Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

luciagru
10. nov 2012

Vďaka baby za odpovede........ musím to nejak vstrebať...vyspať sa na to a poštudovať s čistou hlavou 🙂
Dosť ma mrzí, že ma odbili len nejakým papierikom a pri tom ide o dosť vážne veci preto to riešim touto cestou. Ešte raz vďaka...

llluckaaa
10. nov 2012

@luciagru Už ti odpověděly holky 😉 Po porodu těhu cukrovka velmi pravděpodobně zmizne a případný inzulín bys přestala píchat. Ale měla bys pak absolvovat kontrolní ogtt na prověření, zda nemáš cukrovku 2. typu.
Na inzulín dojde, ať pokud budeš mít opakovaně vyšší hodnoty než je norma. Tohle bude dělat asi každý diabetolog jinak, u nás na to nejsou daná přesná pravidla 😒 Nekompenzovaná cukrovka je zjednodušeně ta, u které dosahuješ vyšších glykémií, než je záhodno.
Bohužel, i na mě s těhu cukrovkou došlo ☹ Proto se o ní víc zajímám a píšu o ní 😉

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 A poslyš, co ty máš za povolání? Nejsi gynekoložka? Nebo pracuješ v labině?

luciagru
10. nov 2012

llluckaaa

Vďaka za odpoveď táto ma potešila zo všetkých najviac...viac už ani nejdem čítať lebo mám teraz všelijaké pocity..je to dosť čerstvé takže sa na to musím vyspať a dúfať že to bude všetko ok a že hlavne malemu nič nehrozi...ten človiečik je teraz pre mňa najdôležitejší a kôli nemu budem piť len vodu a jesť len ovsenné vločky ak to pomôže 🙂
S tou cukrovkou to ma mrzí ☹ Ale si dosť dobrá ak tieto innformácie ktoré máš a ktorými si mi pomohla viac pochoiť celú záležitosť máš kôli samotnej cukrovke a faktu že s ňou sma bojuješ....vďaka 😉

llluckaaa
10. nov 2012

@luciagru Jé, děkuju, taková odpověď potěší. Zkus na to teď chvilku nemyslet a zrelaxovat se. A abych tě uklidnila, taky jsem byla naprosto šokovaná, když mi řekli, že mám cukrovku. Ani si pořádně nepamatuju, co všechno mi tam povídali, byla jsem jako sjetá a vnímala jsem jen na půl 😀 Nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem si představovala - no vlasně to nebylo hrozné vůbec a bála jsem se toho zbytečně 😉 Držím palce, ať máš za 14 dní dobré výsledky 😉
S těhu cukrovkou jsem už dobojovala (mám skoro dvouletou zdravou holčičku) a teď mi zbývá ještě dobojovat ve škole (měla bych v červnu končit).

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - ufff, no trúfnuť si podľa iba lačnej glykémie stanoviť gestačný diabetes...to vydá dosť falošne pozitívnych tehuliek 🙄 teraz sa Ťa musím spýtať, odkiaľ čerpáš tieto informácie, že stačí len lačná glykémia? a hornú hranicu lačnej glykémie 5,5 nemajú teda ani v Amerike 😅 ADA (American Diabetes Asociation) stanovila hornú hranicu lačnej glykémie pre zdravých ľudí 5,9, EASD (európska obdoba) zas 6,1...takže odkiaľ máš toto číslo-5,5 mmol/l? 😕

luciagru
10. nov 2012

@llluckaaa
Držím palce, mať krasne deti je to najkrajšie a najcennejšie čo si môžme želať.....máme to obrátené ja som so školou dobojovala teraz už len tá cukrovka 🙂
Nech sa darí a ešte raz ďakujem...
😉

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 5,5 je hraniční hodnota v ČR a dvakrát lačná glykémie stačí pro stanovení cukrovky v ČR (dle doporučení České diabetologické společnosti - čerpám v jejich standardech, které byly letos vydány). Proč se to jinde dělá jinak, to netuším.
A proč si myslíš, že bude plno falešně pozitivních těhulek, když budou mít dvě vysoké lačné glykémie? Kolik jich takových znáš?

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - ja vo vašich štandardoch vidím 5,6 mmol/l, čo je pre mňa novinka. V našich takýto súlad nenájdeš. A vo svete už vôbec nie.

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa a na skutočnej stránke ČDS sa píše niečo iné: 😕
"Diagnóza gestačního diabetu se provádí u vysoce rizikových žen (přítomnost
aspoň dvou z rizikových faktorů) co nejdříve v prvním trimestru gravidity, u ostatních
pak mezi 24.-28.týdnem těhotenství vyšetřením glykemie na lačno a následně
standardního orálního glukózového tolerančního testu (OGTT) po zátěži 75 g
glukózy, pokud samotná glykemie na lačno v žilní plazmě není vyšší než 7,0 mmol/l.
Je-li glykemie nalačno vyšší než 7,0 mmol/l, je třeba její vyšetření zopakovat
následující den k potvrzení diagnózy diabetu. V ostatních případech je zapotřebí
provést OGTT. V případě nálezu normálního OGTT na počátku gravidity je třeba test
opakovat mezi 24.-28.týdnem těhotenství. O´Sullivanův test s 50 g glukózy se již
neprovádí."
http://www.diab.cz/dokumenty/tehotenstvi.pdf - ja tam vidím glykémiu nalačno 7,0 mmol/l 😉

a tu si prečítaj, prečo je dobré dôkladne informovať pred testom alebo potom sa dôkladne vypytovať, či boli alebo neboli podmienky splnené:
http://www.diab.cz/dokumenty/sledovani_2012.pdf - zhruba od strany 4 😉

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Ten standard pro těhotenství je z roku 2005 a chystá se aktualizace. Ale i tam je potom napsáno, že na lačno má být do 5,5. Tak 7 nechápu 😅 že by dvakrát za sebou překlep? 😀
Jj, sledování jsem četla, tam je právě tak aktuální hodnota do 5,5.

lumari
10. nov 2012

@katja78
Pokiaľ je to z vlastného života, tak to nie sú overené informácie a navyše nie odborné a tým pádom môžu byť mylné 😉
Takže pre tú mamičku bude lepšie, ak určite bude sledovaná a skontroluje ju diabetológ, ako by sa mala riadiť svojími pocitmi či radami iných mamičiek.....Ja som tiež lačnila normálne pred odberom a chodievam často na odbery na lačno a nikdy som nemala nalačno zvýšenú glyčku, iba vtedy, keď som šla na OGTT......a vieš prečo??? Stres zvyšuje glyčku a preto to bolo nalačno zvýšené.....a mám tehu cukrovku....tiež som si myslela, že bol zle urobený test, lebo keď som dodržiavala diétu, mala som super glykémie, ale ako náhle som urobila diétnu chybu, v momente bola glyčka zlá 😝

katja78
10. nov 2012

@lumari - ja som jej nič neradila, len som sa pýtala, či náhodou nemohlo dôjsť k chybe v tzv.predanalytickej fáze... 😅 takisto bežné nachladnutie zvyšuje lačnú glykémiu aj bez diabetu, alebo vyfajčená cigareta (to sa dúfam týka len veľmi mizivého percenta tehuliek)

lumari
10. nov 2012

@katja78
Tých faktorov je omnoho viac, tak či tak je tam nejaký problém, keď mala nalačno zvýšenú glyčku a ja potrebné konzultovať diabetológa

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - nuž ale je to trochu nelogické...lebo ak pre bežného človeka platia normy lačnej glykémie podľa laboratória (ako som písala, ADA nastavila 5,9 v EU 6,1), tak prečo by pri oGTT mali by byť tieto hodnoty stlačené ešte nižšie? 😅

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Teď to moc nechápu... Proč by měly být nižší normy pro diagnostiku těhu cukrovky než třeba DM II? Já bych si to vysvětlila tím, že se těhu cukrovka v průběhu těhotenství zhoršuje a je třeba ji odhalit co nejdřív, aby napáchala co nejmíň škody. Kdyby byly hodnoty vyšší, prošlo by sítem asi víc maminek bez pozitivní cukrovky, ačkoliv by ji ve skutečnosti měly. Ale nejsem odborník a přiznám se, že jsem to takto do hloubky nikdy nezkoumala.

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - inak som to myslela. Ak ide človek napr. na preventívnu prehliadku, nalačno, základné vyšetrenie glykémia má podľa laboratória určité rozmedzie, ktoré sa považuje za normu, nie za prejav choroby. A horná hranica normy je u nás ( SK) 6,1 mmol/l, niekde aj 5,9 mmol/l. A ak sa taká istá lačná glykémia zoberie v rámci skríningu GD, tak už tieto fixne stanovené horné hranice neplatia? Vtedy už 5,6 sa považuje za možný prejav gestačného diabetu? 😕

llluckaaa
10. nov 2012

@katja78 Asi ti pořád nerozumím, jak to myslíš 😅 U nás je porušená glukózová tolerance od 5,6, ale musí se pak pro potvrzení diagnózy udělat ogtt. V těhu se to tak nedělá (aspoň jak to já chápu) kvůli zátěži na organismus.

katja78
10. nov 2012

@llluckaaa - máš nejaké svoje výsledky pri sebe? ja sa teraz na jedny pozerám a referenčné hodnoty pre lačnú glykémiu sú stanovené medzi 3,6-6,1 mmol/l. Čiže mi príde nelogické sa považovať za chorú, ak som v referenčnom rozmedzí 😅

katarina822
11. nov 2012

ahojte baby co ja viem tak nalacno je norma 3.3 do 5,5. a u nas ak sa stane ze nalacno pri teste vyjde vyssia hodnota v teste sa nepokracuje ale test sa opakuje trebars o tyz.. a potom podla vysledkov sa ukaze ci je tehu cukrovka alebo nieje. zdravy clovek hod. po beznom jedle nemal by mat viac ako 7.

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Jaké svoje výsledky? Myslíš výsledky mého ogtt? Tam nebyly napsané referenční meze, jen byla hvězdička mezi závorkama - uprostřed dobré, napravo moc, nalevo málo 😉

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - nie oGTT, ale klasický odber (aj na viac parametrov, nielen lačnú glykémiu), kde sú vedľa nameranej hodnoty pacienta v zátvorke referenčné hodnoty laboratória. Ja som sa u nás nestretla z hornou hranicou 5,5...ako som písala buď 6,1 alebo 5,9...a to mi denne prejde rukami niekoľko desiatok výsledkov, nielen z jedného labáku. 😉

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Jak to myslíš, klasický odběr? Na prohlídce na gyndě v těhotenství? Přiznám se, že ani nevím, co vše mi testovali. Něco teda vím, ale nevím úplně všechno. Žádanka do laborky se mi nedostala do ruky a výsledky mi sdělily tak, že ok, vše je v normě. Žádný papír jsem nedostala, asi kdybych ho chtěla vidět, tak mi ho ukážou , ale přiznám se, že v té době před 3 roky, kdy mi těhu cukrovku objevili, jsem to zas tak moc neřešila, takže jsem si o něj ani neřekla.
U nás ve městě se právě ogtt dělá přes laborku a diabetologii. Na gyndě tě pouze objednají do laborky a dají žádanku, ale zbytek řešíš pak na dia, naše gyndařka se od toho distancuje. Takže pozitivní i negativní zprávy z ogtt ti vždy řekne diabetolog. A pozitivní výsledek znamená to, že ti dají papír, kde jsou výsledné hodnoty, ale ne doporučené meze (takže z toho nepoznáš, jak moc jsi doporučené meze překročila). Negativní výsledek se dozvíš tak, že je vše ok (papír putuje jinudy na gynekologii).
Tak jsou v SR ty hodnoty nastavené jinak, mě to zas tolik nepřekvapuje 😉
Byla jsem na ogtt i prvním těhu u jiného gynekologa a v jiné laborce, a tam to funguje tak, že na gyndě dostaneš číslo do laborky, tam se objednáš, laborka udělá ogtt a výsledky putují na gyndu. Gyndař mi opět nedal žádný papír, jen řekl ok.

helabella
11. nov 2012

@katja78 -- u nás v ČR je opravdu hodnota té lačné glykemie 5,5. Já měla 6,1 na glukometru a 5,6 z žilní krve a už se to bralo jako těhu cukrovka. Ale je pravda, že v mém případě dr. přihlížela i k mojí minulosti (2 předchozí těhu cukrovky). Nevím, jaký je rozdíl mezi 5,5 a 6 ...co to jako přesně znamená pro organismus. Ale u mě se o těhotenstkou cukrovku určitě jedná, vzhledem k tomu jak mi lačná glykemie stoupá i při dietě a inzulínu. Je zvláštní, že to má každá země jinak 😅

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa @helabella - áno, v SR je horná hranica pre lačnú glykémiu stále podľa WHO - 6,1 mmol/l, v ČR už asi labáky prešli na hornú hranicu 5,6 mmol/l, podľa ADA 2003 (americká norma) - asi máte nový konsenzus po dohode ČDS (diabetológovia) a ČSKB (klinickí biochemici).
Dám ten vestník aj sem, s tabuľkou na strane 362: odporúčam otvoriť tento vestník z roku 2011
http://www.diaslovakia.sk/spolocnost/0085/
a pohľadať prácne tabuľku na strane 362 - sú tam 2 stĺpce, a tam, kde sa uvádza "Normálna glukózová regulácia" - prvý stĺpec (WHO) má hornú hranicou 6,1 mmol/l, druhý (ADA 2003) má hornú hranicou 5,6 mmol/l. 😉

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - takýto výsledok preventívnej prehliadky som mala na mysli, tento je môj z minulého roka:

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Aha, no něco takového jsem já nikdy do ruky nedostala 😒

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - ale veď si vypýtaj výsledky, ako pacient máš na to plné právo 😉 keď nič iné, tak kopiu si daj spraviť 🙂

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Ale já vím, na co mám právo. Ale k čemu mi to bude? Já mám výsledky ogtt z června letošního roku a to je pro mě nejdůležitější 😉 Samozřejmě až si příště (za dva roky) nechám dělat preventivku, tak si o čísla řeknu, abych věděla, na čem jsem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre