Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kandee1201
26. okt 2012

@lumari aspon ty si napisala ukludnujuce slova 😉 dakujem

kandee1201
26. okt 2012

@lumari ja som az z vychodu.dakujem za ochotu no dnes u diabetol.mi vraveli ze mozem normalne nizkotucne jogurty biele tak nejake nakupim ked nemusia bit dia 😉

werumka
26. okt 2012

@tinka_21 V tuhle chvíli bych se tím nezabývala - dala bych do kaše normální mléko. Dala bych třeba 3 dcl mléka a 30g vloček. A za hodinu a půl se změřila. Kdyby to bylo ok, dej si to klidně i k večeři. Pokud nejsou ketony, je to v pořádku. Kdyby ty nevolnosti narušovaly metabolismus, tak bys je měla, takže žádný stres 🙂

tinka_21
26. okt 2012

@werumka Ďakujem si zlatá 🙂))

lumari
26. okt 2012

@pinonka3

Ja som tiež bola prekvapená, že napriek tomu, že mám GDM, nerobia ultrazvuk na každej poradni, tiež som ho naposledy absolvovala v 30 týždni, od vtedy nič a tiež som z toho nervózna, aké je bábo veľké ☹ .Od vtedy som bola na poradni až tento pondelok, ale mi hovorili, že keď je všetko v poriadku a nemám problémy, že sú zbytočné časté kontroly. Na jednej strane mi to vyhovuje, no na druhej neviem, ako rastie 😠
treba veriť, že pôrod dopadne dobre, drž sa 🙂

werumka
26. okt 2012

@lumari Buď v klidu, já mám DM 1. typu a ultrazvuky jsem za celé těhotenství měla 4 😀

lumari
26. okt 2012

@werumka

Ja viem, len som vzdy aj zvedava, ake je uz velke a ako sa mu v brusku dari...naposledy, ked mu merali dlzku stehennej kosti, to bol pre mna zazitok, taka malicka kosticka a tak chutne na monitore vyzerala 🙂. Clovek s uzasom pozera na monitor a vidi ako z malej machulky ci gulicky vznika cloviecik s ruckami, nozickami, ako sa hybe..... 🙂 No proste zazrak zivota 😉

werumka
26. okt 2012

@lumari To jo, mně se to taky líbilo. Zvlášť, když jsem ho vždycky viděla až po takové době, tak byl úžasný ten skok.

andysek111
26. okt 2012

Holky, omlouvám se, že jsem tu tak vpadla, ale potřebujeme nutně dohnat ztrátu 3 dní. Natálka byla na 3. místě a bohužel spadla až na 13. místo. Aby se mohla zúčastnit dalšího kola, potřebujeme zůstat v první patnáctce, což je hodně těžké, protože s tím mrnětem nemohu sedět pořád u počítače a prosit známé jako to dělají ostatní ☹ Takže vás moc, moc, moc prosím, jestli byste nám neposlaly pár hlasů. Jde poslat 5 hlasů za hodinu, takže pokud nemáte jiného favorita, dejte nám je všechny, prosím. Jedná se o to, že pokud se dostane do druhého kola, hlasování už bude objektivní, jelikož se bude hlasovat pomocí sms. Ještě jednou vám moc děkuji 🙂
http://prozeny.blesk.cz/soutez/zlaticka/2012/pr...

lumari
26. okt 2012

@andysek111

uloha splnena, 5 hlasov odoslanych...inak Natalka je krasna 🙂

andysek111
26. okt 2012

@lumari Moc děkuji 🙂

pinonka3
26. okt 2012

@andysek111 splněno 🙂

pinonka3
26. okt 2012

@lumari Tak to jsi mě uklidnila, že to máš stejné s tím ultrazvukem...už jsem se chtěla na svýho doktora i trochu zlobit 🤐 ještě se zamýšlím nad těma ketonama...ty jsme si nekontrolovala vůbec a nikdo mi o nich ani neříkal....vlastně jsem se neměla ani doma měřit glukoměrem . to jsem jen já chtěla pro svůj klid. Mám chodit jen na ty profily, kdy odebírám 7x denně krev....zatím jsme byla dvakrát, příští týden jdu potřetí a prý naposledy, jestli to bude zase ok... a to jsem měla výsledky na ogtt po dvou hodinách 8,7...pro někoho moc, pro někoho málo ...čert aby se v tom vyznal....
ale jak píšeš, hlavně at je malý v pořádku!!!!

tinka_21
26. okt 2012

Ahojte, mám trošku obavy, pretože som si práve zmerala hodnotu... 8,7... po 1,5 hod po jedle, ktorý bola polievka z cizrny a so zeleninou a 2 krajíčky chleba. Nič viac som nejedla. A nikdy som takúto vysokú hodnotu nemala ☹
V poradni mi povedali ze ked mi 3krát vyskočí hodnota nad limit, tak sa mám ozvat a príst skor. Sú tam však len štvrtky doobeda, a práve ten buduci štvrtok tam mám ísť. Takže dovtedy mám len vydržať? Nemože to ubližiť nejak bábatku? ☹

tinka_21
26. okt 2012

@werumka Tak som začala len polievkou - cizrna so zeleninou, a dva krajíčky chleba.... hladina 8,7 ☹ do poradne idem až vo štvrtok, čo dovtedy? :(

pinonka3
26. okt 2012

@tinka_21 a to jsi se měřila hned po jídle? nebo jak se máte měřit?

pinonka3
26. okt 2012

@tinka_21 aha, už jsem si všimla, promin ...nečetla jsem to předtím 😉

pinonka3
26. okt 2012

@tinka_21 zkus vypít vodu s citronem, jak tu psaly holky...prý to glykémii sráží....

tinka_21
26. okt 2012

@pinonka3 OK, idem skúsiť... fakt nechápem, čo ju tak vyhnalo hore ☹

tinka_21
26. okt 2012

@pinonka3 a ďakujem !

pinonka3
26. okt 2012

@tinka_21 nemáš vůbec za co, to holky, co se vyznají... 🙂 já se tady taky jen ujišťuju a zjišťuju co a jak mám dělat 😉 ...dej pak vědět, jestli to pomohlo....

tinka_21
26. okt 2012

@pinonka3 OK, skusim zmerat za hodinu ;)

pinonka3
26. okt 2012

Holky, prosím vás a co žvýkačky? Ty jsou taky " škodné? "

werumka
26. okt 2012

@tinka_21 Kdy a co jsi jedla naposledy před tou polévkou?

lumari
26. okt 2012

@pinonka3
S ketónmi sa tiež netráp, pretože ako som tu už spomínala, vyšetruje sa to lakmusovými papierikmi, ktoré nie sú presné ani dokonalé, skôr sa to potvrdí biochemickým vyšetrením moča v laboratóriu 😉:Pre teba sú najdôležitejšie merania glukomerom, tie sú relevantnejšie oproti papierikom a ak ti ukazujú dobré hodnoty, nemaj vôbec obavy, že sa správne nestravuješ. Pretože hodnoty namerané glukomerom by mal občas lekár porovnať aj s hodnotami zistenými v laboratórne. 🙂. Ak aj tie sú dobré, tak sa naozaj nemáš čoho obávať 😉
A čo sa týka OGTT.....to je jedno, aké hodnoty si mala namerané, či to bolo pod 10 mmol/l alebo nad......pretože tak či tak, už len minimálna hodnota od referenčných noriem sa u tehotnej diagnostikuje ako gestačný DM....najpodstatnejšie je, že cukrovku zvládaš s diétou a nie si na INZ a že bábo je ok 😉

lumari
26. okt 2012

@tinka_21
Ahoj, takže chyba mohla byť buď v tom, že to bola cícerová polievka - cícer je strukovina a strukoviny obsahujú vyšší podiel sacharidov, takže hoci má veľa iných dobrých vlastností a v tehu ho veľmi odporúčajú.....pre teba je dôležitejší cukor, preto by som ti neodporúčala jesť žiadne strukoviny...ako fazuľu, hrášok radšej sa ich vzdaj....ani ja ich nejem, hoci takú dobrú fazuľovú polievku by som si dala 😎 . Skôr si daj radšej brokolicovú polievku, zeleninovú, karfiolovú, mäsový vývar.....aj paradajkovej sa treba vzdať.
Druhý problém to mohol byť chlieb....pretože nepíšeš presne o aký ide, je iné ak ho máš vyskúšaný....a nemala si po ňom zvýšené hodnoty.....tak na vine je cícer 😠
Ale nemaj kvôli tomu výčitky, ja sama sa tiež stále učím a zisťujem, čo môžem a čo nie, pretože každej z nás reaguje telo rôzne a keďže už vieš, že na vine sú strukoviny, tak si ich proste už viac nedáš ale si dáš iné polievky. Mne sama diabetologička hovorila, musíte si vyskúšať, či môžete cestoviny, ryžu, strukoviny alebo zemiaky.....pekne mi to vysvetlila, že 5 tehuľkám dá kopček napr. ryže a každá bude mať po 1,5 alebo 2 hod. inú glykémiu....jedna zistí, že ten jeden kopček si môže dať, druhá zistí, že ryžu nemôže a tretia dokonca, že si môže dať až dva kopčeky 😉
A inak to nezistíš, len tak, že si to jedlo dáš a zmeriaš si glyčku až vtedy zistíš, aha...tak toto môžem, toto nie...ja si vždy píšem pri zvýšenej glyčke do "debilníčka", čo presne som jedla a proste tomu jedlu sa vyhnem.
Takže veľa úspechov prajem a držím palce 😉

lumari
26. okt 2012

@pinonka3
Mňa napadlo to isté.....len ja mám fixný strojček, takže ja som už rok žuvačku v ústach nemala 😀
Napriek tomu som našla žuvačky a len som začala čítať zloženie...sladidla - xylitol, sorbitol a pod.......takže keďže umelé sladidlá sa v tehu nesmú...teda ani žuvačka nie je vhodná ☹ ...miesto toho si môžeš vypláchnuť ústa ústnou vodou 😉 alebo stačí aj čistou 🙂 .....tak to robievam a v pohode, žiadne problémy so zubami a to mám ešte strojček v ústach 😎
Ale pre istotu sa spýtaj na žuvačky diabetológa, ale aj sacharidov majú uvedené, že 61g...hoci cukor 0g, ale polyoly sú 61 g, čo sú tzv. alkoholické sladidlá, teda typ umelých sladidiel, kde patrí aj spomínaný sorbitol....
Takže podľa môjho názoru by som si radšej žuvačku nedala, hoci ja ani nemôžem, ale pre istotu sa spýtaj lekára 😉

llluckaaa
27. okt 2012

@tinka_21 Ahoj, k té cizrnové polévce... Já bych si myslela, že by mohl být v problém v tom, že jsi k většímu množství sacharidů z chleba a cizrny měla málo tuku a bílkovin (vlastně jen trochu v té cizrně). Ono je důležité jíst na hlavní jídla všechny 3 složky a zeleninu (např. maso, zeleninu, olej plus chléb), protože pak se ti to pomaleji tráví a glukóza se dostává do krve postupně a ne v tak velkém množství najednou.
Záleží i na tom, co jsi jedla před tím. Třeba tučné věci z dlohodobého pohledu taky zvušují glykémii, takže kdybys měla k hlavnímu jídlu předtím něco hodně tučného (teď to přeženu 😉 např. smaženou krkovičku s hranolkama), na glykémii by se ti to ukázalo až po nějakých 5 hodinách. Nebo pokud jsi měla moc krátkou pauzu mezi jídly a nebo naopak moc velkou... Těch faktorů, které se na glykémii podílí, je hodně 😉

werumka
27. okt 2012

@llluckaaa
@lumari Já myslím, že u tinka_21 je problém v tom, že trpí nevolnostmi a máloco v sobě udrží. A pokud jí málo, je celkem jedno, čeho se nají a glykémie vyletí, protože je to reakce na to, že do sebe dostává méně sacharidů... v jejím případě si myslím, že je důležité do sebe aspoň něco dostat.

llluckaaa
27. okt 2012

@werumka Jj, chtělo by to zkoušet něco sníst a udržet to v sobě - po menších dávkách a častěji. Nedostatek jídla není cestou k vyrovnané glykémii 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre