Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kam
12. feb 2009

Díky za odpověď 🙂 . A dostala si nějaký sestavený jídelníček nebo sis ho sestavila sama?

androna
12. feb 2009

kam ja som tiez nic nepribrala zato prcek pribera pekne.myslim si ze s touto dietou sa ani pribrat neda.
jidelnicek som si zostavovala sama mam iba tabulku sacharidov aby som vela co s cim kombinovat.ja si dopredu zapisujem co budem jest a robit a je to lepsie.

lenka.dv
12. feb 2009

Androna: mohla bych tě poprosit, poslala bys mi třeba nějaký ten jídelníček? Já totiž nemám moc představu, co dělat, co vařit, co si nachystat na svačiny a tak... Tu tabulku mám taky, ale jsem z toho akorát trochu zmatená 😖 Pomohla by mi rada 😉

medeana
12. feb 2009

Babule,
neviete mi povedat, ci mam väcsiu sancu dostat tehu cukrovku, ked sa u nas vyskytuje v rodine diabetes a aj otec je diabetik? ☹

kam
12. feb 2009

androna: taky bych byla ráda za nějaké tipy co vařit a tak...mohla bys mi to taky poslat? Jinak ja našla jen pár receptů např.: těstoviny se zeleninou a jogurtem, přírodní maso s brambory, rýže s pečeným kuřetem, na svačinu tvaroh (nebo jogurt) s banánem či jahodama. Ale víc tipů na oběd nemám.

bertica.h
12. feb 2009

medeana..myslím,že v tehu ani nie..ale dobuducna tam určite hraje dedičnosť veľkú rolu..

😖

androna
12. feb 2009

medeana ano ak sa vyskytuje v rodine diabetes tak je sanca ze mozes mat najskor iba tehotensku cukrovku a potom na stare kolena i tu starecku cukrovku.
kam preposlem

medeana
13. feb 2009

Dkujem za odpoved, aj ked nie velmi optimastic ☹ ...no radsej by som sa zmierila so "stareckou cukrovkou" nez s tym bojovat uz teraz v tehu 😖

aquila
13. feb 2009

Tak zase trochu nakukuju... 😉 S hubnutím neboj leni, já už mám dole skoro 4kg, takže mám teď celkem za těhu +3 a dr. říkal, že je to úplně v pořádku, miminko je velké akorát, takže si opravdu bere ze mě. A já aspoň nebudu mít po porodu problémy se shazováním přebytečných kil 😉
Co se týká diety, tak fakt vynechat všechno sladké, ovoce tak jeden kousek denně, jinak v podstatě můžeš jíst všechno, ale samozřejmě upravit množství. Největší pozor na pečivo a přílohy, určitě ne víc jak jeden kousek pečiva ke snídani a k večeři. Nejlepší je třeba grahamový rohlík, "tmavé pečivo" nebývá vždycky úplně tmavé, ale je dobarvené karamelem. Dobré jsou i kneckebroty. Z příloh úplně nejlepší rýže, horší brambory, těch fakt jen pár kousků a nejhůř se projevují těstoviny. I když jsem měla celozrnné, tak cukr po nich letí okamžitě nahoru. Ale chce to vyzkoušet. Taky je potřeba přemýšlet k čemu přílohu jím-pokud mám jen dušené maso a zeleninu-můžu si dát víc, pokud třeba špenát, který je zahuštěný moukou, což jsou sacharidy, dám si míň. Fakt to není žádná věda, jen to chce trošku přemýšlet a hlavně se netrápit. Hlad asi mají ze začátku všichni-nebo aspoň já jsem měla děsnej, ale už jsem si zvykla a upravilo se to. 🙂

vilocka
13. feb 2009

babule musite byt kreativne. Jest mozete v podstate vsetko (okrem sladkeho) ale treba upravit mnozstva a to sa da lahucko podla tej tabulky. Treba si to proste pekne navazit a skombinovat, zeleniny, ktora sa nezapocitava mozete zjest kolko chcete. Ziadne specialne recpety nepouzivam, iba som si prisposobila klasicke varenie. Polievky bez zasmazok, hlavne z brokolice, karfiolu a kalerabu, tie mozete bez obmedzenia. Na ranajky grahamovy rozok s poharom horkeho kakaa, alebo kasu z ovsenych vlociek (z vody, nie z mlieka) posypanu horkym kakaom, k tomu pohar mlieka, alebo dva krajicky maleho chlebika cierneho s maslom, sojovym salamom a horym ovocnym cajom. Na desiatu jogurt, acidko, ovocie, jogurt s ovocim (mnopzstva a druhy podla tabulky), mozete si vymixovat mlieko s ovocim na milkshake.....da sa to, len treba spekulovat.

Inak prisla som na to, ze ak mate 5 sach. jednotiek na obed...teoreticky by ste mohli miesto obeda zjest 100 gramov cokolady, ktora obahuje 50 g sacharidov 😀 😀 😀 , no ale skusat to urcite nebudem.

lenka.dv
14. feb 2009

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jaké by měly být hodnoty cukru?
Včera jsem si měřila glykémii. Mám si to měřit před jídlem ráno, v poledne a večer, a ještě dvě hodiny po obědě. Takže moje včerejší hodnoty byly: ráno na lačno 5,3, před obědem 4,6, dvě hodiny po obědě 5,1 a před večeří 6,6
Podle mě jsou ty hodnoty v pohodě, ne?
A dnes ráno před jídlem 4,9 a před obědem 5,1

lenka.dv
14. feb 2009

Jo a na tom testě na diabetologii jsem měla hodnoty: na lačno 4,3, za hodinu 10 a za další hodinu 5,8

dupinka
15. feb 2009

ahojte!

suhlasim s Vilockou... chce to len trocha kreativity. Nie je to klasicka dieta. Jedine, co nesmiete, su sladkosti. Ale aj tu sa da urobit vynimka v podobe trochy cokolady s obsahom kakaa nad 70% pripadne horke kakao. Samozrejme, treba to potom zaratat do prijmu sacharidov.
Jest sa vlastne moze vsetko, ak sa s nicim neprehana a dodrzi sa priblizne pocet sacharidovych jednotiek na jednotlive porcie. Ak mate chut na ovocie, jedzte ho skor dopoludnia ako desiatu, popoludni a vecer sa uz velmi neodporuca (ale nezakazuje).
Nizky obsah sacharidov ma zelenina (skoro ziadne), ale pozor na sladku zeleninu, t.j. mrkva, hrasok, kukurica. Inak sa jej mozete ojest, rovnako aj kvalitnych tvrdych syrov.

renata7718
15. feb 2009

ahoj som tu dnes prvy krat a prvu spravu som napisala asi niekde do inej temz kym do toho pridem aj porodim. ja som napriklad vobec na ziadnom teste na cukor nebola 🙂

bertica.h
15. feb 2009

tak výsledky mi dopadli dobre..🙂
aspon že to 🙂

androna
15. feb 2009

lenka nalacno by si mala mat hodnotu do 5,5 a 1hodinu po jedle do 7,3.neviem kolko ma byt 2hod po jedle.
vilocka pekne si to popisala akurat ma prekvapilo ze si davas tolko mliecneho na ranajky.my sme boli varovane v poradni,ze mliecne k ranajkam velmi zvysuje cukor.takze s mliecnym zacinat az na desiatu.

kam
15. feb 2009

Ahojte
tak já se v dia poradně ptala jak je to s mléčnými výrobky na snídani, zda to nezvyšuje cukr a dr. mi řekla, že se to naopak doporučuje. Každý tvrdí něco jiného. Tak to chce asi vyzkoušet a změřit.

ladymarionne
15. feb 2009

Kam - Přesně tak, chce to vyzkoušet... Mléko a jogurt mi to zvedalo děsně, dokonce i mazací sýr, ale jen jeden druh, záhada. Vyřešila jsem to buď Lučinou nebo obyč máslem 😉

vilocka
16. feb 2009

mne sa mliecne strasne ziada, musim si kazdy den dat jeden jogurt a aspon pohar mlieka. Vsetko je to ale nizkotucne. Pred tehu som mlieko vobec nekupovala... 😅 . Na hodnotu cukru to nejaky vyrazny vplyv zatial nema, u mna. Asi je to naozaj individualne.
Dia lekarka mi o mliecnom cukre nic nehovorila, a prave naopak homeopaticka mi povedala, ze si mam naozaj dopriat na co mam chut, aj mliecko, aj kustik cokoladky, aby som sa netrapila, lebo narobim viac zla (z hladiska psychiky) ako ked si to nedam. Ale jasne, ze sa treba sledovat.
Vcera som si dala v ramci Valentina kusok cokoladky a po nej som mala cukor 4,4 😝 . Cela tato tehotenska cukrovka je pre mna jedna velka zahada.
Ale musime ju vsetky vydrzat 😉

kam
16. feb 2009

tak já sem včera naměřila 2 hodiny po svačině(houska, tav.sýr a rajče) hodnotu 3,7 a pak jsem zkusila si dát Delisu 33g a za hodinu jsem naměřila 5,4. Takže to zas tak hrozný nebude. Zato manžel to chtěl vyzkoušet taky a po večeři naměřil něco přes 9.

lenka.dv
16. feb 2009

Vilocka, pro mě je to tak záhada 😅 Já si třeba dala k snídani kafe s jednou kostkou cukru, hořký bych fakt nevypila 😝 Dala jsem si chleba se šunkou a sýrem a hodinu po jídle jsem měla 5,2

Kam, že by měl manžel s tebou těhotenskou cukrovku? 😀 😀 😀

kam
16. feb 2009

No to nevím, ale taky mi ty hodnoty příjdou zajímavý. Taky si myslím, že záleží kolik toho sladkýho sníte..když si dáte decentně tak by to mělo být v pohodě. A třeba ta cukrová voda co nám dali,...té bylo tolik, že mi to zaplnilo celý žaludek, takže bych se divila kdyby ta hodnota byla kolem 5

lenka.dv
16. feb 2009

Kam, přesně tak. MM tvrdil, že by to jistě vyskočilo i jemu po té sladké vodě 🙂

kam
17. feb 2009

Chci se vás ještě zeptat, ty hodnoty máte zapisovat co hodinu nebo hodinu a půl jako já?

lenka.dv
17. feb 2009

Kam, já si to mám zapisovat 2 hod. po jídle. Tu hoďku po jídle si měřím sama pro svůj klid.

Kolik jste dostali těch proužků do glukometru? Já jen 50, což mě do konce těhu nevydrží, asi si budu muset koupit, ale je to dost drahý 😒

mystery7
17. feb 2009

ahojky dievcata, pridavam sa k vam koli tomu glukozov. testu ma dr. poslala na diabetologcku poradnu a tam ked sestricka videla moje vysledky, tak sa rozkrikovala, ze co ja tam robim. Ze mam vsetko v medziach. teraz tam vraj budem musiet chodit kazde 3 tyzdne na odber a ked budu vysledky, tak kontrola
ma porazi

nemam jest ryzu, zemiaky, cestoviny, dzusy, ovocie, mlieko, chlieb

mna tam dr. poslala len preeto ze som mala pozivitny moc, ale vysledky z krvi som mala vsetko v rozmedzi ako ma byt. Vy ste mali nejake velke vychylky?

janajanajana
17. feb 2009

Mystery7, a preco mas drzat dietu, ked mas krv v poriadku??? Ja mam cukor v moci stale, ale test na cukrovku dopadol dobre, takze vobec nemusim drzat ziadnu dietu, problem je v oblickach, preto je cukor v moci. Ako ti to vysvetlili, ze krv je OK a mas drzat dietu? 😕

mystery7
17. feb 2009

este nijako mi to nevyvetlili
len ma moja gyn. poslala na diabetologicku poradnu ☹ tam sa rozculovala sestricka ze na co som tam ☹

a ja pritom maloco jem sladke, skor mam chute na kysle a raz za cas si dam horalku, alebo gumenych macikov

od zaciatku tehu som jedla cokoladu asi 3x

snehulienka
17. feb 2009

baby, drzim palce pri zvladani cukrovky, nebojte zachvilu budete mat mimi a zabudnete na nu..

ladymarionne
17. feb 2009

Tak holky, zejtra ráno nastupuju do porodnice, jdu si lehnout na rizikové a budou mi vyvolávat právě kvůli cukrovce, tak jsem na to zvědavá 😉 Už se těším až si dám něco normálního k jídlu, mňaaaaaaam, zabalila jsem si tabulku čokolády 😀 Tak snad mi ty testy na cukr vyjdou po porodu v pořádku! Mějte se hezky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre