Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
22. apr 2012

@llluckaaa dotazník mi přijde OK, máš ho vyplněný 😉

llluckaaa
22. apr 2012

@mochenkaa Děkuju. 🙂

hadimrska
23. apr 2012

@llluckaaa Vyplněno, ještě jsem koukala na jeden papír, tak tam mám 275 g sacharidů, 80g tuků, 75g bílkovin, 9000kj = 2150 kcal. Ale je to na papíře co mi dali pro klasickou cukrovku, jen mi tam něco poškrtali a trochu dopsali co jíst a co nejíst.

hadimrska
23. apr 2012

@mochenkaa Ono je to prej ke konci těhu normální, že se člověk hned i po trošce jídla zaplní, já se například při oběda nemůžu moc napít, jinak se mi to vrací a nebo když se ohnu po jídle no ble. 😵

llluckaaa
23. apr 2012

@hadimrska Děkuji. Tak to je ono, zajímalo mě, jestli máš nějaký předpis diety 😉

hadimrska
23. apr 2012

@llluckaaa No jen je to na papíře pro klasickou dietu u cukrovky ne pro těhule, a pak mi ten papír doškrkali a dopsali k tomu co jíst a nejíst, tak nevím jestli je to přesné.

llluckaaa
23. apr 2012

@hadimrska Mně taky dali papír asi pro DM II a dopsali plno věcí. Ale aspoň že něco dali 😉

nicky07
23. apr 2012

Ahoj maminky. Tak ako čítam začínam byť mierne nervozna pred vyšetrenim na OGTT. Čakám tretie bábo a predtým ma nik na toto vyšetrenie neposlal. no malá sa mi narodila štvrokilova mala som preeklapsiu, a pribrala som krasnych 30kg. Pri synovi som mala sice normalny prírastok na hmotnosti no narodil sa v 35 týdni a mal už 3260g.Obaja mali novorodeneckú žltačku... Teraz je drobček úplne podľa tabuliek presne mi sedí veľkostne na termín ale mávam take záchvaty vlčieho hladu, občas závraty, únava... Začínam mať pocit že asi nebude výsledok veľmi príjemný a obávam sa ako to budem v práci praktizovať to pichanie do prsta a prípadny inzulín... ako to zvládate vy?

hadimrska
23. apr 2012

@nicky07 Ahoj nestresuj se dopředu, dokud to nemáš potvrzené. Zvládat se to dá, ale já do práce teda nechodím, tak to ti nepovím, záleží taky jde pracuješ, v kanceláři si myslím, že se to dá, ale třeba na prodejně to už může být problém.

boka79
23. apr 2012

@nicky07

Ahoj, nestresuj sa o tom, co bude v praci, ked nevies, ci ju vobec mas tu mrchu 🙂

Ja som dostala pn ku ked mi to zistili, lebo si musis aj individualne varit a lekarka nemala nic proti. Tak som bola doma.. v praci je aj stres , takze to tiez zvysuje cukor. Drzim Ti palce, nech to dobre dopadne 🙂

boka79
23. apr 2012

@llluckaaa

Som sice po tehu cukrovke, ale vyplnila som

nicky07
23. apr 2012

@hadimrska No ja pracujem na operacnej sale... tak zatial neviem ako to bude... Vyšetrenie ma čaka v polovicke mája tak už teraz mám z toho strach... Nik mi predtým toto vyšetrenie nerobil a pritom pri mojej naozaj utlej postave som mala naozaj veliké detičky... ine baby čo porodili v 35 týždni mali drobčekov okolo 1600 gramov a museli do inkubatora... Moj bol velky akoby bol v termine no určite nebol lebo pôrod bol príšerny, úplne nasilu všetko bolo ešte nezrele...no strasna spomienka... Som si istá že pri predchádzajúcich tehotenstvach tam tehotesky diabetes bol...

sante81
23. apr 2012

@nicky07 ak sa môzem spytat, zmenila si doktora pri 3 dietati ,alebo si sa na vysetrenie pytala sama. to čo je/ bol za pristup lekára ktory ta na glukozu neposlal? myslím ze v tehotenstve by to malo byt povinné.
mne zistili cukrovku pred 2 tyždnami a tiez som sa obávala stravy, či odolám, ale zvykla som si po pár dnoch a dnes som bola na kontrole a doktorka ma pochválila
pri synovi som cukrovku nemala, pribrala som do 25kg, ale vačšinou to bola len voda, do 4 mes od pôrodu som mala na sebe len 2kg navyse a teraz končím 7mesiac, mam cukrovku a len 6kg +, drzím ti palce aby bolo všetko v poriadku

nicky07
23. apr 2012

@sante81 ano zmenila som dr a až potom sa mi otvorili oči že ako má vôbec prebiehať prenatálny skrining... predtým som bola prvýkrat na odbery a na vyšetrenie až v 10 týždni - skôr vraj nebolo treba to mi hned aj urobili usg a potom dalši až v 20 a 30 týždni a koniec... ani odbery ani nič a to som rh negat... len raz do mesiaca na kontrolu tlaku a moču a do poradne,,,, ked som to hovorila svojej terajšej gynekologičke tak sa len začudovala a vraj možem byť rada že som šťastne donosila zdave deti... teraz mám za sebou kopu odberov dokonca aj na genetiku co mi tam nerobili vraj to len u žien nad 35 rokov. usg mi robi pri každej poradni prvykrat som drobčeka videla ked mal 6 týždnov a jje užasne sledovat pri každej poradni ako sa vyvíja a rastie. Robila mi dokonca aj 3D usg pre vlastnu potrebu aby vylúčila prípadné ráštepy a vývojov é chyby... poslali ma na ekg na kardiologiu je ti úplne o inom...nerozumiem ako v jednom meste môžu byť také rozdidely vrámci prenatálnej starosltivosti...

mochenkaa
23. apr 2012

@hadimrska já chápu, že ke konci těhotenství jsou takové problémy, ale víc jak 2 měsíce před TP? 😕

hadimrska
23. apr 2012

@mochenkaa No to víš, každej to těhu má jinak, a u koaždýho tělo hlavně funguje jinak. Já jsem kolikrát protivná sama sobě a všechno mě štve, a pak mě sem tam všechno svědí, no a z toho je mi fajn, tak jak na houpačce.

mochenkaa
23. apr 2012

@hadimrska tak mě je pořád smutno (M je celé dny pryč) a už mám brutální ponorku s kočkama, fakt už mi lezou na nervy 😀 ale jinak vesměs v normě. Jen to jídlo... dnes jsem snídala 1/2 krajíce chleba a stačilo 😕

llluckaaa
23. apr 2012

@boka79 Děkuju. Já ten dotazník právě už poněkolikáté předělávala. Teď už snad bude přijat bez připomínek a já ho budu moci oficiálně vystavit a distribuovat 😉

majkaa
23. apr 2012

Ahojte tak dnes som bola u diabetologicky a v moci mi zistili acetn, ci tak nejak sa to vola, ze hladovku drzim, ze to nesmiem, ale nemam pocit ze sa nenajem. Ze mam normalne jest ako predtym, ze hodnoty mam nizsie a v ziadnom pripade hladovku, ale ja som sa najedla, tak mi dala zasa testiky na cikanie aby som si sledovala ten acetom, ci ako sa to vola. Tak dnes som si dopriala aj dve parene buchty 😉

hadimrska
23. apr 2012

@majkaa Jo to znám, jen nevím jak se tomu říká, ty papírky na čůrání mán taky a tak jednou za týden, dva, to mám taky tak po ránu, ale to už cítím hlad jako přes noc.

hadimrska
23. apr 2012

@majkaa Už vím říká se tomu ketony, teda aspoň u mojí MUDr.

hadimrska
24. apr 2012

@mochenkaa Jo to jsou ty hormony, nálada skáče. 🙂 Já jsem se nedávno vážila na gyndě, tak jsem měla 66,5, pak za týden doma už 68, a dnes po pár dnech 66,4, toto zase skáče, ale tak snad hubnu já a mimi roste. Za to naše prvorozená má 22kg. 😀

mochenkaa
24. apr 2012

@majkaa Já měla aceton minule. Ale jelikož jsem poslední jídlo jedla v 22 hod, tak z hladu to nebylo. Jen jsem v noci naspala asi jen 3 hod a tělo tráví jinak vzhůru a ve spánku.
Dost se toho bojím teď, protože je mi po jídle hrozně zle, dnes na snídani 1/2 krajíce namazaného chleba a žaludek připraven zvracet ještě po 2,5 hod 😠 To mám beztak za to, že jsem neblila v prvním trim. musím si to vybrat v posledním 😝 😀
@hadimrska Já se vážila dnes doma, mám poprvé úbytek na váze -0,5kg, jenže z těch mých nabraných 3kg je to dost. A hlavně je mi pořád zle. Ve čtvrtek jdu na gyndu i do dia, tak to budu řešit, co mám dělat. Už jsem přemýšlela, že bych ty sacharidy nahnala sladkým 😀 protože normálního jídla sním maximálně půlku jak před měsícem, takže sním denně tak max. 150g sach 😒 ale spíš ke 100g.
Já měla při nástupu do školky 11kg 😀 , vyžrala jsem se až začátkem puberty 😅

hadimrska
24. apr 2012

@mochenkaa No to je blbý, ale taky jsem už o tom slyšela, že někomu je právě zle až v tom posledním trimestru. Ale určitě se s něma poraď a řekni jim to. Tak toto mi nikdo neříkal s tím acetonem. Taky si říkám, co takhle jednou za 14 dní aspoň malinkou dobrůtku, malinkatou, né žádnou sladkou bombu to ne, ale kousíček.

mochenkaa
24. apr 2012

@hadimrska Já to ani neslyšela, že by někomu bylo zle až na konci 😕 No, jsem zvědavá co mi řeknou. Jako medovník určitě né 😀 , ale něčím to nahnat? Máš 13 hod a já s velkou slávou snědla 1 celý krajíc chleba celkem, což je úplně blbě. Ale je zvláštní, že v pozdním odpoledni, večer sním víc.

hadimrska
24. apr 2012

@mochenkaa No já bych třeba dala piškotový těsto se zakysanou smetanou a ovocem..........jen kousek 🙂 , kdyby mě tak slyšela doktorka.
To si teda snědla málo, no ale aspoň něco. Já teda krajíc chleba zatím, pomeranč, a teď oběd. Když se mi chce spát, tak si dělám Caro, ale nějak nezabírá, tak jsem koupila Bikavu, ale i když jsem jí neosladila, tak se mi zdála sladká a koukám a je v ní glukózový sirup, ale jen malinko tak si říkám, jednou za týden to snad můžu, když bude spací krizovka. 😅

mochenkaa
24. apr 2012

@hadimrska Vidíš, třeba domácí kinder řez by šel (na celý plech je 8 lžic cukru a 3 lžíce medu, hodně mléčných výrobků) 😀 Ne, já se s nima domluvím co mám dělat abych dodržovala dietu jak v sladkém, tak v množství. Ještě uvidíme, jak bude Davča velký a podle toho se uvidí. Ale snažím se to nadhánět aspoň nějak, do číny (4 porce) jsem dala lžičku medu, což zvedne příjem sacharidů, ale až tak mi to v tomto množství neublíží. Už se ale těším až bude malý venku a já budu péct 😵
Vůbec netuším co Bikava je, kafe nepiju. Resp. 1-2 x za rok a je tam mnohem víc cukru než kafe abych přebila chuť kávy, takže teď si to nedám vůbec.

hadimrska
24. apr 2012

@mochenkaa Já piji, ale rozpustnou s mlíkem, nebo šlehačkou slabou, nebo latte a tak, ale teď při každým těhu kafe nepiju vůbec.
Teď by ti na kontrole měli malýho vážit ne, nás vážili ve 31 týdnu, tak jsem zvědavá kolik bude mít mimi. 🙂

mochenkaa
24. apr 2012

@hadimrska Mě kafe nikdy nechutnalo, takže fakt jen cca 2x ročně při mega krizi 😀
Jo, ve čt jdu na velký utz, to budu 31+1 tak jsem zvědavá jestli bude odpovídat tabulkám. Mě by zajímalo, kolik kg je kolem toho 30-31tt spojeno s těhotenstvím (mimčo, plodovka, placenta, krev), ať vím jak moc se vymykám normě 😀 . Všude je to totiž vypočítané až na konec těhotenství, ale mě by to zajímalo teď.

hadimrska
24. apr 2012

@mochenkaa Tak toto teda nevím, my měli 1500g, v tom 31 týdnu, prej jsme tak akorát, no ale kolik máme teď to fakt netuším.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre