Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

dominicka8475
25. jan 2013

@werumka Myslela som to tak s tym inzulinom, ze som dva roky robila v detskom diabetologickom centre a dalsie 4 roky som robila v detskom kardiocentre na intenzivke.Stretla som sa s kopou deti a so vselijakymi stavmi. Nastavit sa na inzulin nieco trva a ked som vydrzala doteraz tak by som rada vydrzala az do konca.Len neviem ci to pojde. Ty si an tom inak ked uz od detsva si na inzuline...

anina32
25. jan 2013

@dominicka8475 mě doktor říkal že je lepší inzulín než vysoký glykémie a jíst musíš kvůli dítěti. Já si píchala 3x denně a malej se narodil v pořádku. Cukrovku nemá, glykémie mu první dny měřili v porodnici a bylo to dobrý. Narodil se přesně na termín, vyvolávali mi ho protože jsem měla vysoký tlak a bílkovinu v moči, ale to s inzulínem nesouviselo. Měl 3920g a 52cm, první syn před 9 lety měl 3700g a 50cm, to jsem neměla ani cukrovku ani inzulín. Říká se že druhé dítě bývá větší, takže nemyslím že by narostl kvůli inzulínu😉

dominicka8475
25. jan 2013

@anina32 Ja uz sama neviem co by bolo lepsie.Strasne by som chcela vydrzat bez inzulinu ale neviem ci to ma vyznam.Nechcem ublizit malemu, o mna ani tak nejde...Ja vydrzim!!! 😝

dominicka8475
25. jan 2013

@llluckaaa Ja v podsate citim hlad len ked mam vysoku glykemiu tak vynechavam desiatu a olovrant. Potom si davam len ryzove chlebicky co maju minimalny glykemicky index...Ale nie vzdy to pomoze...

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 Ono se to může zdát, že je to jiné, když můj organismus si svůj inzulín nevyrábí. Ale ten mechanismus v těhotenství je úplně stejný. Musela jsem v jeho průběhu zvýšit dávky o 70%. A tak je to i v normálním orgamismu, i když o tom člověk neví. Inzulín není potřeba jen na jídlo. Je potřeba i když nejíš. Dřív se snažili lékaři "léčit" malé diabetiky tím, že jim nedávali najíst. Ale oni se dostali do ketoacidózy a stejně ta glykémie byla čím dál vyšší a nakonec umřely. Protože ten inzulín potřebovaly na normální fungování - ne jen na trávení Čímž chci říct, že tím, že omezíš jídlo problém nevyřešíš. Zameteš ho pod stůl a přineseš si další problémy. Já se na diabetologii léčím 25 let. Vím, jak to chodilo před revolucí a jak to chodí teďď. S diabetiky se setkávám a na JIPce jsem je taky viděla. A přesto bych si netroufla říct, že je lepší hladovět 😉

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 Právě proto, že chceš pomoct malému bych jeden den jedla podle tabulek - normálně - a pouze zapisovala glykémie. Ať jsou jakkoli vysoké. A ať si s tím doktorka poradí. Nebo ona Ti poradila, ať jíš míň?

dominicka8475
25. jan 2013

@werumka Potrebujem asi pocut taketo nieco od ludi co si tym presli.Som sama z toho zufala a uz naozaj neviem co mam robit. Glykemie si podstivo meriam a zapisujem a som zvedava co mi povie doktorka v utorok.Niekedy uz uplne rezignujem a najradsej by som si pichala inzulin a jedla co mam jest. Inokedy si zase poviem, ze tych par tyzdnov vydrzim....Uvidime ale v kazdom pripade ti velmi pekne dakujem!!!Za ochotu a podporu!!! 🙂

anina32
25. jan 2013

@dominicka8475 určitě zacni jíst tak jak ti řekla doktorka, ty to možná vydržíš, ale tady jde o dítě😉.

llluckaaa
25. jan 2013

@dominicka8475 Jaké rýžové chlebíčky? Myslíš takové ty čtverečky? Teď nevím, jestli obě myslíme to samé 😒 Ty, co znám já, mají naopak hodně vysoký index a vhodné při těhotenské cukrovce moc nejsou http://www.stob.cz/vyziva-specificke-potraviny-... Měla bys jíst ke každému jídlu i něco s více bílkovinami a tuky (třeba na chleba dát máslo a sýr, vajíčko,...), protože pak ti to glykemický index sníží 😉

dominicka8475
25. jan 2013

@llluckaaa Nie tieto su od firmy racio a v jednom chlebicku je 0,2 grymu cukru.Ale tiez su take stvorcove. Nejedavam normalny chlieb ale taky co si kupujem v madarsku.Jeden krajec ma 0,3 gramu cukru. Davam si na neho syr alebo maslo. Salamiu, varene vajicko, list cinskej kapusty a niekedy este paradajky alebo inu zeleninu...Po takychto ranajkach mavam glykemie do 6,0. Potom po obede je to uz horsie...

dominicka8475
25. jan 2013

@werumka Asi to tak budem musiet urobit...Aj ked sa bojim.Tak strasne som vsetko doteraz dodrziavala.Stravu som si v podstate tiez zacala trocha obmedzovat ja ked som videla tie moje glykemie...

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 Tohle ale vůbec není Tvoje vina, víš? Vinit se za něco, za co nemůžeš je blbost. Tvým jediným úkolem je pomoct svému organismu v tom, na co sám nestačí. Možná máš z píchání inzulínu strach, ale je absolutně neopodstatněný. Inzulínovými pery to nebolí a rychle si zvykneš. A je to potřeba, protože právě za těch pár posledních týdnů, kdy dozrávají plíce a děťátko roste, potřebuje mít všeho dostatek.
Byla tady už řada holek, které skončily na inzulínu a žádná z nich neměla nemocné dítě, ani dítě s problémy po porodu. Uvědom si, že to, co jsi viděla na JIPkách právě souviselo s tím, že lidé nedělali co měli. Ale pokud budeš dělat , co je potřeba, nemáš se čeho bát.

llluckaaa
25. jan 2013

@dominicka8475 Tak to myslíme obě to stejné, já píšu taky o těch od Racia. Vysoký glykemický index je daný způsobem výroby, je to popsané v tom článku na STOBu.
Aha, tak to jo, já jsem pochopila, že si je dáváš samotné. To by asi nedělalo moc dobře 😉

kleik
25. jan 2013

Holky¨cukrovkářky, dělal vám gynekolog častěji UTZ, aby víc kontroloval miminko (jestli moc nenabírá, jestli je vše ok) nebo vám udělal UTZ ve 30tt a pak už nic?

werumka
25. jan 2013

@kleik Nedělali. Za celé těhotenství jsem měla 4 ultrazvuky.

kleik
25. jan 2013

@werumka Škoda. Zajímalo by mě třeba to, jak malej roste.
JInak dneska mi dorazila poštou další várka testovacích proužků, mám velkou spotřebu. Po každým novým jídle mě to hrozně láká testovat. Jen ta cena je dost příšerná.

werumka
25. jan 2013

@kleik To chápu 🙂 Zvědavost je silná 🙂 Ale když jsi dobře kompenzovaná, tak není potřeba kontrolovat častěji. Kde jsi objednávala proužky a za kolik?

mravcica
26. jan 2013

@dominicka8475 ahoj, ja som bola na inzuline od 4. mesiaca tehotenstva, (uz aj pred tym som mala cukrovku, ale len na diete), pred 3 tyzdnami sa mi narodila zdrava babulka sekciou, po porode nemala ziadne problemy s cukrom (tiez som sa toho obavala) ani ziadne ine, akurat so zltackou, ale to mali vsetky moje deti. Ja som mala po porode tiez cukor v poriadku, dokonca som na tom podstatne lepsie, ako pocas tehotenstva s inzulinom. strasne som sa obavala toho inzulinu, ale presne ako pises, dietu som drzala poctivo a hodnoty mi isli stale vyssie, tak mi na koniec nasadil inzulin a skoncila som na davkach - noc 12 j, den: 9-10-8. ale ked je to treba, tak je to treba. tych par tydznov uz vydrzis. takze ziadne obavy z inzulinu, aj ked ich chapem, mala som ich tiez.
drz sa, vysledok stoji za to 🙂

dominicka8475
26. jan 2013

@mravcica Dakujem velmi pekne za povzbudive slova. Uz som tak nachystana, ze v utorok na kontrole dostanem inzulin. Zajtra si robim profil a podla mna sa vsetko ukaze tam. Dnes rano som mala zase cukor v moci.Pridala som si jedlo tak ako mi kazala doktorka pri ketonoch v moci. Tak si myslim, ze je uz rozhodnute...Ja si stale hovorim ostava mi 9 tyzdnov do konca. Co ani nemusi byt celych 9 tyzdnov. Takze je to stale nemej ako nejakych 20 tyzdnov do konca. Dakujem vsetkym este raz za rady a povzbudenie...

kleik
26. jan 2013

@werumka Tak já ráda zkouším, když vyzkouším nové jídlo, zajímá mě, co to udělá, abych věděla, jestli příště můžu nebo ne. Stejně tak jsem musela vyzkoušet, co je pravdy na těch mléčných výrobcích na snídani atd. Objednávala jsem je přes net, ale cena proužků do mýho glukometru je plus mínus skoro všude stejná ☹ Hledala jsem hodně, ale pod 400,- za 50 kusů to nejde nikde :(

Nevíte, jestli se cukrovka s postupujícím těhotenstvím zhoršuje? A v kterém týdnu to je tak plus mínus nejhorší?

werumka
27. jan 2013

@kleik Ahoj, ale tak 400 Kč za 50 proužků už je dobrá cena... Někdy se objevují dobré nabídky na Aukru nebo na Ebay.
Zhoršuje se cca do 35. týdne. Co jsem si tady na diskuzi všimla, tak nejhorší to holky mívaly mezi 33. a 35. týdnem. Já jsem v té době taky přidávala inzulín.

kleik
27. jan 2013

@werumka z ebay neumím objednávat, jsem sto let za opicema 😀 Cena není nijak zázračná, ale do konce těhotenství mi těch 50 proužků už snad vystačí. Přijde mi, že to mají všechny značky plus mínus proužek za 10,- Kč.
Tak ten 33.tt jsem teď, tak snad už to moc horší nebude.

kleik
27. jan 2013

ale je to otrava, no...chlap si dneska koupil čokoládu a jedl jí přede mnou. Tak jsem mu z prdele řekla, že v řámci solidarity by přede mnou teda nemusel. Schoval ji, ale celý den jsem poslouchala, jakou má na ni strašnou chuť. Tak jsem mu říkala, ať si představí, že si ji může sníst až za dva měsíce po porodu.... 😀 Před chvilkou šel za kamarádem a ještě po cestě mi psal sms, že právě snědl čokoládu. Příroda asi věděla, proč mají rodit ženy a ne chlapy. Nedovedu si představit, že by chlapi tu dietu až do porodu vydrželi...

werumka
31. jan 2013

@kleik Upřímně, v kompenzaci cukrovky 1. typu taky muži většinou trochu zaostávají 😀 😀

@dominicka8475 Ahoj! Tak jak jsi dopadla na kontrole?

dominicka8475
31. jan 2013

@werumka Ahoj.Ani nehovor.Doktorka ma vyhresila, ze som nepribrala ani kilo za januar.Zakazala mi pichat si glykemie po kazdom hlavnom jedle.Aj ked mi to predtym kazala.Povedala, ze si nemam vsimat cukor v moci, len ketony.Tak som sa prestala pichat a uvidime co bude.Objednala ma az na 25.2 na glykovany hemoglobin a nic viac. Mam jest 6 jedal tak ako som to robila predtym.Lebo tvrdi, ze mam dost nizke glykemie, ktore mi vysetruje laboratorium.Nalacno mam 4,3 a po ranajkach som mla 3,7...Tak tomu uz dost dobre nechapem ani ja!!Pytala sa ma kolko vazi maly a povedala,ze je to v poriadku.Takze takto.Ani som to necakala. A ty ako sa mas??Co mas nove?? 🙂

2hanah
31. jan 2013

@kleik Dobrý večer, jen vidím, že jste region Olomouc, já jsem skoro přímo z Olomouce a cukrovku mám skoro už dvacet let (takže ne jen těhotenská), chtěla jsem se zeptat, jestli chodíte do Olomouce k diabetologovi a jaký máte glukometr? Kdybyste náhodou měla glukometr One touch Vita, můžu darovat pár proužků.

2hanah
31. jan 2013

@dominicka8475 Dobrý večer, mám za sebou dvě těhotenství s cukrovkou a cukrovku skoro dvacet let už od dětství. Jen jsem chtěla upozornit, že když já jsem čekala chlapečka (u holčiček to tak není, mám obě pohlaví už doma), skoro celé těhotenství jsem měla velký hlad a velkou potřebu inzulínu, pak ke konci těhotenství mi potřeba inzulínu i glykémie prudce klesly, tak jestli je to Váš případ taky? Je potřeba pohlídat miminko a placentu, jestli správně funguje, protože v tomto případě placenta trošku začíná být pomalá s výměnou živin pro miminko, proto taky ten pokles glykémií, mně pak hlídali na genetice, aby mělo miminko dost živin a hlavně kyslíku. Taky to může signalizovat blížící se porod (můj syn se narodil 34+2), ale nijak Vás nechci děsit, píšu jen, že to může znamenat, ale taky nemusí, doktoři Vás určitě hlídají.

werumka
31. jan 2013

@dominicka8475 Tak to jsou ve své podstatě dobré zprávy 🙂 Akorát potvrzují tu domněnku, kterou jsme Ti tu říkaly - důležité je eliminovat ketony. Pokud máš podle laboratoře po jídle níž než před jídlem, tak to chce opravdu víc jídla. Laborka je narozdíl od glukometru přesná 🙂
U nás naštěstí nového nic 😀 Zítra jdem na hokej - synáček už se těší 😀

dominicka8475
31. jan 2013

@2hanah No prave som sa ale cudovala, ze ma doktorka objednala na kontrolu diabetologicku az na koniec februara. V podstate kontrolu budem mat po mesiaci.Aj ked mi povedla, ze budem uz chodit kazde dva tyzdne na kontrolu.Tak ale dufam, ze vsetko dobre dopadne a vydrzim aspon do 37 tyzdna...A vase deti nemali problemy po narodeni??

dominicka8475
31. jan 2013

@werumka No uz teraz som si zaradila naspat do jedalnicka aj ovocia aj zeleninu v takom mnozstve ako somm mala aj pred tym.Lenze nevladzem toho nejako viac zjest.Uz mi maly tlaci na zaludok a zvykla som si asi na taketo davky jedla.Ale snazim sa aby som pribrala do dalsiej kontroly na dia aby neboli problemy...Mas jedno babatko?? 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre