Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
18. jún 2012

@luly13 Ale hodnoty na ogtt je něco jiného než hodnoty, kterých máš dodržovat při léčbě (dietě). Možná je to jinak na Slovensku, ale v ČR platí, že do dvou hodin to má být max 6,6. Podívej se do těch stardardů léčby, které vydala Česká diabetologická společnost, jsou na www.diab.cz.
Prohlídka 6 týdnů po porodu je na diabetologii, ale ogtt se dělá později. Nevím, která matka těsně po šestinedělí šla na 2,5 hodiny trčet někam do laboratoře 😉 Já rozhodně ne 😉

luly13
18. jún 2012

@llluckaaa asi som to zle napisala, ale tie hodnoty co som uvadzala som myslela, ze som mala po teste. http://www.tehotenskacukrovka.cz/zaverem-souhrn... a tu som nasla, ze po jedle do 7,3. mrknem na tie standarty. no nie je to ine ako pri tehu cukrovke. aspon na to ma vsetci upozornuju, ze tam platia ine pravidla.
a mozem sa spytat? robis diplomku o tehu cukrovke? dotaznik som vyplnila 😉

llluckaaa
18. jún 2012

@luly13 Aha, tak to jo, já myslela, že píšeš o hodnotách po jídle 😉 Na diabu jsou právě pravidla i pro těhotenskou cukrovku.
Píšu absolventskou práci (já studuji Vyšší odbornou školu), je to něco jako diplomka - v podstatě stejná pravidla, jen má mít jen cca 40 stran. Ano, píšu o výživě při těhotenské cukrovce, sama jsem ji taky měla, tak mě to téma hodně zajímá. A taky proto, že vím, že každý diabetolog říká pacientce něco jiného, tak chci porovnat, jak kdo dodržuje dietu při těhotenské cukrovce.
Děkuji za vyplnění 🙂

oli26
18. jún 2012

@luly13 meloun je bezva, ma strasne malo cukru, muzes ho az600gr

mm_mm
18. jún 2012

@llluckaaa Tak to tě určitě občas ještě využiju k získání nějakých informací. Já mám pořád pocit, že jich mám málo. ☹
Měla jsem za to, že mám blbou slinivku a že se to projevilo teď v těhotenství tím, že prostě nezvládá ten větší nápor hormonů...
Dneska jsem odevzdala krev na dlouhej cukr, za tejden budu vědět. Tak jsem zvědavá...

mm_mm
18. jún 2012

@luly13 Já mám dneska ten samej oběd co včera. Tak prostě neodolám a změřím to. Jinak včera po večeři hodnota 4,4 a dneska po svačině - to samý - 6,1. Bordel. Chci si v tom udělat nějakej systém, ale koukám, že spolehnout se nedá vůbec na nic
Já jím pořád jen Šumavu. Jednou jsem zkusila nějakej celozrnnej chleba a malinko mi to zvedlo hodnotu, tak jsem se vrátila k Šumavě. Čím to může být, netuším...

mm_mm
18. jún 2012

@luly13 Mně řekli, že dojídat se jen zeleninou...

luly13
18. jún 2012

@mm_mm no ved to, ze vobec netusim, na co sa splahnut, ze mozem. ked raz je to tak a druhykrat to telo toleruje uplne inak. ja som este zistila, ze mi cukor vyskoci, ked sa po jedle nehybem. no ked uspavam maleho poobede, no nepospi si s nim. a k tomu vstavam pred siestou. po ranajkach zase sedava praca...

mm_mm
18. jún 2012

@luly13 Já to mám s tím spánkem podobně. Pokud usnu po jídle, tak ty hodnoty vyletí. Největší problém mám o víkendu po snídani. To mě stojí hodně přemáhání a někdy to prostě neustojím. Celkově v těhotenství nejsem moc aktivní, pohybu mám málo, takže tomu asi moc nepomáhám. A v práci taky pohybu moc nemám.

llluckaaa
18. jún 2012

@mm_mm Když budu něco vědět, ráda napíšu, ale taky se v tom sama ještě pořádně nevyznám. Hlavně mi přijde, že v tom není jednotný systém. Ale už mám o těhu cukrovce okopírovaných pár knížek, chystám se na praxi nakouknout na diabetologie, které se starají o těhotetné a spolupracuji s učitelkou, která je diabetoložka. Takže přístup k informacím bych mít měla.
V těhotenství je to tak, že je větší nápor na slinivku na tvorbu inzulínu i právě že ty hormony placenty snižují vnímavost tkání na inzulín a tudíž se glukóza dostává hůř do tkání - proto ty vysoké glykémie. Tím, že máš těhotenskou cukrovku, jsi zjistila, že máš dispozice k tomu mít cukrovku 2. typu. Statistiky říkají, že po porodu máme 40% šanci, že do 10 let budeme mít cukrovku 2. typu - proto mají být pak každoročně ty kontroly na diabetologii.

petapete
18. jún 2012

@mm_mm to, jesti ti dobře funguje slinivka (jestli produkuješ dostatek inzulinu a je cukrovka "jen" důsledkem špatné prostupnosti tkání pro glukozu, resp. špatné citlivosti k tomu inzulinu) by ti měli být schopní říct z krevních výsledků - měli by na to odpovědět některý ty vyšetřovaný parametry (teď už si nepamatuju, který, ale je tam vyloženě jedna věc, která dává jasný info a slinivce a tom, jestli je inzulinu dost😉).

@mm_mm celozrnný pečivo (obzvlášt pokud je tmavé) bývá barvený karamelem nebo sladem - proto může a většinou i zvyšuje glykémie...jediný, který mám ozkoušený jako "neškodlivý" je graham a pak pár konkrétních výrobků...vždy je dobrý koukat na barvu, jak je to pečivo tmavší, tak není ok - to není přirozená barva celozrnného pečiva, jen se tak většinou tváří - obarvením a přisypáním trochy nějakých semínek...klasické celozrnné není o moc tmavší než třeba ta Šumava, má jen malinko takovou "viditelnou" tu mouku...

Jinak z vlastní zkušenosti - glykémii hodně moc ovlivňuje vaše nálada - stres, nepohoda, obavy...působí na krevní cukr děsným způsobem, letí to pak strmě nahoru (řekla bych, že tohle to ovlivní fakt ještě i víc než dieta...), takže se sakra snažte, ať jste v pohodě, dobrém rozpoložení a obavy si nepřipouštějte! Vše dopadne dobře a nestresovat se je fakt základ😉. A ten pohyb je fakt taky dost důležitý - obzvlášt po těch hlavních jídlech to chce se hejbat - to pak projde i ledasjaká dietní chybička bez potíží...zato pokud po jídle zalehnete, tak i při správném složení jídelníčku ta glykémie může vyletět výš, než by odpovídalo aktuálnímu jídelníčku...

mm_mm
18. jún 2012

@petapete Ohledě tý slinivky mi nic neříkali. Těžko říct, jestli to vůbec měřili. Každou informaci z nich páčím, tak nevím...Ten můj jednou vyzkoušenej celozrnnej chleba měl takovou průměrně tmavou barvu, kontrolovala jsem množství sacharidů. Kdyby to dobarvovali, tak by se to muselo promítnout ve vyšším množství sacharidů, ne? Nebo myslíš, že to dobarvěj a nepřiznaj to ve složení?
S tím pohybem máš pravdu...ale je to fakt úmorný se najíst a s plným žaludkem někde šaškovat....snažím se vždycky hlavně neusnout, takže třeba i si sednu k televizi nebo k počítači, ale držím oči otevřený. Vím, že to takhle taky není OK...

luly13
18. jún 2012

@mm_mm
@petapete ale ako sa mame hybat po ranajkach, obede, vecery? Uz som rozmyslala nad steperom, ze by som na nom vzdy 15 min dala ,ale zas sa bojim, ze z neha svacnem 😖

petapete
18. jún 2012

@mm_mm s tím pohybem - ono je to jen o zvyku😉. Já třeba vždy po snídani se naučila, že jsem vyrazila na procházku s psem, Bublina to kvitovala s nadšením a mě to taky prospělo...po obědě a večeři zas buď na procházku, nebo jsem třeba něco dělala doma (zametla, vytřela, umyla dveře, utřela prach...), prostě věci, co by se stejně musely, tak jsem tím zabila dvě mouchy jednou ranou...

s tím chlebem - těžko říct, jak se to promítne do obsahu těch sacharidů - ono třeba to v absolutním součtu nebude rozdíl proti nepřibarvovanýmu, ale v oběhu se prostě ten volný jednoduchý cukr (z karamelu) objeví podstatně rychleji a výš, než ten komplexní z mouky...

petapete
18. jún 2012

@luly13 já chodila na ty procházky se psem, po obědě/večeři se pak "zabavila" s Lukášem - buď jsme si třeba i chvíli hopsali na míčích, nebo jsem hráli "squash" (takovou tou sadou na soft-tenis jsme pinkali o zeď), chvíli si hráli na honěnou/schovku, uklízela jsem, plela na zahradě, přesazovala kytičky...ono se toho dá vymyslet hodně, není tam potřeba nikterak velkých sportovních výkonů, ale prostě se hejbat, nesedět nebo nedejbože neležet...Hlavně to chce si to naprogramovat jako spíš příjemnou aktivitu, než si to protivit, že je to jen proto, že "musím"😉

llluckaaa
18. jún 2012

@petapete Myslela jsi C - peptid? Podle toho se z krve měří, jestli slinivka produkuje inzulín 😉 S tím pohybem a stresem máš úplnou pravdu. Mně se na dia ptaly, jestli mám nějaký pohyb. Když jsem jim řekla, že mám dvouleté dítě a tudíž pohybu kolem něj dost, tak byly spokojené a žádné procházky nebo tak něco ani nenařídily.

petapete
18. jún 2012

@llluckaaa jj, C-peptid to je, jsem si nemohla vzpomenout, jelikož tu už usínám😀

mm_mm
18. jún 2012

@petapete Budu si muset ten pohyb naordinovat povinně a doufat, že časem se to zautomatizuje. Po většině jídel totiž opravdu nic nedělám. No, tomuhle říkám týrání...Po jídle se má odpočívat...hůůůůůů...
A ještě mi napiš prosím tě, jak dlouhej ten pohyb po každým jídle máš? Hodinu? To fakt nedám... ☹

luly13
18. jún 2012

@petapete
@llluckaaa no ja mam tiez dvojrocneho. Ale rano, ked sa najem , spravim hygienu a idem do prace za comp. Po obede hned uspavam krpca a vacsinou zalomim s nim 😅 . A pred vecerou byvam vonku s malym a potom odpadnem :D. Tak som si uz zariadila ten steper. To by mohlo byt ok,nie?
Inak tusim mi uz niekto pisal,ale ta sumava je psenicno razny chlieb? Aky pomer?

llluckaaa
18. jún 2012

@luly13 Já myslím, že Šumava se dělá ze 45% žitné mouky a 55% pšeničné, ne? Do některého chleba se přidává i cukr, aby líp chutnal 😒

petapete
18. jún 2012

@mm_mm no já nevím, já to neměřila🙂. Na procházku jsem šla tak na tu hodinku maximálně, i kratší klidně, ale to pak zas "ostřejší"😉. Já myslím, že stačí prostě provozně fungovat, tzn. ne sednout/lehnout a ani se nehnout😉.

@mm_mm
@luly13 dobrá zpráva by pro vás mohla být s tím pohybem i ta, že v podstatě se počítá i pohyb před tím jídlem - pokud se hejbete před jídlem, tak ten spalovací trend v těle přetrvává ještě nějakou dobu, takže se dá tělo ošálit i třeba tím, že si něco "nadděláte" už před tím větším jídlem, ona se ta glukoza pak rychleji zpracovává i v takovém případě😉

martuli
19. jún 2012

Holky, muzete poradit? Vcera jsem volala hodnoty a sestra mi rekla, ze musim na dalsi odber, ale mam klidovy rezim a do Prahy to mam celkem daleko. Poradite, o jakou zadanku si mam rict v porodnici, aby mi odebrali? Sestricka byla celkem neprijemna a neporadila ☹ dekuju vam

luly13
19. jún 2012

@llluckaaa myslis, ze toto by mohol byt on? lebo som nasla viac receptov

llluckaaa
19. jún 2012

@luly13 Těžko říct, ikdyž zrovna u Šumavy se mi přídavek cukru moc nezdá. A zkoušela jsi i balený chleba, kde je přesně napsané složení? Já už chleby moc nekupuju, protože si doma peču vlastní 😉
Můžeš zkusit vybírat přes www.chemievjidle.cz, tam je seznam potravin a jejich složení.

llluckaaa
19. jún 2012

@martuli A co ti mají vyšetřit? Glykovaný hemoglobin? Nebo jen změřit glykémii?

Hlásím se, že jsem napravila dnes svoje resty, objednala se do laborky a na dia jsem si vyzvedla žádanku na ogtt 😉 Příští úterý jdu na test, měl by probíhat stejně jako u těhulek, jen mi budou měřit na lačno a po dvou hodinách, po hodině už ne.

luly13
19. jún 2012

@llluckaaa ved aj ja peciem 🙂 , len z toho mojho sa mi zda, ze mi velmi velmi vyskakuje cukor, kedze je asi taky hutnejsi. a to robim bud celezornny alebo spaldovy.
ak mas nejake osvedcene recepty do pekarnicky na vhodny chlieb pre "nas", tak by ma to velmi potesilo.
ja zvyknem tento: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8098 s tym, ze menim pomer muky a davam viac celozrnnej ako bielej

llluckaaa
19. jún 2012

@luly13 Chleba dělám hodně podobný, jen mouku jinou a přidávám ještě trochu octa. Já ráda zkouším recepty odsud. http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php Droždí dávám sušené (protože k tomu čerstvému v receptech píší cukr). Mouky tak různě střídám, abychom neměli doma pořád to samé. Hladké dávám vždy maximálně 100 gramů. Ráda mám špaldovou celozrnnou mouku (kupuji ve zdravé výživě), žitnou chlebovou mouku a pšeničkou chlebovou mouku (ty kupuji v Tescu), někdy dávám i celozrnné žitnou nebo pšeničnou, podle toho, co je doma.

aininka
20. jún 2012

Ahojte dievcata, vytvaram album s receptami, ktore sa mi osvedcili pri liecbe, mam totiz dlhodobo dobre vysledky 🙂. Ak by vas to zaujimalo, kuk sem: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/aininka/albu...
Zatial je tam toho malo, ale kazdy den nieco pribudne. Ale treba to brat s rezervou, kazdy reaguje na jedlo inak a ja som tu dietu mala a mam extra prisnu, len 165g sacharidov na den. No vsetko sa da prepocitavat a prisposobovat... Budem rada, ak vznikne pod albumom diskusia s vasimi skusenostami, mozno pomozeme sebe navzajom a zacinajucim cukrovkarkam. 🙂

luly13
20. jún 2012

Baby, dnes na obed 150 g varenych zemiakov, ryba a zeleninovy salat a po hodke 7,8. To je vela nie? Co s tym???? Ranajky, vecere mam ok. Aj na lacno. No vcera na obed po ryzi s kuracinou(ale z restiky) 9!

mmlenka
20. jún 2012

@aininka Jee, jak to je na slovenskych strankach, tak se na to nedostanu, skoda, rada bych se inspirovala. Prece jenom jist porad to same neni zadny med.
Jinak jsem dnes dostala vysledek glykovaneho hemoglobinu a mam 3,8. Takze tesne. I kdyz sestra rikala, ze je to v poradku, tak snad jo. Stejne s tim moc nic nenadelam, dietu dodrzuju, co to jde.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre