Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
10. sep 2012

@tanicka1976 Taky mi přijde, že jíš nějak málo sacharidů. Já jedla asi tak 5 krát víc než ty 😉
Mléčné výrobky nedoporučuje MUDr. Moravcová jen dopoledne, protože hodně těhulkám záhadným způsobem zvedají glykémii (navzdory tomu, že třeba sýry skoro žádný cukr v sobě nemají). Ale tohle by měla každá těhulka vyzkoušet na sobě, já byla s jogurtem na snídani úplně v pohodě.

maxkatka
10. sep 2012

@lumari cukr v moči nic neznamená!!! Tato metoda měření je stará a neznačí cukrovku!!!! Může to mít i naprosto zdravý člověk bez sklonů k cukrovce... je to určitý "deficit" ledvin... nikdo neví, jestli jsi cukr v moči neměla už před těhu! Opravdu toto je nesměrodatný... spíš by mě zajímalo, jak jsi na tom s ketonama, když jsi v podstatě vyřadila se svého jídelníčku sacharidy (teda stáhla na naprosté minimum)... nevím v jakém týdnu těhotenství jsi... glykovaný hemoglobin je teď pro Tebe naprosto nesměrodatný údaj... může se zvedat i když teď vyřadíš sacharidy úplně... je to dlouhodobý sledování! a těhotenství s cukrovkou netrvá natolik dlouho, aby tento údaj byl relevantní pro posouzení! Pokud si naměříš ketony (ketolátky), tak znamená, že tělo hladový! a to není dobře, že?

tanicka1976
10. sep 2012

@maxkatka ahoj, ketony nemam....

ale mne ryza cestoviny atd strasne zaplnia zaludok a som fest plna, tlačí ma žaludok....

jablka a orechy ma zasytia a nemam taky tazky pocit na zaludku....

ozaj a tvoje babatko malo ake glykemie po porode?

tanicka1976
10. sep 2012

@llluckaaa ahoj, nooo pravda s tymi sacharidmi...ale ja celkovo malo jedavam aj ako netehotna...nejak mi nechuti...

mam 45 kg netehotna teraz 2tyzdne pred porodom mam 50 kg..som zvedava aky bude maly velky 😒 😒 😒

prve emsiace tehu som pregrcala 😒

vvia
10. sep 2012

baby na lacno ok po ranajkach jeden a pol grahamoveho rozka so sunkou bez nicoho 8,37 a teraz cakam na vysledky po obede a velmi sa ich bojim lebo som zjedla aj ovocie... ta hodnota po ranajkach je asi zla vsak?

saricek83
10. sep 2012

@vvia to je docela dost, přemýšlela bych o změně pečiva. Taky mi chvíli trvalo než jsem našla chleba, který mi vyhovoval a už jsem ho neměnila. Co se týče ovoce, tak uvidíš. Třeba já s ním problém nemám, dávám si jeden kousek ovoce ke každé svačině - ale střídám jen jablka, broskve, nektarinky nebo meloun.

llluckaaa
10. sep 2012

@tanicka1976 Tak to já jsem byla při chuti pořád a přibrala jsem s dietou 14 kg 😉

llluckaaa
10. sep 2012

@vvia A zkoušela sis to namazat máslem nebo Ramou? To by ti mělo nástup glykémie zpomalit...

vvia
10. sep 2012

@saricek83
@llluckaaa no baby takze 4 hodiny po obede kedy som zjedla obed aj ovocie a polhodinky pred odberom aj kusok rozka hodnota nieco cez 4 uz neviem presne. a to rano mi hovorili sestricky vraj byva problem s grahamovym pecivom hm...
A maslo ako rama pomaha? ja som si myslela ze zhorsuje tak som aj nenatierala iba jeďen kusovek trosilinku...

llluckaaa
10. sep 2012

@vvia Máslo (a živočišné tuky obecně) glykémii zvyšují až z delšího hlediska - takže když si dáš třeba hodně sádla, projeví se to negativně na glykémii až za cca 6 hodin, naopak glykémii po hodině ti to sníží, protože se ti pomaleji vstřebávají sacharidy. Ale lepší je jíst samozřejmě rostlinné tuky (např. v oříškách, za studena lisovaných olejích nebo Ramě, Perle ap.), ty nezvedají glykémii ani dlouhodobě.
A to jsi měla mezi obědem a svačinou pauzu 3,5 hodiny? To mi přijde moc...

tanicka1976
10. sep 2012

@vvia daj knackerbrot....zvyknes si..nie je to take chutne ako chleba ale dá sa a nedviha cukor 😉

mm_mm
10. sep 2012

@vvia Možná se i podívej na složení šunky, občas to bývá zrádný. Já si koupila v Lídlu nějakou "super extra krůtí", která uváděla přes 90% masa, ale nejspíš tam byla přidaná dextróza nebo něco podobnýho, protože mi to po týhle šunce taky vylítlo....

saricek83
10. sep 2012

@vvia já si dávám obyčejné máslo a to si myslím, že problém nebude. Spíš to grahamové pečivo, může to být dobarvené karamelem. Zkus něco jiného, nějaký žitný chléb a máslem bych si to namazala.

vvia
10. sep 2012

@llluckaaa ano lebo ja nebyvam hladna ja som iba maskrtna a ja sa vyslovene nutim jedlom medzi hlavnymi jedlami. ja by som najradsej vyjedala ovocie

vvia
10. sep 2012

@mm_mm
@saricek83
@tanicka1976 zlate ste dskujem za rady ja sa budem este casto radit kedze som zaciatocnik 🙂 ale zatial som v nemocnici preto si ani pecivo ani sunku ani jedlo nevyberam 🙂

vvia
10. sep 2012

este by ma zaujimalo mate odskusane vajicka, sampiony... a kysle mlieko mozem byt samostatne medzi obedom a vecerou? lebo napriklad som ho vcera dostala

llluckaaa
10. sep 2012

@vvia A ovoce ti dělá taky zle? Když si dáš na jednu dávku 100 gramů, tak by to snad neměl být problém. Když budeš dělat dlouhé pauzy mezi jídly, tak ti to na glykémii moc nepomůže, spíš naopak... Skus to třeba namíchat s tvarohem, mně to docela chutná 🙂 Ale jak už tu bylo mnohokrát psáno - pozor na banány, švestky a hrozny, ty mají vysoký obsah sacharidů 😉

vvia
10. sep 2012

@llluckaaa citala som ze ovocie by sa malo s hlavnym jedlom tak to tak robim a neviem este co mi robi zle a co nie lebo dnes prvykrat som mala odbery po jedle 🙂

llluckaaa
10. sep 2012

@vvia žampióny jsou super, v těch skoro nic není a kefíry a podobné kysané mléčné výrobky taky (v nemocnici je dávají rádi na odpolední svačiny, že?)
Jestli jsi v nemocnici, tak se nelekni, jestli dostaneš něco sladkého. Oni, pokud vím, nerozdělují těhotné a klasické diabetiky a rádi občas jim dávají jídla slazená umělým sladidlem 😒

vvia
10. sep 2012

@llluckaaa a precoby mi to malo zhorsit glykemiu? 3,5hodiny rozostup nie je predsa vela ci? a co ako by to malo sposobit?

saricek83
10. sep 2012

@vvia vajíčka jsou super, žampiony mi zatím taky procházejí - ale čerstvé, ne v konzervě. A acidofilní mléko nebo nějaké podobné jsem si dávala ke druhé večeři. Ale teď ke konci už začínám mít všeho plné zuby a zase hledám něco nového, co bych mohla jíst 🙂 . Čím dýl tu dietu držím tím je to horší 🙂

llluckaaa
10. sep 2012

@vvia Ne, právě že naopak, ovoce by se mělo ke svačině nebo druhé večeři, nejdříve 2 hodiny po hlavním jídle. Kde jsi to četla? A dostaneš glukometr? To by bylo ideální, sama bys poznala, co ti dělá dobře a co ne.

llluckaaa
10. sep 2012

@vvia Protože když budeš dlouho "hladovět", tak tvému tělu bude klesat glykémie a začne štěpit glykogen, tuky a svaly a pouštět glykózu do krve. Když se pak najíš, bude toho dohromady moc a mohla bys mít vysokou glykémii. Takže bys měla tělo naučit, že dostane pravidelně nějakou dávku sacharidů. Zkus si rozpočítat, jak často bys měla jíst, abys do sebe dostala 6 jídel (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, 2. večeře).

katarina822
10. sep 2012

ahojte baby ja som dnes dopadla sono Ok babo je vacsie o 2dni. ale dozvedela som sa ze ked budem v 38tt bude my vyvolany porod. ked som rodila prvy krat s tehu cukrovkou tak presne v den terminu ze nechceli ma nechat pretahovat presli 3roky a uz ze zeny s tehu cukrovkou vyvolavaju porody hned ked zacne 38tt. na dia som vyfasovala 100pruzkou doplatok 0,50eur. ked pridem o mes. mam narok na dalsich 100ks. a po porode na test mam prist po sestonedeli. len ak by som mala hodnoty vyssie mam prist hned. ......

gianni
10. sep 2012

@katarina822
ahoj, neni to presne tak a všade že po 38tt vyvolávajú pôrod,je to zase o názoroch doktorov,ja som rodila 38+1 aj to preto že mi odtiekla plodová voda a ani raz mi nepovedal doktor že by mi vyvolávali pôrod pokial nie sú pravdaže nejaké komplikácie a to som si pichala inzulín už od 4 mesiaca a aj si bohužial stále pichám...môj malý nemal ani 3 kg,ale ked máš väčšie bábo tak je to zase iné

mari88
10. sep 2012

@gianni ahoj tebe ostala cukrovka aj po porode?lebo aj ja si picham od 29tt.a kolko jednotiek si si pichala

maxkatka
11. sep 2012

@katarina822 u mě řekli, že když je vše v pořádku, tak není důvod porod vyvolávat dřív... ale nejpozději jdu rodit v termínu porodu, že přenášet mě nenechají... nakonec jsem rodila týden před termínem - přirozeně...

maxkatka
11. sep 2012

@tanicka1976 už nevím přesně jakou hodnotu glykemie malej měl... ale řekli, že je sice v normě, ale na dolní hranici, tak než aby došlo k hypoglykemii, tak mu dali 30ml Beby a pak ho po nějaké době opět měřili a už byl cukr vyšší. Pak ho možná ještě sledovali, ale to už mi neřekli...

mm_mm
11. sep 2012

Tak dnes na lačno jen 4,0 a to jsem si přispala do 8:45. Záhada...

tanicka1976
11. sep 2012

@mm_mm ved to je ok glykemia, a co si vecerala?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre