Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
1. sep 2012

@misule82 Můj nejčastější oběd je kuřecí maso zapečený se šlehačkou a bramborem a přes to strouhám sýr, takže to máme úplně stejný. Jen ti závidím, že se zvládneš odbýt kostičkou čokolády, já si musím dát štráfek nejmíň. Má 4,5g sacharidů, tak si taky vždycky říkám, že to není moc...Zkus vyměnit chleba za knäckebroty, jeden plátek má necelých 6g sacharidů, můžeš toho sníst víc. Já si ho dávám k snídani a někdy i ke svačině a odpoledne pak většinou už normálně chleba.

luly13
1. sep 2012

@misule82 ja tak ranajkujem uz dva tyzdne cca. Polka chleba so sunkou ci cele vajce a k tomu veeela zeleniny. a teraz som si na obed slahla tri kusky pizze. Tak rozjimam, ci zmerat, alebo zostat v sladkej nevedomosti 😅 .
Inak vobec nemam pocit, ze by sa mi koncom tehu zlepsovali hodnoty.

@martii07 Mne takto na cez 9 vyskocil po dvoch racio chlebikoch s cottage a zeleninou na olovrant. Na dalsi den po hriankach s maslom. No nestacila som sa cudovat. Dia je s tym viac menej ok, pokial ostatne profily su dobre. Ale ako som tu uz pisala, mne stupa aj ten glyk hemoglobin. Mam ho 4,5. Uz som googlila, cim moze byt este umelo zvysovany a ze zvysenou ureou v krvi, co som mala cele tehu pri prvom. Teraz neviem, ci je...

misule82
1. sep 2012

@mm_mm hm stačí mi kostička, ale teď se láduju zmrzlinou 😉 😒 ty knackebroty zkusím, snad to bude lepší 🙂

martii07
1. sep 2012

Luly13 a můžu se zeptat co je to ten glyk hemoglobin?mě dr.na diabetologiii brala krev ze žíly na dlouhodobý cukr a ten mě vyšel 3,8 a to říkala že je v normě.....je to to samé?

luly13
1. sep 2012

@martii07 ano, to je to iste. Podla nasich je norma do 4,2. Mne povedala, ze tie tri desatinky nie su pre nu vazny problem.

maxkatka
1. sep 2012

@luly13 hele, neřeš teď glykovaný hemoglobin (dlouhý cukr) to je hodnota za 6 týdnů až 3 měsíce před odběrem! V té době Ti diagnostikovali cukrovku, tak je normální, že se zvyšuje.... Je to hlavně kontrola pro "normálního" diabetika a diabetologa jak dodržují dietu a jestli jsou dobře kompenzovaní inzulínem... pro to, že těhu cukrovka je jen cca 3 měsíce je to nevypovídající informace...

luly13
2. sep 2012

@maxkatka Mne ho beru kazde dva tyzdne.zajtra idem znova, dufam poslednykrat. Moja dia hovori o kompenzacii za poslednych 6-8 tt. Cca od zaciatku juna drzim dietu. Nejak velku hlavu si z toho nerobim, len ked citam tie hodnoty bab, ze 2,8 a pod, tak ma to nuti zamyslat, preco su u mna podstatne vyssie

misule82
2. sep 2012

Holky, můžete mi hodit odkaz na ty knackebroty, co kupujete? U nás jsem našla jen polystyrenový chleba, co má plátek přes 7 g sach a já bych chtěla ty, co mají necelých 6 g. Každý gram dolů je vítán 😀
díky 🙂

mm_mm
2. sep 2012

@misule82 http://e-shop.jodlouny.cz/index.php?option=com_...
Já kupuju tyhle, plátek má necelých 6g sacharidů a jsou moc dobrý. Od tý samý značky mají ještě červený (asi dva odstíny, ty mi tolik nechutnaj), tam má plátek něco málo přes 6g sacharidů.

misule82
2. sep 2012

@mm_mm moc díky za ten odkaz, snad je u nás seženu 🙂

mimys
2. sep 2012

@werumka ahoj. Tak to jsem rada, že to chápeš, jake to je, že někdy nevíš, jestli hypo, nebo ne... Je to dost na nervy, no. Doktorka mi rekla jenom.. no ale nakonec to poznate, ne? jestli ne, tak to byste nemohla ridit.. no. To by byl pro mě dost prusvih.
A ty bys mohla nějakou krabičku postrádat ? to by bylo fajn... 😉

werumka
2. sep 2012

@mimys Mně by právě náš obvoďák ani na ten řidíčák razítko nedal, protože ví, že ty hypa mívám. Já je sice poznám, ale mnohdy až pozdě - za tou hranicí bezpečnosti - posledně přišlo to hypo tak nějak pozvolna (celý den jsem měla hezky nízkou glykémii), že jsem to prostě nepostřehla a po chvíli jsem měla pocit, že jsem jakoby ve snu... a to kdyby se mi stalo za volantem, tak potěš koště. Nebylo nějak zásadně hluboký, ale ta reakce na něj byla dost pitomá.
Jednu krabičku Ti klidně dám. Jinak je dobrý sledovat třeba Aukro nebo Ebay - lidé tam tyhle proužky prodávají, často když se blíží doba expirace (dejme tomu tři měsíce).
Tohle je třeba dobrá nabídka: http://www.ebay.de/itm/New-Accu-Chek-Performa-G...

mimys
3. sep 2012

@werumka Ahoj, ja nastesti ridicak delala pred cukrovkou, ted taky nevim, no jestli by mi razitko dali... ale je to samozrejme ted na mem svedomi a fakt radsi testuju, protoze si nechci vzit na triko nejakej prusvih. Na aukro se dívám dost často, obcas se neco objevi, vetsinou ale lidi prodavaji samotny glukometry. Z Ebay jsem jeste nic nekupovala, ale taky se divam. Ten link co jsi poslala je zajimavej, ale stejne, vlastne o neco levneji by to vyslo v ceske lekarne. Ted jsem nasla pani, ktera je nabizi za 300, tak uvidim, jestli to klapne.
To je presný.. jako ve snu... mam vzdycky takovej "zpomalenej obraz" a vlastne je mi dobře. když he to pri nejaky cinnosti, na kterou se soustredim, tak to skoro neni poznat, dokud treba nevstanu a nerozejdu se. V aute je to prusvih, no... protoze jak to tak pekne jede a vrci, tak takovej zpomalenej obraz ani cloveku neprijde divnej. Jednou jsem si vecer píchla omylem misto nočního ten rychlej ... nevim, na co jsem myslela.... a to bylo teda dobrý točo. To se teda ale prehlídnout nedalo.... to jsem mela co delat, abych vubec dosla do kuchyne a odšpuntovala jsem sirup a na ex ho půl vypila 😀 To bylo jen tak tak. Kdybych nebyla doma, tak to se mnou fakt uz seklo... No za blbost se plati... normálne si píchám 6-7 rychlýho, a pak vecer 11-12 nočního.... no a když jsem si šlehla v 10 večer 12 rychlýho, to fakt byl fičák 🙂. Od te doby, budes se divit, dívám se trikrát, co si píchám 🙂

werumka
3. sep 2012

@mimys No ty vadoooo, to už by se dalo považovat za pokus o sebevraždu 😀 😀 Mně se takhle jednou stalo, že jsem dohlížela na jednu malou holku s cukrovkou a ona si nedopatřením píchla dvakrát za sebou dávku před večeří - odstupem asi půl hodiny. To jsem se fakt orosila 😀 Výsledkem bylo 5 tatranek snědených během dvou hodin 😀 Jsem fakt ráda, že mám na pumpě paměť jednorázových dávek. Protože někdy fakt zapomenu, jestli už jsem si před jídlem inzulín dala nebo ne.
To je asi fakt o tom, že když sedíš za volantem, tak tam si nějakýho "změněnýho vědomí" ani nevšimneš... Je to při tom posuzování jen o vlastním svědomí, jestl ten diabetik ty hypa přizná, protože podle zákona by neměl mít řidičák ve chvíli, kdy má víc jak tři hypa za rok, který nepozná. A to má podle mě každej diabetik, který má nízký glykovaný hemoglobin....
Tak snad ty proužky klapnou. Kdybys tedy potřebovala, tak Ti tu krabičku pošlu - do konce roku kdykoli.

maxipeska
3. sep 2012

ahoj holky, mam glukometr Code Free (viz. link http://www.lekarna.cz/glukometr-sd-codefree-set...) velmi jednoduchy na pouzivani a v podstate novy (asi 3 x pouzity) v baleni zbyva cca 5 original testovacich prouzku, cca 7 jehel, a kalibrovaci roztok. Puvodni cena 1000,- poslu na dobirku za 400,-, tak pokud budete mit nektera zajem dejte vedet. MP

llluckaaa
5. sep 2012

@mm_mm Tak o dia dietě i po porodu slyším poprvé. Já dostala pořádný sladký nášup k obědu v porodnici 😒

hanka208
5. sep 2012

Ahojky, chci se zeptat, kdy jsme byli na prvních testech na cukr? Já dnes dostala žádanku tak jsem se objednala a jdu teď v pátek a to jsem ve 20. týdnu. Není to moc brzy?

olimon
5. sep 2012

@hanka208 je to dost skoro. Najlepšie je ísť medzi 24-28 tt. Ked ides skôr môžu byt vysledky negatívne a o mesiac pozitivne... Tehu cukrovka sa najčastejšie prejavuje posledné 2-3 mesiace...

llluckaaa
5. sep 2012

@hanka208 Je to nějak brzy, obvykle se testuje mezi 24 až 28tt, kdy se dá těhu cukrovka nejlépe zjistit. Jen rizikové těhulky se testují dříve a test pak ještě opakují.

janikchelsee
5. sep 2012

@hanka208 já byla na začátku 25.týdne

mm_mm
5. sep 2012

@hanka208 Já byla ve 16.tt, protože měl doktor podezření....

mm_mm
5. sep 2012

@llluckaaa Škoda, že to u nás neviděj taky tak. Neplánuju to držet nějak extra striktně, tak nějak spíš rozumně...

llluckaaa
5. sep 2012

@mm_mm Já měla sladké sušenky připravené už v tašce do porodnice 😉

luly13
5. sep 2012

@mm_mm mne povedali, ze mozem sladke, ale v rozumnej miere. A stravovat sa zdravo.

petka035
5. sep 2012

Ahojte, mne robili záťažový test v 27+4tt a dnes som sa dozvedela hodnotu: 9,64 😝 takže sa musím objednať na diabetologiu,kde mi spravia test ešte raz a uvidí sa,ale teda pri takom vysokom výsledku to omyl asi nebude ☹ Už mám jednu trojročnú dcerku a vtedy som mala výsledky ok. Ach jaj, som zvedavá čo ma čaká. a to od včera ako to viem, sa snažím obmedzovať-ale hladná som statočne a teda mäso a zeleninu ja moc nemusím-tak ani neviem čo mám jesť 😝

llluckaaa
5. sep 2012

@petka035 Budou ti test opakovat? A nevíš proč? Tady ti ho udělají jednou a jak vyjde pozitivně (jako tobě), tak je jasno a budeš až do konce na dietě.

petka035
5. sep 2012

@llluckaaa no tento test mi robili u mojho gynekologa-vypila som vodu s 50g .glukozy a po hodinke mi brala krv, potom už nie. Takže oni zvyknú ešte poslať na diabetologiu nech si spravia svoj vlastný test a odbery po hodine aj po dvoch-ale teda nejakú nádej na lepšiu hodnotu tomu nedávam ☹

llluckaaa
5. sep 2012

@petka035 Není to moc pravděpodobné, že ti test na diabetologii vyjde negativně (navíc pokud dostaneš vypít víc glykózy), ale možné to je.

petka035
5. sep 2012

@llluckaaa no netuším, ale tak uvidím. zatial sa teda snažím nejak upraviť stravu,ale ani neviem čo sa smie jesť a teda ked tu čítam o tom počítaní sacharidov tak mám hlavu v smútku-mne by skor vyhovovalo vedieť len čo sa môže a čo nie a nie,že jeden krajíček chleba atd 😝

llluckaaa
5. sep 2012

@petka035 Mrkni se sem, tady základní informace o dietě najdeš. http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... Ta dieta není tak strašná, jak se na začátku zdá 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre