funkce pak může za náhlý hypoglykémie.

@kocicinka Ahoj, když si dáš v rámci svačiny 10 jahod (což je 10g sacharidů - standardně se ke svačině dává kolem 20g), tak se svět opravdu nezbourá 😀

boka79
31. mar 2012

@werumka

nie nemala, ale dam si ho spravit , mam znamu internistku, ano, je to super pocit, po pravde teraz nemam prehlad, aky mam cukor, asi to este nema bvyznam to teraz kontrolovat, snazim sa jest podobne, ale dodrziavat to nedodrziavam, dam si aj kavu k jedlu.. zatazim mozno trochu seba...

gianni
1. apr 2012

@werumka
ahoj
áno som rada že som toto tu mohla absolvovať ,naučila som sa tu nové veci,sú tu milé sestričky,aj jedlo je tu o.k.,v pondelok a utorok máme ešte plánovanú a neplánovanú aktivitu,mám tu síce vyššie hodnoty ako doma ale to bude tým pohybom že sa tu menej hýbem,vonku raz prší,potom sneží , fúka a tak
ako to je s priberaním a chudnutím pri tej štítnej žlaze,či sa dá aj váha udržiavať,dúfam že nezačnem priberať bo ma porazí 😒

werumka
1. apr 2012

@gianni Určitě to bude tou nižší aktivitou, ale i neléčená snížená funkce šž tlačí glykémii dolů. Jakmile se zaléčí, je obvykle třeba ty dávky trochu navýšit. Příbírat už nezačneš - jestli jsi nezačala doteď, tak už to bude v pohodě - při hypofunkci se přibírá, ale je do té doby, dokud není léčená 🙂 Doma vždycky nastane trochu jiný režim, ale jakmile si na něj zvykneš, je to pak dobré. Jsem ráda, že se Ti tam líbí a k něčemu to je.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre