Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

aininka
26. jún 2012

@llluckaaa ano, ta moja dieta je fakt prisna, myslim, ze je to kvoli tomu, ze nemame glukomery, aby sa s urcitostou dosiahol pozitivny vysledok... Aj ja mam pocit, ze jem malo a niekedy si prisun sacharidov zvysim, zatial sa to na kontrolach negativne neodrazilo. Ale nesla som nad 200 g sacharidov...

llluckaaa
26. jún 2012

@aininka Zrovna dnes jsem se bavila o množství sacharidů na naší diabetologii a sestřička mi říkala, že dávají víc (já měla 325), protože když dávaly jen 250, tak pak mělo hodně těhulek ketony v moči. A že se pod těch 200 dávat fakt u nás nemá 😒

aininka
26. jún 2012

@llluckaaa aj ja mam ketony v moci, ale len trosku... co sa vlastne moze stat, ked mas ketony v moci?

llluckaaa
26. jún 2012

@aininka Ketolátky pronikají placentární bariérou a mohly by poškozovat nervovou soustavu miminka a vyvolávat metabolické změny. Taky působí nepříznivě na účinek inzulínu. Ale to určitě platí pro vyšší a dlouhodobější hodnoty. Proto se nemá v těhotenství hladovět - tělo pak získává energii hlavně z tuků a z těch jako odpadní produkt vznikají právě ketolátky.

petapete
26. jún 2012

@aininka u těch ketolátek je hlavní problém právě to, že zhoršují kompenzaci cukrovky, resp. působí proti inzulínu...negativních účinků na mimíse bych se asi moc nebála, to by musela být ta hodnota hodně vysoká, myslím, že u mírných množství se s tím miminko "popere" v pohodě, spíš je pak ten problém, že se zhoršuje cukrovka...k tomu glukometru - já bych si ho - pokud bych ho nenafasovala v poradně - bývala normálně koupila. Nějaký ten obyčejný, jakoby jednorázový stojí u nás do tisícovky, to bych pro klid duše obětovala - utratí se to často za úplný hlouposti a tohle mi přišlo dost podstatný - mít přehled, jak se mi ty glykémie hejbou, jak to s dietou (ne)funguje. A opravdu stejně jako @llluckaaa mi přijde množství sacharidů pod 200 na den strašně málo a už bych se při takových "dávkách" bála i toho, že by se to mohlo negativně projevit na miminku i z toho důvodu, že mu můžou opravdu ty sacharidy v takovém množství prostě nedostačovat...takže bych určitě volila těch 200-220g jako denní minimum...i za cenu, že budou horší hodnoty a třeba bude potřeba kompenzovat inzulínem, to mi v takovém případě přijde teda jako menší zlo, než hladovět...

petapete
26. jún 2012

@dadys z toho, že hubneš, se nedá nic usuzovat, pokud je to kilo sem, kilo tam, o nic nejde, miminko si vezme co potřebuje, je to vlastně malý parazit, takže pokud dostatečně a kvalitně jíš, nebude strádat😉. Podle termínu porodu v polovině srpna jsi v nějakém 33.-34.tt? tam je průměrná hmotnost miminka 1920 (33.tt), resp. 2150g (34.tt), takže necelá dvě kila jsou zcela v normě na průměrného tříapůlkilového novorozence v termínu😉 a i to vypovídá o tom, že tvé nepřibírání miminku vůbec nevadí a roste krásně přesně tak, jak má😉

mochenkaa
26. jún 2012

@dadys já za celé těhotenství přibrala 4,9kg (to poslední kilo bylo za poslední týden těhu). Malý se narodil 37+6 s váhou 2,85kg 😉 Celou dobu byl menší, v 32tt měl 1350g a všechny kamarádky kolem v tu dobu měly miminka 1,5-1,8kg 🙂
Cukrovku jsme kompenzovala jen dietou a v pohodě

lamina
26. jún 2012

ja som pribrala 4,5 kg, sekcia v 35tt, maly 2150g a 44cm.ale nemala som cukrovku, viem ze to nepatri do tejto temy tym padom len som as chcela pridat 😉 maly je ok, tucniacik

aininka
27. jún 2012

@petapete
@llluckaaa
dakujem za objasnenie, mne sa ketolatky objavili v moci len pri poslednej kontrole. Dufam, ze coskoro porodim a bude uz po vsetkom.

llluckaaa
27. jún 2012

K tomu váhovému přírůstku - já i s dietou přibrala 14 kilo a Kačka se narodila 38+0 s váhou 2970. Někdo přibírá víc, někdo míň. Hodně záleží na startovací váze před otěhotněním.

mm_mm
27. jún 2012

Tak glykovanej hemoglobin v pořádku...díky bohu...dokonce se mi ho podařilo za 6 týdnů snížit ze 33 (= 3,3) na 29 (=2,9). Bylo mi řečeno, že je vidět, že tu dietu držím a že si občas můžu něco malinkýho dopřát. Tak jsem je chytla za slovo a dala jsem si včera koblížek s marmeládou - no a hodnota 5,1, takže pohoda. Jedinej problém je, že je potom samozřejmě hlad...
Holky, jestlli mám pohodině hodnoty kolem 7 a víc a po hodině a půl mi to teprve spadne tam, kam má - měřím právě až po 90 minutách - a mám takhle nízkej glykovanej hemoglobin, tak vy všechny, který měříte po hodině a musíte se vejít do 7, musíte mít snad ještě nižší...A to už není dobrý...spodní hranice má bejt 28...

petapete
27. jún 2012

@mm_mm to tak nefunguje, já třeba fakt za celou dietu snad dvakrát za těch 12týdnů měla hodnotu nad 7,2 hodinu po jídle a glyk. hemoglobin jsem měla kolem 3,6, tam záleží na víc faktorech, než jen na absolutní hodnotě glykémie...akorát spíš hodnoty pod těch 2,8% odpovídají tomu, že se dostáváš do hypoglykémií, ale při těch normoglykémiích se může ten glykovaný hemoglobit pohybovat v tom "správným" rozmezí v kterékoli části a neznamená to, že je nižší nebo vyšší glykémie, resp. není to jediný určující faktor🙂

@dadys - jinak já za celý těhu přibrala ca 7kg (ale to víceméně do toho 28.tt, než jsem šla na ogtt, pak už jsem nepřibrala vůbec nic) a Fífa měl den před termínem naprosto tabulkový parametry - 3490g a 51cm, takže evidentně netrpěl ani nedostatkem, ani naopak nebyl "překrmený" cukrovkový dítě😉. A na sále to i tak bylo dost překvapení, protože asi čtyři odhady dělaný v porodnici během týdne před porodem všechny počítali spíš s menším dítkem - max. okolo 3100g odhadovaná hmotnost, takže se moc netrefili😀. A třeba břicho jsem měla dost miniaturní - mám focený tady v albu, všichni pak byli v šoku, kde ten tříapůlkiláč byl "schovaný"😉. Takže on váhový přírůstek v těhu, odhady uzv i velikost třeba břicha nejsou moc směrodatný a vše může být ve skutečnosti dost jinak😉

diableria
27. jún 2012

@mm_mm
@petapete Můžu se zeptat, kde ve zprávě od doktora najdu hodnotu toho glykovanýho hemoglobinu? Může to být zkratka B-Glyk Hb A1c? Mám u toho hodnotu 31,0. Díky

petapete
27. jún 2012

@diableria jj, glyk. hemoglobin má obecně nejčastěji HbA1c, takže tohle je přesně ono😉

diableria
27. jún 2012

@petapete Díky 🙂 . A nevíš náhodou do kolika je norma?

mm_mm
27. jún 2012

@diableria Nejsem si jistá, ale mymslím že jo. Norma je 28 - 40.

mm_mm
27. jún 2012

@petapete Aha...🙂 Přišlo mi, že tam funguje nějaká úměra. Doktorka mi řekla, že je v tý hodnotě vidět, že jsem vysadila cukry a držím dietu. Tak jsem si říkala míň cukrů = menší glykémie = nižší glykovanej hemoglobin. A proto jsem právě dostala tu informaci, že si občas můžu něco dát. Každopádně děkuju za info. Znova mi ho budou měřit za 3 týdny, tak jsem zvědavá...

petapete
27. jún 2012

@diableria u těhotných je přísnější, jak u normálních diabetiků (u těch je znakem dobré dlouhodobé kompenzace hodnota do 4,5%, u gestačního diabetu je to do 4%)

kacenkaharris
27. jún 2012

Mozete mi niekto poradit? Som na zaciatku 8tt a poslednych niekolko dni dokazem vypit 8 litrov vody denne. Neviem sa nabazit mineralky a riedeneho pomarancoveho a grepfruitoveho dzusu a sojoveho mlieka. Okrem toho zjem cely obrovsky melon denne. Mohla by sa mi tehotenska cukrovka prejavit uz takto skoro?? Mala by som ine priznaky? Hlad nemavam, co sa neda vypit, ma nezaujima. V ustach mam neskutocne sucho, cez noc vstavam kazdu hodinu, aby som sa napila a isla na zachod. Moze mi vsetok ten cukor v dzuse a sojovom mlieku a ovoci ublizit?? 😢
Prosim o radu, doktorka ma objednala az za mesiac (som v zahranici).

mm_mm
27. jún 2012

@kacenkaharris Mně se to takhle přesně začalo projevovat někdy kolem 13. až 14. týdne a v 16. tt mi cukrovku potvrdili...Zkus vysadit cukr - to znamená nepít ty sladký věci, mně pak ta žízeň trošku polevila...

llluckaaa
27. jún 2012

@kacenkaharris Ahoj, to by klidně mohl být projev cukrovky. Vypít 8 litrů denně mi přijde fakt hodně. Pokud bys cukrovku měla, tak by tolik jednoduchých cukrů v nápojích mohlo dělat problémy. Asi nemáš přístup ke glukoměru, viď? Že by sis zkusila změřit glykémii. Ale stejně by bylo lepší se asi trochu krotit a nepít sladké nápoje, dokud nebudeš mít jistotu.

kacenkaharris
27. jún 2012

@mm_mm
@llluckaaa Vdaka, poradila som sa prave cez telefon s doktorkou, vravela, ze 8 litrov vody je v poriadku, ale ze mam vysadit dzus a obmedzit sojove mlieko, aby som prilis nepribrala. Pretlacila som si navstevu na buduci tyzden, tak mi to hadam vsetko skontroluju 😅

mm_mm
27. jún 2012

@kacenkaharris Chudáci ledviny, jestli je 8 litrů v pořádku...Tak hlavně, ať vše příští týden dobře dopadne!

kacenkaharris
27. jún 2012

@mm_mm Ja viem, ale vraj estrogen sposobuje ten strasny smad a telo potrebuje tie tekutiny na vyplavovanie extra toxinov, ktore vznikaju z rozkladu hormonov v peceni a z vyroby miminka. Vraj kym to vycuram skoro priehladne, je to v poriadku. Snazim sa pit zihlavovy caj na podporu ladvin. Doktorka tvrdila, ze tam mala este horsie pripady ako mna s 8 litrami denne 😕

petapete
27. jún 2012

@kacenkaharris to teda nevím nevím, jestli tvoje doktorka nemá trochu podivný přístup😖. Podle mě je teda 8litrů denně už fakt hodně moc...a o vyplavování extra toxinů z jater apod. jsem teda ještě neslyšela - určitě ne v souvislosti s velkým množstvím pití😖. Určitě bych omezila min. to sladké pití + trvala na stanovení glykémie, příp. i odeslání na ogtt klidně už v tom prvním trimestru...nepřijde mi sice pravděpodobný, že by se už takhle brzy projevila těhu-cukrovka, ale mohla bys mít latentně probíhající (skrytou) cukrovku II.typu už před otěhotněním, příp. ji mohlo to těhotenství spustit a nemuselo se na ni ještě nikterak přijít...takže určitě bych to nenechala zahrát do toho, že je to normální a jsou i horší případy než s 8litry denně...s bylinkami (kopřivou atd.) bych byla v těhotenství teda spíš opatrná a přistupovala k nim tak, jak zaslouží = jako k léku, takže rozhodně není vhodné dlouhodobé intenzivnější užívání...

llluckaaa
28. jún 2012

@kacenkaharris Hm, opravdu divné, jestli se doktorce zdá 8 litrů v pořádku (minimálně je to obrovská zátěž pro ledviny) 😒 To byla gynekoložka? Určitě se zkus protlačit dřív na ogtt, abys měla jistotu, co to je. Kdyby nebyla řeč s gynekoložkou, tak bys mohla zkusit třeba zavolat na diabetologii a zeptat se tam 😉 Držím palce, ať všechno dobře dopadne.

luly13
28. jún 2012

vrrr 😠 , dnes po ranajkach zas 8,2 po hodine a po hodine a pol 6,5. vcerajsiu hodnotu po ranajkach radsej ani nenapisem, lebo manzel kupil tmave zemlicky, evidentne plne karamelu. skoro mnou treslo, ked som zbadal hodnotu na glukomeri. ze nad 10!!!po ostatnych jedlach mam do 6.

lucuschka
29. jún 2012

AHOJKY - Jsem mezi vámi nová - sladká těhule 😒 a jsem z toho řádně vyplašená 😢
takže ahoj všem, včera jsem po návštěvě diabetologa a nutriční sestry vyfasovala glukometr a jídelníček - Hrůzu v očích mám, kdykoliv se podívám na rozpis toho, co mám (a kolik) jíst... nejsem zvyklá tolik jíst a už vůbec si nedokážu poradit s tím, jak připravovat dietní maso (já maso moc nemusím)... Co si s dovolením vařít vy? na obědy a večeře?

dancul80
29. jún 2012

ahoj odbornicky na sacharidy 😉 na testoch mi hodnota po teste vysla 7,3 a hned ma sestricka nahnala do diabet. amb. moj mudr je akurat na dovci a k diabetologicke idem az v pondelok. vsade sa pise ina hodnota limitu (u mojho dr je to 7) tak neviem ci mam dietit. alebo v pohode to vydrzi do konzultacie s diabetdr. nestravujem sa nejak nezdravo, akurat ku kave si doprajem sladke ale aj to je relativne zdrave lebo mam alergiu na BKM takze ziadne milky a pod. a jak ste zvladli odolat sladkemu?
@lucuschka dietne maso staci uvarit v slanej vode. teraz varim s luskami 🙂 ale tiez nemusim len neviem ako inak sa zasytit. a na veceru sa cpem salatom, celozrna zemla k tomu. mozes si dat nejaky nizkotucny syr a pod.

dadys
29. jún 2012

@petapete no koniec 33 tt malinký má 1700g, sme na rizikovom...budem rada ak aspoň do začiatku augusta vydrží v brušku...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre