Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

otahaloval
1. mar 2013

@bellarat No je divné, že vás dr. neposlal ještě ani na jeden zátěžový test, já byla nějak v začátku těhotenství a teď v 26. týdnu, protože maminka je diabetička. A to jak u prvního těhotenství tak i u druhého. Určitě bych to nějak řešila, když ne s gynekologem tak s obvodním.

bellarat
1. mar 2013

@otahaloval No já mám pocit, že můj, tak vyhlášený gyn, to má jaksi na párku ... Byla jsem u něho včera a jak se zas předvedl, to mi na bývalého primáře nemocnice fakt nejde do hlavy .. Ještě to s ním doklepu, ale po porodu měním. Sestřička mi včera dala žádanku, takže jsem už dneska na testu byla. 🙂

otahaloval
1. mar 2013

Jinak bych se ještě chtěla zeptat na jějaké receptíky 🙂 už mi dochází inspirace. 😀

ninouche
1. mar 2013

Ahoj, ráda bych se vás tu poptala taky na nějaké rady - bohužel nemám čas pročítat zpětně diskusi, tak se předem omlouvám, pokud se budu opakovat...
V testu mi v 25tt vyšly hodnoty 4.0 mmol/l (nalačno), pak 8.82 mmol/l a po hodině pak 8.2 mmol/l. Můj gyndař mi k tomu neřekl vůbec nic, jen mi dal žádanku do dia poradny v Bohunicích. Jsem objednaná ale až na příští týden, do té doby nějak moc nevím, co a jak ☹
Zatím čerpám informace ze stránky www.tehotenskacukrovka.cz - znáte ji? Je to důvěryhodný zdroj informací?
Dá se říct, co mě - s těmito hodnotami - čeká? Dieta, nebo rovnou inzulin??

otahaloval
1. mar 2013

@ninouche No já zašla do diabetologické poradny, dostala glukometr a přednášku jak se stravovat společně s vytištěným jídelníčkem ohledně gramáže potravin a co v kterou dobu jíst. Tak se to snažím dodržovat. A za měsíc jdu na kontrolu, v případě vysoké hodnoty volám sestře, ale teď mají dovolenou, tak uvidím jak dopadnu s 11,2. Hodně přemýšlím co vařit, ale už miě dochází inspirace. Asi najedu na klasiku a budu odměřovat plus minus a uvidím jak se mi podaří dál bojovat.

ninouche
1. mar 2013

@otahaloval děkuju, a ten glukometr musíš používat jak často? Já se toho dost děsím, z každého braní krve jsem na nervy, tak chci vidět, jak se sama budu schopna píchnout...

Ještě se chci zeptat - je možné, aby ty hodnoty byly navýšené taky kvůli stresu? Měla jsem (delší dobu, už od Vánoc) docela stres (vážně mi onemocněla maminka), zrovna pár dní před testem ji operovali... tak jestli třeba to mohlo nějak ovlivnit. Někde jsem četla, že stres tu těh. cukrovku zhoršuje.

otahaloval
1. mar 2013

@ninouche Tak ze začátku jsem se měřila 3x denně, musím říct, že to vůbec nebolí oproti době, kdy mi to moje mamka diabetička měřila jak děcku. Je to asi 1000x míň bolesti než ten odběr na OGT, a pak si zvykneš. Jak to na mě sestřička zkoušla ani jsem nic necítila. Jinak mi sestřička řekla, že není povinné se měřit vždy pokaždé hodinu po jídle stačí namátkou, ale já ze zvědavosti jsem si to měřila 3x, abych věděla, jak na tom jsem. Popravdě, hodnoty vysoké jsem měla v období, kdy jsem měla s manželem krizičku a jen se hádali, takže to tomu taky přikládám, ale nevím jestli je to tak i u těhu cukrovky, chci se na to pak poptat u dr. Jinak spousta diabetiků má cukrovku mimo jiných i ze strestu.

llluckaaa
3. mar 2013

@ninouche Ahoj, ta stránka je docela dobrá, napsala ji Mudr. od Apolináře. Jinde na internetu (nebo i v knížkách) dietu pro těhotenskou cukrovku líp popsanou asi stejně nenajdeš. Já bych asi jen nebrala tak doslova, že se nesmí ke snídani mléčné výrobky, to je u každého indivindi.
Zda jsi adept na inzulín s dr. zjistíte, až jaké budeš mít hodnoty glykémie při dodržování diety, z hodnot z ogtt se to říct nedá.

llluckaaa
3. mar 2013

@zuzann222 Ahoj, mléko určitě můžeš. Ovocné jogurty nesmíš, protože jsou slazené. Ale můžeš si dát bílý jogurt a do něj nakrájet čerstvé ovoce.
Krupicová kaše... no nevím nevím... jak chutná neslazená krupicová kaše? Asi nic moc 😒

andie25
4. mar 2013

@zuzann222 ahoj, mlieko mozes ale s mierou, takisto obsahuje cukor vo forme laktozy, radsej sa preferuju kyslomliecne vyrobky, jogurt biely ano, s tym ovocim do neho opatrne, takisto obsahuje fruktozu-forma cukru. ale v malych mnozstvach urcite ano. Krupicovu kasu to neviem co by ti to urobilo s hladinou cukru kedze aj krupica je psenicna co su karbohydraty a mlieko obsahuje laktozu, nemas tester? ak by si mohla tak si zmeraj cukor hodinu potom ako zjes kasu, no podla mna ked si das malinku porciu len tak pre chut, tak by nemalo uskodit. Ono kazdy reaguje inak, ja som mala tester a som sa musela testovat 4x denne, a niektore veci ma prekvapili, co som si myslela, ze bude po nich velky cukor a zase naopak.

ninouche
4. mar 2013

@llluckaaa díky moc. Taky jsem právě zjistila, že nikde jinde nic moc k tomu není. K snídani si zatím dávám - dle jejich doporučení - z mléč. výrobků jenom máslo. Ale "doženu" to přes den, na mléko a sýry atd. mám chuť 🙂 Doufám, že to nebude problém. Mimochodem krupičná kaše bez cukru je celkem dobrá 😉 Dělala jsem si jí trochu jako "sváteční" svačinku, jen s holandským kakaem a máslem.

Ještě se chci zeptat, jak je s to pitím džusu? Opravdu se vůbec nesmí, jak píšou na těch stránkách? Já nejím žádné ovoce (od dětství, nechutná mi), ale pomerančový džus si dám. Co mě ale zarazilo, že ho tam taky úplně zakazují. Na druhou stranu, když si člověk podle nich může dát menší kus ovoce k svačince, tak trocha nedoslazovaného (a ředěného - ředím si s vodou cca půl napůl) džusu by mohla být taky ok, ne?

llluckaaa
4. mar 2013

@ninouche Tak to si neumím představit, jak mohla chutnat 😅 A nezvedla ti glykémii? Protože v ní není moc bílkovin 😒
Jenže džus není ovoce. V čerstvém ovoci máš i vitamíny a vlákninu, v džusu (ikdyž 100%) vitamínů a minerálů moc nebude. Ale mohla bys to dělat tak, že si budeš do vody vymačkávat pomeranč, citrón, limetku ap. Šlo by ale jen o ochucení vody 😒 A když by sis chtěla dát džus, tak bys ho měla zředit aspoň 1:8 ve prospěch vody a použít samozřejmě 100% a nepřislazovaný.

ninouche
4. mar 2013

@llluckaaa No to netuším, já právě zatím nemám žádný glokometr, nic. Nikdo mi k tomu nic neřekl, můj gyndr mi jenom dal žádanku do dia poradny a tam měli první volný termín od testu za skoro 3 týdny 😒 Takže do té doby se snažím řídit tím, co najdu, a tak nějak selským rozumem...
Aha tak s tím džusem teda to asi nebude nic moc...

llluckaaa
4. mar 2013

@ninouche Aha, tak to si musíš docela počkat...
Bohužel - je tam vysoký obsah jednoduchých cukrů, navíc v tekuté formě, takže se ho nesmí moc najednou ☹ Já taky v těhu pila hodně ředěné džusy a po první návštěvě na dia jsem to musela oželet ☹

marianka4
5. mar 2013

@adetka je rozdiel keď už zistený diabetik má hodnoty 16 -20 a vyššie.... ale u tehotných toto je nepredstaviteľná hodnota cukru v krvy. Je to dosť nebezpečné.

otahaloval
5. mar 2013

@ninouche Jestli chcete, můžu vám poslat můj jídelníček co mám od dr. z diabetologické ordinace.

ninouche
12. mar 2013

@otahaloval díky za ochotu, už taky mám svůj jídelníček z poradny 🙂 Vyfasovala jsem glukometr, jídelníček, dnes na druhé kontrole, docela to jde. Jen se mi dvakrát stalo, že jsem měla hodnotu vyšší ráno, aniž bych si dávala mléčné výr. - jen pečivo a máslo a čaj - a to pečivo bylo stejné oba dva dny, přičemž jednou mi to hodnotu zvýšilo, podruhé ne. Nevíte, čím by to mohlo být??

didulka85
12. mar 2013

Ja som uz z tej cukrovky uplne mimo. Po vsetkom mi to vyskoci cez 10.
@ninouche prosim ta, aky ti dali jedalnicek?

llluckaaa
12. mar 2013

@ninouche Ještě ti ve snídani něco chybí - chtělo by to aspoň vajíčko, šunku nebo masovou pomazánku, když nechceš jíst mléčné výrobky. Ráno bývají hodnoty nejvyšší, protože placenta produkuje nejvíc hormonů, které působí proti inzulínu.
A hladinu může ovlivnit i to, co jsi jedla před tím k večeři 😉

ninouche
12. mar 2013

@llluckaaa no jo, ale nalačno jsem měla hodnotu dobrou, tak to asi večeří nebude, ne? Nojo, ale vajíček se snažím jíst co nejmíň - zhoršují mi ekzém - a maso k snídani... no... ale tak pokusím se 🙂 Ale díky za odpověď, to mě nenapadlo. Mléčné výrobky si dávám s chutí přes den, tak abych toho mlíka zas neměla přespříliš...

llluckaaa
12. mar 2013

@ninouche Tak třeba občas rybičková pomazánka by na snídani mohla být dobrá 😉 To jo, to by byla vyšší asi i lačná glykémie.
Glukometry taky mají jistou odchylku v měření... může to být i tím 😉

mmirunda
12. mar 2013

Holky, nezbyly Vám někomu proužky do glukometru Accu-Check Performa??

ninouche
12. mar 2013

@didulka85 no spíš jako rozpis, kolik g čeho můžu k jakému jídlu. Jestli chceš, můžu ti to zkusit přepsat/vyfotit a dát třeba do alba - akorát se k tomu asi už nedostanu dnes. Jídelníček mi teda dali "vzorový" taky, ale ten je dost k ničemu - to si někdo prostě vycucal z prstu, např. si nelámali hlavu s tím, že jako příloha k obědu jsou 6x do týdne brambory... nic moc inspirace teda 🙂

jana2907
12. mar 2013

Ty jo holky,já mám taky dle zátěžového testu těhu cukrovku.Chodím do dia poradny.Jediné co mi zakázala tak to je ovoce jako banán a bílé pečivo,džusy.O mléku se nezmínila,ale říkala hooodně bílkoviny.Což je maso a maso a maso a tvrdé sýry,mazací s mírou a když mě přepadne chutˇ na sladké což je denně,tak si dám kostku čokolády.Jo a hodně zeleniny,ale po ní mi je šílená zima.Hlavně se tím nestresujte,to mi sama řekla Dr. a popravdě jím vše.Je sice pravda,že jsem vysadila džusy a citrusové plody a cukr šel dolu,Uvidím příští týden v pondělí kolik mi naměří zase hodinu po jídle,tu hodnotu jsem měla vyšší myslím 9,8 u zátěžového testu.A srtes je prevít,ten taky zvedá cukr,to znám zas od mé babičky.Držíme palečky atˇ Vám to holky dobře dopadne.

jana2907
12. mar 2013

Jo a ty brambory jsou z hlediska glykemického nejlepší než těstoviny a knedlíky kynuté.Bramborové kn.můžou být.

ninouche
12. mar 2013

@jana2907 tak to tedy koukám jak blázen, protože já jsem měla nejvyšší hodnotu - tj. tu u toho zátěžového testu - 8,82 a v dia poradně mi hned zakázali veškerý cukr (vč. ovocného, medu, jakýkoliv), počítat gramy u všech sacharidů... No, asi je to taky co doktor, to jiný přístup 😕

s6
13. mar 2013

ahoj,aj moje prve tehotenstvo bolo bez problemu,pri druhom mi bola zistena tehu cukrovka..drzala som dietu,vsetko vazila,ale aj napriek tomu moje hodnozy glukozy kolisali,rano 6,aj po jedle raz v norme raz vysoke..taksom si pichala inzulin vecer pred spanim,neskor aj pred kazdym hlavnym jedlom...a samozrejme dieta..porod mi vyvolali v 38tt,bolo to rychle)dnes ma moja dcerka 4,5m je zdravucka a aj moj cukor po porode sa hned upravil...tak len vydrzat,vsetko dobre dopadne)

didulka85
13. mar 2013

@ninouche by som potrebovala vediet, kolko sacharidovych jednotiek mas na jednotlive chody. Lebo mne sa zdaju tie moje nejako vela. Na ranajky mam zjest 6SJ. Dnes som si dala len 5 a cukor som sice mala cez 9, ale aspon nie cez 10.

jana2907
13. mar 2013

@ninouche Jojo to máš svatou pravdu.Ve Strakách by mi flákli rovnou inzulín.Já tu druhou hodnotu po těch dvou hodinách měla zase ukázkovou,tak nevím 😒 .Schválně se jí na to zeptám,jak to je a pak písnu.

ninouche
13. mar 2013

@didulka85 Já to mám psané po gramech: celkem za den je to 250 g sacharidů.
snídaně 40 g
svačina 30 g
oběd 60 g
svačina 30 g
večeře 60 g
II. večeře 30 g
A mám tam příklady u každého z těch jídel, jako třeba: Snídaně 40 g sacharidů, tj. 100 ml mléka (nebo acidofilní m., kefír, bílý jogurt) = 5 g + 70 g pečiva (tj. cca 1 a půl krajíce chleba nebo 1 a půl celozrn. rohlíku, nebo 6 plátků knacke brotu, 60 g ovesných vloček) + 50 g bílkovinné potraviny (šunka, vejce, sýr) + 10 g rostl. tuku nebo másla.
Podobně je to u ostat. jídel.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre