Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

dastik33
11. nov 2012

@llluckaaa
Ahoj, tohle pondělí mi zjistili těhu cukrovku (lačná hodnota v normě - 4.1, po hodině - 9.3 a po 2 hodinách 7.4), nemáš prosím zkušenost i s touto situací.... Je pravda, že jsem si nejprve říkala, že kdyby mi dělali test jinde a neměřili mi hodnotu po 1 hodině, tak jsem vlastně oficiálně zdravá, zatímco takhle jdu teď ve čtvrtek na diabetologii. Na druhou stranu teď už si člověk uvědomuje, že radši na dietě "zbytečně" než aby se na to nepřišlo a tím pádem se to nedalo kompenzovat.
A ještě mám jeden dotaz, na tu první návštěvu u diabetologa se asi nechodí nalačno, když tam jdu až na 11:00, co?
Díky moc za odpověď i za všechny příspěvky tady, dost se z nich člověk dozví.

llluckaaa
11. nov 2012

@dastik33 Ahoj, buď ráda, že ses dostala na pracoviště, kde ti změřili glykémii i po hodině 😉 Ono je opravdu lepší vědět, na čem jsi. Zrovna dnes jsem si tu psala s maminkou, které vyšel první test ok (pouze s lačnou hodnotou a po 2 hodinách), ale pak jí mimčo hodně rychle přibývalo na váze, takže šla na druhý test, tam ji otestovali i po 1 hodině a cukrovka se prokázala (lačná hodnota i hodnota po 2 hodinách byla opět ok). V ČR se glukózový test vyhodnocuje tak, že stačí, abys přesáhla aspoň jednu z hodnot a cukrovku máš pozitivní (takže už je jedno, že máš po dvou hodinách hodnotu v normě, prostě se bere, že cukrovku máš).
Ta dieta opravdu není tak strašná, aby se nedala pár měsíců vydržet. Navíc s sebou nese bonus, že tolik nepřibereš a nebudeš muset po porodu hodně shazovat 😉
Né, na 11 určitě nechoď na lačno 🙂 Pokud budou někdy měřit lačnou glykémii, tak bys došla určitě dřív. Jednou ze zásad diabetické diety je pravidelně jíst a nehladovět 🙂
Jestli tě to moc nestresuje, tak si můžeš o těhu cukrovce před první návštěvou něco přečíst na netu (třeba toto je pěkná stránka, kterou připravila MUDr. od Apolináře www.tehotenskacukrovka.cz) a připravit si na diabetologa dotazy 😉

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - vďaka za tip na dobrú stránku, som sa preklikala do tejto poradne: http://www.porodnice.cz/poradna-MUDr.-Milena-Mo... 😉 🙂

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Jj, tu poradnu taky znám a občas pročítám 😉
Víš co by mě zajímalo? Taky se u vás doporučuje ráno vynechat mléčné výrobky jako to doporučuje MUDr. Moravcová? U nás to, pokud vím, říká pouze ona a když jsem se na to ptala u tří různých jiných diabetologů, tak vůbec nevěděli, o čem mluvím 😀

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - jo a ešte jedno nóvum zmieňuje dr.Krejčí hneď v prvej odpovedi - hranica lačnej glykémie sa má posunúť až na 5,0 mmol/l 😅 😨 to bude ďalšia vlna epidémie diabetu, nielen gestačného 🤐

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Ona je docela originální, viď? 😅

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - skôr by som povedala, že to treba otestovať na sebe (teda tehuľky s GD)...niekomu zvýši viac glykémiu jablko, niekomu domáci chlieb, niekomu ochutený jogurt - všetko o rovnakej hodnote SJ (cca 1,5-2)...každý máme iné enzýmy, a dosť záleží aj od glykemického indexu. Čiže - treba to na sebe zistiť a podľa toho si upraviť jedálniček, rána sú určite najkritickejšie, keďže je maximálna inzulínová rezistencia.
Ale ja osobne si ráno bez jogurtu s ovsenými vločkami a kávou s mliekom (cca 3-4 SJ) neviem predstaviť 😅 ešteže mi doteraz GD nezistili...snáď sa nedočkám na staré kolená 😨 😕

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - no, pogooglim o nej viac...ale toto nemá z vlastnej hlavy, za tým bude určite ADA 🙄

helabella
11. nov 2012

@katja78 -- a myslíš, že ty rozdílné hodnoty lačné glykemie udělají v těle velký rozdíl? Jako, jestli cukrovka vůbec je nebo není? U mě, jak jsem psala, se o cukrovku jedná, ale jen pro zajímavost...tady když překročím těch 5,5 tak už jdu na dietu, hlídání, apod. A na Slovensku by mě braly jako zdravou? Přijde mi to zvláštní, že tady tak straší s různými riziky pro miimi a přitom o kousek dál bych byla "zdravá", tudíž nedržela ani dietu? Tak asi ten rozdíl v lačné glykemii nemůže být tak veliký? Já myslela, že ty hodnoty jsou nějak celosvětový 😅 🙂

katja78
11. nov 2012

@helabella - skôr to budú štatistické dáta, dlhodobé a hodne veľa-krát metaanalyzované 😀 či sú konkrétne dôkazy, že glykémia 5,1 nalačno už poškodzuje cievy, alebo zvyšuje glykovaný hemoglobín, to Ti neviem povedať......ja si skôr myslím, že je to DôSLEDOK epidémie diabetu, lebo je asi dosť pacientov - diabetikov, ktorí síce majú dlhodobo kompenzovaný diabetes, ale aj diabetické komplikcáie. Že práve kvôli týmto pacientom treba dať odporučenia na ešte nižšie cieľové lačné glykémie, ale aj aby bol vyšší záchyt diabetu práve vtedy, kedy sa myslelo, že je to ešte ok.

helabella
11. nov 2012

@katja78 -- díky 🙂

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Tak to jsme na tom podobně. Já si taky neumím představit snídani bez ovesných vloček a jogurtu (a banánu 😀 ), takže jsem se tím ládovala i při dietě a naprosto v pohodě 🙂
Jj, taky bych to nebrala paušálně, že mléčné výrobky na ráno nedělají dobře. Ideálně by si měla každá na sobě zkusit, co jí prochází.

katja78
11. nov 2012

@llluckaaa - ak sa smiem spýtať, aké malo Tvoje dieťatko (z tehotenstva, keď si mala GD) miery pri narodení? (ak chceš, tak IP)..lebo ja som mala v druhom tehu negat. oGTT, ale malá mala 4020 g 😕 a poznám tiež aj iné maminky, ktorým sa narodili deti väčšie ako 4000 g, a nemali GD (tu treba mať vždy na pamäti, hlavne u nás, že nevieme, či bol oGTT prevedený naozaj valídne). Ale ja som ho mala valídne spravený.

Tak mi napadá (teda taká moja hypotéza), že či sa pôrodná hmotnosť nad 4000 g (resp. pod 2500 g) musí vždy nutne spájať s akýmsi rizikom výskytu diabetu v budúcnosti (či u matky, alebo u dieťaťa)...či to nebude aj o tom, akých má dieťa rodičov (my sme napr. dosť vysokí, vyšší než je priemer)...Naša malá bola síce veľká, ale nemala absolútne žiadne znaky diabetickej fetopatie, bola donosená, zrelá, sací reflex až-až, bilirubín v pohode 🙂 ...možno aj toto je už voľakde vypátrané 🙂

llluckaaa
11. nov 2012

@katja78 Víš co, já to měla ještě komplikované tím, že jsem měla u obou dětí KP a plánovanou sekci. První mimčo bez cukrovky spustilo porod 10 dní před termínem porodu (spočítaného dle menses) a mělo 3020 g a 49 cm. Druhé mimčo s cukrovkou šlo ven plánovanou sekcí 14 dní před termínem (opět propočet dle menses) a mělo 2970 g a 48 cm. A nutno dodat, že my nejsme ani vysocí, ani prcci, ale tak akorát 😉
Já mám kámošku, co rodí velké děti, ale tomu se vůbec nedivím. Ona i manžel jsou nadprůměrně vysocí a děti jsou po nich.

lumari
11. nov 2012

@katja78
Hmotnosť dieťaťa nad 4000 g nemusí súvisieť len s GDM, v súčastnosti sa odporúča mamičkám v tehu užívať vitamíny pre ne určené a tie sú jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vyššej hmotnosti bábätiek ☹

katja78
11. nov 2012

@lumari - hej, počula som o takejto hypotéze - pri prvej som brala (mala 2980) a pri druhej už nie 😅. Určite tam bude aj viac faktorov, než glykémia, vitamínové preparáty, či gény... 😉ale dnes je p.h. dieťaťa nad 4000 g tak automaticky braná ako nejaký veľký varovný prst, že pozor na cukrovku v budúcnosti! 😨 😕 😖

llluckaaa
12. nov 2012

@lumari Vitamíny v těhotenství a jejich vliv na vyšší porodní hmotnost dítěte ale nebyl prokázaný, ne? Když budu psát za sebe, tak první těhu jsem vitamíny jedla, v druhém těhu jen kys. listovou na začátku a obě děti jsem měla váhově podobně a pod průměrem 😒
@katja78 A nemůže vyšší porodní váhu způsobit i jiná část metabolického syndromu matky než jen cukrovka? co třeba dyslipidémie? Obezita?

katja78
12. nov 2012

@llluckaaa - tie sa relatívne často spájajú s GD, pretože v 2.trimestri je zhoršená citlivosť na inzulín...a dyslipidémia je typiká v tehotenstve, nepokladá sa za patologickú.
Mňa skôr napadá napr. veľa stresu v tehotenstve (kortizol, adrenalín) bez toho, žeby vznikla hyperglykémia, pretože inzulínu je dosť.

llluckaaa
12. nov 2012

@katja78 Je to možné. Ale stres je tak nezměřitelný faktor, že se to dá asi těžko ověřit 😒

katja78
12. nov 2012

@llluckaaa - presne tak. poznám jeden príklad, keď pretekárom F1 dali kontinuálny monitoring glukózy počas závodu a vďaka adrenalínu dosahovali hodnoty aj do 15 mmol/l. 😨

llluckaaa
12. nov 2012

@katja78 Ty jo, to je zajímavé. Je pravda, že stres a s tím spojené vyšší hladiny glykózy jsou jedním z faktorů přibývání na váze, takže je logické, že v těhotenství díky vyšším glykémiím bude pravděpodobně nabírat i mimčo. Z pohledu mimina je tak skoro jedno, jestli má matka cukrovku nebo se hodně stresuje. Pro něj bude riziko DM v budoucnu pořád vyšší než u ostatních.

katarina822
13. nov 2012

@llluckaaa
@katja78 pozrite tu http://www.rodina-peniaze.sk/materstvo.204/teho... tam su tie hodnoty atd. ako to prebieha na SR

katja78
13. nov 2012

@katarina822 - našla som tam minimálne 2 chyby - že pred vyšetrením treba byť nalačno (min. tých 10 hodín, niekde aj 12 h), ale že nie je možné nič piť - to je nepravda. Tehuľky môžu piť čistú vodu, dokonca aj počas testu, nie je také jednoduché ostať 12-14 hodín bez vody 😉 tehotnej sa to vôbec nemôže odporúčať. Okrem toho, nedostatočná hydratácia pred odberom ho môže dosť sťažiť. A to sa týka druhej výtky - krv sa má brať zo žily, tzv. plazmová krv, nie z prsta, z kapiláry.
@llluckaaa - ozaj, vieš, čo som si všimla? že nám labák po zmene majiteľa (na Medirex) tento mesiac zmenil referenčné hodnoty pre lačnú glykémiu: 4,0-5,5 mmol/l 😅 😉 tak "amerika" sa dostala aj do našich končín 😅

katarina822
13. nov 2012

@katja78 mne povedali po polnoci nepit vodu co bolo do 7hod ked mi robili test.a potom som pila az po tych dalsich dvoch odberov ked som mohla aj jest a krv mi brali z prsta viem ze presnejsie je zo zili ale brali mi s prsta pred 3rokmi aj teraz. zo zili beru pri kontrole na hodnotu toho dlhodobeho cukru. ....

katja78
13. nov 2012

@katarina822 - na Slovensku nie je stanovené (zatiaľ) nejako záväzne, že sa oGTT musí robiť len zo žily, doteraz platí práca dr.Korecovej z roku 1983, ktorá píše, že odber sa môže robiť aj z kapiláry. Ale vo svete jestvujú aj iné školy, všelijaké modifikácie, lenže labáky sú už na takej úrovni, že vedia presne stanoviť, že odchýlka pri meraní z kapiláry môže byť až 25%. Oficiálne by sa mali používať na prepočet výsledku glykémie z kapiláry vzorce, ale prakticky sa to nerobí.
Ale keď sa pozrieš na ten vestník MZ SR z roku 2011, čo som sem dala odkaz naň, na stránke Slovenskej diabetologickej spoločnosti, tak tam už je uvedený len odber zo žily ( http://www.diaslovakia.sk/spolocnost/0085/ - treba si otvoriť uvedené PDF, a zalistovať na stranu dokumentu č. 362). Lež sa toto dostane do reálnej praxe všade, ešte si asi počkáme.
Dlhodobý cukor (HbA1C) sa berie zo žily, ale dá sa urobiť aj na menšom stroji z kapilárnej krvi 😉 je to niečo ako malý stroj na vyšetrovanie CRP, ktorý by mali mať na ambulanciách pediatri, ale tento na glykovaný hemoglobín nie je povinná výbava.

veri86
14. nov 2012

@helabella Ahoj, jsem ve 32. týdnu a taky se mi poslední týden začaly zvyšovat lačné hodnoty na 5,5. Jinak předtím jsem mívala vždy do 5. Tak se mi to asi zhoršuje, ale po jídle hodnoty taky ok. Takže je možné, že dostanu inzulin na noc, aby se snížily ty lačné hodnoty? Do kterého týdne se tak cukrovka zhoršuje? Děkuji 😉

helabella
14. nov 2012

@veri86 -- většinou dr. čekají na opakovaně zvýšené hodnoty než nasadí inzulín. Já si dělám glykemický profil za celý den jen 1x za týden, ale lačnou glykemii si měřím 3x-4x za týden. Tak je možný, že když se ti to bude opakovat, tak by ten inzulín dali, třeba jen 1-2 jednotky. Myslím, že se to zhoršuje tak do 35.-36.týdne? Ale nevím to jistě. Třeba to ještě vydržíš i bez inzulínu 🙂

llluckaaa
14. nov 2012

@katja78 No jo, začínáte být světoví 🙂

staninka77
14. nov 2012

Ahojky.
Doma mám kluka má cukrovku zjistily jsme to před pul rokem je mu 13.roku.

Já jí měla během těhu taky a musela jsem si i píchat inzulin ale naštěstí jen jeden měsíc,nejvíce jsem měla jednotek naměřeno večer a to jsem nic nejedla.dala mě 6.jednotek ráno 3 v poledne taky 3 jednotky.A potom zničeho nic mě to dělalo zle chtělo se my hodně spávat byla jsem nějaká divná a pak se to zlepšilo měla jsem zase spět dobrou glykemii vše do 5-až 7 takže zustala jenom na dietě už si nemusela píchat inzulin.

Ale glykemický profil jsem dělala skoro každej den.

pinonka3
16. nov 2012

Ahoj holky, tak jsme se včera vrátili z porodnice 🙂 V neděli ve 3 ráno mi praskla voda a po 13,5 hodinách byla Kristýnka na světě 🙂 Trochu dříve, ale vše je v pořádku - 50 cm a 3270 g 🙂
Vím, že se to už tady psalo, ale co ted se mnou bue dále ohledně těhu cukrovky? V porodnici mi stále dávali jídlo, jako bych ji měla, ale už ji vlastně neám, ne? Odchází s placentou, co jsem teda četla.... Dietoložka i na poslední návštětvě řekla jen, žese mám tak za rok ozvat, že mi udělají testy....ale vlastně jsme se nezeptala, co do té doby...a jestli se sladký nemůže ani po porodu...tak jsem teda pěkně zhřešila 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre