Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

pami27
22. jún 2012

@petapete
@llluckaaa Fuu, no tak s tým som až takto na 100% nepočítala. Ďakujem za odpoveď. Aspoň viem, že keby som znova otehotnela, budem sa od začiatku trochu viac ovládať. Ja som totiž úplná "závisláčka" od sladkého. Inak všade tu čítam, že ste si museli merať cukor. Mne to diabetológ vôbec nekázal. Vraj mám vysadiť sladkosti a ovocie (povolený len kus denne) a cukor mi merali iba na prehliadkach. Keď som potom išla do nemocnice, lebo som mala aj iné problémy, tak ma tam "zdžubali", že som to mala robiť niekoľko krát denne. No tak neviem. Možno potom zmením diabetológa.

katarina822
22. jún 2012

@pami27 teraz by ti diabetolog pravdepodobne zapozical glukomer a aspon 1krat tyz. by si si pisala hodnoty ja si pisem pred ranajkami 2hod. po ranajkach pred obedom 2hod. po pred vecerov dve hod. po pred spanim a o 3hod. rano.

petapete
22. jún 2012

@pami27 většina diabetologií těhotným půjčují glukometry a měří se profily...jednou až několikrát týdně, příp. po "rizikových" jídlech...v čr má těhotná nárok od pojišťovny na 50papírků na měření, mě to teda nestačilo, měřila jsem si víckrát než bylo "nutné", ale chtěla jsem si být jistá, co a jak mi dělá s cukrem...takže jsem si pak ještě balení dokupovala (sice stojí kolem 700kč, ale stálo mi to za ten klid a možnost kontroly). Každopádně bych si v příp. dalším těhu zjistila, kde v okolí na dia ty glukometry půjčují a šla bych tam, nespokojila bych se jen s měřením na kontrole, stresovalo by mě to a měla bych pocit, že to nemám pod kontrolou...kamarádka má dceru rozenou v srpnu 2010 a taky chodila jen 1x měsíčně na měření k MUDrovi, já bych to takhle nechtěla a volila bych jinýho doktora, kde to dělají "správně". Jinak právě jen to vysazení sladkostí a omezení ovoce (to je mmch úplně blbost omezovat na 1ks denně - není důvod, můžeš klidně 2-3kusy ke svačinám, hlavně podle obsahu cukru zas...) nestačí a je to fakt dost o ústa, aby se něco nepos.alo, protože to fakt není sranda a jediná správná léčba je prostě dieta s hlídáním přísunu a druhu sacharidů...JInak já musím říct, že jsem taky závislá na sladkým, ALE při dietě mi kupodivu vůbec nechyběly - jak je tělo saturovaný těmi sacharidy plynule, nedochází k prudkým výkyvům krevního cukru a tělo si o to sladký nemá potřebu říkat...fakt to funguje, bych na ten systém potřebovala najet i teď, abych třeba i hubla, ale nemůžu se k tomu dokopat...mám prostě problém s těma skřítkama včas a pravidelně se najíst...dnes třeba jsem vzhůru od pěti hodin a teprve teď jsem se dostala k tomu, že jsem se nasnídala...prostě to dřív nešlo, zvládla jsem vypít akorát kávu s mlékem, ale nestihnu si prostě nachystat tu snídani...jedině, že bych si ji připravila už večer a ráno jen zhltla...což ale taky nic moc😖

kaaccka
22. jún 2012

@pami27 já jsem na první diabtolog. poradně dostala glukoměr a 350 papírků na měření cukru. Glukoměr mi zůstane, což jem ráda, že se budu moct přeměřit i po porodu, jestli je vše v pohodě. Chodím do diabetlog. poradny do Podolí, což je super, že se specializují na těhotné...

luly13
22. jún 2012

Baby, ja uz neviem, co toto je. Na ranajky chlieb 60g, maslo, sunka od kosti,dve redkovky -7,4. Desiata biely jogurt s tromi jahodami. Obed 150g cestovin, zeleninovy salat s tuniakom- 7,7. Olovrant 3 racio s cottage pikant, vecera 70g chlieb+ maslo+platok syru+dva platky papriky- 7,5. Vsetky merania po hodine. Akoze kde robim chybu?vazite i a pocitate aj zeleninu?

mm_mm
23. jún 2012

@luly13 Mně řekli, že mám měřit po hodině a půl a mám se vejít do 7,6 - takže já mám nejspíš všechny hodnoty jako máš ty. Po hodině a půl mám kolem šesti, takže je jasný, že po hodině kolem 7. Asi tě to neuklidní, ale mně ty hodnoty přijdou normální....Jen jednou jsem zkoušela měřit po hodině a měla jsem něco kolem 7.

llluckaaa
23. jún 2012

@luly13 A co na to v dia poradně? Jestli to takto půjde dál, tak jsi adept na inzulín. Protože pokud nezabírá dieta, tak je na čase přejít na vyšší level. 😉
@pami27 Já jsem hned po testech přisla na dia, tak mi nakázali dietu, předvedli glukoměr, dali zásobu jehel papírků, šoupli do ruky glukoměr a měla jsem ho až do skončení šestinedělí, kdy jsem u nich byla naposledy na kontrole.
@kaaccka Ty chodíš do Podolí? A máš přímo Andělovou? (= odbornice na těhu cukrovku, píše o ní do knížek o diabetes). To se máš.

llluckaaa
23. jún 2012

@pami27 Opět nelze jinak než souhlasit s @petapete . Omezovat ovoce na jeden kus denně je blbost, jíst by se mělo cca 200g až 300g rozdělených do více porcí - obvykle se doporučují na dopolední svačinu a 2. večeři. Ale záleží nejvíc, které ovoce jíš, některého se můžu znatelně víc, omezit by se měly ty sladší druhy jako banán, hrozny, švestky a datle. Sušené a kompotované ovoce je samozřejmě zapovězené. Miminko i maminka přeci potřebují z ovoce vitamíny a rozpustnou vlákninu (aby se jí chodilo dobře na záchod) 😉

mimiri
23. jún 2012

@pami27
@llluckaaa
podla mna to istota nie je. je som si tiez myslela ze ked som mala pri synovi cukrovku, ze pri druhom tehotenstve bude tiez. a nebola. strasne mi chutilo sladke a nezdrzala som sa, brusko mi rastlo rychlo, tak som myslela ze aj ked mi nezistili, ze bude. syn ma vsak tak zamestnaval ze som jedla co bolo po ruke ked bol cas, alebo za pochodu, teda vela sladkosti. dcerka z 2. tehotenstva bola ok a mala 2,9 kg

llluckaaa
23. jún 2012

@mimiri Tak to jsi jedna z vyjímek. Statistika totiž uvádí, že je pravděpodobnost 96%. A měla jsi určitě při prvním těhotenství cukrovku? Jaké jsi měla hodoty OGTT?

rejocka
23. jún 2012

Baby a čo zvyknete piť,čo sa môže?a môže sa aj káva,alebo 2in?aké čaje.V podelok mám íst na diabetologické,na lačno plus moč,no díeta určite,len ja neviem ako to mám počítať a neáte niektorá nejaký jedániček čo jedávate cez deň? 😉 ja som mala hodnoty na lačno-4,64 a po dvoch hodinách-8,4O...tak budú ešte raz asi tu robiť testy...

mimiri
23. jún 2012

@llluckaaa po glukozotolerancnom teste som mala 8,6 sa mi zda, viem ze to znamenalo znizenu toleranciu glukozy, po 20 min ako som vypila tu glukozu mi bolo strasne zle, nie na vracanie, ale tak ze ma na striedacku oblievala horucava a chlad, ani som nevidela, len cmuhy pred ocami, vsetko sa tocilo a myslela som ze tam odpadnem. ja som ale do toho testu sladkosti skoro vobec nejedla, lebo mi z nich bolo zle, vsetko co obsahovalo glukozu mi nerobilo dobre, nemohla som jest hrozno ani napoje s glukozovym sirupom, zato obycajny cukor mi zle nerobil. to bolo do toho testu. potom som chodila k diabetologovi a fakt som sa musela strazit aby som nesla po hodine a pol po jedle s cukrom nad 7. vecer som si dala pol grepu, pol jablka a lyzicku ovsenych vlociek a bola som nad. Maly sa narodil ale riadne chudy. Mal 2.7 kg a trcali mu vsetky rebra a aj tvaricku mal vychudnutu, nechcel sa prisat a vseobecne vobec nechcel jest, asi do jeho dvoch tyzdnov som do neho musela tlacit aspon z flasky. Stale je chudsi a nema vobec rad sladkosti 🙂

petapete
23. jún 2012

@llluckaaa mi teda ty hodnoty u @luly13 zatím na inzulín ani nepřijdou, jsou sice vyšší, ale nepřipadá mi, že až k inzulínu zatím...spíš na pozorování...
@luly13 - u té dopolední svačiny + oběda bych možná viděla chybu, že na svačinu tam máš dost málo sacharidů, pak to může takhle kolísat, může to být nevyrovnaný a hladina cukru pak kolísá...jinak už jsem psala - zkusila bych to čerstvé pečivo nahradit těmi racio a knackebroty, ono může zvedat hodnoty víc, než by odpovídalo hodnotám sacharidů v něm obsažených. Šunka od kosti - máš tam složení, že neobsahuje sacharidy? Do většiny šunek se totiž přidává glukoza (a někdy ne málo😖), taky se to může projevit...jinak těžko radit, určitě pokud by se to nestabilizovalo líp (na nižší hodnoty) a příp. to lezlo přes 8 a horšil se třeba i glykovaný hemoglobin, tak by asi nezbylo, než inzulín, nicméně zatím bych se toho nebála, máš to všechno tak jako na hraně...ale zas ty nejhorší týdny tě teprve čekají no☹

@mimiri možná jsi v prvním těhu neměla těhotenskou cukrovku, ale hodnoty ti vylezly vysoko z jiného důvodu (stres, nějaká akutně probíhající nemoc - i třeba "skrytá", nachlazení, nějaký lék,...je spousta věcí, co to může ovlivnit...)

@rejocka já piju víceméně převážně čistou neperlivou vodu, takže s tím jsem zásadní problém neměla. Někdy se doporučuje do ní přidávat třeba vymačkaný citron (má tendenci snižovat krevní cukr😉). Káva se může, neslazená, já pila normálně na svačinu i s mlékem (buď slabou kávu nebo Caro). Z čajů bacha na ovocné, ty mohou zvyšovat glykémii, vhodný je třeba čaj typu rooibos, ale i zelený, bílý nebo černý čaj v rozumném množství se může v pohodě😉. Jídelníček jsem psala pár stránek zpět, jak jsem jedla...jinak jsem si započítávala vše, házela jsem si jednotlivé suroviny do netových kalkulaček, kde ti vyhodí, kolik gramů sacharidů to obsahuje a počítala jsem....

llluckaaa
23. jún 2012

@petapete @luly13 Já taky nemyslela, že už tyto hodnoty jsou na inzulín. Ale prostě obecně jsou případy, kterým ani úprava stravy, pravidelný režim a pohyb nepomůže a dojde na inzulín. Já ho teda neměla, ale prý to není tak hrozné, jak se ze začátku zdá, jak to tu popisovaly holky. Hlavně když má maminka motivaci zdravého mimča a ví, že to nebude trvat věčně ale jen pár týdnů 😉

llluckaaa
23. jún 2012

@mimiri Hm, tak to je zajímavé. Musím říct, že jsi první, o kom slyším, že u prvního dítěte měl a u druhého už ne 😉 Ono se spíš často stává, že u prvního dítěte cukrovka není a u druhého už je (jako např. u mě).
A jak ti dělali ogtt v druhém těhotenství? Byla jsi na něm třikrát?

petapete
23. jún 2012

@llluckaaa jj, tak to jo, já to pochopila jako že by ho měla mít už teď😉. A je to fakt, u někoho to jinak nejde - zas díkybohu za tu možnost, že když ty hodnoty lezou nahoru, tak je po čem sáhnout a jak to "napravit", aniž by bylo ohrožený miminko, příp. maminka se nemusela pást, aby udržela hladinu cukru v normě...a hrozný to určitě není, spíš jde o ten začátek, zvyknout si na to...ale když si člověk bez potíží zvykne píchat se glukometrem a měřit, tak to píchání inzulinu už není o tolik horší...s tou cukrovkou v dalších těhu - už jsem se setkala s výjimkou, že v prvním těhu cukrovka byla, v druhém ne...Byla to maminka, která před prvním těhu měla nadváhu, byla silnější, pak se díky hrozbě cukrovky v budoucnu zmobilizovala, zhubla na "normální" optimální váhu, kterou si hlídala a v druhým těhu se kupodivu těhu-cukrovka neobjevila...ale myslím, že je to značná výjimka, spíš bude standard, že se ta cukrovka /pokud byla v prvním těhotenství/ v dalším těhu zase objeví...

llluckaaa
23. jún 2012

@petapete Holky právě psaly, že je to jako píchnutí glukometrem a skoro to nebolí.
Aha, no vidíš, tento případ mě ani nenapadl - nadváha zhoršuje inzulinoresistenci, takže když někdo zhubne, může na tom být líp. Já ani neznám žádnou maminku, která by měla před prvním dítětem nadváhu a před druhým už ne. Mám pár kamarádek, co před prvním děckem byly jako proutek, v těhotenství přibraly a už to pak nesundaly 😒

luly13
23. jún 2012

@petapete
@llluckaaa no moj doktor mi dal po prvej poradni po zisteni hladiny glukovaneho hemoglobinu poradnu o 6tyzdnov. podla neho to cukrovka v pravom slova zmysle ani nebude. uz som zacala riesit druhu dr, len kvoli dovolenkam termin 17.7. v stredu idem ku gyn, tak sa s nou poradim tiez,co a ako.
inak mi vobec nenapadlo, ze moze byt i opak, malo sacharidov a z toho stupat cukor. takze na desiatu mozem v klude pridat ovocie 😵 .
inak vcera som nedala druhu veceru a hned mi rano stupla hodnota na lacno. sice na 5,4, ale predsa. a po ranajkovani 3racio chlebickov s cottage syrom 8,5. ze by mliecna bielkovina?

@petapete mas, prosim, nejake overene kalkulacky? to by mi dost pomohlo na pri pocitani,
no a teda pevne verim, ze inzulin neuvidim. je pravda, ze som z toho dost v strese (hlavne z velkej roznosti nazorov u vas a nasich lekarov). uz tri noci sa mi sniva o kompenzovani cukrovky a ketonoch v moci a pod veciach 😅

llluckaaa
23. jún 2012

@luly13 Moc se z toho nestresuj, doktoři si s tebou poradí a vše bude v pořádku 😉 Ranní glykémka se hlídá nejhůř, co vím. O těch mléčných výrobcích někde píšou, že nejsou moc vhodné ke snídani. U mě to tak ale nefungovalo, tak spíš záleží na konkrétní těhulce, co jí dělá a nedělá dobře.
Nebylo to sice na mě, ale zkusím poradit. Dobrá kalkulačka sacharidů (a nejen jich) je tady: http://www.nutriservis.cz/cs/jidelnicek/o-nutri...

martuli
24. jún 2012

Ahoj holky, tak po snidani - platek chleba, Flora, sunka, hrnek ovocneho caje - 8,3, zitra mam volat do poradny a mam z toho vitr, drzte pesti, at je to jinak pres cely den OK

petapete
24. jún 2012

@luly13 spíš než ovoce si na tu svačinu přidej nějaký složitější sacharid - kousek pečiva, knackebrotu, vločky,...prostě něco, co nejde do krve tak rychle a dýl se to v ní udrží...ovoce je totiž jednoduchý cukr, rychle přechází do krve, takže je rychle vyšší hladina, ale stejně rychle se z krve zpracuje, takže dojde k poklesu...ke každýmu jídlu bys měla mít právě nějakou tu sacharidovou přílohu - vhodné pečivo, k hlavním jídlům brambor, rýži, těstoviny, ke svačinám to pečivo, vločky, cornflakes,...prostě něco takovýho, to ti ten cukr udrží s menšími výkyvy a o to jde...z podsacharidování můžeš paradoxně taky mít zvýšený cukr - tělo při hypoglykemických stavech zkouší vyrovnávat hladinu tak, že si uvolní svý zásoby a tím si zvýší hladinu cukru v krvi, aby se buňky dostatečně zásobily a pak při přísunu sacharidů zvenčí už je toho najednou v krvi moc...proto je účel jíst co nejčastěji po malých dávkách sacharidů, aby s nimi tělo mohlo počítat a hospodařit bez stresu, že bude mít málo a musí si vytvářet vlastní zdroje😉. To stejný je s tou druhou večeří - MUSÍ být, jinak ta ranní glykémie leze nahoru ze stejných důvodů. Já si v těch nejhorších týdnech musela přidat i noční svačinku, kolem třetí ráno, kdy jsem šla pravidelně na wc, jsem to brala přes kuchyni a dala si půl rohlíku a hrníček mléka, jinak mi ráno lezla glykémie nad povolený hodnoty, s tou noční svačinkou byla krásně v normě...Ketony v moči jsou blbý z jedinýho důvodu - není to proto, že by to škodilo miminku, jak se někdy někde dočteš, ale proto, že právě jsou dokladem "hladovění" těla a to si vypracovává ty sacharidy z vlastních zdrojů (štěpením tuků = meziprodukt jsou právě keto-látky) a průšvih v tom je hlavně ten, že tenhle stav zas zhoršuje schopnost těla hospodařit s inzulínem, potažmo dodávanou glukozou a zhoršuje se zas schopnost kompenzovat tu cukrovku...

petapete
24. jún 2012

@luly13 já používala tuhle kalkulačku: http://kalorie.mte.cz/calcs/index/2011-09-25 a pak na flora.cz: http://www.flora.cz/ekalkulacka/e_index.htm, ono jich bude určitě hodně moc, tyhle dvě mi postačily a pokryly vše, co jsem si potřebovala vyhledat. Plus teda hodně těch nejčastějších poživatin bylo i na těch stránkách tehotenskacukrovka.cz 😉.

@martuli určitě bude vše v pořádku😉. Ta po snídaňová hodnota je teda vyšší, máš dobrou šunku, tzn. bez cukru? (může být maskovaný i třeba pod glukoza, glukozo-fruktozový sirup, dextroza...). A možná to může zvyšovat i ten ovocný čaj, co zkusit třeba rooibos, čaj pro těhotné (ten mi moc chutnal🙂), příp. zelený nebo bílý čaj, jestli by to nebylo lepší? Ale už to máš za pár, to už nějak "doklepeš"😉

martuli
24. jún 2012

@petapete Dekuju, snad jo, maximalne dostanu vynadano jako minuly tyden ☹ ptz jsem sestre rekla, ze mam klidovy rezim a na odber do Prahy nedojedu

martuli
24. jún 2012

Tak jsme to zmerila jeste po 1,5 hodine a 7,1

mimiri
24. jún 2012

@llluckaaa nerobili mi test 3 krat, len raz, ako kazdej ktora je nerizikova, aj ked som sa cudovala a pytala ci ma neposlu aj skor, tak mi povedali u mojho zenskeho ze nie. mala som sice zly pocit ale pri malom som na to zabudla. odlisne bolo hlavne moje tehotenstva, v prvom som mala doslova alergiu na glukozu - ked mi bolo zle aj z hrozna, ostatne ovocie mi zle nerobilo, aj v napojoch som sacharozu aj fruktozu zvladla, glukozu nie. vseobecne mi ale sladke moc nechutilo. vtedy som mala podla mna mensiu sancu cukrovku mat, zila som a stravovala som sa zdravsie, mala som viac pohybu a o par kil nizsiu vahu. v druhom tehotenstve uplny opak a hrozne mi chutilo sladke. testy boli rovnake, len to podanie glukozy bolo ine. v prvom, ked mi zistili cukrovku, mi sestricka zarobila z prasku glukozovy napoj, bol nerozpusteny a vypila som ho na ex. bolo mi strasne zle potom - na odpadnutie. v druhom pripade mi glukozu zarobili v lekarni, takze bola rozpustena a pred testom som ju vypila po duskoch v priebehu 10 min. cakala som ze mi bude podobne zle, ale zdaleka nie.
@petapete
ja som mala v druhom tehotenstve vyssiu vahu ako v prvom, viac som pribrala pocas neho, zila som menej zdravsie, mala som viac stresu, menej pohybu a menej pestru stravu, a nemala som cukrovku. v prvom tehotenstve bolo z mojej strany vsetko ukazkovejsie, mala som mensie riziko a mala som cukrovku. takze ked sa to nazyva vynimkami, tych vynimiek je viac.

llluckaaa
24. jún 2012

@mimiri Možná že na Slovensku ta praxe, že těhulky s vysokým rizikem chodí stejně jako ostatní, v ČR by to mělo fungovat jinak. A na diabetologii ses na to neptala? Já si teda myslím, že chuť na sladké může být jeden z ukazatelů na cukrovku - máš chuť na sladké, protože máš rozkolísanou hladinu glykémie. Ale taky to může být jen nevhodným složením stravy a velkými intervaly mezi jídly. Já pokud bych někdy chtěla 3. dítě, tak určitě budu trvat na dřívějším testu a opakování, pokud se neprokáže (tak, jak na to mám nárok)...

luly13
25. jún 2012

baby, asi som na to dosla vdava vam 🙂 ! stabilizuju sa mi hodnoty. po obedoch okolo 5, dnes po ranajkach 7 😎.

@petapete asi to bolo naozaj tym nedostatkom dlhodobych sacharidov.
este raz vdaka za rady @llluckaaa @petapete. konecne sa dostavam do kludu

kaaccka
25. jún 2012

@llluckaaa ano já chodím přímo k Dr. Andělové. Byla jsem tam zatím jen jednou, ale asi je dobrá. Jak jsi psla, že chuť na sladké může být ukazatelem na cukrovku, tak to asi neplatí obecně. Já chuť na sladké nemám ani jsem za celé těhotenství neměla, ale to je možná tím, že můj jídelníček před diagnozou cukrovky byl hodně podobnej co do složení i gramáže té cukrovkářské dietě jen jsem přidala svačiny. Takže jsem si tu cukrovku asi nevědomky kompenzovala tím, co jím.

Snad bude vše v pohodě, zítra jdu na ultrazvuk (váhový odhad miminka) a na kontrolu do diabetolog. poradny.

Myslíte že hodnoty glykemie na lačno mezi 3.5 až 4 jsou málo? Mám přidat víc sacharidů večer?

diableria
25. jún 2012

Ahoj, jelikož vím, že se některé z vás, co sem chodí docela vyznají v těhotenské cukrovce, tak bych vás chtěla požádat o názor. Minulý čvrtek jsem kvůli vyšším hodnotám na lačno (zbytek OK, poctivě jsem dodržovala dietu) vyfasovala inzulin - 5 jednotek na noc. Mám ale pocit, že mi vůbec nezabírá. Lačné hodnoty mám stále vyšší a začly se mi zvyšovat i hodnoty po snídani. Dnes jsem naměřila rekord 8,3 ☹ . Což se mi dřív vůbec nestávalo. a to jsem k snídani měla 4 knackebroty Racio potřené Ramou, 1 vajíčko natvrdo, 1 rajče a těhotenský čaj. Takby mě zajímalo, jestli náhodou nevíte, zda inzulin začne fungovat ihned nebo může chvíli trvat, než si tzv. "sedne". Nevím, jestli mám plašit a volat doktorce nebo ještě počkat. Nerada bych, aby malá v bříšku trpěla ☹

llluckaaa
25. jún 2012

@diableria Ahoj, možná se ti hodnoty zhoršují s postupujícím těhotenstvím a budeš muset přidat na dávce inzulinu a začít si ho dávat i na snídani (ale odborník nejsem, tak mě neber za slovo a raději si zavolej na dia, já by to tak na tvém místě udělala, jestli se ti to dejme tomu do zítřka nezlepší). Zabrat by ti měl od prvního dne, co ho máš. Možná by ti poradila líp @maxkatka, ta má s braním inzulínu a vysokými lačnými glykémiemi svoje zkušenosti.
@kaaccka Tak to jsi v dobrých rukou 😉 Jasně, psala jsem že může být signálem cukrovky, taky může být signálem nevyvážené a nepravidelné stravy. Možná by pomohlo zakousnout nějaký kus chleba před spaním, aby nebyla v noci tak dlouhá pauza mezi večeří a snídaní, ale jinak ta hodnota není tak špatná, neměla by padat pod 3,5. Za jak dlouho poté, co vstaneš, si měříš?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre