Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
16. máj 2013

@mm_mm No jenže právě ta moje kamarádka je trošku o něčem jiném ☹ Já myslím, že měla cukrovku už v předchozím těhotenství (preeklampsie, předčasný porod, hypoglykémie po porodu) a jen se na to nepřišlo. Teď už jí cukrovku teda prokázali, ale co předvedla ta diabetoložka mi přijde zrovna v situaci té mé kámošky naprosto neprofesionální. Nakonec to vypadalo tak, že dietu jsem jí naučila já, glukometr jí půjčila jiná kamarádka a proužky si koupila v lékárně. Na kontroly na dia chodila vlastně jen tak ze srandy, protože tam samozřejmě nemohli na nic přijít. Sice jí teda měřili dvakrát glykovaný hemoglobin (vyšel 39, takže těsně pod normou), ale kdyby vyšel blbě, tak nevim, co s tím zpětně nadělají. Doktorka jí chválila, jak pěkně jí to vyšlo a ať teda dál jí ty menší porce a omezuje sladké. Na to jí kámoška šokovala, že dodržuje dietu, váží si jídla a od ogtt sladké nejí 😀
U nás se ta přepážka taky neměří a já o tom četla poprvé až tady na MK. Zkusím se zeptat pediatra, proč se to u nás nekontroluje a jinde jo 😒 A když zjistí problém v té přepážce, to se pak nějak operuje? Nebo co se s tím dá dělat?

mm_mm
16. máj 2013

@joa.n Moc tý kardiologii nerozumím, takže těžko říct, ale úplně totéž to asi není. Tady jde o nějakou zesílenou svalovinu, tuším že mezi síněma a to srdce se pak musí víc namáhat a je z toho vyřízený...Ta nemoc existuje i u lidí, který nemaj s cukrovkou nic společnýho, ale tam jsou ty hodnoty mnohonásobně vyšší, já měla 120%, což je dobrý, kamarádka měla 140%, což už je trochu na hraně a ty, co mají tu hypertrofickou kardiomyopatii normálně, mají klidně 200-300%. Tyhle lidi pak nesmí vůbec sportovat a je u nich obrovský riziko úmrtí. U dětí diabetiček se to postupně dává do pořádku, teda v drtivý většině případů, ale musí se to hlídat. Mně doktor na první kontrole po porodu řekl, že ta hodnota je dobrá a že miminko může normálně křičet a brečet a nic se mu nestane. Koukala jsem na něj jak blázen - netuším, co bych jako dělala, kdybych se měla snažit dítěti zabrátnit brečet. No, jsem z toho trochu špatná a rozumím i tomu, že ty taky. Šelest je hodně častá, taky nějakou mám, většinou nepůsobí žádnej problém.

llluckaaa
16. máj 2013

@joa.n No vidíš, tak dobrý 🙂 Mně se takdy tehdy ptala, jestli mám pohyb, tak jsem jí řekla, že se kolem dvouletého dítěte naběhám dostatečně a byla spokojená 🙂

mm_mm
16. máj 2013

@llluckaaa Ten problém v přepážce tam je, ono to za pár let zmizí, ale musej to hlídat, aby se to nedostalo do nějakých čísel, kdy by to mohlo to miminko ohrožovat. Netuším, jak by se ten problém řešil. Mám kolem sebe lidi, který se všichni vešli do zvětšení o 40% a mám pocit, že životu nebezpečný je to až od úplně jiných hodnot. Kdyby se to hodně zhoršovalo ještě v děloze, tak gynekolog říkal, že by dítě muselo dřív ven. Ale to by každá diabetička z DM1 musela mít přepážku jak slon, když my při našich hodnotách taky máme problém....Jsem z toho jelen.
Já v naší diaporadně ani zdaleka neříkala, co všechno za psí kusy kvůli cukrovce dělám. Že měřím několikrát do týdne, místo jednou, jak si přejou oni...atd.Chodila jsem tam tayky úplně zbytečně, jen se podívali na naměřený hodnoty, jednou za měsíc změřili glykovanej, zkontrolovali moč a zeptali se, jestli nemám otoky nohou. Komedie. A já doma šílela, protože jsem viděla, jak se ta cukrovka horší, že to asi bez inzulínu nedotáhnu, ale že si snad o něj budu muset říct...

llluckaaa
16. máj 2013

@mm_mm Tak mně neměřili ani glykovaný hemoglobin. Ale já jsem zase dodržovala docela poctivě a když jsem s něčím ulítla, tak jsem pak schválně změřila, abych věděla.
No se pak nějak taktně a nenápadně zeptám té své kamarádky, jestli něco takového nemají... Vím, že mi říkala, že nesmějí nechat mimčo plakat. Ale nechám to na později, teď by měla každým dnem rodit, tak ať ji zbytečně nevyděsím.
Já myslela, že vyšetření na glykovaný hemoglobin je docela drahé. Říkal to můj praktický dr., když jsem z něj tahala informace, jestli léčí diabetiky 2. typu, nebo je posílá do dia poradny 😀

jipal
16. máj 2013

ahoj, mám dotaz. když si měřím celý den hodnoty před a po jídle a je tam měření ve 22.00 - má to být taky třeba až hodinu po jídle? mně ta druhá večeře dost často vychází na půl 10, tak jestli to měření není pak moc brzo po jídle.
a pak jsem se chtěla zeptat, jestli je normální, že jeden den po obědě mám nějakou hodnotu a druhý den po stejném obědě a stejné porci mám hodnotu o dost vyšší?

mm_mm
16. máj 2013

@llluckaaa Dávala jsem 260Kč...

jessicaa
16. máj 2013

Ahoj holky, chtěla bych se Vás zeptat, mám Těhu cukrovku, hodnoty si mám měřit 2 dny v týdnu po celý ten den. Hodnoty spíše nízké, vždy do rozikové hodnoty. Snažím se držet dietu, ale mívám stavy, že jsem opravdu hodně unavená a nezvládám nic... Máte nějaké tipy, jak si ,,přilepšit,,? Co třeba ty dětské přesnídávky bez cukru? Jen z ovoce? A nebo nějaká tyčinka ze zdravé výživy? Budu moc ráda za tipy, už fakt nevím co jíst, mám pocit, že pořád jím to samé a ta únava je dost. Díky

llluckaaa
16. máj 2013

@mm_mm Aha, tak to není tolik, já si představila vyšší částku.

llluckaaa
16. máj 2013

@jessicaa Sladká tyčinka radši ne, já jsem hledala, ale nic takového, co by těhotné bez výčitek mohly, není ☹ Co třeba si udělat tvaroh na sladko? Třeba kdybys namíchala 100 g tvarohu a do toho ovoce nebo 100 g neslazené přesnídávky (nejraději jablečná, meruňková, broskvová... ne švestková, ta bude mít víc sacharidů). Do toho vločky a pár oříšků.
Nebo si udělat kokteil z mléka, kousku banánu a vloček.
A nebo třeba hořká čokoláda s mandlemi - zkusit jeden čtvereček. A nebo si dát k 2. večeři vyjímečně pár slaných tyčinek - výborné mají v Lidlu, jmenují se máslové a mají červený obal 😵

llluckaaa
16. máj 2013

@jipal To ti asi měli říct v poradně, jak si měřit. Já měřila glykemický profil nalačno a pak hodinu po hlavních jídlech.
To je normální, na glykémii se nepodílí jen jídlo, po kterém se měříš, ale i to před tím a plno dalších věcí 😉

jessicaa
16. máj 2013

@llluckaaa Díky. Snažím se jíst bílý jogurt a do toho namíchat trochu 100% ovocné přesnídávky. Banány mi DIA doktor zakázal, taky nektarinky a hrozno.Mám povolené 2 čtverečky hořké čokolády denně. To mi povolili po tom, co jsem jim řekla, že únavou nezvládám už ani dýchat. Mám se obávat, že hodnoty ke konci těhotenství se zhoršují?? Moc mne to trápí, nechci v žádném případě ublížit miminku, snažím se, ale to ,,upravené,, jídlo mi nestačí... Bojím se o mimčo, ať je vše v pořádku...?

llluckaaa
16. máj 2013

@jessicaa A kolik máš na den sacharidů, že máš takový hlad a chutě? Já měla 325 g a mohla jsem i banány, hrozno i nektarinky, ale vše samozřejmě v omezeném množství. Ty nektarinky teda nechápu, vždyť mají nižší obsah sacharidů než švestky nebo hrušky 😒 Podle mě by neměl být problém s kouskem banánu v tvarohu.
Hořké čokolády se podle mě moc bát nemusíš, tam není tolik sacharidů a je tam současně i dost tuků, takže jeden čtvereček nebude mít na glykémii vliv 😉
Nejhorší bývají kolem 30. až 34. týdne, pak už se to naopak trochu zlepšuje.

jipal
16. máj 2013

@llluckaaa taky mám měřit před jídlem a hodinu po jídle + teda ještě ve 22 hodin. v poradně mě to nenapadlo se zeptat, až dnes. ale trochu jsem posunula časy, aby mi druhá večeře vyšla na 21.00.
@jessicaa já se v tom teda moc nevyznám, ale mně dr. řekla, že když budu mít chuť na sladké, že si můžu dát kousek čokolády, co má 70% a více kakaa.

jessicaa
16. máj 2013

@llluckaaa Na den mám 270g sacharidů. A mám hlad i chutě. Zkrátka mám pocit, že můžu jíst jen zeleninu a maso, jenže vzhledem ke kvalitě českých potravin, mám pocit, že toto nám nemůže absolutně dát žádné živiny... Jsem hodně slabá, točívá se mi hlava atd... K tomu nízký tlak, takže se hlídám, ať sebou někde neseknu... Za celé těhotenství jsme přibrala 4 kila! (Jsem ve 32tt) a na dietě pochybuju, že to půjde nahoru ☹ Jím 75% hořkou čoko, aspoň nějaká energie 🙂 Bojím se o miminko moc.

jessicaa
16. máj 2013

@jipal Jj, jím 75 % čoko 🙂

mm_mm
16. máj 2013

@jessicaa Já v časech krize zakousnu 86% Sladkou vášeň a teď jem objevila v Kauflandu tyčinku Tembadoro - je to 80% kakaová tyčinka, cukru strašně malilinko. Dobíjí mi to baterky a s cukrem mi to skoro nic nedělá.

Btw. dneska jsem si dala k večeři párek (šunkovej vídéňskej - 89% masa), krajíc šumavy, trochu hořčice a právě tuhle tyčinku a čekala jsem horor - ale bylo mi to jedno, potřebovala jsem obalit nervy - no a slinivka měla pochopení, hodilo to jen 5,3. Tak to asi zopáknu ještě na noc. 🙂

mm_mm
16. máj 2013

@llluckaaa Mně nektarinky z nějakýho nepochopitelnýho důvodu dělaly taky pěknou paseku. Vůbec mě nenapadlo podezírat nektarinky, protože jsem měla vždy jen půlku a něco k tomu. Došlo mi to asi po týdnu. Nevím, kolik přesně mají sacharidů, ale u mě teda taky způsobovaly problém....Jí jím grepy, miluju je. Po každým jídle si dám uzounkej štráfek, takže grep rozkouskuju třeba na 10 porcí, je to taková sladká tečka po jídle. Bez ní by to nešlo... 🙂

jessicaa
16. máj 2013

@mm_mm Díky za tip na tyčinku, vypadá teda fakt dobře a cukr se Ti po ní nezvyšuje? No právě, taky někdy si dám tu čoko hned po jídle změřím a v poho a jindy třeba dnes na večeři bageta s tvaroh. pomazankou a platek syra a cukr zvyseny, nechapu. No, to omezení ovoce nechápu, banany mi nic nedelaji a presto je nemuzu, hrozno neriskuju a nektarinky taky ne. Vzhledem k me bojacnosti uz ani ty banany nejim, abych neublizovala mimcu. Taky potrebuji sladkou tecku po jidle, ale grep by mi nestacil 🙂 Ja potrebuji fakt tu sladkou tecku, tedy pro me aspon ten ctverecek horke coko 🙂)

joa.n
16. máj 2013

@jessicaa
s 275 g sacharidů je fakt divné, že ti to nestačí..
já jsem 29tt, mám nahoře 3 kg a mám dietu s 225g sacharidů a po dnešní konzultaci s Dr. mám lehce snížit, ale ne pod 200g!! Ketolátky nemám, takže nehladovím..
já se tedy neodvážím teď skoro nic.. a když mě honí mlsná, dám si dětskou přesnídávku bez cukru (dneska jsem měla meruňkovou - mňam 😉 )
ale tak vysokoprocentní čokoláda je prý dovolená 🙂

mm_mm
16. máj 2013

@jessicaa Já banán párkrát zkusila a nic k němu a hodilo to 6,5. To je sice fajn, ale banán mě nezasytí a díky týhle hodnotě musím zase nejmíň dvě hodiny počkat, než si můžu dát něco dalšího a mezitím padám hlady. Jím jabka, no a právě ten grep. Tu tučinku jsem měla tak 5x a nikdy to nic neudělalo, ale mám to stejně jako ty. Někdy si dám něco a nic se nestane a druhej den je totéž průšvih. Takže to vyzkoušej a uvidíš. Sýry mi taky docela dělaj problém, z plátkových můžu jen 20% a ten teda není chuťově nic moc a mazací taky proleze jen některej. Dobře mi prochází Tesco nízkotučnej tavenej sýr. je celkem dobrej, ale je to takovej sýr chudák, možná proto prolejzá. 🙂

joa.n
16. máj 2013

dneska jsem si připadala jak bláznivý nenažr... čuník.. 😀
jsem si dala k večeři brambory, volské oko a grilovací párečky s 95% masa (nebyl v nich lepek - takže bez sacharidů - SNAD??) a to celé zajedla kotlem ledového salátu s ředkvičkou a zakapané citronem..
neměla jsem odvahu se měřit, ale do sacharidů jsem se určo vešla..
mám poslední dobou strašné chutě na saláty neboť už nemůžu rajčata ani cítit - pálí mě po nich žáha jak blázen...
jste už taky nějaké zeleniny přejezené??

mm_mm
16. máj 2013

@joa.n No, ona je sice potvora sice bez přidanýho cukru, ale v každým ovoci je fruktoza, což je bohužel taky jednoduchej cukr. Ten se z ovoce odstranit nedá. Zkoušelas jí změřit? Já si jí nedávám, takže netuším, co to dělá. Ale zase je to přesně ono - snědla bych přesnídávku, cukr by se určitě trochu zvednul a já bych musela čekat nejmíň dvě hodiny na další jídlo...No, "nejlepší" jsou ty rady, že se má člověk dojídat zeleninou, tu já fakt nemusím...

mm_mm
16. máj 2013

@joa.n tyhle párečky znám, jsou fakt dobrý, myslím, žes mohla klidně měřit, tohle muselo prolézt...

joa.n
16. máj 2013

@mm_mm
@jessicaa
já taky banán nemůžu - jednak nezasytí a jednak mi nedělá dobré hodnoty...
u mě zatím procházejí jablka a hrušky, pár jahod.. ale to co miluju úplně nejvíce v létě - MELOUN - to mám prostě smůlu ☹

joa.n
16. máj 2013

@mm_mm
ta přesnídávka měla 11g/100g bylo jí 180g - takže jsem se vešla lehce přes 20g, k tomu jsem si dala 1 knackebrot - ten má 6 a do 30g co mám svačinu jsem se vešla....
tak snad hodnota byla dobrá - nevím... po každém jídle se bohužel měřit nemůžu, tolik pásků nemám, tak trochu spoléhám na nepřekročení těch sacharidů...

joa.n
16. máj 2013

hlavně jsem zjistila, že můžu jíst nejdříve za 3 hodiny - když jím dřív, mám pak hraniční hodnoty před jídlem.. ☹

joa.n
16. máj 2013

holky, nemáte někdo tip na dobrou zmrzlinu nebo nanuk, který by mohla i těhule s cukrovkou? nebo případně domácí zmrzlinu - recept??
já to asi v létě bez zmrzky nedám.. ☹

joa.n
16. máj 2013

@mm_mm
a čím se tedy dojíždíš když nemusíš zeleninu?

llluckaaa
16. máj 2013

@joa.n To ovoce zkus jíst tak, abys z něj neměla najednou víc než 10 g sacharidů. Takže spíš 100 g přesnídávky, k tomu rohlík a ještě třeba tvaroh.
A zrovna hrušky jsou sladší než ostatní ovoce....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre