Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ratatooy
13. jún 2013

@speedygon no mi jsme meli kvuli KP,ale dr řikal jestly budu mit opet cukrovku jdu automaticky na cisař(za co bych byla teda ráda)ale asi je to možna logický v případě dlouheho porodu třeba 20hodin a víc muže mimču začit byt zle i mamince když nebude jíst

mm_mm
13. jún 2013

@ratatooy Pokud je první porod císařem, tak se nemusí jít podruhý na císaře. Ale jedině za předpokladu, že miminko nebude moc velký. No a pokud má ženská cukrovku, tak je pravděpodobný, že bude dítě o něco větší. Tak asi proto ti to řekli...

mm_mm
13. jún 2013

Jinak nechci tady kazit dietní morálku, ale dala jsem si k obědu vepřovej plátek se slaninou a s nivou, brambory, zeleninovej salát, kostičku Milky a hrst ořechů a hodnota úplně parádní. - 4,1 (měřeno 2x, fakt se mi tomu nechtělo věřit). Tak já to fakt nechápu. Včera jsem si dala brambor s obalovaným řízkem a dostala jsem se na 7,9. Slinivka praštěná, nevypočitatelná...

ratatooy
13. jún 2013

@mm_mm třeba je to tím že čoko a ořechy sou tuk

ratatooy
13. jún 2013

@mm_mm no třeba jo,větí dítě by me rodit nenechaly a ikdyby jo mam zas vyhodu že by nečekaly v připadě že to nejde až do posledni chvíle jak to u nás s oblibou dělají u prvorodiček a u teh co cisař nemely,ty berou na cisař až když mimčo začíná se dusit,padaji ozvy atd

mm_mm
13. jún 2013

@ratatooy Po císaři by tě určitě nenechali rodit přirozeně větší dítě než 3,5kg, normálně nechávaj i klidně 4,5kg. Čoko a ořechy jsou sice tuk, ale v obou jsou hlavně sacharidy, tak nevím...

ratatooy
13. jún 2013

@mm_mm ee ořechy sou hlavne tuk třeba vlašsky maji na 100g 14g sacharidu a 59g tuku

ratatooy
13. jún 2013

@mm_mm ted me ješte napadlo,ja ořechy nejim že jsou v tehu zakazany kvuli plisním,ale par byc si jich mohla dat??

saska.t
13. jún 2013

@ratatooy ja orechy jem s mierou,aj mi ich odporucili koli vitaminom a magneziu.. 😉

ratatooy
13. jún 2013

@saska.t vidíš a ja se vyhejbám ořechum,játrům,a plisnovým sýrum

saska.t
13. jún 2013

@ratatooy tomu sa aj ja vyhybam,ale orechom nie,ale s mierou 😉

mm_mm
13. jún 2013

@ratatooy Vidíš a já jím ořechy kvůli magnéziu, hermelín si tepelně upravím a pak taky není důvod ho nejíst (poslední týden jsem ho měla 3x) a játra se nemaj jen v prvním trimestru. takže občas si je taky dám. Celkově teď kvůli stravě šílím míň než minule.
Jde taky o to, že když nasčítám sacharidy z ořechů, čokolády a oběda (hlavně brambor), tak už se dostan
u na pěkný číslo. A dnes to zkrátka nevadilo, včera jo, to je to, co mi vrtalo hlavou...

potulka
13. jún 2013

@mm_mm podla mna tam zohrava rolu aj stres, nie? ked si v strese, cukor vyleti hore aj pri spravnej strave. kamoska ma taku skusenost - mala nervy, ze sa nevedela poriadne pichnut pri merani glukozy a ked sa jej to konecne podarilo, mala nejaku sialenu hodnotu. ukludnila sa, skusila znova a uz bola v norme. 😅 a to bol rozdiel medzi tymi odbermi asi 10 minut.

mm_mm
13. jún 2013

@potulka Stres určitě hraje roli, vloni jsem měla v létě fakt blbý období a cukr se šíleně horšil. Z toho samozřejmě zas nervy, takže začarovanej kruh. No, mimo stresu asi taky hraje roli, kdy a co jsi jedla před tím dalším jídlem a taky to, kolik hormonů zrovna produkuje placenta. Je to celý záhada, ale jsem ráda, že si nepíchám inzulín, protože to bych nebyla schopná spočítat počet jednotek a třeba dneska bych šla určitě do hypa...

ratatooy
14. jún 2013

@mm_mm no je t věda,a kolik máš na celej den?a poznáš na sobě nejak když je neco špatne třeba že by se blížil šok nebo tak neco?

mm_mm
14. jún 2013

@ratatooy Nemám určený množství na den, jen hodnotu cukru, do který se mám vejít. Poznám, když mi jde cukr hodně dolů, to je mi blbě, ale to je většinou, jen když si dám samotný ovoce...

saska.t
14. jún 2013

je zaujimave,ze ja ked zjem ovocie samostatne,vobec mi cukor nevybehne,co ma docela tesi,ale vcera som si dala chleba a platok slaninky a jablkovy dzus zriedeny vodou 1dcl dzus 2 dcl vody a vyhupol sa uz na krajnu hranicu...

ratatooy
15. jún 2013

@mm_mm no ja sem mela práve taky dany množstzvi cukru ak me zajimalo jestly je to stejny,me práve začíná už bejt taky blbě když se nenajím třeba ale je to jiny než tehu nevolnost spíš jak kdyby na omdlení,tak asi zavolám dr at mi udelá ogtt dřív nebo co

potulka
16. jún 2013

@ratatooy tak ale na omdletie moze byt od hladu aj zdravemu cloveku, nie? nemusi to hned znamenat poruchu spracuvania cukru.

ja som bola vcera prvy raz na konzultacii. ten dlhodoby priemer mam vyborny (5,4% resp. 3,57% - netusim, aky je v tom rozdiel, pri tom prvom bolo napisane NGSP a pri druhom IFCC), ale aj tak sa mam povazovat za tehu diabeticku, dostala som glukomer a odporucanie, aby som sa pri stravovani riadila strankou tehotenskacukrovka.cz 😀 doktor ma pochvalil, ze som si to uz nastudovala. mam sa merat 6x denne + obden kontrolovat moc a o tyzden to mam prist ukazat, potom sa dohodneme, co dalej. vcera pred vecerou som mala 4,7 a dve hodky po 6,7, cize fajn. dnes rano nalacno 4,1. mam sa drzat do 5,6 pred jedlom a do 6,8 po jedle. aj vy to tak mate, ci to zavisi od diabetologa, aku hranicu stanovi?

ratatooy
16. jún 2013

@potulka to muže no,ja si teda tento stav pamatuju i jako netěhotná že sem ho občas mívala po ránu když sem se nasnídala,a ted ho mívám vetšinou hodinu po jídle

ratatooy
16. jún 2013

@potulka ty hranice sem mela skoro stejne asi je to srovnatelny všude

saska.t
16. jún 2013

@potulka tiez to mam podobne,teraz musim 7 dni pisat vsetko co zjem, hranice mam zhruba rovnake pred jedlom 95 mg/dl a po jedle 120mg/dl co je zhruba,tak ako ty,meriam 6xdenne, vo stvrtok idem na konzultaciu ,tak uvidime co mi povedia ... akurat ma stve,ze naozaj nemozem dat nic sladke do pusy, inak mam cukor vysoko 😅

ratatooy
16. jún 2013

holky a taky máte furt hroznu žízen?

saska.t
16. jún 2013

@ratatooy ani nie,davam pozor kolko toho vypijem,ak nevypijem aspon 1,5 l vody tak mam zacpu ako hrom,takze pijem nasilu,ked som nebola tehu,ledva som vypila 1 l 🙄

ratatooy
16. jún 2013

@saska.t tak ja mam nekdy problem vypít i půl litru

saska.t
16. jún 2013

@ratatooy jaaaj je vidno,ze netrpis tehu zacpou,inak by si ju tlacila vsetkymi otvormi,len aby to slo lahsie 😀 😀 😀 zavidim ti 😉 a to som skusila vsetko proti zacpe,najviac zabera vela tekutin, by som mohla uz knihu napisat,co zabera a co nie.... 😅

ratatooy
16. jún 2013

@saska.t kamaradka mela u holky taky zapu ja teda ani poprvy ani ted spíš bych řekla že mám opačnej problém😀takže taky nic moc,ale ja mam po prvnim porodu celkově problém se střevama a trávením,takže se mi hodně střídala zácpa/průjem

joa.n
16. jún 2013

ahoj holky,
tak se jedna cukrovkářka (já) vrátila z krátké dovolené..
můžu tedy za sebe říct, že je to mazec dodržovat tu dietu a píchat si inzulín po hospodách...
určitě jsem několikrát nechtěně zhřešila.. ve středu jdu na dlouhodobý cukr, tak jsem napnutá, snad se to tam moc nepromítne...
zítra měřím.. a začínám 34tt - tedy čekám nejhorší hodnoty cukru..

PS: chci se zeptat - jak byste odhadly počet sacharidů v langoši? neodolala jsem a jeden si dala - bez kečupu, ale přeci.. je to těsto a mastné.. 😝

olgas
17. jún 2013

@saska.t na pečivo jsem si musela dávat taky dost bacha, určitě ho nekombinuj s tím džusem, teda podle mě
@potulka ty jo, ty máš super ty hodnoty, na lačno kolem 4 a krásné i po jídle. Já jsem měla hranici na lačno do 5,8 , což mi teda nešlo. Hodinu a půl až dvě hodiny po jídle do 7,9. No každý diabetolog to mívá jiné.
@ratatooy no 0,5 l pití za den je málo, to se nediv ,že máš žízeň.

@joa.n langoše neřeš, když párkrát zhřešíš, tak se nic nestane. 😉

ratatooy
17. jún 2013

@olgas to ja vim že je to málo,sice to neni každej den,ale nekdy do sebe víc nedostanu a už vubec obyč vodu to mam pocit že mam v žaludku z toho kameny a hned se mi z toho navaluje sotva si loknu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre