Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
10. jún 2012

@elvis12 Teď mě tak napadlo, když jsem si přečetla tvůj příspěvek, že je to u mě v něčem podobný....Jak jsem si teď navykla jíst pravidelně po 3 hodinách, někdy po 2,5 - tak si to tělo na to zvyklo, přijde mi, že mnohem rychleji tráví a já opravdu taky někdy mezi těmi jídly mám hlad, i když je to fakt divný vzhledem k těm porcím, co sním. Dneska mi mezi svačinou a obědem bylo nějak divně - tak nějak slabo a malátno, tak jsem si změřila cukr a jen 3,6. Tak nějak nechápu, jak tomuhle zabránit...

petapete
10. jún 2012

@elvis12 ahoj, už sem nepřispívám, ale sem tam nakouknu, tohle zlepšení ke konci je naprosto normální, placenta v té době už produkuje menší množství hormonů, které působí proti inzulínu (a tím zhoršují cukrovku), takže se hodnoty stabilizují a lepší. Nejhorší je v tomhle období ca kolem 30.tt, od toho 35.-36.tt se to pak lepší. Já třeba v těch kritických hodnotách nesměla vůbec na snídani čerstvý pečivo (ani chleba, domácí celozrnný,...jedině knackebroty nebo polystyrenový chleby), jinak mi to lezlo k horní hranici povolených glykémií, v posledních týdnech jsem pak v pohodě mohla čerstvý pečivo, mohla jsem dokonce už i čokoládu, cokoli a bylo to vždy v limitech...

elvis12
10. jún 2012

@petapete super, diky za zpravu. Tak to jsem rada, ze je to v normalu. Je fakt, ze mam do konce par dni, tak uz to nejak doklepu 🙂
@mm_mm presne tak. Telo si zvykne na pravidelny prisun zivin a prestane se bat, ze nedostane. Tim zacne lip spalovat a neuklada. 🙂 akorat nevim, co s tema hodnotama. Zkus to rict v poradne, treba ti zvednou davky. Slabo by ti byt urcite nemelo.

mm_mm
10. jún 2012

@elvis12 Právě že oni mi žádný limity nedali. Jen seznam zakázaných jídel a pokyn, že se nemám přejídat. A já jsem si ten žaludek asi vycvičila tak, že prostě tráví rychle a hned se hlásí o další jídlo. Sním toho denně fakt hodně. Kolikrát si říkám, že jsem fakt otesánek. Dneska jsem si dala palačinku se šlehačkou a s borůvkama a hodnota 5,8 - takže slabo už mi není... 🙂

petapete
10. jún 2012

@mm_mm ty jsi na inzulínu nebo jen na dietě? Protože pokud na inzulínu, tak bys do hypoglykémie šla v případě, že si nedáš dostatečný množství sacharidů, pokud jsi jen na dietě, tak by to mohlo být zapříčiněný třeba tím, že jsi měla v jídle málo těch "dlouhých" sacharidů a tělo už pak jelo bez nich a proto šla hladina tak dolů. Pomoci by mohlo buď si ta jídla ještě víc rozkouskovat, takže bys jedla ještě častěji, nebo přidat těch dlouhých cukrů...

@elvis12 já celou dobu dietu držela fakt poctivě, až posledních 14 dnů jsem začala "zkoušet" - jsem měla 14 dnů před porodem narozeniny, tak jsem si dala právě jednu tu čokoládovou tyčinku - jakože k narozeninám místo dortu a pak změřila a měla jsem po ní nižší glykémii než předtím, než jsem ji snědla 😀, tak jsem to pak už začala povolovat a zkoušela a nakonec jedla vlastně víceméně normálně jak bez cukrovky a bylo to už úplně v pohodě🙂

elvis12
10. jún 2012

@petapete to rada slysim! Mam to uplne stejne. Dietu jsem drzela poctive celou dobu. V utery mam narozky, tak jsem si dneska dala na slavnostnim obede povidlovou tasticku a glykemie ok. 🙂

petapete
10. jún 2012

@elvis12 tak to bude určitě vše v pohodě! My se pak akorát nevyhnuli vyvolávání, Fífovi se ven nechtělo, takže až indukce, ale pak to šlo zas mega-rychle a od zavedení tablety byl do pěti hodin venku (z toho jen dvě poslední hodiny byly fakt brutus😀), takže to bylo fajn...a byl tak akorát, 3490g a 51cm, žádný "cukrovkářský" dítě, ale tabulkový miminko, ačkoli na sále to bylo překvápko, protože všechny uzv odhady počítali s mimísem tak max. kolem tří kil, já měla celkem pidi břicho, tak když ho tam zvážili, tak nám jen poklesla čelist, že byl ca o půlkila větší než se čekalo😀

luly13
10. jún 2012

@petapete a ake su ,prosim ta, povolene hodnoty? Ja som momentalne na merani, v stredu nesiem dennicek lekarovi a ten povie, co a ako dalej. na nete som nasla hodnoty pre klasicky diabetes, ale ten ten je trosku iny,nie?

nejra
10. jún 2012

takze mile mamicky cakatelky 🙂 ja som mala tiez tehu cukrovku-dietu sa mi nejak dodrziavat nedarilo a narodila sa mi krasna zdrava dcerka 3780 g...ale isli sme cisarskym pre istotu kedze sa im zdala na mna velka aj ked si myslim, ze by som normalny porod zvladla...vela stastia a hlavne malo stresu!🙂 tu na SK je to trosku ine , nesleduje sa tehu cukrovka tak prisno,glykemiu mi tiez merali raz za dva tyzdne...inzulin som si nepichala a veselo som sa naladovala aj s cokoladou

nejra
10. jún 2012

a glykemiu som mala aj 9,7... :D

pejullka
10. jún 2012

je tady nekdo, komu budou vyvolavat porod kvuli cukrovce? me to hrozi

petapete
10. jún 2012

@luly13 já se řídila převážně podle těchto stránek: www.tehotenskacukrovka.cz, hodnoty jsou konkrétně tady: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... On obecně panuje u toho gestačního diabetu děsný nesoulad jednotlivých diabetologů, každý tvrdí něco jinýho, všude se měří v jinou dobu, jsou jiné hodnoty,...prostě binec (nikdo se moc nechce zabývat jen a pouze gestačním diabetem, protože se jim nevyplatí - než proškolí ty těhule, naučí je co a jak,...tak to stojí víc práce než pak "jen" dohlížení na dlouhodobé plnění cílů diety a než tohle ta těhotná zvládne, tak porodí a jim z ní přestanou přibývat peníze z pojišťovny...😖). Takže na těchto stránkách jsou zkušenosti dvou českých diabetoložek (MUDr. Moravcová a MUDr. Krejčí), které se opravdu plně a zcela věnují jen těhotenskému diabetu a mají s ním snad nejbohatší zkušenosti v ČR (potažmo asi i na Slovensku). MUDr. Krejčí dokonce sama ve svých těhotenstvích těhu-cukrovkou trpěla, takže ji zná z obou stran - odborné i osobní🙂. A opravdu dietní omezení podle těch stránek fungovala velmi dobře, stačilo to k ideální kompenzaci cukrovky, neměla jsem přitom hlad, neměla jsem keto-látky v moči, nehubla ani moc nepřibírala a neměla jsem na nic "zakázaného" ani extra chutě...takže ideální stav🙂. Každopádně doporučuji ty stránky prostudovat, jejich "nařízení" dávají i smysl, proč to a to (ne)dělat a ne, že ti někdo nadiktuje: nesmíš jahody, nesmíš rajčata, nesmíš to a ono...aniž by ti řekl proč to nesmíš (tenhle přístup osobně nemám ráda, musím chápat podstatu - proč se něco smí, něco nesmí a porozumět jádru toho problému, ne to dělat proto, že to někdo rozhodl bez odůvodnění)

petapete
10. jún 2012

@pejullka já to mám za sebou😉

@nejra tak ti nezbývá než pogratulovat, že i přes lehkovážný přístup se cukrovka na tvým dítěti nepodepsala, rozhodně to není k chlubení, že jsi dietu nedodržovala, spíš je to o tvým lehkovážným přístupu...ta rizika pro miminko nejsou smyšlená, jsou reálná a někdy i fatální...myslím, že těch pár měsíců se vydržet nanaládovat čokoládou není až taková oběť, že by to nešlo vydržet...

pejullka
10. jún 2012

@petapete a vyvolávali ti to v jakém týdnu? já budu 38+3 a pokud to bude ke 4kg už půjde ven. Malá mělůa v 39+3 3900g

petapete
10. jún 2012

@pejullka termíny jsem měla 8. a 10.10., nastupovala jsem 6.10. do porodnice, 7.10. vyvolávání (s tím, že to bylo ca 50:50, že se zadaří, spíš se primář přikláněl tomu, že to není moc nachystaný a ten první den to nebude, chtěli, abych byla do toho druhýho termínu nejpozději odrozená...). Ale Fífa měl uzv odhady spíš na menší miminko, všechna měření jim spočítala odhad kolem tří kilo, cukrovka byla celý těhotenství kompenzovaná na jedničku, takže to bylo spíš vyloženě pro jistotu, než opodstatněně...Ale prvního syna jsem rodila vyvolávaně 10dnů před termínem (letěl mi nahoru tlak, cukrovku jsem poprvé neměla), měl 3150g a vše bylo v pohodě

luly13
10. jún 2012

@petapete mojho lekara napr nezaujimaju hodnoty hodinu po jedle. Kazal mi merat 1,5 az 2 hod po jedle. Dokonca ma 'vysmial',ked som sa ho pytala na obmedzenie mliecnych vyrobkov rano. Ze to v zivote nepocul. A to je vraj celkom kapacita v ramci diabetologie 😒 . A s ovocim si nieco riesila? Mne sestricka vravela, ze melon a jahody mozem kolko chcem. Hlavne doobeda. Tak si davam ovocie na desiatu. ale potom si nemeriam cukor.

pejullka
10. jún 2012

@petapete já měla
na poprvé taky vyvolávaný kvůli tlaku, ale povedlo se to až na popáté, prostě to nebylo nachystané, teď jsem na tom líp, ale myslím, že váhový odhad bude tak 3500g

petapete
10. jún 2012

@luly13 no to je právě typický případ...v klasické diabetologii totiž žádná taková souvislost toho mléčného třeba po ránu moc není, je to "specifikum" těhu-cukrovky a spousta těch diabetologů aplikuje pravidla klasického diabetu i na ten gestační...(já třeba v dia poradně nafasovala popis jídelníčku, kde se doporučovala pití a jídlo dochucované umělými sladidly - ta se v těhu ovšem nesmějí😖). Ovoce jsem řešila pouze natolik, že jsem ho jedla ke svačinám a vždy tak v ca množství do 20g sacharidů (do 15g S pokud jsem si dala k tomu i jogurt), zbytek té svačiny (do 30g S) jsem si "dojedla" nějakým dlouhým sacharidem - kouskem pečiva, knackebrotem,...aby to tu hladinu cukru v krvi vyrovnalo na delší dobu

@pejullka mě při prvním pokusu o dochystání (měla jsem CS 0-1, naprosto nepřipraveno) dala mudra jakousi tyčinku na roztažení čípku a mě to ruplo vodu...takže se muselo rodit do 24hodin od toho. Já teda na ty tablety reagovala až přemrštěně - z ničeho megasilný kontra hned po minutě, PA zděšená, jak se to rozjelo, já pořád zavřená...to trvalo sedm hodin, první porod fakt nic příjemnýho, dohromady 19 hodin (těch prvních ca 12 šlo, to byly kontra po 4-6minutách), po té tabletě fakt horor...podruhé mnooohem lepší, brutální jen ty poslední dvě hodinky a hlavně podstatně lehčí porod pro malýho, Lukáš dostal mnohem víc zabrat, nemohl být se mnou, musel do inkubátoru na prohřátí, měl blbější apgar skore kvůli blbýmu porodu...Fífa byl hned se mnou, úplně v pohodě, plný síly 😵

pejullka
10. jún 2012

@petapete já to při prvním porodu měla stejný, CS 0 ale na monitoru poslíčci a bolesti řádný. Teď mám CS5, teda jsem měla v 34tt, teď nevím. Tak snad to půjde líp.

petapete
10. jún 2012

@pejullka já poprvé fakt v den porodu 0-1, teď podruhé jsem měla v den nástupu do porodnice 5 (to už jsem měla po dvou provedených hamiltonech, odchod hlenové zátky), v den porodu se primář hodně snažil vidět posun, tak hlásil po vyšetření tak 5-6 s tím, že teda výsledek vyvolávání nejistý (mohla jsem kvůli předchozí operaci dělohy max. jednu půlku té vyvolávací tablety denně - běžně se může dát několikrát za den), nicméně zabrala ta první, do půl hodiny nástup kontra, ty první tři hodinky celkem pohodička, pak dvě hodiny brutus a hotovo 😵. To byl takový fofr, že se mě byly ptát medičky, jestli můžou dojít podívat se na porod a pak to ani nestihly...objednaný epidurál, to jsem nestihla ani podepsat informovaný souhlas, M. stihl přijet na posledních dvacet minut...hukot😀. Ale muselo to tak být, aby si kluci splnili stejný "podmínky" narození...Máme rodící termín v pátek mezi 13:30-14hod. (Lukáš 13:35, Filip 13:50, oba páteční, jen 4,5roku od sebe😀)😀

elvis12
10. jún 2012

@petapete No tak to je super, ze to slo takhle rychle. Nase mala mela odhad pri 36+2 2951g. Me se to zda celkem dost, ale pry odpovidala tabulkam. Tak snad to nebude nejaky obrik. Mam naplanovanyho cisare, mala je KP. Tak uvidime, co z toho nakonec bude 🙂

elvis12
10. jún 2012

@petapete JInak naprosto souhlasim s tim, co jsi psala o te diete. Ja prave chodim k Mudr. Moravcove a jsem naprosto spokojena. Pri prvnim seznameni s dietou nam bylo receno, ze napr. z ovoce muzeme cokoliv, akorat to proste musi byt v odvazenym mnozstvi. Takze svaciny delam presne jak ty. Dam si urcity mnozstvi ovoce s jogurtem a knackebrot. Nekterou zeleninu nepocitam vubec (tu, co nam nadiktovali v poradne, ze se tim muzeme dojidat) Je fakt, ze ja jsem mela vysledky glykovanyho hemoglobinu po prvnim mesici 3,6 po druhem 3,9, coz je vyssi, ale stale v norme. Ale za celych 13 tydnu, co tu dietu drzim jsem nemela jediny zasadnejsi problem s tim, ze by mi nejaky jidlo chybelo, nebo tak neco. Jasne, nekdy bych si dala treba cokoladu, nebo tak, ale nebyla to takova ta nesnesitelna chut na to...

luly13
11. jún 2012

@elvis12 A ktora je to zelenina na dojedanie? A merias si cukor hodinu po jedle ci neskor?

mochenkaa
11. jún 2012

@elvis12 to jo. Teď fakt sním víc než kdy dřív.

mm_mm
11. jún 2012

@petapete Jsem jen na dietě...zatím a snad to tak zůstane. Já jím jak otesánek. Jím 7x denně (někdy po 3 hodinách, někdy po 2,5 - někdy po 2) a myslím, že ty porce jsou docela velký. Vůbec nechápu, jak se to do mě vejde. I ke svačinám si dám vždycky celej chleba - něco na něj, zeleninu a někdy třeba ještě i jogurt. Váha nahoru nejde a žaludek mám každou chvíli prázdnej, tak nevím, kde je problém...

mm_mm
11. jún 2012

@nejra závidím... 🙂

petapete
11. jún 2012

@luly13 bez omezení můžeš např. zelenou papriku, okurku, listové saláty, cuketu, brokolici, s omezením a už započítáním pak i rajčata, mrkev, hrášek, kukuřici (tam už hodně opatrně, je to spíš obilovina než zelenina, takže víc sacharidů a je potřeba si ji počítat a brát spíš jako brambory nebo prostě přílohu).

@elvis12 já právě za celou dobu, co jsem držela podle Moravcové, jsem neměla hodnoty přes povolený limit, glykovaný hemoglobin v pořádku, všechny hodnoty krásný. Co jsem začala držet dietu, tak jsem v těhu víceméně nepřibrala až do porodu ani ň - resp. jsem nejprve dvě kila zhubla během prvních dnů diety a ty potom do porodu dobrala, takže jsem šla rodit s váhovým přírůstkem +7kg, co jsem měla už v 26.tt:-D. Mě odhady váhy víceméně přesně odpovídaly téhle tabulce: http://www.maminkam.cz/velikost-plodu-v-tehoten..., spíš v té nižší části (tzn. že tu hmotnost pro daný týden odpovídal koncem toho týdne) a i vlastně pak u porodu to odpovídalo, protože měl těch 3490 a 51cm den před termínem🙂. Akorát poslední dva odhady v porodnici změřili blbě, když naměřili, že bude mít max. těch 3000g a to se sekli dost😀

@mm_mm já musela taky jíst 7x denně - musela jsem ještě i v noci kolem druhé, třetí, jak jsem šla čurat, tak se stavit něco zakousnout (obvykle půl housky s hrníčkem mléka), protože když jsem to neudělala, tak jsem měla ráno vyšší lačné glykémie, takže jsem luxovala lednici i v noci😀

mm_mm
11. jún 2012

@petapete Počkej, není to divný? Když v noci nejíš, tak máš ráno vyšší glykémii? Nemělo by to být naopak? 🙂

nejra
11. jún 2012

@petapete tie rizika sa sa tykaju diabeticiek,kedy je plod ohrozeny uz v pociatocnom vyvine a nie tehotenskej cukrovky,tam az take velke rizika nie su okrem toho, ze dieta je velke a moze mat znizeny cukor po narodeni...nie je dobre mat cukor vyssi ako 14...a to väcsina ani nema zien s tehu cukrovkou

petapete
11. jún 2012

@nejra nemáš úplně pravdu...rizika u gestačního diabetu nejsou "jen" větší dítě nebo hypoglykémie po porodu...nekompenzovaná těhotenská cukrovka může mít i ty nejfatálnější důsledky - včetně úmrtí miminka v děloze díky vyhasnuté, předčasně dozrálé placentě, dítě může mít prosáknuté tkáně, vyžaduje po porodu víc lékařských zásahů, má značně ztížený start do života (např. nedovyvinuté plíce, které neutáhnou samy dýchání, takže skončí na kyslíku), ten "jen" snížený cukr v krvi může rychle vést ke hypoglykemickému kómatu,...Takže si opravdu nemyslím, že by se měla těhotenská cukrovka bagatelizovat a doporučovat tu holkám, že se v klidu můžou ládovat čokoládou, že se nic nestane...mám kamarádku, které právě v důsledku neléčené těhotenské (!) cukrovky (a nikterak až extra dramatické, protože se na ni nepřišlo ani v poradnách) umřelo miminko v 36.tt a musela si mrtvou holčičku porodit☹. Takže podle mě raději i třeba zbytečně dodržovat na první pohled možná i třeba přísnou dietu, než si pak něco vyčítat...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre