Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

hadimrska
1. apr 2012

@mochenkaa Tak jsem se dnes ráno u měření pobavila na lačno 2,3, to už se mi zdálo divný, hodinu po snídani, měla jsem míchaný vajíčka s kouskem chleba, a čučím, že tam mám 2, no kravina, tak měřím znova error, tak znova a 6, no tak na co to je ten glukometr na h.............., málem jsem ho rozflákala, rozpíchaný prsty, akorát mi stoupl tlak, už i manžel říkal, že to chce zkusit změřit víckrát, když mi to háže takový bludy, ale jsem zvědavá jestli mi dají nový papírky, jinak teda se nebubu mít na konci těhu čím měřit.

llluckaaa
1. apr 2012

@hadimrska Zkus si vyměnit baterii. Mě glukometr taky zlobil a když jsem tam dala novou, tak byl zas OK 😉

mochenkaa
1. apr 2012

@hadimrska tak to je radost 😒 Snad je to fakt jen těma baterkama jak radí Lucka.

gianni
1. apr 2012

@werumka no práveže za posledný mesiac či dva som pribrala 5-6 kg,ale som sa vrátila na svoju pôvodnú váhu,lebo som bola pod váhou od pôrodu ,ani som nepichala,len po novom roku ako mi diagnostikovali DM a zdalo sa mi to dost rýchlo ako som odrazu pribrala,preto sa bojím aby to nešlo dalej

hadimrska
1. apr 2012

Tak já to zkusím, koupím někde baterky, a vyměním to, naštěstí teď po obědě se trochu ten krám umoudřil, asi jak jsem mu nadala. 😀

werumka
1. apr 2012

@gianni Nebála bych se toho - v tuhle chvíli, kdy už je štítná žláza zaléčená, není důvod k přibírání. Taky jsem při rozházené štítné žláze po porodu hodně přibrala.

denousek
2. apr 2012

čau holky nevite jestli při těhu cukrovce mam prvo na kolik uzv na konci tehu chci?ráda bych ve čtvrtek v poradne uzv pro kontrolu tak at vim jestli na to mam pravo nebo jako co mám říct dr v porodnici aby pochopil že po tom budu klidnější...

stvura
2. apr 2012

@denousek no mne robia len standardne ultrazvuky - takze 4x (plus som mala robeny 4D co som si platila). Neviem ci sa u vas chodi na prietoky posledny mesiac (36-40tt) no mozes vzdy poziadat na prietokoch a ozvach o premeranie babatka a urcenie jeho hmotnosti (u nas s tym nerobili ziaden problem)...a pred porodom ti samozrejme spravia tiez utz, aby v pripade ak by bolo zle otocene babatko alebo prilis velke / ty z uzkou panvou alebo inym problemom mohli indikovat cr ak by bolo treba

denousek
2. apr 2012

@stvura no ja mam 10dni do porodu..ve čtvrtek to bude 7 dni a jdu na kontrolu tak bych rada ten uzv ...ale delali mi pred 14dnama tak nevim jestsli budou chcit me to ale rozhodne hodne uklidni a nevim jak im to mam rict ze to potrebuju k zivotu 😝

hadimrska
2. apr 2012

🙂 Holky potřebuju poradit, nějak mi jde cokoliv sním nahoru, ble, jako úplný šílený pálení žáhy to není, ale nevím co na to, mlíko nepomáhá, hlt piva, to asi nemůžu co? A tak nevím co s tou dietou, co si tak na to dát? Asi rostou zase vlásky a nebo už taky se mi do toho žaludku nic nevejde. 😀

denousek
2. apr 2012

@hadimrska ale muzes pivo..klidne jednu desitku celou 😉

hadimrska
2. apr 2012

@denousek Jé díky, celou bych nedala, já si dám tak půl skleničky malé a už mi to jde do noh, ale po jídle je to fajn, hlavně po obědě. Jinak dám i dvě, tři, pokud nejsem těhu. 😀

llluckaaa
2. apr 2012

@denousek Může se celá desítka? Vždyť tam je tekutých 40g sacharidů, to mi přijde opravdu moc.

denousek
2. apr 2012

@llluckaaa aha ja jsem v cukrovkove debate 😀 to mi uniklo... ale po 35tydnu uz muzes i celou to uz byva lepsi.. jinak pul desitky urcite ano.... ale i tak kdyz das celou -jednou za casnic se nestane... kdyz ses teda ,,jen,, na diete...

majkaa
3. apr 2012

ahojte ako to u vas fungovalo pri tehotenskej cukrovke. Bola som dnes u diabeticky a rano som mala 5 po vypiti 10,5 a po dvoch hodinach 10,9. Povedala ze asi lezat na rizikove ale zobrala mi krv ci nahodou to nemam len po tej extremnej grukoze, lebo vobec mi nechuti sladke, pijem len vodu, ani mlieko. Aj hrozila inzulinom. Strasne sa bojim.

marketa137
3. apr 2012

Tak opět hodnoty rostou 😒 , za týden mam kontrolu tak uvidim co mě řeknou, mam si ted měřit cukr i v noci at se ví kde se má přidat. Minulý týden byl utz a cukrovka ještě na malou nepůsobí ale počítam že příště už bude protože ty hodnoty nejsou vůbec ok a stejně jsou to jen pokusy s inzulínem a už vidim že tohle se bude zkoušet do konce, jen doufam že těhu ukončí až budou známky fetopatie, protože si neumim představit s tim být těhu ještě třeba 6tt 😒

llluckaaa
3. apr 2012

@denousek Ale aby to nebyla jednou za čas desítka, jednou za čas zmrzlina a jednou za čas džus. Nakonec z toho vyleze, že člověk porušuje dietu denně 😉 Já si teda zahřeším raději něčím jiným než pivem 😝
@majkaa Ahoj, vůbec se nemusíš bát, většině z nás zabere dieta a na inzulín nedojde. Uvidíš sama podle výsledků glykémie, když budeš držet dietu. Na těhu cukrovku nemá vliv, jestli normálně jíš sladké, nemá to vliv ani na to, jak ti vyjde OGTT (myšleno tak, že pokud by vše fungovalo tak, jak má, tak si tvoje tělo s takovým množstvím cukru poradí a nevyjde ti vysoká hodnota).

majkaa
3. apr 2012

@llluckaaa dakujem za podporu. Som sa aj rozplakala, lebo mi povedala ze mam ist do nemocnice a tam sa rozhodnu ci budem lezat. A 3 mesiace lezat v nemocnici.....:(. Do stvrtka je strasna neistota.

llluckaaa
3. apr 2012

@majkaa Jako že bys měla ležet v nemocnici, protože máš těhotenskou cukrovku? To snad ne. To bych se rozbrečela taky, kdyby mi to doktorka řekla ☹
I holky, co si píchají inzulín, jsou doma. Do nemocnice chodí kvůli jiným důvodům.

majkaa
3. apr 2012

@llluckaaa Ano ze zajtra mam ist na gynekologiu predporodnu a oni sa tam rozhodnu ze ci budem lezat, ale diabeticke som povedala ze nechcem. No a vo stvrtok mam ist zasa k nej, ze ake mi vysledky vysli z krvy, ci mi len vystupili po glukoze, alebo mam stale. Lebo naozaj sa nestravujem zle. A potom sa rozhodne. Vedela som ze existuje tehotenska cukrovka, ale som si myslela ze len nebudem moct sladke a hotovo a nie si pichat, merat a toboz lezat v nemocnici. A myslis ze tie hodnoty su velmi zle?

llluckaaa
3. apr 2012

@majkaa Mně nepřijdou špatný (ale cukrovku určitě značí). Ale ono se při těhotenské cukrovce nehodnotí, jestli ji máš silnou nebo slabou, ale jestli ji máš nebo ne a zda se daří ji kompenzovat dietou, nebo dietou a izulinem. Nevím, jak v SR, ale v ČR se kvůli těhu cukrovce do nemocnice nechodí. Většina z nás obdrží na dia předpis s dietou a glukometr a pak si doma měří, jestli mají ráno na lačno a po jídle glykémii ve stanovených mezích. Pravidelně se chodí do dia poradny a když se zjistí, že dieta nestačí, nasadí se inzulín.
Přečti si o cukrovce tady, je to tam moc pěkně popsané www.tehotenskacukrovka.cz

majkaa
3. apr 2012

@llluckaaa citala som si hlavne jedalny listok, no vela toho neni co sa moze jest.

llluckaaa
3. apr 2012

@majkaa Ne? Mně to nepřišlo tak hrozné.

hadimrska
3. apr 2012

@majkaa No do toho se dostaneš neboj, já to na začátku i obrečela a jak slintám, když malé něco dávám co nesmím a mám ráda. 😀 Myslela jsem že dietu budu držet až po porodu, ale tak snad zase tolik nepřiberem a nebude toho tolik co shazovat. 😵

kocicinka
4. apr 2012

Tak těhotenská cukrovka se u mě nepotvrdila!! Včera jsem byla na OGTT, počáteční hodnota na lačno byla sice vyšší, ale ještě jsem se vešla, tak mi dali vypít roztok a pokračovala jsem v odběrech. Dnes jsem volala na výsledky a je to v pořádku 🙂 . Děkuji všem za odpovědi a přeji zdravá miminka 🙂

majkaa
4. apr 2012

Ahojte. Prosim vas mohli by ste mi napisat co tak jedavate. Ja som napr. mala dnes rano celozrne pecivo asi 3/4rozku s maslom, kapustu na to a retkovku a 1 paradajku. Teraz som si dala 1/4 jablka a na obed ryzu s rybou a co na veceru. Mam strasny pocit ze nedavam vobec vitaminy babatku.

hadimrska
4. apr 2012

@majkaa Tak já snídám většinou chleba s máslem a rajče, nebo k tomu vajíčko, nebo si to namažu se sýrem, nebo míchaný vajíčka. Na dopolední svačinu většinou ovoce. Oběd no to jak kdy a co, brambory s masem a k tomu zeleninový salát, nebo rýži a něco. Na odpolední sváču bílý jogurt, buď s ovocem, nebo knekerbrotem. A na večeři zase chleba s něčím namazaný a zeleninu. No taky nic moc jídelníček........... 😠

vianocnystromcek
4. apr 2012

@majkaa a to sa necitis unavena?

mochenkaa
4. apr 2012

@majkaa proč bys měla ležet?? Já měla při OGTT nalačno 4,7 a 2 hod po vypití té břečky 11,3. Dostala jsem dietu (ani glukoměr nemám) a nic víc 😉 . Při minulé KO na dia výsledky v normě, zítra jdu zas, tak uvidím.

Můj jídelníček tento týden (když tak mi ho zrovna holky zdrbnou jestli je správný 😀 )
Sobota 31/3
snídaně:1 krajíc chleba se gervais, šunkou a rajčaty
svačina: jablko
oběd: 2 brambory, 2 žampiony, tzaziki
svačina: půl krajíce chleba a zbytek tzaziki
večeře: bramborovo-pórková polívka
druhá večeře: 0

Neděle 1/4 (tady byl menší oběd, ale větší večeře)
snídaně: talířek šopáku, 1 rohlík se šunkou a tvrdým sýrem
svačina: banán
oběd: bramborovo-pórková polívka
svačina: 1 rohlík v mikrovlnce
večeře: 1 grilovaný steak z krkovičky, 3-4 grilované žampiony, 2 krajíce chleba, tzaziki
druhá večeře: 0

Pondělí 2/4 (úlet s brambůrkama, ALE započítala jsem si je 😅 )
snídaně: 1 krajíc chleba s gervais, šunkou a cherry rajčaty
svačina: banán, půl rohlíku se sýrem
oběd: 2 brambory, steak z krkovičky, žampiony, cibule
svačina: půl krajíce chleba, gervais, rajčata, 25g brambůrků
večeře: 2 brambory, 100g tvarohového dipu (okurek, cibule, tvaroh)
druhá večeře: 25 g brambůrků 

Úterý 3/4 (totální nestíhačka, chybí svačina)
snídaně: 1 krajíc chleba s gervais, cherry rajčaty
svačina: 0
oběd: 1,5 brambory, 3 květákové placičky, 100g tvarohového dipu (okurek, cibule, tvaroh)
svačina: 1 krajíc chleba s gervais, cherry rajčata
večeře: 3 brambory, 100g tvarohového dipu (okurek, cibule, tvaroh)
druhá večeře: 0

Středa 4/4
snídaně: 1 krajíc chleba s gervais, cherry rajčaty
svačina: 1/3 krajíce chleba s tvrdým sýrem, 2 kiwi
oběd: 1,5 brambory, 3 květákové placičky, 100g tvarohového dipu (okurek, cibule, tvaroh)
svačina: banán
večeře: 1 krajíc chleba s gervais, šunkou a cherry rajčaty
druhá večeře: 0

A podle hodnot z minula (vesměs stejný jídelníček, akorát bez toho úletu s brambůrkama) v normě. Navíc jsou mi přes stehna velké těhu rifle a přes břicho měřím stejně jako před 14dny, jenže břicho přitom dost poskočilo. Jsem zvědavá, co mi zítra na KO udělá váha 😎

strihalka
4. apr 2012

@mochenkaa ty kkso ja bych umrela hlady..ty vecere to co je:to snad enmuzes myslet vazne?ze jeden chleba?fuuuha, no jsem rada ze se u nas cukrovka nekona, ale baba v teme ji ma, ale teda takuto dietu ee...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre