Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adetka
autor
12. júl 2012

@tanicka1976 joj... takú hodnotu by som chcela mať... ja mám aj medzi tehotenstvami tesne pod sedem 😉

tanicka1976
12. júl 2012

@adetka ako si prezila tehu? dieta fungovala? ci inzulin?

teraz papas aj sladke?

luly13
12. júl 2012

@tanicka1976 tani,ale co si pisala aj v nasej teme,tak podla mna jes malo sacharidov.nech ma baby opravia,ale v dia diete ide o to,zasobovat telo pravidelne v malych davkach zdravymi sacharidmi. Cize jest prilohy ako zemiaky, ryza, cestoviny, no najst si taku mieru, co ti nedviha cukor

tanicka1976
12. júl 2012

@luly13 to si uvedomujem, ale ja mam podvedomy strach ze ked si dam ryzu ze mi to skoci na 17 mol a baby sa trapi...
teraz som si merala mam 4,6mol. idem zjest nieco.ja som nervozna potom..musim sa este nastavit n dietu, stale len hladam cestu.
rano som mala vajce, vysadila som mliecne , no idem daco zjest.
paaaa

luly13
12. júl 2012

@tanicka1976 Mne to skakalo, ked som praveze nejedla pravidelne tie dlhodobe sacharidy. Cize skor na to si treba dat bacha, nech ich vylucit

adetka
autor
13. júl 2012

@tanicka1976 dieta fungovala... ale obcas som zhresila: dala viac dia dzemu, cely krajcek cierneho chleba, malu cokoladku namiesto desiaty alebo tri knekebroty... a obcas mi cukor vyskocil nad 8.... ale moja diabetologicka to brala s rezervou 😉 ... nevynechavaj mliecne vyrobky: pri prvej som si nedavala jogurty a nepila mlieko: a mala je doteraz velmi slaby jedak a ja som mala malo mlieka...

diableria
13. júl 2012

Ahoj, tak včera jsem byla po třech týdnech na kontrole a doktor mi řekl, že hodnotou 7,0 a 7,1 hodinu po snídani se nemám nijak znepokojovat...Že je to dobrý 😉 . Že prý třeba ve Velké Británii mají normu posunutou až na 7,8...Takže od té doby, co beru večer inzulin, tak jsem v podstatě OK. Jen dvakrát mi to vyskočilo blbě, ale to mě vždy naštval některý z rodinných příslušníků, takže to bylo ovlivněné psychikou. Je to zajímavé, jak to vztek a stres dokáže rozhodit.

amelia17
15. júl 2012

Ahojte dievčatá, ja už mám tehotenskú cukrovku za sebou a zistila som, že mi ostalo kompletne jedno neotvorené balenie štítkov do Glukomera OPTIUM. Ak si niektorá meriate cukor týmto glukomerom, napíšte mi! Chcem tieto štítky darovať, resp. poslať iba za cenu poštovného. Držte sa!!! 😉

mravcica
16. júl 2012

@diableria odkedy beries inzulin? a kam si ho picháš? dr mi povedal, ze do brucha a od vela ludi som pocula, ze sa to moze pichat inde. Mne dr. v piatok povedal, ze sa mu pravdepobobne nevyhnem, na buduci pondelok mam ist na kontrolu a dododneme sa podla vysledkov dlhodhobeho cukru a ako sa mi to bude vyvijat dalej. Ja som z toho merania niekedy fakt uz na nervy, hlavne po obede, zjem jedlo, o ktorom predpokladam, ze by to malo byt v pohode a cukor vysoky. O kolko mas nizsi ten cukor, ked beries inzulin? si viac v pohode, ked ho beries? myslim ten stres z merania, lebo ja uz z toho fakt zacinam mat stres, ked cakam, kolko mi zas nameria.

luly13
16. júl 2012

@mravcica
@diableria baby a od akych hodnot nasadzaju ten inzulin? Lebo mne ten cukor stale skace hore dole 😒

mravcica
16. júl 2012

@luly13 mne tie hodnoty skacu po obede a to od 6,2 - 7,8 raz som mala az 8,7. a na lacno mam okolo 6 - 6,5 co je uz tiez dost. Ja som zvedava, co povie dlhodoby cukor, zajtra by mali byt vysledky. Len ja som este len v 14 tt, takze ja mam do konca este toho dost pred sebou. tebe ako skacu tie hodnoty

2hanah
16. júl 2012

@mravcica Hlavně se přestaňte stresovat! Stres není dobrý pomocník při cukrovce, musíte být hlavně vklidu a uvědomit si, že vysoký cukr po jídle není Vaše chyba, ale Vaše slinivka neměla dostatek inzulínu pro zpracování a po jídle je to prostě normální, že Vám hodnota stoupne zvlášť bez inzulínu. A mezi námi i těch 8,7 je na cukrovku krásná hodnota, do 10 to miminku nevadí, já mám cukrovku dvacet let - od dětství a stávalo se mi v těhotenství, že jsem měla i přes dvacet a mám dvě zdravé děti, buďte v klidu, doktoři nad tím straší víc než je nutné. Třeba před šedesáti lety měli taky sice inzulín, ale diabetičky nebyly tak hlídané hlavně co se týká měření glykemií a taky rodily děti. Většinou jde o to, aby miminko kvůli vysokému cukru nebylo velké nebo aby jste nezkolabovala při příliš nízké hodnotě. Při 6 až 10 se opravdu bát nemusíte. A inzulín je lepší píchat do stehen nebo paží, aspoň mně to do břicha víc bolí a je mi to nepříjemné.

jija
16. júl 2012

ahoj holky,
taky se hlásím do klubu s těhotenskou cukrovkou, i když mě osobně se to moc nezdá. Měřila jsem teď týden poctivě krevní cukr před jídlem a po jídle a doktorka mi řekla, že mám hodnoty dobré a pak na druhou stranu že nesmím žádný jednoduchý cukr, že ho nespaluju, což bych chápala v případě, že by řekla, že jsou ty hodnoty špatné, ale když jsou dobré?
Jinak co se týče cukrovky, tak se trochu orientuju, brácha má už 12 let cukrovku a celou dobu je na inzulínu, takže vím, že je pitomost vynechat úplně cukr, spíš se musí hlídat jeho celkové množství.
Rady co jsem dneska dostala mi příjdou, že sedí na typ stařecké cukrovky - žádné ovoce, žádné buchty, sušenky a podobně. Nevíte zda se těhotenská cukrovka podobá spíše stařecké cukrovce nebo cukrovce prvního typu?

2hanah
16. júl 2012

@tanicka1976 kdybyste potřebovala radu, klidně mi napište, mám cukrovku už dvacet let a dvě těhotenství za sebou, takže toho vím dost. A rýže je dobře zvolená příloha pro diabetika. nemůžete být celé těhotenství pouze na vajíčkách, protože nemají kalorie. Cílem léčby u diabetologa je upravit inzulín a jídlo, aby Vám vyhovovalo a neměla jste hlad a k tomu adekvátně inzulín, ne na Vás dělat bu bu bu a zbavit Vás chuti a myšlenek na jídlo. Pokud diabetik hladoví, může z těla začít vylučovat ketolátky v moči a to je známka buď hladovění nebo dlouhodobě moc vysokého cukru a tím byste si taky nepomohla, takže jestli máte hlad, řekněte to lékaři a nemějte strach, že Vám cukr lítá není Vaše chyba, pokud se snažíte a nehřešíte.

2hanah
16. júl 2012

@jija Něco mezi, protože na kompenzaci může stačit buď jen dieta (jako u stařecké) nebo je potřeba nasadit inzulín s dietou, a pak je to úplně jako první typ. A jednoduché cukry se pro diabetiky celkově dobře nehodí, protože rychle nastoupí - zvednou Vám prudce hladinu cukru v krvi, a pak rychle odejdou a můžete pak mít hypoglykémii, nejlepší jsou potraviny s pozvolným uvolňováním energie, ale zakázat těhotné čerstvé ovoce - na to bych se vyprdla, je to nesmysl, těhotná čerstvé ovoce potřebuje, co taky jiného jíst, jestli tohle není spíš pohodlnost paní doktorky (u buchet a sušenek to chápu, ale to ovoce, fakt blbost).

luly13
16. júl 2012

@mravcica no ja som mala raz 10,6 po ranajkach. Ale to sme v noci boli na pohotovosti s krpcom a rano som mala tmavu zemlu evidentne s karamelom. Inak mavam po ranajkach medzi 7-8. A teraz na dovci po restauracnej strave som take hodnoty mala aj po inych jedlach. Inak mavam tiez medzi 6-7. Ale na lacno v pohode. To ma hneva, ze raz mam do 6 a zrazu 8.

@2hanah Vdaka za upokojenie. Mna teraz caka dia poradna po 6 tyzdnoch u novej dr. Tak som zvedava, co povie.

jija
16. júl 2012

@2hanah Děkuji za info. Tak jasně že se jednoduché cukry úplně nehodí, ale zakázat je úplně je divné, vím, že brácha si v pohodě dává mlíko, kde je laktosa což je sice disacharid, ale ve své podstatě jednoduchý cukr a nikdy mu to nikdo nezakazoval.
Já asi zkusím vysadit čokoládu což bude u mě asi většina cukru co přijímám 😉 i když co jsme těhotná tak jsem její příjem už snížila 🙂
Jinak co se týče cukru v krvi tak já mívám před jídlem tak 4-6 a po jídle tak 6-8 a to bylo v případě, že jsem se v jídle nijak neomezovala a jedla a i pila normálně, tak mi to příjde docela v pohodě. ale už jsem si koupila něco zdravějšího k jídlu 🙂

mm_mm
16. júl 2012

Holky, jak probíhá vaše návštěva v diabetologický poradně? Já mám pocit, že nechodím do poradny, ale někam na úřad. Přijdu, opíšou si hodnoty, zvážej mě, změřej tlak, během dvou minut to bouchnou do počítače, vytisknou a já zase přijdu za 3 týdny. Odevzdávám moč a někdy krev, ale s poradenstvím to nemá nic společnýho. Je to celý jeden velkej fofr a přijde mi, že jediný, o co jim jde, je ty pacienty co nejdřív odlifrovat a mít klid. Tak mě zajímá, jak to chodí jinde...

2hanah
16. júl 2012

@jija Mně ty Vaše hodnoty přijdou úplně v normě jako u zdravého člověka, vynechala bych jen sladkosti, ale pokud budete mít pod čtyři a budete se cítit slabá, klidně kousek nějaké sladkosti můžete.

2hanah
16. júl 2012

@luly13 glykémie se pořád mění, každý okamžik, je to stálý poměr inzulínu, jídla a pohybu, není to jako u ostatních hodnot z krve, třeba u cholesterolu, který má stejnou hodnotu třeba měsíc, protože se pomaleji odbourává, cukr se snižuje každým pohybem, příjmem vody a dostatečným odpočinkem, pokud jste ve stresu, unavená nebo málo pijete, můžete mít těch 8, ale samozřejmě pokud je to po jídle, je to pěkná hodnota, glykémie pokaždé stoupne po jídle, a pak by měla klesat. A samozřejmě záleží na tom co sníte, pro diabetika není jídlo jako jídlo, máte tabulky s jídlem, kde si přepočítáte jídlo nebo poučil Vás lékař, jak a co máte jíst?

llluckaaa
16. júl 2012

@mm_mm Tak to jsi mě celkem rozesmála. Já když chodila do poradny, tak mě ani nevážily, ani neměřily, nikdy jsem nedávala ani moč ani krev, jen se dívaly do deníku cukrovkáře a ptaly se mě, jak zvládám dietu, jestli překračuji doporučené hodnoty, jestli nemám hlad atd. Tak si něco hodily do počítače a mně vytiskly, že subjektivně se cítím dobře a dietu zvládám 😀

luly13
16. júl 2012

@2hanah Ja sa riadim jedalnickom z tehotenskacukrovka.cz , cize naozaj sa dietu snazim dodrziavat( teda na tej dovolenke to zas az tak moc neslo, hlavne tie restauracne obedy a vecere). Podla mna je kamen urazu pohyb. Teraz som u nasich a po obede si zabikujem 15-20 min na stacionari a hodnota po hodine 6. Inokedy som po jedle vysedavala a to asi fakt nerobi dobrotu.
Tych 8 mam hodinu po jedle. Ked som merala neskor(niekedy aj do pol hodiny) tak klesla okolo 6,5.

llluckaaa
16. júl 2012

@jija Ahoj, jestli máš těhotenskou cukrovku (což by se mělo zjistit při orálním glukózovém testu), tak budeš muset držet dietu až do konce těhotenství, ikdyž hodnoty před jídlem i po budeš mít dobré. Dobré hodnoty znamenají, že dieta funguje. A dieta není jen o tom, že nejíš sladké (resp. měla bych napsat spíš slazené jídlo, protože čerstvé ovoce normálně můžeš v porci cca 100 a 150 gramů, jen je potřeba dávat pozor na sladší druhy jako banán, hrozny, švestky,...), ale i že jíš pravidelně vyvážené jídlo, nehladovíš a ani se nepřejídáš atd. Já bych to k jiné cukrovce moc nepřirovnávala, u těhotenské cukrovky je dieta trochu přísnější, nesmí se umělá sladidla, těhulka by neměla moc hubnout (na rozdíl od většiny diabetiků 2. typu) atd.

2hanah
16. júl 2012

@luly13 Hodinu po jídle mít glykémii 8 je moc pěkná hodnota a vůbec si s tím nedělej starosti, hodnota do deseto je vážně moc pěkná a miminko vůbec nijak neohrožuje.

2hanah
16. júl 2012

@llluckaaa Souhlasím, tady má někdo vážně přehled, smekám. A to jsem zapomněla napsat, že se v těhotenství NESMÍ UMĚLÁ SLADIDLA, škodí miminku. Dobrou, dámy a hezké glykémie.

mm_mm
17. júl 2012

@llluckaaa Hmmm... moc "pěkný". Mě se zase neptaj, jestli mám hlad a jak zvládám dietu...jen si opíšou ty hodnoty a z těch mají pocit, že je vše v pořádku...Mám vždycky pocit, že tam jedu úplně zbytečně (jedu do vedlejšího města), hodnoty jsem jim mohla zavolat a papírky na testování moči (ketonů a cukru) mám taky doma, tak se mohli zeptat, jestli mám moč v pořádku... Nějak mi úplně nedochází smysl těchhle návštěv a připadám si jako odbytej pacient. 🙂

luly13
17. júl 2012

@mm_mm ved nam nic nie je! Mame "len" tehotensku cukrovku 😖 . Mne zas dal termin dalsej poradne dr namiesto po dvoch tyzdnov po 6tich. Ved mam glykovany hemoglobin ok, tak je vsetko v poriadku a na namerane hodnoty sa ani nepozrel. Ked nie su pravidelne nad 9 sme v norme. Takze asi tak. Teraz menim dr, tak vo stvrtok napisem pocity...

diableria
17. júl 2012

@mravcica Inzulin beru od 21.6. Doktorka mi ho nasadila na základě opakovaného naměření vyšších hodnot ráno na lačno. Píchám si ho do stehna. Strašně jsem se toho bála,ale nebolí to, jsem "posera" a zvládám to celkem v pohodě. Asi tři dny po nasazení jsem měla poránu blbé hodnoty, dokonce i po snídani, což jsem před inzulinem neměla. Ale po třech dnech si to sedlo a vyšší hodnotu naměřím pouze výjimečně - a je spíše hraniční než vysoká...S klidem se stejně neměřím, pokaždé mám lehký stres, když se jdu měřit. Ten cukr se mi zdá fakt nevyzyptatelný. Jak tu hodně holek psalo, tak ho hodně ovlivní duševní rozpoložení. A u mě i spánek. Pokud spím v klidu, můžu si vstát v kolik chci, tak mám ráno ukázkovou hodnotu. ale pokud mě něco budí ze spaní nebo mám budíka nařízeného na moc brzy a jsem nevyspalá, tak je to na té hodnotě taky znát...Kdoví, jak by ty hodnoty vypadaly bez inzulinu. Třeba stejně...

diableria
17. júl 2012

@luly13 Mě doktorka inzulin nasadila poté, co jsem měla ráno nalačno 4x hodnotu nad 5,5. ale nebylo to každý den, taky mi to skákalo. Myslím si, že fakt záleží na doktorovi. Pořád mám dojem, že mi ten inzulin napsala tak nějak unáhleně...Ale je to doktorka, tak snad ví, co a proč dělá.

diableria
17. júl 2012

Holky, mám dotaz. Měla jste některá nebo máte takový diivný pocit hořkosti v puse? Nespraví se to ani po jídle ☹ . Našla jsem, že by to mohlo být i špatnou funkcí slinivky, tak mám docela strach, jestli není něco špatně...Doktorce jsem to říkala, nepozastavila se nad tím.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre