Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

amelia17
28. máj 2012

@oli26 aha, tak uz to vieme... ano, tvrdia, ze to nie je standardny test. Zaujimave je, ze cele roky doteraz nim bol...Vraj akasi diabetologicka asociacia to neuznava, alebo nechce to diabetologom dovolit, aby to robili... ale kaslat im na to, pokym neviem ake dovody ich k tomu vedu (myslim, ze sa standardne predava ten test s glukozou a dostavaju sa zan body od poistovni) tvrdim, ze je lepsie sa otestovat so stravou, ktorou neublizite telu. Viete ako velmi je namahana slinivka pri tehotenstve? A tento test jej da riadnu šupu... Kto ma čo i len trosicku citlive travenie, moze grcat, kto ma problemy s kvasinkami, mozu sa mu vdaka tomu premnozit, mozu vam zacat problemy s crevami. Ja som proste po tomto teste mala 3 tyzdne problemy so zazivanim... urcite urcite by som nan nikdy v zivote opat nesla (a to som nemala problem vypit tu vodu). Ak sa bojite cukrovky, tak si skuste napr. merat cukor glukomermi (samozrejme s urcitou toleranciou, neverte jednotlivym hodnotam) a tak zistite, ci ju mate alebo nie, ale netreba sa riadit podla debilneho testu

oli26
28. máj 2012

@amelia17 ne ne to neni pravdu, mnozstvi glukozi ktere dostanes je stejne jako treba ty dva rohliky, to opravdu telu uskodit nemuze, 75 gr glokozy mas jako bys vypila pul litr koly, nebo snedla smazeny rizek s brambory, nebo 4 susenky bebe snidanove atd. to opravdu neni zatez, je to mnozstvi, ktere normalne jist pri beznych jidlech a telu nijak neuskodi...

llluckaaa
28. máj 2012

@amelia17 Asi jsi měla smůlu na doktory. Já chodila do klasické dia v našem městě (v té době jsem ještě netušila, že nějaká specializovaná pracoviště jsou) a od začátku jsem měla dietu nastavenou na 325 g sacharidů. Rozhodně jsem tam neměla žádné vychytávky, ze kterých bych měla bých podvyživená nebo by mi měly chybět nějaké důležité látky a způsobovat anémii. Naopak byla doporučená pestrá strava s dostatkem složených sacharidů, bílkovin a rostlinných tuků 😉 A žádné omezení v množství zeleniny.

kacenka1111
28. máj 2012

Ahoj, chci se zeptat, zda jste nektera chodila po 38tt krom nemocnice a tedy monitoru i do specialni poradny v nemocnici kvuli tehu cukrovce. Co se tam deje? Dekuji, nejak nevim, co mam od toho cekat...Naposledy jsem byla u sveho gynekologa a ted uz jen ta poradna...Ani o monitorech nemluvil...Tak nevim...

bubla30
31. máj 2012

ahojte baby, tak dnes som absolvovala ten test na cukrovku a nastastie vsetko ok. Stretla som ale kamosku- tiez tehu- ktora musi drzat dietu kvoli diabetesu a stravuje sa podla Norbi Update. Kedze som o tom pred tym nepocula, vysvetlila mi, ze ide o potraviny bez pridaneho cukru so znizenym mnozstvom uhlohydratov- je to strava vhodna nielen na chudnutie, ale najma pre diabetikov! Takze odkedy sa tam stravuje (vraj pripravuju aj menucka-dovoz), zlepsili sa jej vysledky a co je hlavne- nemusi si odopierat bezne zakazane potraviny- pecivo, cestoviny, sladkosti- vsetko je na prirodnej baze, sladidla- ale bez cukru. Tak som sa len chcela podelit o info, kedze viem, aka je dieta na cukrovku prisna a mnohe to znasate tazko- co je jasne, kedze musite obmedzit kopec veci. Drzim palce vsetkym!

llluckaaa
31. máj 2012

@bubla30 Tak toto slyším poprvé. Nurbi Update vůbec neznám. A za sebe musím podotknout, že jsem si nemusela upírat ani těstoviny, ani pečivo a že tyto potraviny v běžné diabetické dietě zakázané nejsou. Hm, ty sladkosti bez cukru bych chtěla vidět, ochutnat a znát jejich složení 😉

bubla30
31. máj 2012

@llluckaaa pozrela som si ich web, kedze ma to zaujalo- snazim sa zdravo stravovat- uz aj pred tehu- a to, ze je takmer vsade pridany cukor som vedela uz aj pred tym- tak ma to zaujalo- na nete maju zoznam predajni, vyrobky, su zatial len na slovensku- maju predajne kade tade, takze tam urcite skocim a dam vediet moje impresie🙂). sama som zvedava..

berenika39
31. máj 2012

@llluckaaa Norbiho Update je nebezpečný způsob, jak zamávat s metabolismem. Prostě uhlohydráty neexistují - a to je v těhu ne moc chytré. dá se s tím hubnout, to možná, dojde až k tzv. ketoze, to je na dlouhý psaní, třeba to používají k upturisti, když shazují váhu před soutěží a potřebují mít jen svalovou hmotu, nula tuku, nula vody. V těhu bych tohle rozhodně napraktikovala. Uhlohydráty se dají jíst i při cukrovce, taky jsem jí měla, ale musí se holt počítat, vážit, přemýšlet. Norbiho Update je úlet.

llluckaaa
31. máj 2012

@berenika39 Fakt? Tak to je děs. Jj, ketoláky znám 😉 Já myslela, že je to nějaký nový zdravý styl a ona to je jen nějaká nová verze bezsacharidové stravy? Tak to není nic pro mě 😝

berenika39
31. máj 2012

@llluckaaa no přesně, dotažená do absurdn podoby. dřív kolovaly na netu seznamy potravin, které se smějí, kdy se smějí a tak. dneska je to už i komerční věc, prostě jakoby "krabičková dieta", akorát v ní chyběj ty sacharidy a navede to ženský do ketozy a ony hubnou. funguje to. možná chce autorka příspěvku prodávat 😀 😀 😀

llluckaaa
31. máj 2012

@berenika39 Jo, to souhlasím, bezsacharidové diety na shazování kil fakt fungují, ale za jakou cenu 😝 Zaprasený organismus acetonem, močovinou, purinama ap. a zblbnutý metabolismus...

berenika39
31. máj 2012

@llluckaaa jj, hlavně pak stačí návrat k sacharidům a kila jsou zpátky i s úrokama 🙄 🙄 🙄 . jsme mimo téma, ale hlavně jsem chtěla, aby se do Norbiho nepouštěly těhulky 😉

bubla30
1. jún 2012

@berenika39 tak to si nemyslím- keď je niekde znížený počet uhlohydrátov, neznamená to, že tam nie sú vobec- ale vo vacsine jedál/potravinach, ktore konzumujeme je ich tolko, ze to zatazuje organizmus, inzulin dostava zabrat- ako som si precitala, stravuju sa tak ludia uz roky a maju skvele zdravotne vysledky, cize by sa im to asi uz prejavilo, keby islo o tak nebezpecny stav, ako spominas. V kazdom pripade, ja sa poradim s dr. zaoberajucim sa vyzivou, ale davam tomu sancu, kedze tento styl uznavaju mnohi -nielen sportovci, ale aj lekari- a opakujem, z toho, co som si nastudovala- nejde o dietu- ale zdravsie potraviny ako su tie bezne v obchodoch. Ale to je na kazdom, ktory zivcotny styl si zvoli- ja to urcite skusim🙂

bubla30
1. jún 2012

@berenika39 a este som sa docitala, ze tuto stravu konzumovala aj Reka- Norbiho manzelka- pri vsetkych troch tehotenstvach, citila sa skvele, ma tri zdrave deticky- asi by neriskovala zivoty svojich deti aj svoj...to by asi clovek neurobil pre nic na svete- ale ako som pisala, je to na kazdom z nas, ci nieco odpisu alebo si urobia rychle zavery- ja si to prekonzultujem s lekarom.

didulka85
1. jún 2012

Ak sa mozem zapojit do debaty, tak o Norbi update som sa zaujimala v tehotenstve. Tiez som mala cukrovku. Bolo mi povedane, ze kvoli uhlohydratom to nie je vhodna strava pre tehotne zeny a deti.
Ketonuriu som mala a viem, ako sme sa s diabetologickou natrapili, kym sme dosli ako na nu. (Dokonca som bola kvoli tomu hospitalizovana a chceli ma nastavovat na inzulin.) Pri Update strave by to neislo.

bubla30
1. jún 2012

Som zvedava- v kazdom pripade si to overim-najradsej aj u dvoch doktorov, aby som nieco nepokazila🙂. Asi by som ale nejedla len ich stravu, ale kombinovala aj bezne veci, to hadam neuskodi🙂.

oli26
1. jún 2012

doporucene prirodni sladidlo pri tehu cukrovce je stevie, doporucuje ji i pani doktorka moravcova, ale ja se s ni nikdy nenaucila varit 😀 nemate nekdo zkusenost? u nas kupuju ve zdrave vyzive zakusky a kolace slazene stevii a ty sou super, teda pri cukrovce, nejak se jim to dari ochutit tak, aby to chutnalo normalne 😒

boka79
1. jún 2012

@oli26

ahoj, ja ho pouzivam, ale vo forme prasku.. napriklad mliecna ryza, krupicova kasa a tak. Ma to trosku inu chut, ale chuti..
Ja varim podla toho, ako to je na tom letaku , co je k tomu - ale ja to kupujem v Nemecku, vychadza to jedna lyzicka prasku sa rovna jednej lyzicke cukru.

oli26
1. jún 2012

@boka79 aha tak ja zkusim tu nemeckou, taky nakupujem v risi 🙂 treba to bude mit lepsi vysledky 😀

mochenkaa
1. jún 2012

@boka79 @oli26 já tady stévii nesehnala. Ale dělá se s ní v pořadu "zdravé mlsání" na FLN 😉 Tak se tam vždy navnadím a pak jsem naštvaná, že tu není k sehnání 😀

llluckaaa
1. jún 2012

@mochenkaa Stévie tu je k sehnání, např. v Holešově ve zdravé výživě ji mají ve formě tabletek 😉 Já jsem z ní zkoušela péct vánoční cukroví (ale měla jsem tu sušenou trávu, kterou mi koupila kámoška v Praze) a dopadlo katastrofálně 😀 Na stránkách Jste to, co jíte je recept na žemlovku se stévií...

mochenkaa
1. jún 2012

@llluckaaa žemlovku nejím 😝 Tak ve ZL jsem ji nenašla. Ale jestli to zas až taková sláva není (mě vtom pořadu zaujaly muffiny) tak ten měsíc ještě počkám a dám si až normální buchtu 😀

llluckaaa
1. jún 2012

@mochenkaa S těmi tabletkami zkušenost nemám. A ptala ses na obchodňáku ve zdravé výživě? Tam jsou celkem slušně vybavení, co si pamatuji.

mochenkaa
1. jún 2012

@llluckaaa já ani nevím, že na obchodňáku zdravá výživa je 😅

llluckaaa
1. jún 2012

@mochenkaa No, tam ve sklepě 😉 Myslela jsem toto http://www.zdravizprirody.cz/

oli26
1. jún 2012

@mochenkaa zkus nejakou zdravou vyzivu, u nas ji maji skoro vsude, zitra mrknu v tom nemecku, kdyztak muzu koupit a poslat 😉

pejullka
1. jún 2012

@mochenkaa hele mě doktor říkal, že v tomhle týdnu už je cukrovka na ústupu a j fakt, že jsem měla za 8 týdnu měření špatné celé dva dny a občas to vyletělo, nicméně, takřka bez diety

mochenkaa
1. jún 2012

@pejullka mě ze všech měření vyskočila hodnota nad normu jen jednou 🙂
@oli26 díky, já už to vydržím do konce 🙂

pejullka
1. jún 2012

@mochenkaa tak vidíš, mě celé dva dny a to jsem měla strach, co se bude dít a doktor říkal, že je to úplně v pohodě🙂

mochenkaa
1. jún 2012

@pejullka ale nemám glukoměr. Měřím se vždy den před kontrolou na dia. Resp. beru si odběr z prstu do ampulky a dia to pak vyhodnotí

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre