Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
6. jún 2012

@mochenkaa Seš kousek před cílem, tak už to podle mě moc neřešej. Navíc každá diabetoložka to asi vidí malinko jinak. Mně, kdyby mohli, tak zakážou jíst všechno mimo zeleniny a masa. Měla jsem z nich fakt divnej pocit...

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa @mm_mm Tak ono má "porušování diety" na každého jiný vliv, někomu neublíží a jinému bude dělat problémy. Já např. už vůbec nesmažím a restuju s tukem minimálně, aniž bych musela kvůli dietě (těhu cukrovku už nemám). Je to spíš jako součást zdravé výživy 😉
Bílý rohlík ale není zakázaný, ne? Spíš je "méně vhodný".

mochenkaa
6. jún 2012

@mm_mm ale já mám od 26tt stejnou dietu 😉
Hlavně, abych prý měla hodně živin, přílohy odvážit, ale jíst (nejlépe, rýži, brambory, chleba). Ovoce spíš dopoledne, pokud budu mít hlad tak zeleninu jíst i mimo stanovenou dobu...
Mě třeba dělá problém jíst v průběhu celého dne s rozmezím 3 hod. Svačinu jím tak 2h po snídani, stejně tak oběd s rozmezím těch 2 hod od svačiny, ale odpolední svačinu už jím 3 hod od oběda a za další 3 hod večeři. Ale prostě dopoledne mám dřív hlad

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa to máš pravdu. Já když byla včera na dia, tak jim tam volala nějaká paní a ta měla výsledky 10-20 v průběhu dne a doktorka jí řekla, že je to o množství jídla. Sestřička pak nadávala, že si lidi myslí, že inzulín to vyřeší a oni už nemusí dietovat 😀
Já hodně vařím v páře, peču, ale taky restuju. Klasické jídlo máme smažené tak jednou do měsíce, to si myslím, že není až taková hrůza 🙂

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa Já myslím, že jednou do měsíce je to v pohodě 😉 A restování není zas taková hrůza, u některých jídel se to bez restování nedá 😉 Třeba losos na másle, mňam 😀
Vlastně při inzulínu je ta dieta ještě důležitější, protože když budeš špatně jíst, tak ti hrozí víc hyper nebo hypoglykémie. Inzulín se odměřuje v dávkách přiměřeně k množství stravy, kterou sníš (resp kolik je naplánováno, že sníš).

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa Já to nechápu, kdybych se dostala na inzulín, tak jsem vyděšená a snažím se fakt nevybočit ani o kousek. A ti lidi na to kašlou...

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa Ono je to asi jiné, když je někdo už starší a ohrožuje jen sám sebe, než když se jedná o těhotnou maminku. Mojí kámošky mamka má cukrovku a už skoro všechny komplikace s ní spojené a mně stačí, když mi o tom kámoška vypráví, a já vím, že do jejího stavu se nikdy nechci dostat. A její mamce není ještě ani 60. A představ si, že byla v nemocnici, dostala oběd, ale nesnědla ho, protože "jí nechutnal", takže samozřejmě glykémie po obědě neobědě spadla někam k 2,5 a bylo jí šíleně blbě. Tohle nechápu zase já 😕

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa Já se s klasickou cukrovkou doteď setkala jen u svého a M dědy. Ten můj na to totálně kašle (sladké, pivo, velká porce jídla...), 3x denně velká dávka inzulinu a vůbec ho to netrápí. M děda to poctivě dodržuje, ale tam si myslím má důvod i jeho špatná slinivka, takže prostě dodržuje slinivkovou dietu a ta je přísnější než cukrovková, tak se s tím sveze.
Mě nejvíc na mé těhotenské cukrovce děsí, že mám mnohem větší riziko, že ji dostanu až budu starší.
Ale ve svém okolí, co mám holky s těhotenskou cukrovkou, tak to dodržuju asi nejvíc. Jo, párkrát mi to ujelo, ale není to o tom, že bych 3x týdně jedla zákusky 😕 Přiznávám se, že jsem za těch 11 týdnů co to držím, porušila sladké 3x 😅 a je v tom i můj pokus v blízkosti glukoměru ať vím jak moc to tělo cukr nezvládá

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa Já jsem byla překvapená, kolik lidí cukrovku 2. typu má. Doma mi tvrdili, že jí měla jen jedna babička jinak nikdo. A když jsem teď chtěla vidět, kolik má glykémii táta (prý má jen vyšší cukr), tak se ukázalo, že má cukrovku taky. Rodiče to ale prostě neberou jako cukrovku, protože nechodí do diabetické poradny, a dostal předepsanou jen dietu (kterou nedodržuje) a perorální antidiabetika.
Taky jsem z toho byla vyděšená, ale aspoň to o sobě vím a můžu s tím něco udělat 😉 Budu se snažit DM 2 co nejvíc oddálit 😉

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa já si myslím, že ji má i moje mamka. Jedním z příznaků cukrovky je špatné hojení ran (odřeniny, oděrky, ..) a jí se fakt všechno hojí úplně šíleně dlouho. Ale ona na testy nepůjde a doktorka ji tam sama nepošle 😒
Jo, to je fakt, aspoň víme, že k tomu ta dispozice je a je jen na nás jak se k tomu postavíme. Chci udělat co nejvíc pro to, abych ji odsunula na co nejpozdější dobu

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa Hele můj táta ani na ogtt na potvrzení cukrovky nebyl, vše mu zařídil klasický dr. na základě hladiny glykémie na lačno z krve. Ale komu není rady, tomu není pomoci.
Jj, špatné hojení ran, žízeň, únava ...

mm_mm
6. jún 2012

@mochenkaa Ale ono není přesně daný, že to musí být po třech hodinách. Má to být po třech, ale platí, že nejmíň po dvou a nejvíc po čtyřech. Já jím taky většinou tak po 2,5 hodinách. To přeci nejde to nastavit na minutu, už takhle mě to šíleně omezuje. Dneska jsem se musela zdržet v práci o hodinu dýl a problém byl na střeše. Doběhla jsem domů, bylo to 4 hodiny od posledního jídla a bylo mi jasný, že tohle prostě nestíhám...Chjo...

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa já to fakt nechápu. Prostě bych se bála a snažila se to co nejvíc dodržovat 😒

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa To mi připomíná... Budeš rodit v KNTB? Tam jdu v červenci na praxi do kuchyně 😉

mochenkaa
6. jún 2012

@mm_mm já měla dneska noční rozmezí jídla víc jak 14 hod. Včera jsem jedla kolem 9 hod večer a dneska jsem spala tak tvrdě, že mě v 11 vzbudil hlad. Taky vím, že je to totálně špatně. A upřímně, kdybych věděla že nemusím jíst tak spím dál 😅
Já jsem kolem toho 32tt měla jedno ze svých období nechutenství, takže tak maximálně polovina sach. příjmu denně a to mi dr na dia doporučovala jíst klidně co 1-1,5 hod jen ať hlavně jím. Jenže jak, když mi po každém jídle bylo 2 hod zle už mi neřekla 😀

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa budu. Ale už v červnu, na červenec na tebe fakt nečekám 😀
Teď v pátek jdu poprvé do rizikovky tak jsem zvědavá. Můj gyndař se furt nevzdává toho císaře, ale já ho nechci. Tak jsou tam snad rozumní a kvůli mé výšce mě nechají rodit normálně.

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa 😀 A proč císaře? Jenom kvůli cukrovce? To snad ne... Já to tu moc nesledovala... Nebo je mimčo větší?

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa ve 32tt bylo mimčo o týden menší, ale já mám 150cm 😀 a to se mu nelíbí, že je to moc velké riziko. Ale podle mě je to blbost, pokud nebudu mít obříka (měla bych se dozvědět teď v pátek na utz) tak v tom problém nevidím. Pánev se mi rozestupuje (bolí to, takže vím) a cvičím s epinem, tak nechápu proč by malý neměl jít normálně.
Myslím, že se v pátek dozvím jak to s tím císařem je a vyzjistím, jestli mě nechají do TP kvůli cukrovce, nebo jestli budou chtít vyvolat dřív.
Moje představa je přirozeně spuštěný porod malým a porod do vody. Takže mi tam ten císař nepasuje 😀

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa Aha, no uvidíš sama. V té rizikovce je taková nepříjemná doktorka 😒 Ale kapacita 😉 Mně teď při druhém porodu řekla, že se mě nikdo nebude ptát na můj názor a odrodí se to císařem, že si to žádný ze zdejších doktorů nevezme na zodpovědnost rodit přirozeně 😀 Měla sice pravdu, ale mohla to podat jinak 😉

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa proč tě nechtěli nechat rodit přirozeně??
Mamka mi říkala, že jí známá říkala 😀 že v pátek má na rizikovce službu nějaká dobrá doktorka co se snaží vyjít maminkám vstříc. Aspoň to tvrdí sestřička z porodního. Tak snad má pravdu.
Já fakt nechci císaře.

llluckaaa
6. jún 2012

@mochenkaa Tak já jsem to měla opravdu jasné, jen mi to nemusela podat takovým tónem, úplně mě vyděsila. Až do té doby jsem si myslela, jak je všechno hrozná pohodička
1. porod sekce kvůli konci pánevnímu, 2. těhotenství opět konec pánevní a k tomu cukrovka 😒

mm_mm
6. jún 2012

@mochenkaa Já si jak pako nařizuju budíka i o víkendu, abych se před sedmou najedla. Pak jsem samozřejmě ospalá a chci si jít lehnout, což po snídani není úplně správný. Mně po jídle není zle, jen si říkám, že pokud budu pořád protáčet to samý, tak mi to pak poleze krkem...

mochenkaa
6. jún 2012

@llluckaaa jo tak to jo. Já snad nenajdu těhotnou, co rodila přirozeně. Snad @hadimrska ?? Jinak všichni měli KP 😕
@mm_mm no to tak. Já tu po zjištění cukrovky brečela, že nedokážu vstávat kvůli snídani. Takže jsem to vzdala. Snídám kolem 9:30-10:00 ale oběd mám 14:00-15:00, takže je to jen posunuté. Většinou jím poslední jídlo kolem 23hod.

martas77
6. jún 2012

mochenka ja som mala pri 1 tehu cukrovku a síce nakoniec mi spravili cisársky, ale bol akútny..to znamená že som rodila normálne všetko prebiehalo hladko ale keď som tlačila malá zle zrotovala a zasekla sa..tak koli tomu...kamoška mala tiež tehu cukrovku, pichala si inzulín a rodila prirodzene (za 3 hodky bolo po všetkom) 🙂

mm_mm
6. jún 2012

@mochenkaa To já už dávno spím. Dneska tu trčím po devátý a to je u mě divný. To už mívám skoro půlnoc. Kolem devátý sním poslední jídlo a během pár minut jsem tuhá... 🙂

mochenkaa
6. jún 2012

@martas77 tak to mám radost, že se našel někdo s normálním porodem, nebo aspoň že začal normálně 🙂
@mm_mm tak vidíš, ono je to to samé, jen máme posunutý rytmus 😉

hadimrska
7. jún 2012

@mochenkaa Já teda rodila přirozeně oba dva porody a jsem za to ráda. 🙂

lucy56
7. jún 2012

@mochenkaa hladas tehu cukrovkarku ktora rodila prirodzene? ja som rodila prirodzene a na zatazovom teste som mala hodnotu po 2 hodinach 11,9 a zvladla som cukrovku len na diete pretoze mam strach si pichat inzulin, maly sa narodil zdravy , tyzden pred terminom vyvolavackou koli vysokemu tlaku, mierna preeklampsia diagnostikovana, ale s normalnou porodnou vahou, 3340g

dai
7. jún 2012

@mochenkaa ja som mala tehotensku cukrovku pri oboch tehotenstvach a obe som odrodila normalne

luly13
7. jún 2012

Po ranajkach cukor 7,3 je asi nic moc,ze? ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre