Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
25. jún 2012

@luly13 Super, to jsem ráda, že se to zlepšilo.

tertery
25. jún 2012

Tak dneska jsme byla na odběrech a volala jsem si na výsledky a prý mám naměřenou hodnotu vyšší než má být, ale sestřička říkala, že mám přijít až za 14 dní normálně na kontrolu a že mi řeknou více. Stálo se vám, že to taky řešili později? Nevím teda, co teď jako 14 dní dělat...

werumka
25. jún 2012

@diableria Ahoj!
Chtělo by to ještě pár informací:
1. Lačné hodnoty po nasazení inzulínu začaly jít hned nahoru, nebo je to záležitost až pozdější?
2. Měříš ráno ketony v moči? Jaký je výsledek?
3. Kdy naposledy před spaním jíš, případně kolik a čeho?
4. Na jaké přesné ranní hodnoty Ti ten inzulín nasadili?
V tomhle okamžiku bych osobně typovala na přítomnost ketonů a unáhlené nasazení inzulínu.

llluckaaa
25. jún 2012

@tertery Ahoj, já jsem šla na dia asi hodinu po skončení odběrů, ale některé holky tu psaly, že je objednávali později. Než přijde kontrola, tak si zatím můžeš o cukrovce něco přečíst (třeba tady www.tehotenskacukrovka.cz, to jsou moc pěkně napsané stránky diabetoložkou od Apolináře), aby ses pak mohla své diabetoložky sofistikovaně ptát 😉

diableria
25. jún 2012

@llluckaaa Díky 🙂 ! Taky jsem si myslela, že mi inzulin zabere hned a budu mít klid. Tohle mě fakt překvapilo ☹ . Pokud to zítra nebude OK, tak volám doktorce.

diableria
25. jún 2012

@werumka Díky za zájem!
1. Ve čtvrtek večer (21.6) jsem si píchla poprvé další hodnoty byly následující (měřím před snídaní a hodinu po jídle):
22.6. 5,0 - 7,9- 7,6- 7,5
23.6 4,5 - 7,2 - 6,3 - 6,4
24.6. 5,0 - 7,2 - 6,5 - 5,2
25.6. 5,6 - 8,3 - 6,5 - x Takže zatímco před inzulinem jsem měla problémy hlavně s lačnými hodnotami, tak po nasazení se ihned přidaly špatné hodnoty po snídani, které jsem nikdy neměla.

2. Ketony jsem měřila 14 dní a bylo to OK, takže měřit už nemám.
3. Naposledny jím cca ve 22. hod. Včera jsem měla 2 malé broskve, jinak mívám bílý jogurt, podmáslí nebo kefír.
4. Zvýšené ranní hodnoty:
13.6. 5,5
14.6. 6,3
19.6. 5,6
20.6. 5,5 + 18.6. po snídani 7,0 jinak všechny ostatní měření vycházely pěkně.

Děkuji za jakékoli nápady a postřehy.

werumka
25. jún 2012

@diableria
Je to jen můj subjektivní názor, ale ty hodnoty, na které jsi měla nasazený inzulín jsou spíše hraniční, než zvýšené. Zvýšené máš dvě ze čtyř, přičemž ranní úlet může z různých důvodů nastat u kohokoli. Bylo by potřeba si ty ketony měřit teď. Tahle posnídaňová reakce bývá z toho, že už organismus je v porcesu vytváření vlastního cukru a tou snídaní mu jen "pomůžeš". A ty ketony by vznikly tím, že v noci důsledkem inzulínu tělo hladoví. Pokud bys teď ráno ketony měla, bylo by potřeba snížit inzulín. Já osobně bych ho na tyto hodnoty zatím nedávala, ale jak říkám, to je můj subjektivní názor.

petapete
25. jún 2012

@kaaccka lačné normoglykémie se pohybují (nebereme-li v potaz přísnější hranici u těhu cukrovky) v rozmezí 3,6-6,3mmol/l, takže pokud máš ranní hodnoty mezi 3,5-4, tak je to celkem ok😉

petapete
25. jún 2012

@tertery já měla výsledky ogtt sice hned ten den, ale na diabetologii měli dost narváno + to bylo v době dovolených, takže jsem termín dostala až za 14 dnů (na ogtt jsem byla v 28.tt, na dia poprvé na začátku 31.tt). V mezidobí jsem si našla info na tehotenskacukrovka.cz a začala dodržovat dietu z tama...sice jsem neměla kontrolu pomocí měření glykémií, ale dostala jsem se do toho režimu už před první návštěvou diabetologie a byla jsem za to ráda, protože na dia jsem se dozvěděla pár nesmyslů s ohledem na rozdíly mezi těhu cukrovkou a klasickým diabetem..takže jsem si dál jela podle rad MUDr. Moravcové a díky diabetologii si akorát kontrolovala glykémie...fungovalo to, takže jsem nepotřebovala nic měnit...

@diableria já bych teda viděla problém asi u toho, že máš blbě složenou druhou večeři - nemáš tam žádný dlouhý cukr, jen rychlý cukry z ovoce, příp. mléčných výrobků a to tělu na to dlouhý hladovění v noci nestačí, takže si štěpí glukozu z vlastních zásob a tím vzniká ta vyšší lačná. Já musela v nejkritičtějších týdnech dokonce přidat svačinku i v noci, jinak mi ranní glykémie lezly taky nahoru. Taky mi hodnoty osobně nepřijdou na inzulín, spíš upravit tu druhou večeři a zkusit jít tímto směrem...

@werumka já jsem třeba ketony v moči nikdy neměla a přesto mi lačné glykémie lezly nahoru, pomohla ta noční svačinka (obvykle jsem si při cestě na wc skočila do kuchyně, slupla tak půlku rohlíku a napila se mléka) a lačné glykémie pak byly ukázkové...bez téhle svačinky lezly nad limit (ne teda nějak výrazně, ale o pár desetinek), ketolátky přitom vždy negativní, ale určitě to bylo tím nočním dlouhým obdobím bez jídla...

werumka
25. jún 2012

@petapete S tím rozhodně souhlasím, ale navrch je pak jasné, že ten inzulín tento problém ještě prohloubí.

diableria
25. jún 2012

@werumka
@petapete Taky jsem nečekala, že na tyhle hodnoty dostanu inzulin ☹ . Díky za rady, zkusím tedy večer přidat nějaký knackebrot , popřípadě v noci něco sníst a měřit ketony. Fakt se bojim, aby chuděrka v břiše netrpěla 😢

petapete
25. jún 2012

@werumka jj, to rozhodně, proto taky píšu, že bych to ani já na inzulín neviděla a asi bych se mu v dané situaci spíš dost bránila jako zbytečnému, resp. ještě víc komplikujícímu😉 a šla spíš tou cestou úpravy druhé večeře, příp. zmenšení té noční lačnící pauzy🙂

petapete
25. jún 2012

@diableria neboj😉. Ono s těmito hodnotami nejde až tak primárně o to, že by trpěla malá v bříšku, spíš bych se bála toho, že necitlivými úpravami inzulínem + skákáním těch glykémií dojde k ještě většímu rozhašení organismu a zhoršení schopnosti kompenzace cukrovky, z toho budou o to horší hodnoty a potřeba to o to víc upravovat...a jsi v začarovaným kruhu a vlastně úplně zbytečně...

werumka
25. jún 2012

@diableria Neboj, tohle opravdu nejsou život ohrožující hodnoty 🙂 Ani pro Tebe ani pro dítě. Zkusila bych to zítra změřit včetně ketonů ještě s původním jídlem, které sis doteď dávala a pak bych zkusila změnu, ať vidíš, jestli je tam rozdíl a jaký.

werumka
25. jún 2012

@petapete Jsem to přesně chtěla říct - že pak by to vedlo k dalšímu inzulínu ráno apod. a úplně zbytečně...Někteří doktoři holt ale asi mají pocit, že se vše vyřeší přidáním inzulínu.

petapete
25. jún 2012

@werumka no tak ono se jim to na pohled vše tím inzulínem vyřeší...ty hodnoty se tím dřív nebo později (po úpravě) dostanou tam, kde je chtějí mít...ALE jaksi u toho opomíjí tu zbytečnost toho zásahu do přirozenýho metabolismu, psychický dopad na tu těhuli (povídejme si co chceme, ale ta nutnost píchat je prostě stresující a deprimující) a prostě vidí jen ty absolutní hodnoty a pro doktora nejpříjemnější cestu, jak jich dosáhnout (ono je totiž přeci jen jednodušší napařit počet jednotek inzulínu a hotovo, než přemýšlet proč to je, vyzvídat, co a kdy těhotná jí, vysvětlovat jí, jak to funguje a co je potřeba...prostě napsat jednotky je rychlejší😖)

diableria
25. jún 2012

@petapete
@werumka Tak jsem z toho jelen 🙂 . Ale zdravej selskej rozum mi říká, že ten inzulin mi spíš přihoršil než naopak...Ale zase si netroufnu ho nebrat, když mi to dala doktorka 😖

werumka
26. jún 2012

@diableria Ahoj! Tak jak to dneska vypadá?

diableria
26. jún 2012

Ahoj 🙂 . Tak ráno 5,2, hodinu po snídani 7,0 a 2 hodiny po snídani 4,9 😕 . Tak nevim...

werumka
26. jún 2012

@diableria A co ty ketony?

diableria
26. jún 2012

Negativní. Fakt nehladovim 🙂 . večer ve 22.30 jsem měla 2 knackebroty s žervé sýrem a plátkovým sýrem a kus salátové okurky.

werumka
26. jún 2012

@diableria Výborně, tak pokračuj v těch větších jídlech na noc. Klidně bych zkusila ještě trochu přidat. 2 knackebroty jsou sacharidově pořád dost chudý.

luly13
26. jún 2012

@werumka a co by mala byt ta druha vecera? ja som vcera dala jeden racio chlebik a koktail 100ml mlieka s polkou banana. a na lacno 5,4 , hodku po ranajkach 6,0.

werumka
26. jún 2012

@luly13 Určitým "ideálem" by mohlo být 20g sacharidů. Což taková druhá večeře, kterou uvádíš, splňuje. Ty hladiny ráno jsou pěkně vyrovnané, držela bych se toho.

diableria
26. jún 2012

@werumka OK! Díky 🙂. Zase podám hlášení 🙂

dadys
26. jún 2012

ahojte, včera som po 14 dňoch prišla na kontrolu cukru, ktorý bol 8,3 a doktorka ma tam zvozila jak malé decko, že si nedávam pozor...pár dní predtým ma pustili z nemocnice ( rizikové tehotenstvo znel verdikt lekárov )...za celé tehotenstvo som pribrala 4 kilá aj to mám dve kilá dole...termín pôrodu vychádza na polovičku augusta, neuškodí malému, že namiesto priberania chudnem???mám s toho strach...malý nemá ani dve kilá...

luly13
26. jún 2012

Este mam otazku. Dnes sme pozvani na pizzu. Docitala som sa, ze kvalitna pizza je sem tam ok. Ale kolko? Asi nie cela polkilova 😅

llluckaaa
26. jún 2012

@luly13 Já vůbec nemám představu, kolik může taková pizza vážit a kolik z toho je jen to těsto 😅 Asi v ní nebudeš mít moc bílkovin a pokud na ni plácají kečup, tak může obsahovat cukr... A jakou máš ráda? Bych to viděla na šunkovou se žampióny a k tomu třeba šopák 😉

luly13
26. jún 2012

@llluckaaa to ideme k talianovi,takze tam asi kecup nehrozi 🙂. A presne si vystihla kombinaciu. Sopak a pizza. Mnam. Ale pizzu si davam rustikanu s vajickom, sunkou, sampionmi,olivami

llluckaaa
26. jún 2012

@luly13 Tak ta by mi taky chutnala 😉 Když tam je vajíčko, tak bude snad i bílkovin dost. Užij si jí 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre