Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

tanicka1976
20. aug 2012

@mm_mm booože to som nevedela, strasne...bojim sa 😒

luly13
20. aug 2012

@misule82 velmi zle, hlavne ked mu robim krupicovu kasu (hoc bez cukru) so skoricou. to by som vrazdila 😀 . a tiez sa "zachranujem" kockou lindt cokolady. ale tak do zaciatku zistenia som dnes dojedla akurat posledny kusok z prvej 🙂
inak fakt je to velky rozdiel. ja som sa rozpravala s lekarkou na novorodeneckom oddeleni, kde maju i patologickych novorodencov a ta mi povedala, ze to srdiecko moze byt problem, ked su hodnoty u matky casto nad 10. napr tu to ani pri ultrazvukoch vobec nesleduju. a ked som na tom na minulo tyzdnovej biometrii upozornila lekarku, ze nech to pozrie, tak na mna pozrela, ze co od nej chcem, ze srdiecko sa kontroluje v 20tt. nahodou tam bol aj primar gynekologie, ktory mrkol na ultrazvuk s komentarom:"mamicka, prosim vas, prestante citat internet". tak si teraz vyberte, dievcata...

luly13
20. aug 2012

@tanicka1976 vidis a v dansku vobec neriesili tvoje zvysene hodnoty pri testovani. podla nich si OK. a evidentne tak (ne)riesia aj ostatne zeny....

mm_mm
20. aug 2012

@tanicka1976 Ono se to obecně neví. Já už jsem to tady s ženskýma řešila a většinu z nich doktoři na kontrolu srdíčka vůbec neposílají. Je to prapodivný. Není to asi nic životu nebezepčnýho, ale je to komplikace a to je samozřejmě pitomý. V Ústí nad Labem to kontrolují, takže je nás tu pár, co na ty kontroly jezdíme, ale jinde se to moc neřeší. Ono se to pak u miminka začne po porodu srovnávat. Jen jde o to, že se ta dieta prostě musí držet, aby to srdce nedostalo zabrat ještě víc. Taky jsem z toho vyplašená. Na minulý kontrole mělo miminko tu přepážku větší od 10%, moje známá, která je o 5 týdnů napřed, tak tý řekli, že dítě jí má zvětšenou o 30%. Nevím, kde je hranice, co je a není ještě únosný, tak se zkrátka snažím držet, co to jde, ale někdy to psychicky neustojím a něco sním, i když vím, že to nesmím a někdy se prostě snažím jak blbec a hodnoty jsou stejně mizerný. Snaž se nestresovat, to je ještě horší! Drž se, já jsem právě snědla další dva knäckebroty s tvarohovou pomazánkou. Hrábne mi z těch hnusných knäckebrotů!!!

mm_mm
20. aug 2012

@luly13 Jsem ráda, že občas slyším, že to doktoři někde neřeší, protože pak si říkám, že ti naši to třeba řeší zbytečně moc a že to třeba nebude tak strašný....Závidím ti, že už budeš mít za chvilku po porodu a tyhle šílenosti budeš mít všechny za sebou. Tak se drž.

saricek83
20. aug 2012

@mm_mm právě, taky by mě zajímalo. Kolik % je ještě v míře. My jsme na kontrole byli před měsícem a tu chlopeň máme zvětšenou o 25%. Teď tam jedeme ve čtvrtek znovu, tak se toho trochu bojím. Zeptám se toho doktora, co je ještě únosná míra a co už ne. Nikde jsem to nenašla, žádné maximální přípustné hodnoty.

mari88
20. aug 2012

dnes rano som si dala mlieko a zase 8 a ja ze ked berem inzulin bude to lepsie ale zda sa mi to rovnake.vsetko mliecne mi skodi

mm_mm
21. aug 2012

@saricek83 Moje známá byla v 31.tt, měla 30% a řekli jí, že to ještě jde, když už je v 31.tt. Já jdu na kontrolu až 4.9. a taky se docela bojím, protože přesně od tý poslední kontroly se mi cukr začal hodně zhoršovat. Tak pokud něco zjistíš k těm procentům, dej prosím vědět. Ta moje známá jde zase po 4 týdnech na kontrolu a vychází to taky na tenhle týden, tak zkusím zjistit i něco od ní. Jinak na netu jsem taky nikde k těm hodnotám nic nenašla...Doktor mi řekl, že pokud by se to nějak víc zhoršovalo, musela bych rodit v Ústí, což já stejně chci, takže tuhle informaci jsem nepovažovala za moc důležitou...

tanicka1976
21. aug 2012

@mm_mm ach jo....treba len vydržat..inak ja zijem v dansku a tu som mala cukor po vypiti sladkej vody 8,3 a povedali ze vsetko co je pod 9 je ok. takze ja som tu vedena ako zdrava zena.
lenze, mne to nedalo kupila som si glukomer, nasadila dietu na zaklade tehotenskacukrovka.cz a držim to. a viem, ze keby som sa stravovala ako normalna zdrava zena tak mi lieta cukor mozno aj na 20 😀 😀 😀

takze asi tak, vsade to beru inak..

no len vydržat a dufat ze babatko bude ok...
@luly13 tu v dk ani nerobia testy vsetkym, iba obeznym a potom ak mas genet. predispoziciu, ja som si ho vyziadala...

a vela zien ho ma ok v 24tt a potom ako rastie a dozrieva placenta uz to maju zle v 30tt...podla mna vela tehu ani nevie ze ma cukrovku ma..a tlacia kolace.. ja som pri prvej dcere ma OGTT 6.8...dr. ze ok..len cukor v moci ale ze to nevadi..pre istotu ma sledovala diabetologicka a baaaaaaaaaaaaaaaaaaac za 3tyzdne som uz cukor mavala aj cez 7.. takze sa mi to vyvinulo.. 😒 to je zradne.

tanicka1976
21. aug 2012

@mari88 hej? a kolko mlieka? ja si len frcnem do kavy...inak v tej tabulke sacharidov je ze syry a mliecne vyrobky maju malo sacharidov a mozu sa jest...

takze aj klasicke mlieko dviha cukor,?

saricek83
21. aug 2012

@mm_mm určitě se na to ve čtvrtek zeptám a dám vědět. Když něco zjistíš taky, určitě dej vědět. Mě o tom porodu v Ústí říkal taky, ale minule už se k tomu nevyjadřoval, tak myslím, že by se mě to týkalo jen kdyby se to srdíčko zhoršovalo. Případně kdyby byla malá moc velká - a to není, je teď spíš menší.

luly13
21. aug 2012

@tanicka1976 ved to, ze kopec zien o tom ani nevie a su v pohode. Ani mne by na to nedosli, keby som nezmenila gyndasku. Moje hodnoty po 2hodinach boli hranicne a na zakl nich by ma neviedli ako pacientku s tehu cukrovkou. Ale terajsia testuje aj po hodine a tam mi to skocilo na 9 a na zaklade tejto hodnoty ma zaradili do evidencie.
Moja predchadzajuca gyndaska mi pichla do prsta nalacno, zjedla som graham zemlu so sunkou a syrom, poslala ma domov a prisla som si dat pichnut do prsta o dve hodky neskor. To moj ogtt pri prvom...

tanicka1976
21. aug 2012

@luly13 taky ogtt test ti spravila?? 😀 😀 😀 ved chodzou sa spaluje a potom su hoodnoty nizsie..
dokonca som pocula ze niektori gynekologovia kazu nech si tehotna doma zarobi 75g glukozy s vodou a pride o dve hodky na odber..ani nevedia tie tehotne kolko vody, ani to ze by nemali velmi chodit..noo take testy nanic.

mne dali vypit v nemocke sajrajt len s malym mnozstvom vody, ked som pytala viac nechceli a mala som dve hodky sedet na stolicke...potom odber zo žily..

a tento test pred 10 az 15 r nerobili, ktovie ako to bolo vtedy...aj vtedy musel cukor zenam skakat a babatka sa az take velke enrodili a ani chore moc nie...

mm_mm
21. aug 2012

@tanicka1976 TAk to je super, že seš takhle zodpovědná. Já měla po tom testu 8,5 - a tady se to považuje za cukrovku, takže nebylo co řešit....

mm_mm
21. aug 2012

@tanicka1976 Mně to mlíko zvedá hodně. Zpočátku jsem si občas hrnek mohla dát, teď už ani náhodou...

tanicka1976
21. aug 2012

@mm_mm na sk aj v cechach je hranica tusim 7.7.....v USA 8.5 a tu v dansku 9...vsade inak.
clovek je z toho jelen 😒

misule82
21. aug 2012

@saricek83
@mm_mm tak to holky bydlíme někde kousek, já když bych byla na inzulinu, tak rodím taky v Ústí. Jinak se srdíčkem to je u nás tak, že mě tam poslali jednou, když jsem v nemocnici ležela na kontrolní píchání a pak jsme chodili pravidelně s Klárkou, když byla na světě. Ted budu nastupovat do rizikovky, tak to chci ukecat, abych tam nemusela ležet. Minule to totiž bylo o ničem. Všechny měření prošly v pohodě, nikdo neřešil, že se cukrovka bude zhoršovat a že prý glukometr nepotřebuju. Zlatý oči 😠 kdybych ho neměla, tak jsem pořád nad hodnotama. Jinak si asi budu muset zajistit ty proužky na ketony. U Klárky jsem si to vůbec nekontrolovala. Ale já dám maximum tak 160 g sach za den, někdy víc někdy míň. Teď jsem měla špenátovou polévku a jeden a půl krajíce toho vitastaru a 6,6. Což se mi zdá docela hodně na to, že to bylo tak kolem 30 g sach... asi tím vedrem 🙂

saricek83
21. aug 2012

@misule82 já bydlím v České Lípě. Dodržuju jen dietu a jednou za týden si musím dělat kontrolní měření a ty hodnoty pak chce doktor vidět. Jinak do Ústí jezdíme zatím každý měsíc a pak tam budeme jezdit i s malou.

misule82
21. aug 2012

@saricek83 Já bydlím u České Lípy a teď tam budu chodit do rizikovky k Volkovi. Minule mě ani neposlali k dia, řekla jsem, že se sleduju sama a hodnoty se horší. A u dia jsem stejně dělala jen profil a hlídala dlouhý cukr, což mi budou hlídat i v rizikovce. Akorát teda proužky si musím platit sama a to je síla 😒 já se teď budu do rizikovky objednávat.

saricek83
21. aug 2012

@misule82 mě teď gynekolog taky poslal do rizikovky, ale sestřička mi řekla, že mám jít rovnou na normální gynekologii do českolipský porodnice, že už budu ve 35tt a to už bych tam stejně chodila na natáčky. Tak uvidím, jak si mě tam budou přehazovat 🙂 . Mě do dia taky neposlali, jen jsem chodila na ten glykemickej profil a když jsem si sama sehnala glukoměr, tak mi doktor povolil, abych si to měřila sama. A jaký míváš ten dlouhodobý cukr? Já měla minule 3,1, ale ani nevim, jestli to je nižší nebo jestli už se to neblíží hranici.

misule82
21. aug 2012

@saricek83 aha tak to jsem zvědavá, kam si mě taky přehodí 😀 minule jsem do rizikovky chodila až do konce. Všechno bylo hezky v jednom patře, utz, natáčky a rizikovka 🙂 ale teď je snad novorozencké uzavřené, tak jak to tam bude. Tebe neposílají, aby sis tam na den lehla?
Já měla minulý glykovaný 3,5. Norma je do 4. Ty máš krásnou hodnotu 😉

saricek83
21. aug 2012

@misule82 mě právě sestřička řekla, že na tý rizikovce bývá hodně ženských, že když půjdu normálně na gyndu, tak nebudu tak dlouho čekat-ale nevim 🙂 . Nn, do nemocnice jsem nemusela, jezdila jsem do Boru na ten profil a tam mě to měřili v 7ráno, v 11 a pak ve 14 h a jela jsem domů. Když jsem si pak zajistila ten glukometr, tak už jsem tam jezdit nemusela a doktorovi stačilo hlásit výsledky.
Tak to jsem ráda, že už vím tu normu 🙂

mari88
21. aug 2012

vsetko tluste skodi tvaroch syr a podobne,ked tak tak nizkotucny.ja som zila 3 roky v irsku o nijakej diabetickej som nepocula a to tam bolo nieco normalne ,ze deti sa rodili velke preto zeny sa uz vopred obiednali na cisarak ,alebo na porod aby neboli dete take moc velke ale zeby riesili cukrovku no neviem.inac prave som na nete citala clanok ,ze az u 40per.zien s touto cukrovkou sa vyvinie ozajstna cukrovka 2typu po 15 az 20tich rokoch.som zhrozena,vsak neni som z nadvahou ani nad 35rokou ani v rodine nememe tak nechapem preco ju mam teraz.

jarkalada
21. aug 2012

@mari88 je to hormony a nejedená se pouze o velké dítě, to by bylo asi to nejmenší

mm_mm
21. aug 2012

@misule82 Já měla po brokolicový polívce s knäckebrotem 6,1. Vycházelo mi to taky kolem 30g sacharidů. Vlastně většinu jídel mám mezi 30-50g. Já mám proužky na ketony Dia Phan. Stojí 100Kč, je jich tam 50, seženeš je normálně v lékárrně. Jo a proužků dostávám 10 na 3 týdny, takže taky kupuju sama, protože 8 jich spotřebuju na 2 povinný celodenní měření, který vždycky v tom obobí mám.

mm_mm
21. aug 2012

@mari88 Já četla, že 50% tu cukrovku dostane do 10 let, ale tady v Čechách vidíme všechno hororovějš... 🙂 Jinak mně je 29, nikdo v rodině cukrovku nemá, léta jsem závodně sportovala a nadváhu taky nemám, přesto mi cukrovku zjistili už v 16.tt...:-(

mari88
21. aug 2012

ja vim ja chcem verit ,ze vsetko je a bude v poriaku .je to dost tazke teraz zit v tej nejistote.

mari88
21. aug 2012

@mm_mm no vsak to,v nicom si nemozes byt ista,ja mam s toho strasnu depku,len googlujem a citam ,mynule som tu citala prispevok jednej pani vraj jej ostala cukrovka aj po porode a musi si pichat.nechcem nikoho strasit, no ja sa strasne bojim

mm_mm
21. aug 2012

@mari88 Mně sestra na gynekologii řekla - Vám ta cukrovka asi zůstane, když vám jí zjístili takhle brzo. Koukala jsem na ní jako blázen. Nepřipouštím si to. Prostě nesmí!! TAky vím, že existuje něco jako porucha glukozový tolerance, to je takovej předstupeň cukroky, to jsem ochotná překousnout, ale cukrovku přímo ne, to by mě fakt jeblo!

martuli
21. aug 2012

Se srdickem mate pravdu, taky jsem mela tehu cukrovku a do 23. tydne veku ditete musime jit na sono srdicka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre