Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucinka8987
3. dec 2012

Ahojky holky, tak i já mám těhotenskou cukrovku. Minulý týden jsem byla na diabetologii, vyfasovala jsem glukometr a musím se měřit 4x denně. Chtěla jsem se zeptat: Hodinu po jídle mám mít 7,2 , ale kolikrát mi vyjde víc a když si to změřím po těch 2 hodinách po jídle - což by měla být hodnota 6,6 tak mám hodnoty i menší. Myslíte, že mám zavolat na tu diabetologii a říct jim to, nebo mám počkat do příští kontroly (13.12.) ? Máte to některá také tak? Jsem z toho docela ,,vyplesklá´´

meganka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sonycka008
3. dec 2012

ahoj, dejte vedet jestli mate nekdo zajem o glukometr, mela jsem podezreni na tehotenskou cukrovku, a trosku unahlene jsem v lekarne koupila glukometr Code Free. Cukrovka se nakonec neprokazala. Glukometr jsem pouzila asi dvakrat.

llluckaaa
3. dec 2012

@lucinka8987 Ahoj, a o kolik 7,2 překračuješ? A která jídla ti to dělají? Že by ses těm jídlům buď snažila vyhnout nebo nějak poupravit složení. Jestli ti to nepřesahuje moc a často, tak by podle mě stačilo, abys to s nimi řešila až na příští kontrole.

lucinka8987
3. dec 2012

@llluckaaa na 7,6, ale jednou se to vyšplhalo na 7,8 .dostala jsem na diabetologii i rozpis, co jíst. vážím si pečivo, brambory,.... Rozpis a vážení dodžuju pořád.

llluckaaa
3. dec 2012

@lucinka8987 Tak to jsi neměla moc, to je v pohodě 😉 Já taky dodržovala rozpis, ale i tak se mi po některých jídlech stávalo, že jsem 7,2 překročila (třeba na 9). Jestli máš deník diabetika, tak si tam zapisuj, po kterých jídlech jsi měla vyšší hodnoty. Ono z toho můžeš třeba vysledovat, který jídla ti glykémii zvyšují (ikdyž dodržíš doporučené množství sacharidů atd.). U mě to dělaly třeba knedlíky.

luly13
3. dec 2012

@lucinka8987 Ja som to mala tiez tak.po hodke vyskocena hodnota po dvoch v pohode nizka. Mne to vyskakovalo hlavne po ranajkach aj cez 8. Najhorsie bolo, ze jeden den som mala hodnotu oka na druhy den s presne tym istym zlozenim cez 8. Proste telo si so mnou robilo co chcelo. Diabetologicka to nejak.neriesila.a to mi stupal i glykovany hemoglobin. Ale maly sa aj narodil s hypoglykemiou :(

@llluckaaa Nemas nahodou skusenost,ci deti tehu cukrovkarok mozu aj po porode viac priberat? Nas 'maly' krpcek ma o tyzden tri mesiace a cez 8kg. Je len kojeny...inak v odporucani z nemocky mame,ze kvoli mojej tehu cukrovke mame ist v troch mesiacoch na endokrinologiu. Je tu este niekto, ktoremu to z porodky napisali?

meganka
3. dec 2012

Ahojte, obraciam sa na Vás s prosbou o vyplnenie dotazníka, v prípade, že prežívate rizikové tehotenstvo ( ochorenie, patologická tehotenská anamnéza, nutnosť hospitalizácie či návštevy rizikovej ambulancie....) Dotazník je anonymný a je súčasťou diplomovej práce na tému: Rizikové tehotenstvo- prežívanie budúcich mamičiek, veľmi mi tým pomôžete, ďakujem, klik na odkaz emoticon
http://dotaznicek.sk/dotaznikplus/?ID=000000382...

llluckaaa
4. dec 2012

@luly13 Ahoj, zkušenost s tím nemám, ale teorie říká, že dítě diabetické matky (se špatně kompenzovanou cukrovkou) může mít v budoucnu vyšší pravděpodobnost nadváhy a obezity. Ale jestli jsi byla dobře léčená a bez problémů, tak by to snad neměl být váš případ. A není to třeba tím, že jste s tatínkem vyššího vzrůstu? Já znám pár miminek, které hodně po kojení rychle nabíraly, ale tam to dělaly hlavně geny po rodičích.

romcovaklarka
5. dec 2012

Ahoj holky, dneska jsem byla na KO a Dr měla výsledky z OGTT v28tt a říkala, že jsou ty výsledky hodně nízké, po dvou hodinách jsem měla 2,9. A že prý ať si ještě zavolám, že zkusí zjistit, jestli to může něčemu vadit. Nevíte o tom náhodou někdo něco? O vysokých hodnotách jsem toho našla všude dost, ale o nízkých ne 😒

soni1
6. dec 2012

Ahojte, včera som bola na glukózovom teste a dnes mi zistili, že mám hraničnú hodnotu. Aké nebezpečné je to pre malinkého?

werumka
6. dec 2012

@romcovaklarka Ahoj, tahle hodnota není nijak ohrožující. Samozřejmě nic nezkazíš tím, když budeš jíst častěji a víc. Ale poškození mozku dítěte hrozí akorát při těžkých hypoglykémiíích, do kterých se ale nemůžeš dostat, anžto nemáš cukrovku na inzulínu (organismus má proti nim opravné mechanismy). Takže žádný strach 🙂

aymee
6. dec 2012

@soni1 mne vraveli že pri teh. cukrovke možu byt velke deti, po narodeni vraj castejsie maju zltacku, problemy s dychanim poruchy srdcoveho rytmu.
a samotne problemy vraj mozu byt aj pocas tehotenstva- vyssi krvny tlak, a pri porode rozne poranenia infekcie.

daasenka85
6. dec 2012

Ahoj holky,
tak mi našli těhu cukrovku, což je poměrně „milá“ komplikace vzhledem ke zkrácenému čípku a celkově rizikovému těhotenství. Nejedla jsem totiž teď přes týden skoro žádné maso, jelikož musím ležet, odbývala jsem se těstovinami, bramborami, rýží (což byl s mléčným výrobkem hlavní chod!), bílkoviny doplňuji hlavně vejci (tak 3 kusy obden a tvarohem, kefírem..). nevíte, jestli existuje nějaká spešl „krabičková“ dieta pro diabetiky? a ještě se chci zepat – u těhu cukrovky se doporučuje být trochu aktivní, nelehat si po snídani, ale já opravdu MUSÍM JENOM ležet, jinak by mi hrozil předčasný porod no, do poradny jsem objednaná na pondělí, ale předem děkuji za jakékoliv info

llluckaaa
7. dec 2012

Maminky s těhotenskou cukrovku, mohla bych vás poprosit o vyplnění dotazníku o výživě při těhotenské cukrovce? Potřebuji ho do výzkumu do školy. Moc byste mi pomohly. Děkuju. Dotazník je anonymní a je možné ho vyplnit z internetu: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

lumari
7. dec 2012

@daasenka85
Ahojky, nevadí, že musíš ležať, pretože na prvom mieste je momentálne to, aby si bábo šťastne donosila, držíme ti palce 🙂
Dám ti pár rád:
- namiesto cestovín, ryže a zemiakov si daj radšej mäso 😉 ....pretože mäso má minimálne množstvo sacharidov na rozdiel od cestovín, ryže a zemiakov.....napr. typ na obed....mäso akékoľvek uvarené na vode, pare s kopou zeleniny akejkoľvek alebo ryby na pare či na masle tiež s kopou zeleniny
- na raňajky knackebrot, šunka a zelenina alebo ryby vo vlastnej šťave, knackebrot a zeleniny
- to, že nemôžeš vykonávať aktivitu je logické...pre teba to znamená nižší príjem sacharidov za 24 hod.
- čo sa týka krabičkovej diéty pre diabetikov.....v tom ti poradiť neviem
Držíme palce 😉

daasenka85
7. dec 2012

@lumari Ahoj!
Děkuji moc za typy 😉 už jsem k tomu něco studovala. na mase se pracuje, maminka mi bude do konce roku vařit 😀 a pak když další kontrola dopadne jakž takž s tím čípkem, tak si maso po novém roce zvládnu připravit už sama 😉 knackebrot mi naštěstí chutná 😉 mám alespoň štěstí v tom, že mi až tak nechutná sladké (teď mám na mysli jednoduché cukry), nesladím ani čaj a minerálky piju jedině neslazené 🙂 mé tělo se muselo zbláznit! vždyť jsem zatím přibrala jen dvě kila v těhu! to toho moc nenaberem 🙂 je ale pravda, že taťka má cukrovku II.typu, tak asi nějaké dispozice tam bude.. A Ty jsi taky měla těhotenský diabetes?

lumari
7. dec 2012

Ahoj, áno mala som tehu cukrovku, už 2 týždne som šťastnou mamičkou 😉
Tiež bola u mňa genetická predispozícia, takisto má tatino DM II. typu ☹ ......ani ja nesladím čaje....a čo sa týka priberania, nič si z toho nerob, ja som pribrala za celé tehu 5,5 kg a bábika sa narodila v 38tt, zdravá bez hypoglykémie, a ja po týždni po pôrode jem od rána do večera len sladké a moja hmotnosť sa vrátila na hmotnosť pred pôrodom, takže čo sa týka sladkého vôbec sa nekontrolujem 😀

daasenka85
7. dec 2012

@lumari Tak moc blahopřeji 🙂
taky si to asi potom vynahradím.. jen mě mrzí, že neochutnám cukroví (ale asi bych ho moc nejedla ani normálně, protože se bojím listerie a salmonelózy). asi bych normálně měla už 6 kilo navrh, ale díky zvracení jsem 4 měsíce spíš hubla..

lumari
7. dec 2012

@daasenka85
Ďakujem, mňa tiež na začiatku trápili nevoľnosti ☹ , ale stálo to za to 😉 ....všetko má svoje pre a proti...teraz nemusím chudnúť, ale predtým som si nedopriala sladké 😒 .....a na konci toho všetkého je náš krásny anjelik 🙂 .....takže držíme palce 😉

daasenka85
7. dec 2012

@lumari děkujem 😉

lumari
8. dec 2012

@soni1
Ahoj, vôbec nemaj strach o svoje bábo, ja som tiež mala tehu cukrovku a nie vždy sa mi podarilo udržať hladiny glykémie v "normálnych" hodnotách, dokonca som bola týždeň chorá a tam bola glykémia vysoká ☹
A už som dva týždne po pôrode a naša bábika je úplne zdravá, nemala hypoglykémiu a narodila sa dokonca drobnejšia 3150 g a 47 cm a to bola poriadne donosená. Mala síce novorodeneckú žltačku, ale tá súvisela s tým, že mala potlačenú tváričku.....inak dookola čo boli so mnou mamičky...všetky ich detičky mali žltačku a ani jedna z nich nemala tehu cukrovku 😝 .....takže to, že bábo dostane žltačku má veľa iných príčin.....a samozrejme u každého bábätka je ta príčina iná 😠
Takže sa vôbec neboj, sústreď sa na krásne obdobie tehu, predstavuj si aké krásne bábo privedieš na svet a hlavne ver, že všetko dobre dopadne a uvidíš všetko bude ok ...držíme palce 🙂

soni1
8. dec 2012

@lumari Ďakujem za povzbudenie, si zlatá a tiež ďakujem za odpoveď.

soni1
8. dec 2012

@lumari A vám prajem tiež všetko dobré, hlavne veľa zdravia.

lumari
8. dec 2012

@soni1
Ďakujeme 😉

andie25
9. dec 2012

@lumari srdečne gratulujem🙂 my sme uz takisto na svete, prišli sme predčasne v 36tt ale sme v poriadku. Zajtra to uz bude 12 dni co je Natalka na svete🙂 takisto sme mali zltacku a aj hypoglykemiu, ale behom dňa sa upravila. Zltacka este trosku je. Takze pôrod do vody sa nekonal kvôli gestacnemu veku. Snáď nabudúce🙂 no a takisto uz som si aj dala z vianocneho peciva 🙂

zuzik311
10. dec 2012

kočky ahojte mne teraz povedali, že mám zvýšené hodnoty - robili mi ten glukózový test a mám prísť k dr.. strašne sa bojím dúfam, že malé bude v poriadku...

lumari
10. dec 2012

@andie25
Ahoj, tiež blahoželám k Natálke 😉 ....my sme tieťž ešte stále žltý a práve som čítala na nete, že to môže trvať až do 3 mesiacov 😒
A čo sa týka tej hypoglykémie....super, že sa hodnoty upravili, možno mala najskôr hypoglykémiu kvôli tomu, že sa jej chcelo skôr na svet 😝 . Ale najpodstatnejšie, že ste obe zdravé a že ste v poriadku a konečne si môžeš dopriať sladké 😉
Prajem vám obom veľa zdravíčka a držte sa 🙂

zuzik311
12. dec 2012

kočky ahojte chcem sa spýtať či je tehotenská cukrovka dôvod na PN...

isabella_fly
13. dec 2012

ahojte kocky, zistili mi zvysene hodnoty na glukozovych testoch
4,7
8,6
6,3
v pondelok idem na diabetologiu, dost som z toho vedla, lebo mamu mam diabeticku a viem co to vsetko znamena a ze obcas sa aj moze stat, ze zostane aj po tehu... toho sa prave obavam, drzte palce 😒

@zuzik311 tak aj ty? no to si mozeme podat ruky 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre