Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

janeyzelvicka
10. aug 2012

@xsuzzi Ahoj, tak já si naopak myslela, že kdo má cukrovku v předchozím těhotenství, tak ji má s největší pravděpodobností zas (aspoň tak mi to podala moje dia doktorka a taky říkala, že až budu znova těhotná, mám to, že jsem měla cukrovku, hlásit od začátku - pak asi posílaj na ogtt dřív).
Každopádně přeju hodně sil, ať to zvládáš!

U mě se cukrovka nějakým zázračným způsobem zlepšila (někdy si myslím, že mi prostě jen blbě vyšlo ogtt, a dr pak hned že mám cukrovku, dieta a nazdar), protože posledních pár týdnů, ať jsem snědla naprosto cokoli, hodnoty jsem měla dobré. Blbé je, že mi kvůli tomu chtějí vyvolat porod (mám čas do středy), ale doufám, že se prcek uráčí sám, celkem to i vypadá 🙂

luly13
10. aug 2012

@mm_mm Mne sa zda, ze nech robime co robime, je ti jedna velka sinusoida. Denny profil, co som robila pre dr, som mala ukazkovy. Ked si meriam pre seba , tak to skace ako dive. Najhorsie je, ze by som strasne zrala sladke.

luly13
10. aug 2012

@janeyzelvicka ku koncu sa zlepsuje, lebo cinnost placenty ustava. Ja sa na to uz velmi tesim. Inak moja porodnicka sa zatial netvari na vyvolavanie. Skor obvodna gyndaska ma tym strasila. No chcem sa tomu vyhnut. Prvy bol vyvolavany na dvakrat, tak by som rada prirodzeny rozbeh tentoraz zazila.

janeyzelvicka
10. aug 2012

@luly13 Já bych se vyvolání taky chtěla vyhnout, první byla vyvolávaná (sice v pohodě, ne kvůli cukrovce), teďka bych taky ráda přirozený rozběh, tak se budu snažit 🙂
Ale docela mě překvapilo, že tady ani nenechají donosit do termínu, vyvolávají už nějak 39+3.

luly13
10. aug 2012

@janeyzelvicka a ako ti to zdovodnili?

janeyzelvicka
12. aug 2012

@luly13 V podstatě nijak - prý se to tak dělá, aby placenta nezestárla a mimčo nepřerostlo (pak mi dělali váhový odhad a mimčo mělo tak 2800, takže průměr nebo spíš menší...)

mm_mm
12. aug 2012

Tak jsem si dneska potvrdila, že budu muset přestat pít mlíko. Strašně mi to zvedá cukr. A to ho tam podle krabice nějak moc není. Sakriš, další radost, která je v háji...☹

luly13
13. aug 2012

@mm_mm tak som skusila rozdelit ranajky. Pol chleba, rajcina, sunka-po hodine 6,4. Jaj keby som nebola taka tvrdohlava a spravila to skor, mohla som si usetrit tolko nervou a hodnot nad 8 😒 . Ale uz som len cakala, kym bude pol deviatej a druha porcia 😅 . A teba mlieko dviha cukor pocas celeho dna?

helabella
13. aug 2012

@xsuzzi -- já znám jen jednu maminku, která v druhém těhu cukrovku neměla. Jinak jí pak měly všechny, včetně mě 😒 Teď jí čekám taky, 22.8. jdu na OGTT. Ve druhém těhu jsem ji měla docela dost špatnou, 3x za den jsem si musela píchat inzulín. Ale kupodivu ve třetím to bylo lepší. Ale je to vopruz v každým případě...jenže, když je ta motivace v bříšku, co by člověk neudělal, že? A při druhé cukrovce jsem za celý těhotenství shodila 7kg. Dr. říkala, že je to v pohodě.

@janeyzelvicka -- držím palce, ať se porod rozjede sám. Mně u druhé dcery chtěli vyvolávat nějak už ve 38.týdnu (byla jsem na inzulínu), už mě přijali do porodky, ale asi stresem mi nakonec praskla voda úplně sama 🙂 A u syna to bylo vyvolávaný, ale až 3 dny před termínem.

luly13
13. aug 2012

@helabella na zaklade akych hodnot ti dr predpisala inzulin?

helabella
13. aug 2012

@luly13 -- přiznám se, že už si to moc nepamatuju, ale myslím, že čekala, když ty hodnoty měly stoupající charakter a že to bylo víckrát po sobě. Říkala, že ubrat na jídle už nemůžu, takže jediný řešení je inzulín 😒 A ve třetím těhu jsem to po jídle měla vždycky úplně OK, dokonce i při testu OGTT jsem měla všechny hodnoty po v pořádku. Ale měla jsem vysoký ranní hodnoty, ještě nalačno 😒 Takže jsem nakonec dostala noční inzulín, ale jen 2-3 jednotky, Dr. tomu říkala "placebo" 😀

luly13
13. aug 2012

@helabella lebo mne strasne skacu hodnoty po jedle. Ale na lacno a pred jedlom mam zas dost nizke a dr kvoli tomu nechce nic riesit inzulinom. Ze pokial ako tak drzime glykovany hemoglobin,je to ok. Len ja som z toho dost nervna, lebo dietu neviem regulovat,kedze telo nevyspytatelne reaguje na to iste 😒

helabella
13. aug 2012

@luly13 -- to je blbý, když tělo reaguje tak různě na stejný jídlo 😒 Ale zase koncem těhotenství by se to mělo trochu zlepšit, tak snad to tak u tebe bude fungovat.Ale je jasný, že člověk si dělá starosti 😒

mm_mm
13. aug 2012

@luly13 Tak to je dobrý, že ty snídaně u tebe takhle fungujou. Ale to musíš mít teda pěknej hlad. Já neměřím po každým jídle, ale už jsem si párkrát všimla, že když si dám k něčemu mlíko, tak ta hodnota je vysoká. Tak jsem si zkusila dát samotný mlíko (hrnek odpoledne) a když jsem to změřila, bylo to skoro 7. Takže pokud bych k tomu cokoliv přidala (protože z mlíka se nenajím), byl by to průšvih...No, podobnej pocit mám z klasickýho másla, takže teď si dávám spíš Ramu. Dneska ráno krásně prošel chleba se sýrem (5,4), tak to mi udělalo radost, protože mléčný výrobky se moc po ránu nemaj jíst. Tak snad to nebyla náhoda. Včera jsem si musela dát kousek hořký čokolády, protože jsem cejtila, že tělu fakt chybí cukr, bylo mi divně a byla jsem šíleně nervózní.
Ty už to máš za pár, tak ti držím palce, ať těch pár týdnu už vydržíš a moc se netrápíš!

luly13
14. aug 2012

Baby,nemate skusenost s tym, ze chlieb opeceny v hriankovaci viac dviha cukor? Na veceru zvladam chlieb v pohode a dnes hrianky so syrom a ze 9??? Pred jedlom som mala 4,4.

lucy56
15. aug 2012

@rejocka ranajky su najvacsi problem , ja som napriklad nemohla vobec pecivo, ziadne, ani biele,ani tmave, ani s nizkym obsahom sach, vzdy som mala nad 8 po nom, tak som presla na knakebroty, a polystyrenovy chleba a po tom som mala ukazkove hodnoty, ale ja som extrem, vysoky hodnota na zatazovom az 11,9 a len na diete bez inzulinu, maly sa narodil 3340g,50cm a zdravy,prirodzene, vyvolavanim koli vysokemu tlaku

lucy56
15. aug 2012

@mm_mm mas akurat najhorsie tyzdne, od 30-34tt, treba sprisnit este viac dietu, na ranjky ziadne mliecne vyrobky, ja som nemohla ani pecivo vobec, jedla som rano 2 suche knakebroty bez nicoho a cierny caj, nesladeny, a potom neskor druhe ranajky,lebo som mala najvyssie ranne hodnoty okolo 7,8
@xsuzzi to je uplne normal ne ze ju mas aj v druhom tehu, je mi skor divne ze ti nepovedali ze je vysoka pravdepodobnost ze ju budes mat aj pri dalsom tehu, je to dane geneticky hodne,ak mas v rodine niekoho s cukrovkou, ale az v druhej generacii, teda stari rodicia, a nema to suvis s priberanim az taky,maju ju aj chude baby

xsuzzi
15. aug 2012

holky já jsem věděla, že je větší pravděpodobnost,že jí budeš mít i v druhym, ale ze zkušeností kolem mě, fakt všichni co jí měli prvně ji nemají a navíc jak sem prvně přibírala,tak teď vůbec a prostě jsem to nečekala 😒

mm_mm
15. aug 2012

@lucy56 Musela jsem spoustu věcí, který jsem předtím normálně mohla, odbourat. I třeba svojí oblíbenou šunku od kosti, ve který je trošičku dextrózy, tak najednou to nejde. Ale chleba s Ramou a vajíčkem k snídaní pořád prolejzá. Tak jsem zvědavá, kdy se toho přejím. Dneska jsem měla keton v moči, takže se začínám asi omezovat víc, než bych měla, tak s tím zkusím něco udělat. Inzulín je moje noční můra, takže udělám všechno proto, aby bylo vše OK i bez něj. Jen už mi z toho začíná trošičku hrabat...

rejocka
15. aug 2012

Baby boli ste niektorá chorá?Bolí ma hrdlo,strašne kašlem a lapám po dychu....Tak som volala dia,že čo teraz,lebo keď som bola v druhom trimestri chorá-dostala som atb,tak hovorili,že tadšej atb,ako prechodiť,že to viac maličkému uškodí.tak aj ona mi to povedala,že cmulajuce nemôžem,je to sladké,mne ten sprey do hrdla nepomáha,tak len slanú vodu kloktám,čajíčkujem,no ten kašeľ a dýchanie-no idem večer na pohotovosť-že radšej tam,aby som nechytila aj to čo nemusím,tu budem prvá-snáď.predtým som mala penicilinové atb tie sa vraj môžu v tehu,ale idem si prečítať radšej niečo o tom ako jue to v 3.trimestri.Opatrujte sa 🙂

katarina822
15. aug 2012

@rejocka ahoj ja som doteraz cez toto tehotenstvo bola 3krat chora raz som skoncila na antibiotikach penicilin brala som cmulacie homeopatika na hrdlo a sirup od kaslu hedelix. stodal sirup homeopatikum my vobec nepomahal a mzslim ze moze sa aj mucoplant v tehotenstve ale my nemozeme je strasne sladky. na dia. som sa pztala tiez ohladom liekov napr. kvapiek stoptusin ze su sladke ona vravela ze sa nemusim bat rdsej sa liecit ako kaslat ako diva. drzim palce skore uzdravenie u mna bolo najhorsie kasel hrdlo my preslo v priebehu 1dna teploty som nemala ale kasel az som rano vracala z neho a vecer pred spanim no hroza.

rejocka
15. aug 2012

@katarina822 ved to ten kašeľ a dýchanie-no dala mi megamox,no asi takým štýlom,že ani atb nieje diobre ani prechodiť,že predpíše a nech sa rozhodnem 😨 tak som ich vybrala a teraz neviem čo mám robiť ☹ 😒 ,dosť bola nepríjemná,no asi som jej nesadla....hovorila som jej že som dia,že nemôžem cmulacie a ona-áno no to mi je novinka,že mám čas si čítať aj obsah cukru v liekoch,že asi som tak chorá neni....no coment,vyšla som ako zbitá z tade,normálne mi bolo do plaču,celkovo mi bolo zle,ešte sa mám sama rozhodnúť,snáď mi niektorá poradí,či tieto lieky v 3.trimestri môžem 🙂 či ste ich brali.

luly13
16. aug 2012

@mm_mm tak dnes som zazila to co ty asi s hypoglykemiou. pred cvicenim som si dala activiu s broskynou a troskou kukuricnych lupienkov, potom som bola cvicit a domov som sa vracala po dvoch hodinach rozstrasena, skoro na odpadnutie, no ledva som odsoferovala domov. dala som si dva mensie chlebiky s cottage, sunkou a zeleninou, no tras nepresiel. tak som na to supla polku kocky vysokopercentnej cokolady. a konecne je lepsie. no cukor si radsej nebudem merat 😅

luly13
16. aug 2012

jaj a maly v brusku je o nieco mensi, nez by mal byt. teda mne posuvali termin podla prvych ultrazvukov tyzden dopredu oproti menzesovemu terminu, no teraz je aj oproti menzesovemu o par dni mensi. a to dokedy som nedrzala dietu vzdy zodpovedal posunutemu terminu. rodina ma strasi, ze to preto, ze malo jem. a nema dost vyzivy. dr sa nevyjadruju nejak konkretne. ze termin nikdy nie je presny. no ja som trosku znerovoznela z toho 😒

vulka
16. aug 2012

@luly13 Tá čokoláda Ti na hypo moc nepomože, to si radšej daj kocku cukru.

mm_mm
16. aug 2012

@luly13 Jo jo, takhle nějak bylo mně. Občas to cítím právě, když si dám jen malou svačinu. Můj prcek byl na poslední kontrole taky o něco menší. Myslím, že je to opravdu tím, že míň jíme. Jenže co naděláš. Buďto jíš míň a nebo jíš hodně cukrů a to taky není dobrý. Já mám doma 86% čokoládu a když cítím, že to bez cukru nejde vydržet, tak si dám. Je tam jen 4g sacharidů v jednom štráfku, to mi přijde dobrý. Dneska jsem si zkusila udělat bramboráky s cuketou. Namíchala jsem nastroufaný brambory s nastroufahnou cuketou, přidala 2 lžíce mouky, vajíčko, majoránku, česnek a sůl a upekla si 6 placek. Bylo to dobrý a cukr kolem 5, po dlouhý době něco, co se nemotá kolem 7...

luly13
16. aug 2012

@mm_mm inak nasi dr v nemocnici,kde uz chodim do poradne si nic nerobia z tej cukrovky. Vzdy len mavnu rukou. Pytala som sa primara na to srdiecko a odpoved, ze nemam citat net. Ze riesia ked tak 'prave' cukrovkarky. A pokial som kompenzovana len dietou a nie inzulinom, tak nic. Len novorodenecka dr mi vravela, ze malemu po narodeni budu pravidelne kontrolovat glukozu v krvi, a ked bude nizka, tak zacnu hned s prikrmovanim, kedze hned po porode mlieko nebudem mat. Tak z tejto info som bola dost rozcarovana.

mochenkaa
16. aug 2012

@luly13 Já mám pocit, že malému snad ani cukr v krvi nekontrolovali. Mě dělali 3.den odběry na dia a to bylo vše. Ještě na porodním sále jsme dostala sladký jogurt a ten jejich oslazený čaj. A v 37+6 měl 46cm a 2850g 😉 takže žádný obřík

luly13
16. aug 2012

@mochenkaa a nakoniec ti vyvolavali? Ci sa maly vypytal sam. A v ktorom tt?
No moj prvorodeny mal nieco cez 3,5 kg a 53 cm 🙂

mochenkaa
17. aug 2012

@luly13 vyvolávali ho v 37tt+6 ale ne kvůli cukru. Prý kvůli tlaku, že mám preeklampsii (blbost, měla jsem jen 1x hraniční tlak a jinak žádný příznak, ale narazila jsem na píp doktorku), ale podle všech PA tam klidně mohl zůstat. Stejně už jsem byla na porod připravená tak, že by šel během pár dní ven sám.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre