Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mari88
21. aug 2012

@mm_mm ja viem vsetky sa toho bojime 😖

adriana_13
21. aug 2012

mna caka glukozovy test 31.8 som zvedava :(

jankaatom
21. aug 2012

ahoj holky, ráda bych se k vám přidala i když tady se asi nikdo nepřidává rád co :(, zjistili mi před týdnem těhotenskou cukrovku, teda já to tak hrozně neviděla jen ta prostřední hodnota po hodině byla o desetinku nad limit, ale dieta stejně a ve čt nástup do dia poradny :(, jsem z toho dost špatná protože si neumím představit jak na té dietě vydržím ještě 15 týdnů :(, no doufám že to nebude tak hrozné a že hodnoty které průběžně naměřím budou natolik dobré že nebudu muset tak hladovět, protože co z toho za ten týden mám je leda stres :/

mm_mm
22. aug 2012

@saricek83 Tak s tou mojí známou (spolužačkou) se zítra v té kardioporadně můžeš klidně potkat, protože ona je objednaná taky na zítřek. Poznala bys jí podle toho, že bude mít s sebou dvě malý děti. 🙂 Jinak říkala, že se taky zkusí zeptat a zjistit co nejvíc informací k těm procentuálním hodnotám. Tak držím palce zítra.

mm_mm
23. aug 2012

@jankaatom Na začátku je to vždycky šok a stres....Až to rozdejcháš, bude to lepší. Držím palce.

helabella
23. aug 2012

Ahoj holky,
tak se k vám opět přidávám ☹ Včera jsem měla nalačno 5,6 (limit je 5,5), takže dr. rozhodla, že mi ani nebude dělat OGTT a rovnou diagnostikuje cukrovku (i vzhledem k tomu, že jsem ji už 2x měla). Takže dieta a příští týden si jdu pro glukometr a začínám měřit. Sice se to dalo čekat, ale stejně jsem si říkala, že třeba...

Akorát mě teda hondě překvapilo, že může být takový rozdíl v měření glukometrem a měřením z žilní krve. Na glukometru jsem včera měla 6,2 ale ze žíly "jen" těch 5,6. Myslela jsem, že rozdíl bude třeba jen desetinka a ne tolik. Tak až mi vyjdou na glukometru vysoký hodnoty, tak si budu říkat, že by třeba ze žíly byly v pořádku 😉 😀 😀 😀 😀

luly13
23. aug 2012

@helabella ja tiez vidim rozdiely, ked si na lacno zmeriam doma, tak mam okolo 4,5 a zo zily v to rano o nieco neskor 3,4 a pod.
Inak dnes som bola na dia. Tak glyk hemoglobin isiel zas o dve desatinky vyssie, ale ze nemam stresovat. Na skakacie hodnoty opat skonstatovala, ze som pre nu zahadny pripad. Ale riesit ich nebude, lebo inzulin by ma dostaval do brutalnych hypoglykemii pred jedlom a vraj je to pre dieta este nebezpecnejsie.
Takze radsej mensie porcie kazde dve hodky

moonlightka
23. aug 2012

ahojte baby ked mate zvyseny svrbi vas telo alebo nohy...mna nohy strasne neviem ci to bude cukor, teplo, alebo zily 😝

mari88
23. aug 2012

@moonlightka hmmm poznam to

moonlightka
24. aug 2012

@mari88 a co proti tomu robis?

pavlusa.k
24. aug 2012

Ahoj holky, sice nerada, ale přidávám se k vám... :-P Jestli můžu. 🙂

martii07
24. aug 2012

Ahojte holky,taky se přidávám do klubu a chtěla bych se Vás zeptat po jakých naměřených hodnotách na glukometru Vám byl nasazen inzulin?já jsem zatím na dietě,ale dr.mě straší inzulínem...hodnoty se mě pohybují kolem 8 a to hlavně po snídani.děkuji předem za odpovědi....

katarina822
24. aug 2012

@martii07 zalezi ci mas 8 po hod. ci po hod.a pol alebo si meras po 2hod.mzslim ze ok su hod. po hod. do 7,6 po 1 a pol do 7,3. ale napr. si niektory diabetologovia podla ktorych je este v norme max. 9.0 ako u bezneho diabetika odber po 2hod. . dolezite je aj odber zo zili raz za mes. tam ukaze hodnotu najpresnejsie a podla toho sa riesi nasadit inzulin alebo ak si nameras vysie hodnoty castejsie. ak az po dvoch je to dost skus na ranajky nejest biele sladke pecivo skus mensiu porciu.

martii07
24. aug 2012

Mám nakázané měřit se po hodině a půl.například dneska jsem měla na snídani obyč.neochucený cotage sýr a jeden bílý rohlík a hodnota po hod.a půl těch 8,0!myslím že to není moc velká porce,né?

katarina822
24. aug 2012

@martii07 neni to velka porce cottage syr je v pohode ale nesmies biely rohlik skus radsej 1krajec chleba. musis sa naucit jest pravidelne nie skor ako po 2hod. alebo az 3hod. nevynechavat dat si aj druhu veceru aby si trebars vecerala o 6hod. a potom uz nic nejedla a rano trebars az o 6hod. nieje dobre . skus si precitat tu http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu alebo http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel... http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko...

luly13
24. aug 2012

@martii07 ja by som vyhodila ten cottage. mliecne veci rano vedia narobit paseku. biele pecivo som nemala v puse odkedy mi "ju" zistili. meriam po hodine a tiez mi skakali hodnoty okolo 8. osvedcilo sa mi rozdelit ranajky na dve casti. polka chleba so sunkou, ci vajickom, zelenina. po dvoch hodinach si dam dalsi polku chlebu. po takychto ranajkach mam okolo 6,4. ale teda trvalo mi, kym som sa odhodlala rozdelit ich.

@katarina822 my sme sa dohodli s diabetologickou, ze budem jest mensie porcie podla potreby aj kazde dve hodky, lebo som zacinala byt hladna po tych mini. a po vacsich mi siel cukor hore. ona sa snazi vyhnut inzulinu u tehotnych.
a schudla som dve kila. a posledny tyzden to so mnou ide strasne dole vodou 😒 . len by som zrala. a mam strasnu chut na sladke.
inak ovocne musli su velky pruser? z tych kukuricnych lupienkov+kus pokrajaneho ovocia+ activia je mi uz zleee

mm_mm
24. aug 2012

@martii07 To je dvojitej průšvih...mléčný výrobky se k snídani nesmí a rohlík nesmíš vůbec. Zkus změnit snídani a třeba to bude lepší...

luly13
24. aug 2012

@mm_mm Inak dalsi vysmech mojho tela doktorom. Zrazu som prestala mat cukor v moci. Ani doma na papierikoch, ani teraz v laborke vysetreni nemal...dokonca ani ketony. Len ten glyk hemoglobin ze 4,5 😠 .

mm_mm
24. aug 2012

@luly13 TAk to jsme si to vyměnily. Já mám teď cukr i ketony. A obojí v noci i přes den. Na cukr kašlu, ale těch ketonů se chci zbavit, ale nějak netuším jak. Vyměnila jsem chleba za knäckebroty a od tý doby mi šly hodnoty dolů, hejbou se mezi 5 a 6, což je super, ale pro tělo je to asi málo sacharidů, tak takhle stávkuje...Glykovanej hemoglobin se snad dozvím v pondělí, tak uvidíme, ale já tam mám pořád ještě rezervu, naposled jsem měla jen 2,8 - takže i kdyby se to zhoršilo, tak nad 4 to za 3 týdny snad neskočilo....

martii07
24. aug 2012

Tak holky hodte mě sem příklad co třeba ráno snídáte...už fakt nevím co můžu a co ne....

luly13
24. aug 2012

@martii07 dokola to iste. Polka chlebu bevit, maslo, sunka od kosti ci vajicko na tvrdo, obcas ako prazenica ci volske oko, jedna rajcina, jedna paprika, pripadne uhorka, redkovka.

saricek83
24. aug 2012

@martii07 já si jídelníček sestavuju podle www.tehotenskacukrovka.cz a upravovala jsem si to, podle toho, co jsem naměřila. K snídani si dávám většinou krajíc chleba, mám vyzkoušený jeden žitný z Intersparu. Namazaný máslem a na to šunka od kosti a plátek sýra (lepšího). A k tomu zeleninu -okurku, rajčata.

martii07
24. aug 2012

A máslo obyč.v kostce?to se může?nebo myslíte perla,rama apod....

mm_mm
24. aug 2012

@saricek83 Jak jsi dopadla na kontrole srdíčka?

mm_mm
24. aug 2012

@martii07 Já mám zkušenost, že rama nebo perla mi zvedá hodnoty mnohem míň než normální máslo...

saricek83
24. aug 2012

@martii07 já si dávám obyčejný máslo,mě vyhovuje víc. Ale je dobrý si to vyzkoušet.

mm_mm
24. aug 2012

@martii07 Já si většinou namažu chleba s ramou a na to nakrájím salátovou okurku. Někdy si uvařím vajíčko natvrdo a k tomu chleba, někdy si dám chleba s ramou a s plátkem šunky. Když jsem vyměnila chleba za knäckebroty, mohla jsem si dát třeba tři. Taky si někdo dává po ránu vývar, ale to si neumím moc představit. Párkát jsem zkusila sýra, někdy to prošlo, jindy ne, obecně se říká, že se to po ránu nemá. Jinak z pečiva mi doporučovali Šumavu, ale ta mi poslední dobou způsobuje hraniční hodnoty, pak tu někdo psal o chlebu Vitastar, mají ho v Kauflandu, zkusila jsem ho, moc mi nechutná, ale hodnoty mám po něm dobrý. Já mám spíš problém s tím co pít. Hořkej čaj si neumím představit, kafe jsem nikdy nepila, takže piju vlastně furt jenom vodu, maximálně občas nějakou neochucenou minerálku. Mlíko mi zvedá hodně cukr.

saricek83
24. aug 2012

@mm_mm tak na kontrole zvětšení o 25%, od minule mi to vůbec nestouplo, takže jsem byla pochválena. Už tam na kontrolu do porodu nemusím a mám si zavolat 3 týdny po porodu a objednat se na kontrolu už s malou. A pak každý půl rok na návazné kontroly ,dokud to zbytnění té chlopně nezmizí. Jinak těch 25% je prý hodně nízké zhoršení, tak se mi trochu ulevilo.

mm_mm
24. aug 2012

@saricek83 No, tak to je bezvadný. Závidím ti, že už tam nemusíš. Spolužačka psala, že jí se to taky nezhoršilo, má pořád 30%. Já jdu 4.9., tak jsem zvědavá...

saricek83
24. aug 2012

@mm_mm právě by to vycházelo, že bych tam jela naposledy 14 dní před termínem porodu, tak doktor říkal, že ať si radši v klidu porodím 🙂 . Určitě to budeš mít v pořádku, ten kdo drží tu dietu opravdu důsledně, tak myslím, že to má pak dobrý. Ptal se mě i na ten dlouhodobý cukr, kolik jsem měla teď naposledy a když jsem mu řekla 3,1, tak říkal,že to je výborný. Tak jsem ráda, aspoň že ta dieta strašná má pak nějaký výsledky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre