Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ratatooy
10. máj 2013

@joa.n ješte me napadlo,dr mi radila at si nedávám k večeři pečivo ale radši teplý jídlo co sme mela třeba k obedu s přílohou

llluckaaa
10. máj 2013

@joa.n Ahoj, může to znamenat oboje - buď jíš málo nebo moc nebo nepravidelně 😒 Ještě bych zkusila zařadit noční svačinu, kolem druhé třetí. Druhou večeři nech stejnou, nebo si dej podobnou. A první večeři - nešlo by třeba něco s bramborem, rýží natural atd? Něco, co zvedá glykémii pomaleji než bílá mouka.
Ranní hodnoty bývá obvykle nejtěžší udržet, protože placenta produkuje poránu nejvíc hormonu, který blokuje inzulín 😒 Tak i když se někdo hodně snaží, tak je po ránu stejně neudrží... už tu pár takových maminek bylo.

selina.j
10. máj 2013

Zdravím těh. cukrovkářky, holky hrozily některé z vás, že vás nenechají rodit na termín? Mě hrozí vyvoláním a nebo císařem. Prý podle váhového odhadu v 37tt, ten mě čeká příští týden.

A ještě otázka....celý měsíc jsem pilně držela dietu a vážila vše, co jsem jedla. Hodnoty i veškeré dlouhodobé testy byli v pořádku a v dia poradně mi řekla doktorka ať se měřím jednou za týden. Tím jsem trošku polevila a občas zhřešila. Přibrala jsem za celý osmý měsíc kilo a půl a teď začínám mít strach, že mě doktorka pěkně sjede. Ovšem za celý těhu doteď mám jen 5,5kg nahoře. Tak marně doufám, že to kilo a půl není až tak velký prohřešek.

llluckaaa
10. máj 2013

@selina.j Ahoj, kilo a půl za měsíc moc není, já přibrala i s dietou za těhotenství 14 kilo 🙂 A nejvíc se přibírá ke konci - u mě to šlo s každým týdnem o 0,5 kg. A nezkoušela sis měřit po "hřešení"? Třeba to na glykémii an nebylo znát 😉

selina.j
10. máj 2013

@llluckaaa Tak teď jsem trošku klidnější 🙂 Měřím a musím říct, že je to většinou v normě a nebo lehce přes. Pořád si myslím, že to u mě spíš zvedá stres a hlavně jsem doteď jedla hodně nárazově. Bez snídaně a někdy byl první oběd. Teď díky dietě jím pravidelněji a víc si hlídám i přísun tekutin.
Cukrovku máme v rodině, tak doufám, že po šestinedělí už po ní nebude ani památky...Ještě jednou díky za rychlou odpověď 😉

llluckaaa
10. máj 2013

@selina.j Nemáš zač 😉 Jj, stres to zvedá hodně a nepravidelnost v jídle taky 😒
Tak tě snad ještě víc uklidním 😉 Pravděpodobnost, že ti zůstane, je asi tak 10 %. Co jsem tak odpozorovala tady na MK, tak zůstala cukrovka maminkám, které měly v těhotenství problém ji udržet pod kontrolou a píchaly si inzulín.
Já ji mám v rodině taky a docela se bojím, že jednou přijde (už jsem to psala o pár stránek dřív... jedna dietní sestra, co dělá na diabetologii, to vyjádřila tak, že jednou určitě přijde, ale záleží hlavně na mně, jestli to bude ve 40ti nebo v 80ti 😉 ). Takže se snažím trochu hlídat i po porodu, držet rozumnou váhu, zdravě jíst a zařadit semtam pohyb 🙂

joa.n
10. máj 2013

Holky,
dekuju za rady.. Musim tedy konstatovat, ze jsem cela zmatena..v prvnim tehu jsem jedla stejne jak ted a hodnoty byly krasny.. Ted mi prijde moje telo jak postavene na hlavu.. Vse. Je jinak..
prodiskutuju s dr. A uvidime na co prijdeme..
je ale fakt divny ze jen tan ranni hodnota je spatna a pres den jsou hodnoty v norme.. ☹

mm_mm
11. máj 2013

@selina.j Ahoj, mně to vyvolávali přesně na termín, u nás je zvykem, že to dřív vyvolávaj, pokud je ženská na inzulínu. Já za celý těhotenství přibrala 7 kg, tak to vypadá, že na tom budeš podobně. 🙂

mm_mm
11. máj 2013

Tak včera se ukázalo, že jediný pečivo, který mi proleze, je opravdu šumava. Dala jsem si v Obi nějakou housku. Jediný, co je možný jí vytknout, je fakt, že byla dost velká. No, 8,4 mi málem vyrazilo dech!

luly13
11. máj 2013

@mm_mm zostala ti cukrovka? Bola si na testoch aj po porode? Boze,ja som sa tam este nedostala. Trosku mam strach totizto 😅 . Momentalne som na diete kvoli alergii krpca na kravsku bielkovinu. A dalsie obmedzenia by som asi psychicky nedala :/

mm_mm
11. máj 2013

@luly13 Já to nestihla, jsem znova těhotná 🙂 V 16.tt mi vyšlo, že cukrovku nemám, ale blbě to změřili. Vím, že jí mám. Uvidíme po druhým porodu, co se bude dít. Ty tři měsíce, co jsem těhotná nebyla, jsem občas měřila. Pár věcí vyšlo na hraně, tak těžko říct...Měj se moc fajn.

joa.n
12. máj 2013

ahoj holky,

tak já zase včera měřila.. hodnota na lačno po ránu jakžtakž 5,4.. po snídani OK, pak jsme jeli na velký nákup a na oběd - dala jsem si grilovanou rybu, brambory a salát - pak si měřila a vyšlo mi 8,8.. myslela jsem, že jsem se zbláznila.. vzďyť to jídlo bylo dle norem, tak mi to nedalo a změřila jsem se po pár minutách ještě jednou a vyšlo mi 6,3!!!!
Mám glukometr Wellion - že by blbě měřil?? pak večer se opakovalo to samé - rozdíl mezi 2 měřeními byl 0.8!!
Nemáte někdo takovou zkušenost? Jak mám pak těm hodnotám věřit?
ve čtvrtek jdu k Dr. tak ji poprosím o zapůjčení jiné značky glukometru.. sranda je, že teď vlastně nevím, jak jsem na tom, které hodnotě mám věřit.. ☹
Manžel říkal, ať se kvůli tomu nestresuju, dodržuju jídelníček.. asi má pravdu.. 😀

mm_mm
12. máj 2013

@joa.n Sežeň si kalibrační roztok. Ten obsahuje určitý množství cukru, ten změříš a podle toho poznáš, jestli ti to měří správně. Takhle se seřizujou glukometry.

rohacka
12. máj 2013

@joa.n aj mne sa to uz stalo....robim to tak, ze ked mi vyjde podozrivo vysoka hodnota, ked viem, ze som nezjedla nic take, z coho by mohla byt...tak skusim zmerat este raz...a furt vyjde potom o dost menej. Tak ja neviem...

mm_mm
12. máj 2013

@rohacka U glukometrů se uvádí, že můžou měřit až o 20% nepřesně, to je velkej rozdíl - při hodnotě 8 můžeš naměřit 6,4 - ale taky 9,6. Což je fakt šílený. Taky stačí, abys měla vlhkou ruku nebo nějaký smítko na prstu...

joa.n
12. máj 2013

@rohacka
@mm_mm
ve čtvrtek jdu do dia poradny a zeptam se tam na to.. je to fakt mazec.. člověk se snaží tím měřením zjistit co a jak zvládá, co naopak ne.. a pak jsou takový hodnoty.. 😠

rejocka
14. máj 2013

@luly13 ahoj ak si pamatáš zo septembroviek-tiež som mala tehu cukrovku-no mne to zostalo,bola som na kontrole a robili mi zážažový test-tak 4,64 a po dvoch hod-8,2,tak som na diete-doživotnej-no vysadila som sladkosti a sladené nápoje a jem pravidelne-jediné pozitívum toho všetkého je že mám od januára 10kg dole ani neviem ako🙂no som z toho smutná...a maličký sa ako má?my už máme 6 zúbkov,je to riadny huncút-vážime 9kíl 🙂 všetko dobré andrea

vlci_mak
14. máj 2013

Ahoj děvčata, už cca měsíc "bojuju" s těh. cukrovkou. Zítra jdu do dia poradny na kontrolu, takže mi určitě řeknou co a jak. Nicméně... Hladinu glukózy se mi celkem daří udržet v normě přes den, ale mám problém ráno po snídani. Ať už jím cokoli a v jakémkoli množství (i podváženém), skáče mi to přes 8. Zkoušela jsem i tu dělenou snídani - část ráno, druhou část za hodinu a nic moc rozdíl. Je fakt, že nevím, jestli to měřím správně, ale i tak by ty hodnoty neměly přesahovat nějakou sedmičku, je to tak? Zajímá mě, jestli nasazují inzulin i v mém případě - kdy jsou vysoké hodnoty "jen" ráno a dopoledne. Máte zkušenost?

mm_mm
14. máj 2013

@rejocka To, co ti vyšlo při ogtt, není cukrovka, ale jen porucha glukozový tolerance. Někdy trvá po porodu dýl, než se tělo srovná. Možná, pokud půjdeš na kontrolu třeba zase za půl roku, hodnota bude nižší. Kolegyně z práce se takhle těhotenský cukrovky 2x zbavovala víc jak půl roku po porodu. Nezoufala bych, ta hodnota není vysoká. Cukrovka by to byla, až kdybys měla nad 11.

luly13
14. máj 2013

@mm_mm gratulujem, ste sa poponahlali 🙂

@rejocka nepotesila si ma 😒 , ja ma uz tri kila pod povodnu vahu. Vsetko "vykojim" 🙂 . Sladkosti tiez nejem, v 99% je susene mlieko ci srvatka. Takze mojou obcasnou maskrtou je nejaka ta mirinda, 90% cokina, esicka. Pravidelne stravovanie mi zostalo z tehu cias. ked si nedam, zacnu mi tocaky. No asi sa budem musiet zmobilizovat a st to dat checknut. Fifo je doooost narocnejoie dieta ako prvorodeny 😅 . Tiez ma 10 kg, dva zuby, teraz sa tlacia horne a davaju teda poriadne zabrat 😠

mm_mm
14. máj 2013

@vlci_mak Každá diaporadna říká svým pacientkám trošku jiný hodnoty, který mají dodržovat. Nejpřísnější říkají 7,1 po hodině, obecně platí 7,8 po hodině, my to měli 7,6 po hodině a půl a na Slovensku někteří diabetologové jsou ještě benevolentnější. Inzulín ti můžou nasadit i kvůli ranní hodnotě, píchala by sis pak jen 1x denně. My tady celkem plašíme kvůli občasný hodnotě 8, ale četla jsem na jednom fóru pro diabetičky prvního typu, jak jim hodnoty v těhotenství lítají k 15 a taky jim to většinou dobře dopadne. Tím nechci shazovat gdm, sama z ní zase začínám šílet...

luly13
14. máj 2013

@vlci_mak mala om presne o iste. Po akychkolvek ranajkach m hodnoty skakalo. Trosku pomohla neskora vecera, ale pod 7,3 som to malokedy dostala. Inzulin som nebrala, dr nerobila problem, ked to bolo len rano okolo osmicky

rejocka
14. máj 2013

@mm_mm veď presne o to ide,že keď nebudem dodržiavať dietu a pravidelnosť tak toto je predstupeň diabetu 2,mám doma glukomer,meriam si a som koro 8 mesiacov po porode-to by sa už upravilo-už som tak aj vedená-to už neodíde,len to viem nechať v tejto fáze 🙂

vlci_mak
14. máj 2013

@mm_mm To je fakt, že v každé poradně mají ty hodnoty trošku jiné. Moje diabetoložka mi dala dietu jakoby pro klasické cukrovkáře (prý 280-290 g sacharidů denně je v normě). Já se snažím dodržovat do těch 250 g. Prý můžu jakoukoli zeleninu v neomezeném množství, ale podle té těhu diety by se i některá zelenina měla odvažovat. Dneska jsem si třeba dala 60 g chleba (cca jeden krajíc), trochu másla a jedno rajče. Pak půl hodiny na rotopedu. A po hodině jsem měla 8,8 (i přesto, že sacharidů nebylo tolik, kolik mělo a půl hodiny pohybu). Takže se pomalu začínám připravovat na to, že mi nasadí inzulin. No, nebojím se toho, jen si nedovedu představit, kam do břicha se to píchá, abych si třeba nepropíchla dělohu. 🙂 (Já vím, asi blbost.) 😀

rejocka
14. máj 2013

@luly13 my sme zúbky mali vždy sprevádzané soplíkmi-teda riadnymi-to som ani nevedela,že aj to býva 😉 chalani boli len nekludní a odrazu mali zúbky🙂Nechcela som ťa znepokojiť,tebe to nemuselo zostať 🙂 ,len to som chcela,že budeš kludnejšia,keď sa necháš skontrolovať..či si meriaš námatkovo?

vlci_mak
14. máj 2013

@luly13 Já už mám teď prsty rozpíchané jak řešeto! 🙂 Ale když mi to ráno po snídani skočí přes 8, tak si radši změřím i za další hodinu a pak mi to nedá a měřím se po hlavních jídlech. Diabetoložka říkala, ať se zbytečně nestresuju, ale když já bych opravdu nerada ublížila miminku. Tak uvidíme zítra v poradně, jaké budou míry, jestli se vyvíjíme, jak máme a jestli dieta a pohyb stačí.

mm_mm
14. máj 2013

@vlci_mak Já právě na krající chleba s máslem a okurkou pozorovala celý těhotenství, jak se ta cukrovka horší. Zpočátku jsem měla 5,4, kolem 30. týdne jsem musela přejít na knäckebroty, protože jsem to nebyla schopná stlačit pod 8. Když jsem si minulý těhotenství představila, že bych si měla píchat inzulín, tak jsem šílela a rozhodla se, že to ustojím stůj co stůj. Teď už vím, že je to fakt asi zbytečný mučení a počítám s tím, že kolem toho 30.tt - kdy už jsem nemohla jíst skoro nic - tenhle boj asi prohraju. Ale aspoň se pořádně najím. Při tom omezování sacharidů jsem měla pořád hlad a teď teda taky nějak nemám pocit, že bych byla celej den sytá...

mm_mm
14. máj 2013

@rejocka Aha - 8 měsíců, to už je dost. A jak často tě teď budou kontrolovat? A jak vlastně? Dělat ogtt nebo jen kontrolovat glykovaný hemoglobin?

mm_mm
14. máj 2013

@luly13 Chtěli jsme druhý miminko co nejdřív, ale koho mohlo napadnout, že to vyjde hned první měsíc? 🙂 Byl to šok, ale příjemnej. Teď jen doufám, že se bude zázrak opakovat a porodím ejště jedno zdravý miminko. A kdyby bylo aspoň tak z poloviny hodný jako naše malá, budu spokojená...🙂

rejocka
14. máj 2013

@mm_mm už mi záťažový-ú sladkú vodu nikdy robiť nebude-veľmi by mi vyskočil cukor,takže si meriam ja doma + dieta-no vylúčenie sladkého-akurát čokoláda-76% a viac sa môže trošku,áno kontroluje ma každé tri mesiace-glyk.hemoglobín-akurát idem 27,mája. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre