Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

zzikk
7. jún 2012

@llluckaaa Jen tak na okraj, četla jsem, že nemáš cukrovku, ale stejně jako já jsi zastánce zdravé výživy, proto mám malý tip k rybám. I losos je naprosto delikátní v troubě, kupuji si ryby každý týden čerstvé v Makru a připravím tak, že čerstvé nasekané bylinky spolu s rozpuštěným máslem (plátek) nechám cca půl hodinky "louhovat", rybku pěkně v pokojové teplotě nechám i s kůží na pečícím papírů, potřu (osolím) a dám na 10-20 minut v závislosti na tloušťce do trouby, je to fakt velmi šťavnaté a myslím, že kromě vaření v páře asi nejpřijatelnější z pohledu přípravy.

mochenkaa
7. jún 2012

@hadimrska @dai @martas77 Holky, a nechali vás do termínu, vyvolávali předem nebo vás nechali i přenášet? Zítra jdu poprvé do rizikovky, tak se chci připravit na argumenty 🙂
@lucy56 máš asi nejpodobnější hodnotu jako já (11,3) a též jsem jen na dietě. Ta preeklampsie mě mrzí, ale hlavně že to bylo v pořádku

llluckaaa
7. jún 2012

@zzikk Dík, to zní výborně. V troubě jsem ho zatím nezkoušela, ale chystám se 😉 Asi by šla takto udělat i makrela, ne? Koupila jsem si teď mraženou (čerstvé ryby se u nás moc sehnat až na lososa nedají), ale to by neměl být až takový problém, ne?
Já na lososa ještě ráda dávám plátky zázvoru, to mu dodá takovu výraznější chuť 🙂

vancurovamisa
7. jún 2012

@mochenkaa ahoj já rodila normálně prorozeně a v pohodě...a měla sem těhu cukrovku

mochenkaa
7. jún 2012

@vancurovamisa a nechali tě do TP nebo to chtěli nějak uspíšit?

pejullka
7. jún 2012

@mochenkaa mě řekjli, že udělaji utz v 38 tt a podle váhy buď vyvolaj a nebo nechaj max do termínu

mochenkaa
7. jún 2012

@pejullka díky. Já bych měla jít totiž na utz zítra, to budu 36+6. Ve 32tt byl o týden menší, tak jsem zvědavá co bude teď.

zzikk
7. jún 2012

@llluckaaa No u makrely mám zkušenost zabalit do alobalu, nechat výrazně dýl, no a pak otevřít a nechat v troubě na gril na posledních pár minut, nebo pokud ji máš bez hlavy a ocasu, jako filet s páteří, tak ji hodně namarinuj, není tak jemná a chutná sama o sobě....ale zmrzlé makrely jsou obvykle o dost horší (kvalitativně), prostě chytnou takový zvláštní zápach....takže já už je raději nekupuji, ale třeba budeš mít kliku 😉 u nás frčí pstruh, pstroužek lososovitý (ten je moooc prima), losos, butter fish (ale jen tak 4x za rok), candát, kapr, treska a sem tam úhoř.... 🙂

pejullka
7. jún 2012

@mochenkaa tak držím palce, mi měli v 31tt 1700g tabulkově odpovídáme

mochenkaa
7. jún 2012

@pejullka tak to náš malý byl fakt malý. V 30+5 měl 1350g 😀

martas77
7. jún 2012

mochenka mne odišla voda o 3 týždne skôr, takže nebolo čo riešiť..inak malá mala 4040 g.....kamoška išla pred termínom asi týždeň a pôrod vyvolávali...

dai
7. jún 2012

@mochenkaa ja som rodila predcasne - zial maly sa nemal dobre v brusku , takze som mala vyvolany porod v 36tt

mochenkaa
7. jún 2012

@martas77 @dai díky holky.

vancurovamisa
7. jún 2012

@mochenkaa chtěli mě nechat do 38týdne pak že porod vyvolají, ale malý si to rozmyslel sám a narodil se v 37+0 naprosto v pořádku, tak jsem byla rada, já měla i inzulín, dali mi ho v nemocnici, ne že sem se přejídala, tam to ani nešlo, ale malej se jim zdál větší než měl tak to tím uhlidali a nakonec jsme měli porodní váhu 2800g

vancurovamisa
7. jún 2012

@mochenkaa a to sem si píchala už ke konci jen dvě jednotky inzulíny, takže opravdu parada, a ze začatku 8, nasadili mi ho v 32týdnu, byli jsme v nemocnici na udržení, máme v rodině předčasný porody.tak se neboj to zvládnete...

lucy56
7. jún 2012

@mochenkaa hej lebo mne moja dia doktorka tvrdila ze musim na inzulin,ale tak dokazala som jej aj sebe ze sa to da aj bez, vraj taku disciplinovanu pacientku este nemala, vsetci si radsej daju inzulin lebo si mozu dovolit viac jest, ja som v tych kritickych tyzdnoch fakt nejedla skoro nic
a porod som mala vyvolavany, tyzden pred terminom, ale skor na vlastnu ziadost,uz som to nezvladala nosit a mala som pocit ze maly ma cas ist von, a tu peeklampsiu mi diagnostikovali skor aby mali aku diagnozu pouzit na vyvolavanie , ja som mala vysoky tlak vzdy len v ordinacii, z nervou, z vysetreni, z doktorov , sestier, syndrom bieleho plasta, ale to oni neuznavaju ako diagnozu

mochenkaa
7. jún 2012

@vancurovamisa @lucy56 díky moc holky za zkušenosti. Já si furt říkám, že mám čas, že malý ještě ven nejde. Tak snad tam vydrží co nejdýl. Moje ideální představa je tak týden před TP (to by nebyl ani vyvolávaný ani nic) 🙂

hadimrska
8. jún 2012

@mochenkaa Mně říkali, že mi trochu pomůžou tím mysleli asi Hamiltona, ale já měla termín 2.6. a malá se narodila už 28.5., oni nechou nechat moc přenášet, ale prej záleží na doktorovi.

mm_mm
8. jún 2012

Tak včera k večeři 5ks bramborových knedlíků, špenát a kousek vepřovýho - a po 1,5h průšvih = 8,2. Dneska k obědu totéž - jen s bramborama - a hodnota 3,8. V obou dvou případech jsem to měřila 2x, rozdíly minimální. Po obou jídlech jsem ležela, seděla, zkrátka žádná aktivita. Knedlíky byly kupovaný. To ať mi nikdo neříká, že je mezi těma přílohama takhle velikánskej rozdíl.... ☹

elvis12
9. jún 2012

Ahoj holky, sice sem neprispivam, ale ctu vas pravidelne 🙂 Chtela jsem se zeptat, jestli mate zkusenosti s tim, ze se ke konci tehu cukrovka jako by zlepsila. Mam posledni tyden az dva nizsi hodnoty glykemii nez jsem mela driv. A jidla mam porad stejne. Snazim se jist plnou davku sacharidu (mam trochu snizeny obed a veceri a misto toho jednu mensi svacinu odpoledne navic) Hodnoty jsem ted mela - na lacno 3,7 - 4,3 - 5,6 - 5,4 (snidane - 60g chleba,3 vejce, obed - 250g brambory, ryba, vecere 250g barmbory tvarohova "pomazanka" ) neprijde mi, ze by ty porce byly nejak maly. Driv jsem po techto porcich mela hodnoty kolem 6,2-6,5. Nejvyssi jsem mela 6,8 po nudlich se zeleninou v restauraci, ale toho jsem snedla o hodne vic, nez jsem mela. Dneska jsem 37+0, rodit budu sekci 26.6. (39+3) tak nevim, jestli se tim mam nejak zasadne zabyvat, nebo ty nizsi hodnoty neresit... V poradne mi jen rekli, ze to mam nejaky nizsi jestli poctive jim. Radsi me poslali na UTZ, tam mala odpovidala tydnu tt, tak uz se to dal zatim neresilo.

luly13
9. jún 2012

Ake hodnoty su vlastne v norme?

mochenkaa
9. jún 2012

@elvis12 Ty bláho, já jím na oběd tak 170-180g brambor 😕 Takovou porci jako ty bych ani nesnědla 😀

mm_mm
10. jún 2012

@elvis12 Já ještě tak daleko nejsem, ale několikrát jsem četla, že když se začnou takhle snižovat hodnoty, tak je to tím, že už tolik nefunguje placenta...samozřejmě to ale nemusí být tvůj případ.

llluckaaa
10. jún 2012

@mm_mm @elvis12 A já zase četla, že ke konci těhotenství už placenta neprodukuje tolik hormonů, které blokují tvorbu inzulínu a jeho působení. Takže žádný strach, je to ok 😉

sante81
10. jún 2012

moja diabetologicka po 4 mes skonstatovala ze ja vlastne ziadnu cukrovku nemám, ze som dni pred testom musela jest niečo velmi sladké - celé 3 mes som zrala kompoty, 🙂 pribrala som asi 7kg, brucho mam tak na 6-7mes, mozno aj vdaka tejto diete ktoru som mala. ked som prisla domov, tak som si dala jahodovu milku a zjedla som ju bez akychkolvek vycitiek, cukor po jedle nemám ani do 5,5, často-krat menej a to som uz začala jest aj ovocie, to mi chybalo najviac.

stvura
10. jún 2012

@sante81 ja to iste...xixi...cely cas som si merala cukor, zapisovala do Dennika diabetika a pred porodom co mi robili dva dni testy som mala cukor 5.2...maly nastastie uplne v pohodke, takze to bolo "chybne meranie"...ale i tak dobre, aspon som pribrala len 8kg 😉

sante81
10. jún 2012

@stvura chyba sa stane, ja to beriem, ale strasila ma pôrodom, velkym dietatom, o tom čo mam jest, mam drzat dietu, ako dalo sa to zvladnut ale zo začiatku to nebolo nič prijemné. dnes po ranajkach moravského koláča cukor 4, 9 😎

stvura
10. jún 2012

@sante81 mna to strasne iritovalo, na dietu som si zvykla, prakticky tiez od 26tt do konca 41tt, ta hmotnost mi tiez bola strasiakom - maly nakoniec 3100g, takze uplne normal...ktore stredisko ti vyhodnocovalo vysledky? Tiez Gynfiv Nitra?

sante81
10. jún 2012

@stvura chodím do nemocnice v partizánskom, ked mi robili v prvom tehotenstve test na glukozu v bánovciach, tak som jedla 2 rozky s dzemom- maslom a 3 deci mlieka, v kadzej nemocnici na okolí sa postupuje ináč. ja som mala cukor 8, norma bola 7,8 a prekvapilo ma ze po pôrode nemusím ist na ziadnu kontrolu, ze az po roku sa mám ohlásit telefonicky. tu som čitala ze sa chodi po 6 tyždnoch, tak ozaj neviem na čo som, ale tu dietu nejako potiahnem ešte, do pôrodu mam necelé 4 tyždne

elvis12
10. jún 2012

@mochenkaa no vidis to. 😎 Ja kdybych se nenajedla, tak mam hlad. Ale ty jsi na zacatku psala, ze jsi nebyla zvykla jist pravidelne. Ja jedla pravidelne 7x denne uz rok pred otehotnenim, takze ja jsem na tenhle system zvykla a poradny porce kvalitnich sachru by mi proste chybely. Ja snim 250g brambor a za dve hodiny mam hlad. Telo mi proste takhle funguje (naucila jsem ho to 😀, taky ted urcite snis vic, nez na zacatku, kdy ma clovek pocit, ze praskne po trech bramborach) Dost jsem se pred otehotnenim zabyvala sestavovanim svyho jidelnicku a sacharidy byly prave velka soucast. Tim, ze jsem zacala poradne jist kvalitni jidlo jsem shodila pred tehu 13kg.
@llluckaaa @mm_mm diky za info holky! Funkci placenty mi kontrolovali v pondeli a bylo to v pohode. Tak snad je to ok. Zitra jdu opet na kontrolu, tak uvidim, co bude... Dneska mam zas rano hodnoty 3,7, 5,9 (kaiserka tmava - urcite je slazena karamelem, maslo, sunka, okurka)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre