Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

megy
25. jún 2013

@klapinka děkuji 🙂 jsem z toho fakt rozhozená

klapinka
25. jún 2013

@megy nebudem popierat aj ja ☹ ale snad sa to nejako ukociruje a naucime sa tym fungovat

barchee
25. jún 2013

@klapinka kuskus ti zvýšil...všetko zo pšenice musíš obmedziť, skús ešte polovičnú porciu kuskusu a viac zeleniny...ja som to vysadila úplne... jem vlastne len mäso(hydina, ryba) , zeleninu na všetky spôsoby, zemiak si dám max 1ks, ryža uvarená maximálne 1 polievková lyžica, celozrnná žemlička polovica, malý krajček celozrnný chlieb...každú porciu dojem väčším množstvom zeleniny...cestoviny vôbec - maximálne naozaj 1 polievková lyžica uvarených ako príloha k zelenine...keď ma chytí hlad si dám zvolenský smotanový jogurt biely - ten má najmenej sacharidov, nasypem si kávovú lyžičku granka do neho a hotovo, alebo si dám syr nejaký tvrdý, šunku so zeleninou....tak no...keď ma chytí sladké tak si dám lentilku 1 a premielam ju v hube jak zo zlata keby bola, tak si vychutnávam tú chuť sladkého 😀 😀 niekedy už som zúfalá, neviem čo si navarím...ale sa furt nejako vynájdem 😉

klapinka
25. jún 2013

@barchee ☹ na veceru som si dala kuracie prso asi ako dlan, a polka salatovej velkej uhorky a jedna paradajka cukor 3.7 ☹ zasa zle.

potulka
25. jún 2013

ja som mala vcera na obed v restike megaporciu hustej polievky, kde bol cicer, mrkva, zemiaky, kuracie maso a ktovie co este a 150 g psenicneho bulguru s trochou grilovanej zeleniny + granatovym jablkom. sacharidov istotne riadna kopa, tak som bola zvedava, co to spravi - a nic. 5,4. na veceru dve kvazi celozrnne zemle, bezpochyby dofarbovane karamelom, normalne som citila, ze su sladkaste (vdaka diete mam asi vycistene chute, predtym som to nepostrehla) - po dvoch hodinach 5,5. moj jediny blby vysledok bol na ogtt, nech mi nik nehovori, ze to nebolo falosne pozitivne. 😠

@klapinka co je zle na 3,7?

potulka
25. jún 2013

a este by ma zaujimalo, ci sa meriate hodinu po jedle alebo dve. lebo mne kazal dr. dve hodiny, aj taka ta knizocka, kam si to zapisujem ma predtlacene 2 hodiny, kym tehotenskacukrovka.cz hovori o merani po hodine.

ivanka2304
25. jún 2013

Ahojte,aj ja som mala"problem" s tehotenskou cukrovkou.Vetci ma strasili,ze budem mat velke babatko,ak nebudem dodrziavat dietu,musela som si merat cukor dva krat do tyzdna.Priznam sa,ze som jedla vsetko,neprecpavala som sa,ale ani som nic nevynechavala a malinky mal krasnu vahu 3170g.takze neviem od coho cukor stupa,ale pocula som,ze niekedy babatko tlaci na nadoblicky a vtedy je cukor vyssi.

ivanka2304
25. jún 2013

@potulka ja som si merala 1,5 hod.po jedle

barchee
25. jún 2013

@klapinka preto si ja dávam ešte tú polievkovú lyžicu ryže k tomu alebo 1 zemiak, alebo polievková lyžica cestovín, treba skúšať čo a v akom množstve, inak to nezistíš 🙂 ja to mám už z prvého tehu- s cukrovkou na inzulíne-nacvičené, presne viem čo kedy a koľko si dať, aby to bolo ok 😉 ja som mala pred večerou gly 5,5 , pichla som 7 jednotiek inzulínu, večera bola grilované kuracie prso+lyžica ryže+polovica ľadového šalátu a cherry paradajky, gly po 90 min. 6,0 ...ale to mám už vymáknuté, že môžem presne lyžicu ryže, tak jemne nabratú, nie kopcom ani nie zarovnanú...tie množstvá musíš skorigovať a bude to fajn 🙂

barchee
25. jún 2013

@potulka merať glykémia by sa mala v rozmedzí 90-120 minút po jedle....nie skôr ani neskôr 😉 občas oGTT môže vybehnúť aj zdravému človeku, záleží to od veľa faktorov, preto sa to potom ešte minimálne raz opakuje.

@ivanka2304 je rozdiel medzi tehu cukrovkou a tehu cukrovkou...máš tehu cukrovku s mierne zvýšeným výsledkom, kedy stačí miere obmedziť stravu a ostávaš u svojho gynekológa, máš tehu cukrovku so zvýšeným výsledkom oGTT, kedy síce diétu držíš, ale už prísnejšiu a vyfasuješ glukomer a meriaš glykémie - vtedy už navštevuješ aj diabetológa, a potom je tehu cukrovka kedy musíš pichať inzulín, navštevuješ každé dva týždne diabetológa a každé dva týždne gynekológ-riziková poradňa....takže je to veľký rozdiel a pre bábátko je nebezpečná práve tá posledná tehu-cukrovka, kedy hladiny cukru príliš kolíšu a sú buď príliš nízke(hypoglykémia) alebo príliš vysoké(hyperglykémia)...pre bábo sú nebezpečné obe, ak sa nenasadí inzulín a neupraví strava, môže to mať negatívne následky pre bábo aj pre maminu....práve hyperglykémie majú za následok "veľké bábo" ... okrem iných komplikácii samozrejme...

saska.t
26. jún 2013

@potulka meram si 2 hod.po jedle a povedali mi ze je to optimum...

klapinka
26. jún 2013

@potulka mearam hodinu po jedle a nemala by som mat viac ako 7.8.. Inak mali by byt hodnoty v rozmedi 3.333 do 6.666. Preto hodnta 3.7 je trocha nizka a tym ze mi skace cukor na obed 9 a po par hodinach na veceru 3 nieje ziadna slava. ☹ To ja keby som toto zjedla tak ma hodi o zem a prevraciam celu noc. Stastna si to zena ze si mozes dat restiku 😅
@barchee dnes mam na obed to iste co vcera na veceru, ale idem varit este zemiak pre dceru, tak si dam kusok k tomu aj ja. Uvidime co to urobi.
@ivanka2304 podla vcerajsieho ultrazvuku ma babatko 3.3kg co tiez nieje vela. Inzulin je tiez len hormon a ked sa to v tehu pojasi ma to vseliake dosledky.

barchee
26. jún 2013

@klapinka s jedným zemiakom by to malo byť ok 🙂 ja budem dnes mať zeleninový šalát s balkánskym syrom, potom si dám troška jablkového džúsu 😉

kasiopeja01
26. jún 2013

Ahojky, mne tiez vysli tie testy zvysene. Kazali mi jest menej sladkosti, dzusov, biele pecivo vobec ani vlocky. Ale vezmite si, ze v zahranici sa tie testy vobec nerobia, tak ake dolezite to potom vlastne je?

ribana2
26. jún 2013

@barchee ja mám cukrovku zistenu cca týžden a už neviem čo by som jedla, hlavne na ranajky, aj ked cukor nemám dáko vysoký a cítim sa akoby som bola uplne vyšťavená bez energie...hrozné ☹

ribana2
26. jún 2013

@potulka dve hodiny po jedle a ja som mala tiež zatial zlý výsledok len na vyšetrení u doky

mm_mm
26. jún 2013

@klapinka Vždyť tam v tý tvý porci nebyly téměř žádný sacharidy, tak bylo jasný, že ten cukr bude takhle nízko. Odhadem tak možná 5g...

klapinka
26. jún 2013

@barchee so zemiakom som mala 4.8 tak som spokojna. dikes za radu. Aj ked mi k tomu memiak uz akosi nepasoval 😅 ako rychlo si clovek odvykne.
@kasiopeja01 ja som zv UK a ak je podozrenie testy sa robia, aj ak je nejaky risk zeby si cukrovku mala mat. 😉
@ribana2 ja som mala vcera sojove mlieko a weetabix jednu kosku
http://www.weetabix.co.uk/products/cereals/weet...
pridala so si kokos, trosku hrozienok, oriesky a jedne den som skusila polku bananu bez bananu som mala 5.4 s bananom 6.5.
dnes som mala rivercote sunflower bred, Kupis v lidli, (prihodim foto) s natierkovym maslom sunka paradajka a 2 redkvicky, 1/2litra caju zeleneho, vyslo 7.3

klapinka
26. jún 2013
saska.t
26. jún 2013

@kasiopeja01 a kde si dosla na to,ze to nerobia? zijem v DE a testy robia automaticky tak ako aj v Rakusku,sestre v UK tiez robili a vo Svajci tiez,takze asi tak v pakistane nie 😅

barchee
26. jún 2013

@klapinka ten chlebík je veľmi sacharidový- na 100g má 31,1 g sacharidov...to je dosť, ale cukor si mala potom ok, takže ho kľudne papaj 🙂
@ribana2 ja som pri prvom tehu pichala inzulín od 15tt, to len bolo námahy vymýšľať furt nejaké jedlá 😅 už som fakt nevedela čo, teraz je to lepšie, pichám až od 27tt, ale ajtak som niekedy zúfalá, lebo by som si naložila fajný plný tanier špagiet s boloňskou omáčkou... 😀 ale nemôžem, na špagety len kuknem a mám hyperglykémiu 😝

na večeru si idem spraviť restovanú cukinu s mrkvou a hráškom a dám si pol celozrnnej žemličky - inak tie žemličky si kupujem v lidli, je to že fitness žemla...

klapinka
26. jún 2013

@barchee to som rada ze som nasla vobec cosi co ma "iba" 31,1 g lebo vsetko co chytim do ruky tak ma cca 60-68g na 100g,
Preto som to tu pridala ze som nasla cosi co mozem 😕 Ja som si dala na olovrant polku pomaranca a polku bananu a az 6 orieskov, vypila som 3x2,5dcl pohare vody a mne sa nechce jest... ziadna vecera

ribana2
26. jún 2013

@klapinka fuha, no mne takéto veci zrovna velmi nechutia, no uvidíme 🙂 ale diky

ribana2
26. jún 2013

@barchee ja som si teraz dala cestovinový šalát so zeleninou a nizkotučným jogurtom a zajedala zemiakovou žemlou ta asi moc fit nebola ale potrebovala som ju 🙂 ale radšej nejdem ani merať, lebo mám ešte jednu porciu odloženu na zajtra 🙂

barchee
26. jún 2013

@ribana2 fúúúú no cestovinový šalát je len môj sen 😀 k tomu možem maximálne privoňať a už aj to mi dvihne glykémiu 😀 cestoviny mi veľmi dvíhajú, obzvlášť biele...

ribana2
26. jún 2013

@barchee máš určite hroznú dietu ked si dávaš aj ten inzulín...ja len dufam, že cestoviny môžem, radšej až po zajtrajšej porcii si odmeriam glukozu 🙂

mm_mm
26. jún 2013

@ribana2 No, jestli by ti tohle jídlo prolezlo, tak hlasitě závidím...To já bych měla nejmíň 9, ale spíš víc...

potulka
26. jún 2013

@kasiopeja01 preco by si nemala vlocky, tie su praveze dobre, lebo sacharidy z nich telo spracuva pomalsie. doktor ti odporucil menej sladkosti, ale vlocky vysadit uplne - divny pristup z jeho strany teda. 😅
ja veru vlockujem na ranajky aj nadalej, take 4 lyzice to odhadujem, k tomu nejake semienka alebo kokos, zalejem horucou vodou, necham vstrebat, potom trosku cerstveho ovocia a zo 3 lyzice jogurtu.
uplne skvela je cierna jarabina - aronia. objavila som ju v bioobchode susenu, tak si to tam tiez davam spolu so semienkami. ma vela Ccka a vitaminu P (rutin), ktory je velmi potrebny ako prevencia krcovych zil. dokonca aj jod obsahuje. a obsahuje hlavne pomale sacharidy, nie ako trebars susene datle - aj tie bio neprisladzane z alnatury su skoro samy jednoduchy cukor, kym aronia ho ma minimum. a pekne zafarbi vlocky do fialova. 😉

ribana2
26. jún 2013

@mm_mm tak zajtra po druhej várke cestovín si odmeriam a napíšem vám 🙂

klapinka
27. jún 2013

@ribana2 som zvedava kolko ti urobia, mozno budes ok. Ja teda tiez ee ako @barchee , ale zatial ma nejako zvlast nepotiahli. Mne skor vadi skoro studeny obed. Tym ze mam salat a k tomu maso, alebo volaco ine, mi to pride studene 😝 . Neviem co dnes vymyslim.
Vcera som nakoniec isla spat bez vecere, zjedla som este jednu mrkvu a kusok uhorky. teda bilancia od 4 polka banana, polka pomarancu, oriesky, kusok som odkusla z jabka,ta mrkva a uhorka 7.1 😖 merala som okolo 20.00.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre