Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

miranda77
15. máj 2013

ahojte, prosím o radu - nemám cukrovku nicméně jsem měla glykosurii, takže do porodu bez cukru ... nevíte, kde sehnat červenou řepu (zavařenou) bez přidaného cukru? nědko mi ji přivezl domů, ale zapomněla jsem se zeptat, kde ji koupil ... 😒

llluckaaa
15. máj 2013

@miranda77 A nebyla domácí? Já viděla jen ve sladkokyselém nálevu a tam byl buď cukr nebo umělé sladidlo 😒

llluckaaa
15. máj 2013

@miranda77 Aha, tak tato by měla být bez cukru a sladidel: http://www.bikos.cz/detail/5105/repa-dia-cerven..., ale netuším, ve kterém supermarketu se prodává. Vyrábí ji Alibona.

kathuska
15. máj 2013

@llluckaaa ahoj 🙂 tak ogtt ve 14tt dopadlo dobře, na lačno 5,1 po hodině 4,6 a po dvou 5 a něco. Tak uvidim zda mě pošle ještě v 26tt ale asi ano a jak to dopadne, snad v pohodě 🙂

llluckaaa
15. máj 2013

@kathuska Ahoj, tak to máš hodnoty ukázkové 🙂

tinaxxx
15. máj 2013

ahojte..diabetolog mi zobral o 13h krv a vyšla mi hodnota 6,00 je to veľa? straší ma inzulínom...a o tom o 11:30 obedovala... ved na lačno by mala byť hodnota od 3,3 - 5,5 nie?

llluckaaa
15. máj 2013

@tinaxxx Ahoj, hodnota 6 je nalačno nebo po jídle? Inzulín se dává, až když se i s dietou nedaří držet vyrovnané glykémie, tak nějak nechápu, proč tě už teď straší inzulínem.

vulka
15. máj 2013

@miranda77 Tak trochu pomimo, ale vieš, že práve červená repa obsahuje pomerne veľa cukrov? Som diabetička. Sú 4 zeleniny s ktorými sa musí opatrne: mrkva, kukurica, hrášok a červená repa.

blessedmary
15. máj 2013

včera mi bylo řečeno, že mám těhu cukrovku...výsledky OGTT jsem měla 5,3-10,2-7,3. Ty dva krajní výsledky jsou v pořádku a prý ten prostřední dokonce není až tak důležité. Je teda normální, že mě hned starší těhotenskou cukrovkou?! Dneska jsem si dělala glykemický test, 4krát jsem si z prstu odkapala asi 5mm krve (docela humáč a prý se to dělá každý týden, což si nedokážu představit do konce ☹ ) Chci zítra požádat doktorku o znovu provedení OGTT testu, protože víkend před tím jsem byla na svatbě (test byl v pondělí) a tam jsem určitě snědla víc než 150 g sacharidů...myslíte, že mi to povolí?

mm_mm
15. máj 2013

@blessedmary Mně vyšlo ogtt hodně podobně, jenže u nás se neměří po hodině, takže tu prostřední hodnotu jsem si změřila sama na glukometru, vyšla ještě o pár desetinek hůř než u tebe. Podle jejich měření teda cukrovku nemám, protože tu prostřední hodnotu považujou za zbytečnou, ale já vím, že jí mám a ty bohužel taky... ☹ Ten test není dobrý takhle brzo opakovat, zase se ti zvedne hladina cukru, zase ho budeš miminku posílat přes placentu a to mu nebude dělat dobře. Je to fakt zátěž pro organismus. To, že jsi snědla víc než 150g sacharidů, nevadí. To je totiž celkem logický, 150g sacharidů je strašně málo a i holky, co držej cukrovkářskou dietu, snědí denně dvojnásobek...

tinaxxx
15. máj 2013

@llluckaaa hodnota je po jedle...ranajky, desiats a obed...vsak je to ok? 🙂

llluckaaa
16. máj 2013

@tinaxxx 6 po jídle je pěkná hodnota. Ale těhotenská cukrovka se pozná podle výsledků ogtt. Tohle číslo ti moc neřekne.

llluckaaa
16. máj 2013

@blessedmary Ahoj, nechci tě zklamat, ale souhlasím s @mm_mm. Cukrovka to je a další test mi přijde jako zbytečná zátěž. To že jsi snědla víc než 150 g sacharidů vůbec nic neznamená, je to hrozně málo a má se normálně jíst dvojnásobek. Někteří považují prostřední hodnotu za zbytečnou, někteří naopak za rozhodující. Test je pozitivní, pokud se překročí aspoň jedna hodnota. Takže je mi líto, ale bohužel cukrovku máš 😒
A neboj, není potřeba měřit několikrát denně každý den až do konce, já měřila jen na začátku, než jsem dokázala odhadnout, kolik toho můžu sníst a pak už je náhodně při některých nevyzkoušených jídlech 😉

miranda77
16. máj 2013

@llluckaaa jo, jo to je ona ... zkusím ještě zapátrat.
@vulka :D ... vím, ale mně řekli, že stačí vyřadit "přidaný" cukr (tj. vše přislazované) ... cukrovku nemám

llluckaaa
16. máj 2013

@miranda77 Až půjdu u nás nakupovat, tak se taky mrknu. Docela by mě to zajímalo, chtěla bych se naučit řepu jíst, ale nechce se mi zkoušet přislazovaná.

miranda77
16. máj 2013

@llluckaaa já koukala v Kauflandu, ale tam je všechno se sladidly a cukrem :( ...

llluckaaa
16. máj 2013

@miranda77 Mrknu se v Penny, Albertu a Coopu, tam chodím pravidelně já 😉 No já myslela, že jsou všechny s cukrem nebo sladidly, ale našla jsi jedinou vyjímku. Teď jen zjistit, kde ji mají. Možná by stálo za to poslat dotaz na výrobce, do kterých obchodů to dodává...

blessedmary
16. máj 2013

@llluckaaa ahoj, líto ti to být nemusí. Dneska jsem byla v dia poradně s glykemický testem, který jsem si dělala včera a hodnoty mám 3,1-4,1-4,2-6.0. Ve zprávě mám napsané, že nemám známky diabetu. Jen za tři týdny další kontrola. Holky neplašte zbytečně, taky jsem plašila, dva dny brečela a dopadlo to dobře 🙂

blessedmary
16. máj 2013

@mm_mm ne asi ji fakt mít nebudeš, já ji taky nemám. Dneska mi to říkala paní doktorka na diabetologii, jen mám vynechat volné sacharidy (sladké a džusíky), jíst častěji, po menší porcích a za tři týdny na kontrolu pro jistotu, jestli se něco nezměnilo. Glykemický profil ze včera mi vyšel dobře 😉 Zbytečně jsem se tu stresovala. Jinak těch sacharidů 250 g (ne 150g).

llluckaaa
16. máj 2013

@blessedmary Jenže na glykemickém profilu se nepozná, jestli cukrovku máš nebo nemáš. Já měla hodnoty taky dobré a přesahovala jsem, jen když jsem porušila dietu a snědla, co jsem neměla (nebo spíš jsem snědla takové množství jídla, které jsem jíst neměla). Btw. 3,1 zas tak dobré není, tomu už se říká hypoglykémie 😒
Ale tak snad doktorka ví, co dělá 😉 Jen nechápu, proč máš držet dietu, když teda podle ní cukrovku nemáš 😒 A ty známky diabetu - nemyslela spíš klasické příznaky, že nemáš únavu, cukr v moči, nemáš velkou žízeň a nečůráš hodně?

mm_mm
16. máj 2013

@blessedmary Po hodině od vypití toho humusu je stanovená hranice 8,8 a tu jsme bohužel překročily. Pokud nesníš nějakou sacharidovou bombu, tak ti vyyjde glykemickej profil dobře. Zkus si dát tři rohlíky s marmeládou a za hodinu změř... 🙂 Nechci bejt pesimista, ale ogtt mluví bohužel jasně...

llluckaaa
16. máj 2013

@mm_mm Víš, že mi přijde škoda, že se po hodině netestuje ve všech laboratořích? Přijde mi, že když mají hodnotu jen po dvou hodinách, tak můžou někde cukrovku neodhalit 😒 Kdybych náhodou byla zase někdy těhotná (ikdyž to tedy neplánujeme), tak trvám na tom, že chci měřit i po hodině a hlavně brát ze žíly a ne z prstu, jak naše laborka dělá.

Jen pro pobavení, jak léčí jedna diabetoložka mojí kamarádky... Přišla tam z laborky s hodnotou po dvou hodinách 9,2 a dr. jí na to řekla, že to je dobrá hodnota, že je to jen lehká cukrovka, že překročila těstě hranici 8,8. Na to jí kamarádka odpověděla, že žádné rozlišení mírná a těžká neexistuje a že hranice po dvou hodinách je 7,7 a tu překročila znatelně. Dietu žádnou nedostala, jen že "má jíst méně sladkého, menší porce a častěji". Ani jí nepůjčila glukometr, a to jí výslovně řekla, že ho chce. Na kontroly chodila tak, že přišla na lačno, změřila jí glukometrem, dala si snídani (rohlík, máslo, šunka), změřila jí zase za hodinu a půl a řekla, že dobrý 😝 Jó, i takhle může vypadat léčba cukrovky 😀

mm_mm
16. máj 2013

@llluckaaa A já si přesně ve chvílích, kdy tohle čtu, říkám, jestli neplašíme zbytečně. Těmhletěm polokompenzovaným se naroděj zdravý děti, na to vem jed! Kvůli tomu, že se u nás neměří po hodině a ofiko teda cukrovku zatím potvrzenou nemám, tak jdu ve 24.tt znova. To je šílený. Zase taková darda cukru. Kdybych si dala dvě tatranky, tak z toho aspoň něco mám. U nás je to taky takový benevolentní. Když jsem se tenkrát ptala diabetoložky, jestli mám vážit sacharidy, tak na mě koukala jak na blba. Když jsem jí řekla, že si občas měřím ketony, vysmála se mi celá ordinace. Kdybych jí řekla, že jsem si koupila svůj glukometr, nevím, jestli by to přežila.
Navíc mě pořád děsí to, co se tady vůbec neřeší, ta srdeční přepážka - hypertrofická kardiomyopatie. Prostě jedno místo v republice to kontroluje a zbytek tvrdí, že tenhle problém není. Ale on je. Vždyť je to změřitelný. Změřej milimetry tý přepážky a vyjede jim, jak moc je to srdce tou cukrovkou poznamenaný. Celej Ústeckej kraj tam lítá co 3 týdny a všichni, co mají cukrovku, jí mají prostě zvětšenou. Fakt mi to hlava nebere. Ostatní jí musej mít taky, to je jasný, my tady blbě dietu všichni do jednoho nedržíme. Po porodu se s těma miminkama chodí na kontrolu, dokud se jim to za pár let nespraví, zrovna před pár dny mi volali, jestli jsme objednaný, teď mi psala kamarádka, že byla před měsícem a musej zase za půl roku. To je to, z čeho já šílím. Je mi celkem fuck, že bude mít moje dítě 4kg a věřím, že i případnou hypoglykémii by v porodnici vyřešili, ale nechci dát svýmu dítěti do startu nějakej problém. Problém, kterej řešíme akorát my na severu...

joa.n
16. máj 2013

ahoj holky jsem zpět z DIA poradny.. a zatím BEZ INZULÍNU!!!
mám teď přísnější dietu no a když hodnoty budou špatný, tak to vyřešíme tím inzulínem - říkala, ať se tím netrápím.. že někdy je to potřeba a miminka se vždy narodila zdravá... takže počesala mé rozcuchané nervíky.. 😎

jinak včerejší hodnoty byly dobré - všechny v normě.. ale je pravda, že jsem dřela na zahradě, takže pohybu bylo dost..
taky jsem to řekla dr. že teď ve zkouškovém spíš sedím na zadku a pohyb vlastně nulový.. takže mám nařízeno se více hýbat.. 😀

taky jsme v poradně zkoušeli můj glukometr a jejich, který je prý odzkoušený - můj naměřil o 0.4 jinou hodnotu (nižší) než ten jejich.. takže fakt mazec 😝

bezaz
16. máj 2013

hojda, je tu aj niekto, kto mal tehu cukrovku a po case sa mu rozvinula aj normalna cukrovka?

mm_mm
16. máj 2013

@llluckaaa Jo a nechala jsem si jako samoplátce změřit glykovanej hemoglobin. Protože pro ně jsem nediabetik a tomu samozřejmě nikdo žádanku nevypíše. Mám 34, což je v normě, ale celý minulý těhotenství jsem se držela 28-33. Teď se snažím tu dietu celkem držet a začínám na 34, to není ideální. Ale pro ně cukrovku nemám...

mm_mm
16. máj 2013

@bezaz Takových je tu dost...

mm_mm
16. máj 2013

@joa.n Paráda, to tě musí motivovat k další dietě, aspoň já bych určitě bojovala. 🙂 Tak se drž, bude určitě líp.

joa.n
16. máj 2013

@mm_mm
jak čtu tvůj příspěvek o té srdeční vadě - tak moje Kačka (těhu s cukrovkou) má šelístku na srdíčku od narození...
teď prcek v bříšku má diagnostikovanou strunku na srdíčku, ve 30tt jdu s tím na kontrolu - třeba zmizí, třeba ne - ale prý to není nic vážného - způsobí maximálně zase tu šelest..

nevím jestli je to stejný případ, ale říkám si, po kom to ty děti mají?? v rodině to nikdo neměl a že oba dva?

bezaz
16. máj 2013

@mm_mm tak to si ma nepotesila 😝 ja som mala cukor zvyseny len v prvom tehu, ale zacinam mat teraz problemy, no to sa tesim 🙄

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre