Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
10. okt 2012

@moon1979 Mně ho dělali takyv 16.tt. Pokud mají podezření, dělají ho takhle brzy, to je normální...

mm_mm
10. okt 2012

@tinka_21 Určitě to normálně změř. To je přeci jedno, v kolik si to měřený jídlo dáš a jestli je to hlavní jídlo nebo jen svačina. Důležitý je, aby ti ten cukr nevyletěl...

petka035
10. okt 2012

@mm_mm dakujem,tak to teda navýšim 😉 skúsim sa popýtať v piatok na zapožičanie glukomeru-to by mi moc pomohlo

mm_mm
10. okt 2012

@petka035 To určitě, aspoň bys věděla, kolik si toho jídla můžeš přidat. Nezkoušela jsi třeba zkrátit ty intervaly na 2,5 hodiny? Možná by to tělo pak s tím množstvím sacharidů vydrželo. Hlavně si pohlídej, ať máš sacharidy v každým jídle - kousek pečiva nebo rýže, brambor, těstoviny. Pokud si dáš jen třeba ovoce, tak to do další svačiny tělu asi nestačí. Těžko říct, je to o ozkoušení, taky jsem s tím bojovala. Ale měla jsem ketony v době, kdy jsem snižovala množství sacharidů, protože mi lítal cukr. Byl to začarovanej kruh. No a pak jsem je taky měla, když jsem měla víc tučnýho jídla....Mně se teď ke konci ty hodnoty lepšej, takže můžu jíst větší porce a ketony už nějakou dobu nemám. Tak držím palce!!

petka035
10. okt 2012

@mm_mm no ja som to tu už písala,že mne diabetolog podla výsledkov nariadil len dodržiavať racionalne stravovanie a vyhýbať sa jednoduchým cukrom, tak aj rozmýšľam či nie som ja moc aktívna a možno,že kebyže jem uplne normálne len vynechám sladkosti, sladké jedlá,príliš ovocia-tak možno by som nemala vobec problém.Ešte mi prízvukoval,že mám jesť normálne.Len ked sa bojím tak sa snažím stravovať ako keby som mala nariadenú dietu pri diabete-takže dodržiavam rozostupy..... keby som si to vedela tým glukomerom overiť tak by som vedela na čom som.Ten diabetolog to ale nevidel na sledovanie glukomerom-možno si to v piatok rozmyslí

petka035
10. okt 2012

inak normálne mám pocit,že kebyže vynechám druhú večeru tak tie ketony v moči ani nemám,lebo doteraz som mávala ranný moč na gyn.poradni ok-a to som jedla naposledy tak do 19tej hodiny,aj skor. no a ako dodržujem aj druhú večeru a dám si jesť pred spaním-tak sa ráno budím strašne hladná 😒

lumari
10. okt 2012

@tinka_21

Áno, keď si zmeriaš glykémiu 1,5 hod. jedle má to vypovedaciu hodnotu a je to jedno po akom jedle si ju zmeriaš. Pretože zisťuješ ako tvoje telo reaguje na jednotlive druhy jedál, pretože na každú z nás pôsobí rôzne. Niektorá si môže v pohode dať zemiaky, iná tehuľka má po zemiakoch zlé hodnoty. Takže naozaj skúšať a merať a sama zistíš, čo môžeš a čo nie 😉 Držím palce 🙂

nevestienka
11. okt 2012

ahojte tehuľky a maminky, viete mi niektorá z Vás poradiť,ktorá bola v Ružinove na diabetologii, či je potrebné sa dopredu objednať. Ja som dostala včera lístok od svojho gynekologa a ten mi povedal, že tam mám ísť. ale tak ma napadlo, že či nie je potrebné sa objednať dopredu. Vďaka.

moon1979
11. okt 2012

ahojte baby, tak teraz pri druhom tehu som bola už v 16tt na glukozove testy, lebo máme v rodine pozitívnu anamnézu a teraz už vraj neberú z prsta krv ale riadne zo žily, takže výsledky od doktorky ešte neviem, ale merala som si otcovým glukomerom ... na lačno som mala 5,5 a po 2 hodinách po vypití glukozy teda lepšie povedané 2hodiny aj 10 minút kým som sa autom dopravila domov som mala hodnotu 3.2 čo si myslím,že je dosť málo, ale cukry som vždy takto brutálne spalovala, škoda že aj na tuky nemám také turbo spalovanie 😀 ... som zvedavá z krvi aké budú výsledky

llluckaaa
11. okt 2012

@moon1979 Ahoj, 3,2 je opravdu málo, to už zavání hypoglykémií. Měří ten glukometr dobře?

moon1979
11. okt 2012

@llluckaaa
ano, meria určite dobre, ja mám takéto hodnoty ale vždy len po sladkom ... proste cukor extremne rýchlo a prudko spalujem, pri teste na normálne jedlo mám ideálne hodnoty, len pri sladkom nie ... ale to mám už dlhé roky takto ...

tinka_21
11. okt 2012

Ahojte, neviete náhodou čím može byt sposobeny cukor v moči, a čo to znamená, keď nameraná hodnota glukomerom bola OK? Mám si každý den zistovat cukor v moči, a keby tam náhodou bol, tak aj glukomerom... celý týžden nič, a dnes zrazu tam bol, ale hodnotu som mala podla glukomeru 6,6... Je za tým nejaký konkrétny dovod? Ďakujem

lumari
11. okt 2012

@tinka_21
Ahoj, nech ťa to netrápi, že máš cukor v moči a keď si meriaš glukomerom a cukor je ok 🙂. Je na to viacero vysvetlení:
- lakmusove papieri majú len informatívny charakter, sú presnejšie laboratórne metódy
- u tehotných sa znižuje filtračná tolerancia obličiek pre cukor, takže aj tehuľky bez cukrovky môžu mať cukor v moči...závisí to od príjmu ovocia...je to zaujímavé, ale ako príklad uvediem, kámoška bola donedávna tehotná ale nie diabetička, už je šťastná mamina, mala raz cukor v moči na poradni (deň predtým zjedla 3 nektarinky, ráno mala cukor v moči na papieriku až na 3+++). Pred ďalšou poradňou zjedla celú čokoládu a na druhý deň sa v moči nič neodzrkadlilo, takže ide o to aké cukry dáš do seba
- z predchádzajúceho vyplýva, že pokiaľ si deň pred vyšetrením zjedla akékoľvek ovocie, hoci malý kúsok (čo v rámci diéty smieš), budeš mať cukor pozitívny, hoci v krvi bude hladina ok, čo je pre teba dôležitejšie
- vyskúšaj si to, keď budeš mať možnosť, že jeden deň si dáš nejaké ovocie a na druhý si odmeriaš lakmusovými papierikmi a uvidíš, či sa v moči niečo objaví a na ďalší deň si nedáš ani kúsok ovocia a opäť to zopakuješ a uvidiš 🙂
Sama na sebe to mám odskúšané, ale samozrejme každá sme iná a výnimky potvrdzujú pravidlo 😉
Naozaj sa netráp močom, pre teba je najpodstatnejšia hladina v krvi a keby ti zobrali moč do labáku, tiež by tam určite nenašli vysokú hladinu cukru...to by si musela mať stále hladiny cukru nad 10 mmol/l a dlhodobejšie, to isté platí pre ketóny v moči....tie sa začínajú tvoriť pri dlhodobom hladovaní alebo dlhodobej vysokej hladine cukru v krvi 😒

petka035
12. okt 2012

Ahojte ja som mala dnes kontrolu na diabetologii-som momentálne 33+5tt.A výsledky z mikroalbuminurie moču boli ok, dr.mi nespomínal ani ketony, tak ja som sa tiež nepýtala 😅 a krv zo žily HbA1c 4,6, GLU 2,9(norma je 3,8-5,6)
kapilárna glykemia bola 4,9mmol
Takže mi povedal,že už nemám chodiť,až ked dokojím. A teda len racionalne stravovanie a obmedzovanie jednoduchých sacharidov. Tak neviem ako idem dalej pokračovať-asi tak ako doteraz, že sa riadim tými zákl pravidlami.Ale tie ketony ma trošku štvú-včera pred spaním som si dala celozrnný chlieb a velký plátok syra a aj tak som ketony ráno mala

lumari
12. okt 2012

@petka035
Ahoj kvôli ketónom sa zbytočne netráp, výsledky máš skvelé 🙂 , takže sa z toho teš 😉, pretože ketóny si si merala lakmusovými papierikmi a oni majú len informatívny charakter a výsledky sú ovplyvnené rôznymi faktormi 😉

petka035
12. okt 2012

@lumari dakujem,no nebudem ich nejak riesit,ved nehladujem. A uz to teda nejak dobojujem🙂

jablkov
15. okt 2012

Ahojky holky potřebovala bych poradit jak se pozná špatně funkční glukometr?

mm_mm
15. okt 2012

@jablkov Změř se dvakrát hned za sebou a mělo by to vyjít podobně... 🙂

jablkov
15. okt 2012

Takže 4,1 a hned potom 3,9 je správně fungující?

katuska
16. okt 2012

ahojte maminky, ja som mala tiež gestačný diabetes. držím vám palce, aby všetko dobre dopadlo. 😉 🙂
mám na predaj glukomer ešte v záruke, ak by ste mali zaujem.
https://www.modrykonik.sk/bazar/ine-pre-mamicky...

andie25
16. okt 2012

Babule co ranajkujete? Mne uz 3x vyskocil cukor po ranajkach a to som mala low gi museli 4 lyzice a 2 lyzice nizkotucny biely jogurt:( ked to bude takto este týždeň, tak mi nasadzuju metformin:(

lumari
16. okt 2012

@andie25
Ahoj....neraňajkuj žiadne mliečne výrobky, tie až poobede, pretože najvyššia hladina hormónov je práve ráno, takže na raňajky si môžeš dať:
- šunka
- nízkotučný syr
- miesto chleba knackebrot
- zelenina vo veľkom množstve
- maslo, syrokrém, domáca nátierka (tenko natretá vrstva) - vajíčková, cesnaková, šunková......
- varené vajíčka
- ryby vo vlastnej šťave (ja jedávam z rýb iba tuniaka, ostatné som neskúšala)
- akýkoľvek zeleninový šalát - pozor na kukuricu a karotku
Po raňajkách určite treba vykonávať akúkoľvek aktivitu, neležať aspoň do desiaty a píšeš, že si si dala musli, neviem, aký obsah sacharidov majú, ale podľa mňa by si pri cukrovke nemala musli vôbec žiadne ale nahradiť ich môžeš ovsenými vločkami, ale len max. 3 PL a nie na raňajky. Dúfam, že som ti pomohla 🙂, držím palce 😉

rejocka
16. okt 2012

Ahojte,ja som mesiac po porode,všetko dopadlo dobre,maličký je ok-váha nakoniec-3550g a 49cm-čo môj gynekolog ma plašil mega váhou.Ja dva dni po porode-výsledky ako zdravý človek,tak moja dia,že stačí o mesiac,premeriame pre jej a moj pokoj.No.........ale,včera som si ken tak zmerala nalačno-5,8skoro ma vystrelo ☹ ,dnes u nej nalačno-6.6,tak mám prísť o týžden na záťažový test-tú sladkú vodu a do vtedy mám jesť sladké,pit sladké-no neobmedzovať sa,lebo ak nemám cukrovku-telo si poradí,ak áno........baby je to vôbec možné????ja som sa už v porodnici tak tešila,ako všetko dobre dopadlo,aj hodnoty som mala krásne,ale takto 6,6nalačno optimisticky nevidím-keď som mala teh.cukrovku,tak som vedela,že to porodom skončí,no ak vyjde zle test,tak mi už nikto nikdy nepovie,že jedného dňa už diabetes mať nebidem........má niekto takúto skúsenosť,že mu tehu cukrovka zostala,alebo vyšli vačšie hodnoty a nakoniec to bolo ok?

lumari
16. okt 2012

Ahojte budúce mamičky,
už viackrát som vyskúšala menšiu fintu a osvedčila sa mi, teda som sa rozhodla sa s ňou s vami podeliť 🙂
Niekedy sa mi stalo, že som zjedla väčšie množstvo cestovín alebo ryže či zemiakov.....ale keď som hneď po jedle alebo max. do 30 min. vypila vyžmýkaný citrón buď jeden alebo polovicu zriedený s vodou či čajom (množstvo podľa vlastnej chuti) a glykémia bola v norme. Citrón znižuje hladinu cukru !!!! 🙂 Som sa potom pýtala aj diabetologičky a ona to potvrdila 😝
Vyskúšajte, uvidíte, možno aj vám to pomôže 😉
Ako príklad uvediem dnešnú večeru....dala som si jaternicu a kopec zeleniny k tomu.....bolo to výborne, vypila pohár citrónovej vody a glyčka po 2hod. 5, 3 😲
Takže držím palce 😵

andie25
16. okt 2012

@lumari ďakujem pekne. No to museli je špeciálne s nízkym glykemickym indexom, ale tak uz ho nebudem, z toho jogurtu som si dávala len 2 lyzice na to museli. Tak vyskusam vajíčka a knacebrot a zeleninu. To dúfam bude ok. Po ranajkach stále idem uz preč a na metro mám 15 minút peši, tak som nechápala prečo mi to tak vyskocilo. No nevadí, vyskusame uvidíme. Uz nie je veľa uz iba 9 týždňov. Snáď sa mi podarí vyhnúť metforminu.

lumari
16. okt 2012

@andie25
Držím palce, veľa šťastia 😉

gianni
17. okt 2012

@rejocka
ahoj,tak mne ostala tehu cukrovka a ešte jednej babe či dvom už neviem presne,nechodím tu už tak často, diagnostikovali mi DM I a ešte k tomu aj štítna žlaza, ale ja som si už od 4 mesiaca pichala inzulín,neviem či si aj ty picháš, ale neboj a ber to zatial pozitívne,držím palce a daj vedieť ako si dopadla

mm_mm
17. okt 2012

@rejocka Ahoj, musíš počkat po šestinedělí, pak se ty hodnoty uklidní. U nás se testuje právě až po těch 6 týdnech od porodu, do tý doby to prý nemá smysl, protože máš pořád ještě rozházený hormony. Tak ještě počkej a nestresuj se. Jo a cukrovka je, až když máš nalačno víc než 7, ostatní je porucha glukozový tolerance, to je sice v těhotenství vnímaný jako cukrovka, nikdo to neodlišuje, ale mimo těhotenství je to jen jakejsi předstupeň cukrovky. Vím o pár lidech, kterým cukrovka po porodu zůstala, ale většina se jí zbaví. Já se taky docela bojím, ale budeme doufat...

mm_mm
17. okt 2012

@lumari Já mám tu samou zkušenost s citronem. Tenhle týden jsem měla virozu a prolejvala jsem se čajem s citronem a hodnoty byly mnohem lepší...jen mě teď trošku bolí žaludek z toho překyselení...

petka035
17. okt 2012

Ahojte, ked tak čítam o tom,že tehu cukrovka môže zostať-tak neviem ako na tom budem ja,kedže to ani nezistím,lebo mne dr kázal prísť až ked dokojím a to môže byť kludne aj o dva roky 😕
Inak dnes som bola na sone a teda mne mega dieťa nehrozí-v 35tt máme 2195g+-320g,takže sa ani na 3kilá snád nedostaneme

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre