Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
23. jún 2013

@saska.t Mně to cukr nezvedá, ale při minulým těhotenství mi vadily tučný jídla, prostě tuk a sacharidy v kombinaci mi udělaly problém. Zkus to, změř a uvidíš...

ratatooy
23. jún 2013

@potulka no právě cvičení vede ke spálení cukru a když ho spálíš z jidla co jsi mela tak tě mže čekat taky hypoglyk.šok

ratatooy
23. jún 2013

@mm_mm jj ono je to tak že se musi hlidat i tuky trochu to mi řikala diabetoložka už tenkrát,a klasicka cukrovka je totiž hlavně z tučného jidla a ne z cukru jak si plno lidí myslí,ted o tom byl ve snidani s novou rozhovor

barchee
23. jún 2013

ahoj baby, sa k vám pridám 🙂 tehu cukrovku som mala pri prvom tehu, vtedy som od 15tt pichala inzulín, teraz som mala oGTT v 15tt v poriadku, vybehlo mi to až 26tt, tiež už pichám inzulín, zatiaľ mi stačí 6 jednotiek 3x denne, pekne si viem udržať dobré glykémie 🙂 pri prvom tehu som pred pôrodom v 35tt pichala 14 jednotiek...malý sa narodil predčasne, ale našťastie úplne v poriadku 🙂 teraz verím, že toto tehu dotiahnem pekne do konca 🙂

potulka
23. jún 2013

bola som v piatok na kontrole, doktor siel na to rafinovane, nedival sa, co som si zapisovala, ale vypytal si glukomer a polistoval si v jeho pamati. 😎 esteze som nerobila kadejake hokusy pokusy, ze by som si trebars len tak merala cukor hodinu po jedle, alebo ze som ho nepozicala niekomu inemu.
pochvalil ma, ze je to vyborne, ze mam pokracovat v tomto stravovani a merat sa tak 2-3x do tyzdna + obcas skontrolovat moc takymi tymi lakmusovymi papierikmi. ze on nie je zastancom toho, ked sa z ludi vyrabaju nasilu pacienti, takze sa mam ozvat iba keby som namerala nejake vykyvy a na kontrolu mam prist 6. jula. a ze cukrovka ma tendenciu sa zhorsovat do takeho 34.-36. tyzdna, potom sa ustaluje. a este som sa spytala na tie dva glykovane hemoglobiny - ten nad 5 je podla nejakych anglosaskych meritok, ktorym on dava prednost, ale ze v labaku to automaticky prevadzaju aj na tie ine jednotky. ale vypoveda to o tom istom. a ze to mam pekne.

saska.t
24. jún 2013

@potulka mne tiez pozeraju len na glukomer takze nechapem preco si to zapisujem 😅 lenze ja musim merat 6xdenne ,z nicoho nic,mi zacal stupat cukor pred jedlon,nechapem,po jedle vzdy ok...

potulka
24. jún 2013

@saska.t aj ja som sa cely minuly tyzden pichala 6x denne, ale kedze to bolo vzdy pod hranicou, tak dr. povedal, ze staci len parkrat do tyzdna. samozrejme, jest mam aj nadalej v duchu diety. aj to dodrzujem, akurat ze obsah sacharidov odhadujem len tak baj očko. . 🙂

saska.t
24. jún 2013

@potulka ja musim merat do konca tehu 6x denne 😠 aj ked hodnoty sa daju akceptovat, uz toho mam dost esteze toto je moje posledne tehu 😀

ratatooy
24. jún 2013

holky a nevíte kdy se to dá ještě zvládnout bez inzulinu a kdy už musí být ja sem ho poprve nemeal stačilo trošku hlidat jidelniček

chomik
24. jún 2013

@saska.t ale pozor, mala by si sa im vyhnut rano...pozri si tuto stranku, cast "snidane" - je velmi dobra...http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...
...aj jedna mamicka tu pisala, ze rano zjedla 1 jogurt a mala velmi vysoky cukor

mm_mm
24. jún 2013

@barchee A při jakých hodnotách ti nasadili inzulín? Jinak držím palce, ať je vše OK.

mm_mm
24. jún 2013

@potulka Teda to je ale zákeřnej doktor, když kontroluje glukometr. 🙂

potulka
24. jún 2013

@ratatooy mne doktor povedal, ze ak mi to pocas toho prveho tyzdna s intenzivnym meranim bude casto vyskakovat nad normu, potom pride na rad inzulin. a aj teraz, ak by som si namerala castejsie nad hranicu (5,6 pred jedlom, 6,8 po jedle). a ze po tom 34./36. tyzdni sa uz tak prisne sledovat netreba, lebo vtedy sa to uz nezvykne horsit.

barchee
24. jún 2013

@mm_mm som mala po 1ks zemiaku k jedlu glykémiu cez 8... začínala som v 27tt so 4 jednotkami 3x, teraz uz si dávam podla potreby 6 alebo 7 jednotiek, podla toho, ci si idem dať jesť 😉 ak si chcem dať celozrnnú žemličku, musím si pichnúť aj 7 jednotiek aby som mala pod 7 glykémiu. Pd jedlami mám gly dobré, musím si jednotky regulovať podla toho, čo si idem dať. Hlavne sú to tie žemličky aleo celozrnný chlebík, ak si chcem dať troška ryže alebo zemiak ako prílohu. Lebo mimo tehu sa stravujem uz viac ako rok na princípe delenej stravy, ale teraz v tehu mi to nestačí, musím si dať aj trocha prílohy a vtedy si musím o tú 1-2 jednotky viac aby som mala gly pod 7. A ďakujem, ja verím, že všetko bude ok 🙂

mm_mm
24. jún 2013

@barchee Tak mě brambory naštěstí nedělají problém. Rejže a těstovin si můžu dát jen strašně málo a knedlíky vůbec. Takže v 90% jím jako přílohu brambor. Já právě pořád řeším dilema - jestli se mám fakt hodně omezovat a vyhnout se tomu inzulínu a nebo tak nešílet a smířit se s tím, že si ho budu píchat. Po větším krajíci chleba se dostávám na 8, takže z něj před každým jídlem kousek odkrojím a začínám si říkat, že se tím moc nenajím. Knäckebroty mi lezou krkem. Jdu na diabetologii zítra, tak uvidíme, kam se to všechno pohne...

barchee
24. jún 2013

@mm_mm hej, aj ja som sa bránila tomu pichaniu, ale už som sa nevedela poriadne najesť a obmedzovať sa to už nedalo úplen, lebo ako tehotné potrebujeme rozmanitú stravu...je to s tým inzulínom lepšie, najem sa celkom v pohode a som v kľude, že bábo je ok...jediné čo ma štve je ovocie, to musím veľmi obmedzovať, jediné, čo mi nedvíha do výšin glykémiu sú višne, tak tlačím tie 😀 a po pôrode sa teším nenormálne na zmrzlinu 😀 😀

mm_mm
24. jún 2013

@barchee Já jím jen grepy a jablka. Jablko sním celý a vejdu se do limitu, ale už si k němu nemůžu nic dát. A grep mám nakrájenej na úzký kousky a po každým jídle si malinkej kousek dám. Minule jsem to zvládala hůř psychicky, teď mám ale zase míň času na to tu stravu kontrolovat a hlídat si časový rozestupy. Třeba teď jsou dvě hodiny od jídla a já vím, že se musím najíst, protože pak bude jíst naše malá, pak bude chtít spát a já bych neměla šanci...

saska.t
24. jún 2013

@chomik no uz je neskoro,dnes som dala na ranajky trochu bryndze a hned som ho mala vyssi,uz tuto chybu neurobim,ale vdaka 😉

ratatooy
24. jún 2013

@mm_mm ja si myslim že ten inzulin není tak častej

mm_mm
24. jún 2013

@ratatooy To není, ale já už jsem ho měla mít v minulým těhotenství a nakonec se to obešlo bez něj, ale myslím, že teď už to nepůjde...

megy
24. jún 2013

omlouvám se, že tady vpadám, ale chtěla jsem se zeptat, zda jste na sobě poznali nějaké příznaky cukrovky??

barchee
24. jún 2013

@mm_mm grep som neskúšala, vidíš, vyskúšam 😉 jablko môžem len polovičku takého menšieho na desiatu alebo olovrant, dávam si ešte šunku alebo syr potom, aby som sa zasýtila.
@megy ja osobne som necítila vôbec nič, nijaké zmeny 😉

amadea3
24. jún 2013

baby prosim viete poradit? dostala som celu "povinnu vybavu" - cize glukomer, pruzky, lancetky aj pero od diabetologicky. Dnes som si chcela premerat po prvykrat glykemiu a zistila som ze mi nefunguje to odberove pero - zasuniem tam lancetu a je uplne jedno ake cislo sily vpichu nastavim, pretoze po uvolneni sa ten hrotik lancety ani len nevystrci z toho pera von. Pricom ten vymrstovaci mechanizmus funguje, vidim ako to pracuje ked dam dolu kryt z pera. Mam znacku Lifescan OneTouch, take male sede s modrym krytom , nemate ho tu niektora a neporadite kde je chyba?

Vyriesila som to zatial tak, ze som ten modry vrchny kryt dala dolu, prilozila k prstu a pichla... a nakoniec som zistila, ze moj glukomer nie je nakalibrovany na pruzky ktore mam a musim si to dat najprv u vyrobcu nakalibrovat... takze okrem bolaveho prsta mam este aj o jednu behacku navyse 😠

ratatooy
24. jún 2013

@amadea3 to ti teda daly přistroj:-/to ti mely zkontrolovat a vše ukazat co a jak

klapinka
24. jún 2013

😒 dnes som na obed si dala zeleninovu polievku (mrkva, hrasok, par zrniecok kukurice a zelene strucky) a hrst krupicovych slizikov, a moj cukor 8.5.. az mi oci vyskocili.
Ranajky, zrnkovy chleba s philadelfiou(natietkove maslo) 2 vajicka polka paradajky, a 2 redkvicky a cukor 5.3. Ja uz neviem, asi len testovat a skusat.
@mm_mm zemiaky u mna zvysuju cukor asi tak isto ako cestovina 😖

@amadea3 z ihliciek, musis odobrat ten kolicek na vrchu, a zatlacis silno do vnutra. kalibrovat pristroj som si prvy krat sama doma, to len do sladkej vody islo a do cistej, podla navodu. tusim

barchee
25. jún 2013

@klapinka krupicové slížiky ti spravili vysokú glykémiu krupica je zo pšenice - všetko zo pšenice som vylúčila, žiadna biela múka, cestoviny, nič také nejem - ale to už dlhší čas, nie len teraz. Nahradila som celozrnným alebo špaldovou múkou/cestovinkami - ale len v minimálnom množstve to jem - všetko múčne jem minimálne 😉 kukurica mi nevadí, to si dám aj pol plechovky do šalátu (ladový šalát, paradajka, uhorka) + balkánsky syr a glykémia je v pohode 🙂 mne vadí zemiak, ryža a biela múka, grahamová múka - to mi strašne dvíha. Z ovocia môžem bez ujmy na glykémii akurát višne 😅

ribana2
25. jún 2013

@megy žiadne príznaky som necítila a bola som prekvapená, aj ked mám pocit, že sa stravujem lepšie ako pri prvom tehu

klapinka
25. jún 2013

@barchee dnes som dostala uz aj lieky, lebo s obedom mama vysoke glykemie. Neviem ci to je ze zjem vela, alebo nevhodne jedlo netusim. Dnes osm mala na maly tanier kuskusu so zeleninou a cukor 8.9 a to aj s liekmi ☹

rano som mala sojove mlieko s vlockami (wetabix) kusok sruhaneho kokosu, 2 susene marhule a par hrozienok a asi 4-5 koliesok bananu a cukor 6.5, den predtym bez bananu 5.4.

Je mi z toho smutno, ze neviem co jest, ako to ustrazit, povacsne sa citim hladna...... ☹ 😢
@megy mne prislo obcas velmi ospalo, alebo nervozne s takym vlcim pocitom ze musim nieco zjest sladke. No ci je t priznak cukrovky netusim

megy
25. jún 2013

@klapinka já mám právě občas stavy, kdy je mi mdlo, pak mám takový pocit, že musím něco sníst a když to nesním, tak se mi udělá zle od žaludku jako z přehladovění, pak se najím a je mi hrozně, no sama nevím, příští týden mám poradnu, tak to s ním proberu, ale je pravda, že když jím pravidelněji, tak takové stavy nemám :-/

klapinka
25. jún 2013

@megy presne ako pises, skus pravidelne jest, aj ked napr mne bolo zle, az som sa povracala ked som sa vela najedla. To sa mi neda teraz, najst sa ale nie prejest. Urcite prehod rec s doktorom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre