Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

saska.t
29. jún 2013

kocky ja mam teraz problém s cukrom na lacno,hned rano,nechapem,vecer sa nicim necpem a rano mam limit,ktory mam urceny po jedle a vobec neviem co s tym, potom uz mam vsetky limity ok,len rano na lacno vysoky,ved s tym nemozem nic robit,kedze celu noc nejen,tak nechapem,ako ho mozem mat taky vysoky 😠

mm_mm
29. jún 2013

@saska.t Právě proto, že v noci nejíš, tak je vysokej. Tělo začne uvolňovat vlastní zásoby cukru z jater. Dej si něco kolem půlnoci a uvidíš, že ráno to bude lepší...

lila69
29. jún 2013

Baby, nechce sa mi tomu verit, ale obavam sa ze sa asi pridam ku vam. ☹ ☹ ☹
V stredu mi vysiel zle test na OGTT , mala som hodnotu 8,1 (po vypiti hnusneho glukozoveho maglajzu na lacno a odbere z prsta po 2 hodkach).
Teraz ma caka opakovanie toho testu - tento krat uz tak ako sa ma, rano odber zo zily, glukozovy napoj, odber po hodine a dalsi odber po hodine, ale normalne sa bojim tych vyslekov. 😢
Pomaly si tu citam diskusiu ako to zvladate, daco som si aj vytlacila zo stranky tehotenska cukrovka.cz a pomaly sa chystam na nabeh na tu "slavnu" dietu. Na tejto stranke je napisane ze ranajky by mali obsahovat do 40g sacharidov, desiata do 30g, obed a vecere max. 60g sacharidov a druha vecera max 30g.

Baby ktore ste skusenejsie, hodte sem nejake svoje jedalnicky, rady ako sa stravujete napr. ked ste niekde mimo domu (dovolenka, restika).
Mne by ani ta dieta tak velmi nevadila, ale je mi jasne, ze tehotenstvom tento problem nekonci a cukrovka uz bude pre mna strasiak do konca zivota ☹

adrianka1712
29. jún 2013

Ahojte, je tu nejaka maminka, ktorej zistili tehot. cukrovku neskoro? okolo 34. tyzdna?

amadea3
29. jún 2013

Ja po takmer tyzdni poctiveho merania glykemii po kazdom jedle mozem spokojne povedat, ze sa mi dari drzat glykemie aj 2 hodiny po jedle do hodnoty 5,1 co bolo moje maximum 🙂 a to sa stravujem relativne normalne, jem aj ovocie kolko mi chuti, jedine co som vyskrtla z jedalnicka je cukor a hocico co je umelo prisladzane. Na skusku som si dala slivkove gule s cukrom a to mi hned vybehlo na 8,8, takze viem ze cukru sa treba vyhybat a inak je to ok 🙂

mm_mm
29. jún 2013

@amadea3 Nechci bejt rejpal, ale 5,1 po dvou hodinách může bejt klidně 8 po hodině, aspoň já mám tuhle zkušenost. Takže výsledek je v pořádku vzhledem k tomu, že máš měřit po dvou hodinách, ale 90% lidí měří po hodině a pro ty by to byl špatnej výsledek...

saska.t
29. jún 2013

@mm_mm no ono,to si mam dat budika na neskoru veceru? 😀 naposledy nieco lahke dam o 21,00 o 23,00 idem spat,teraz sa mi to stalo posledne 3 dni,ze rano mam hodnotu vyssiu 😕
@lila69 z najvacsou pravdepodobnostou sa tehu cukrovky po porode zbavíš,len velmi male % trpi na cukrovku dalej 😉

mm_mm
29. jún 2013

@saska.t Pokud má tělo v noci málo sacharidů, začne si uvolňovat vlastní cukr, ten se ti dostane do krve a ráno máš zvednutou hodnotu, proto je důležitý jíst v pravidelných intervalech a proto je prostě noc moc dlouhá na to, aby se s tím tělo vypořádalo. Obzvlášť pokud po tom posledním jídle jsi ještě 2 hodiny vhůru, je jasný, že v noci nemá tělo na co jet. Jsou lidi, co si nařizujou budíka nebo prostě noční cestu na záchod spojej s tím, že něco zakousnou. Fakt si zkus něco třeba kolem 1 dát a uvidíš...

adrianka1712
30. jún 2013

Mamicky, mam tehot. cukrovku, zistili mi to v piatok, tak na vysetrenie na hematologiu idem v pondelok. cely vikend sa bojim cokolvek zjest. chcem sa opytat, mozem arasidy? a dalsia moja otazka, mamincky ktore ste mali tuto cukrovku, ake miminko sa vam narodilo? moc sa bojim ☹ dakujem.

8154161616
30. jún 2013

@adrianka1712 ahoj adrianka,u mna tiež našli cukor ,v 28.týždni,najprv som mala dodržať iba diétu,teraz už musím pichnúť aj inzulin,lebo mala som vyššie hodnoty...teraz som v 32.týždni.no či arašidy môžeš,či nie,to neviem...do augusta nejak vydržíme...aké hodnoty máš po jedle?

adrianka1712
30. jún 2013

@8154161616 To prave este neviem, nemam zatial ani glukomer. az zajtra idem na vysetrenia, lebo cukrovku mi nasli len v piatok, tak cely vikend trpnem, ci nahodou neskodi malej daco co zjem. zajtra budem mudrejsia. idem aj na sono, tak som zvedava, kolko babulka vazi a meria a ci je vsetko ok.

8154161616
30. jún 2013

Pochopím ťa,aj ja mám obavy,či všetko bude v poriadku s malým...ja idem vo štvrtok na uzv,teraz už musím ísť každý 2.týžden...naposledy mi hovorila doktorka,že náš drobček má 1560 g,asi o 300g je vačší,akoby mal byť ...ale pri prvom pôrode som tiež mala velké bábo,4200g,ale vtedy som nemala cukrovku. teraz som dostala od diabetologa jedálny lístok pre tehotné s cukrovkou z roku 1987 🙂 ,podla toho stravujem,lebo na internete co jedna strana dovolí,druhá zakazuje...asi aj tebe dajú zajtra nejaké rady,že čo môžeš a čo nie...naraz môzem jest iba 50g tmavého pečiva+100g šunky,zeleninu neobmedzene,ovocie 200g na jednu dávku,ako na olovrant albo na desiatu,zemiaky 200g,maso kuracie,chudé a rybie,biely jogurt...

adrianka1712
30. jún 2013

Tento vikend sa snazim jest podla rad na internete, nic ine mi neostava. aj ked ako pises, niekde je nieco dovolene, a na inej stranke zase zakazane. no urcite nejem ziadne sladkosti, nic si nesladim, nejem biele pecivo atd. no len napr. teraz som si dala karfiolovu polievku s mrkvou a hraskom a kuracim vyvarom, takze nemam ani sajnu ci som toto vsetko vlastne mohla. nakoniec aj tym arasidom som podlahla. zajtra sa dozviem aj miery malinkej, tak potom napisem ako sme dopadli. drz palce :-/

potulka
30. jún 2013

moje vikendove zazitky: pokusne som obedovala v ikei paradajkovu polievku, grilovany hermelin, zemiaky, brusnicovu omacku (sladku) a croissant a po dvoch hodinach 7,4. tak reku aha, predsalen moje telo ma s cukrom problem, ale pichla som sa preistotu okamzite este raz do ineho prsta - a ze 6,3, cize v norme. 😅 ja to fakt kaslem, je to naozaj len velmi hrubo orientacne meranie. zajtra sa mienim otestovat na cokoladovej torte. 😉

@chomik tie studene ruky, to moze byt, lebo aj ja som si to na sebe vsimla. vtedy tecie menej alebo nic. neskusala si sa pichnut niekde inde? na tom mojom glukomeri sa pise, ze aj dlan pod palcom je OK, aj predlaktie stehno. co sa tyka tych hodnot, pri OGTT je najvyssia hodnota ta prostredna - po hodine. po dvoch to uz ma zasa trochu klesnut.

@lila69 to je dobre, ze ti to urobia tak, ako sa to ma. ktovie, preco to tak nerobia hned. 😠 drzim palce, aby sa ukazalo, ze to bol len nejaky vykyv a plany poplach.

@adrianka1712 pozri si stranku tehotenskacukrovka.cz - tam najdes aj tabulku, co ma kolko sacharidov. vpodstate mozes jest vsetko okrem veci, v ktorych je vyslovene cukor, med, melasa... ani susene ovocie a dzusy by sa nemali. ale inak vsetko, len si treba strazit mnozstva, je to tam pekne a zrozumitelne rozpisane. ja som sa tymto riadila cely tyzden, kym som sa dostala k doktorovi a ten ma potom chvalil, ze presne tu stranku mi chcel odporucit. 🙂

adrianka1712
30. jún 2013

Viem, ze to s tymto tema asi nema nic, ale len taka podotazka 🙂 neviete, ci skodi miminku to, ze mam zly krvny obraz...vela krvnych dosticiek? Dakujem. @potulka tuto stranku mam uz prestudovanu, ale vela veci v tej tabulke neni, napr. ani tie moje arasidy 🙂 ale inak super stranka, riadim sa radami odtial.

chomik
30. jún 2013

@mm_mm ahoj, nevies prosim, preco je to meranie po hodine dolezite? ja som kukla par anglickych stranok a vacsinou sa teda meria po 2 hodinach, co mam glukomer, tak tam su tiez uvedene hodnoty po 2 hodinach (ktore u zdraveho cloveka su vyssie ako mam mat ja po hodine)...ja totiz nemozem zjest ani kusok cierneho chleba, aby som po hodine nemala zvysene, po dvoch hodinach uz ale mam pekne vysledky...v zahranici vraj ani neodcitavaju vysledky glukozoveho testu po hodine, vraj to nie je relevantny udaj...
@potulka ved mne to aj po tych 2 hodinach klesne, len sa bojim, ze mi kaze pichat inzulin a pritom by stacilo pockat trosku dlhsie

mm_mm
1. júl 2013

@chomik Protože prej i krátkodobě zvýšenej cukr škodí miminku. Takže doktoři chtěj mít jistotu, že ho pacientka prostě nemá zvednutej vůbec. Mimo těhotenství tělo spaluje jinak, tuším, že pomaleji, takže v těhotenství bejvá nejvyšší hodnota právě po hodině. Po hodině měří asi 90% center. U nás se teda měří po hodině a půl a ve mně se to kolikrát pere, protože cejtím, že správnější by to bylo o půl hodinu dřív. Včera jsem měla měřící den - musím měřit nalačno a po každým jídle. No a protože máme takovýhle pravidla, tak nesu v záznamový kartě všechny hodnoty do 6, kdybych měříla po hodině, tak jako většina, tak mám co dělat, abych se vešla do limitu.
S pečivem mám taky trošku problém, jím jen Šumavu a pak knäckebroty. Šumavu můžu jen krajíc, takže někdy dojím a cejtím hlad. Knäckebroty si můžu dát 4 najednou, ale to taky není žádná sláva. Celkově mi přijde "vtipný", jak se píše, že máš mít k obědu 60g sacharidů, já můžu najednou max. 30, víc mi prostě neproleze...

alushka
1. júl 2013

tak jsem objednaná na příští týden na diabetologii k Apolináři. Jsem na to zvědavá, byla jste tam už některá? Jak to tam chodí?
JInak zatím jsem začala s dietou, docela se to dá, tak uvidíme, co mi vyjde, až budu měřit cukr.

chomik
1. júl 2013

@mm_mm ja sa bojim toho, ze ked mi da inzulin, tak budem mat strasne nizky cukor, ja mam tak raz denne - hodinu po jedle tych 7,2 ...inak je zvlastne, ze co mam pribalovy letak k testovacim pruzkom, tak tam je napr.uvedene, ze nalacno hodnota u zdraveho cloveka ma byt menej ako 6,1 a 2 hodiny po jedle menej ako 7,7...fakt som zvedava, co mi zajtra povie

mm_mm
1. júl 2013

@chomik Jinak jsou ty hranice stanovený pro těhotný, jinak pro netěhotný. Pro těhotný je to přísnější, protože cukr je fakt prevít a v těhotenství může napáchat pěknou neplechu. Moje spolužačka je doktorka a říkala, že dřív byl limit nalačno pro netěhotný 7, že až poslední léta se to takhle zpřísnilo.
Pokud máš nízký hodnoty, tak ti inzulín nedaj. Proč by ti měli dát inzulín, když máš hodinu po jídle 7,2? Aby ti ho dali, musíš mít hodnoty vysoký a navíc ještě opakovaně.
Jinak moje návštěvy diabetologie skončily dřív, než se pořádně rozběhly. Zkrátil se mi čípek a začínám se otvírat, takže musím ležet, nesmím vůbec vstávat a tak to asi zůstane až do porodu. Ale dneska mi řekli, že glykovanej hemoglobin mám teď 30, takže paráda. 🙂

potulka
1. júl 2013

@adrianka1712 ano, ale niekde je tam odkaz na inu stranku, kde su hadam vsetky potraviny. aha, toto je ono:
http://www.stobklub.cz/databaze-potravin/
toto som nasla k arasidom:
Arašídy
Kilojouly (kJ): 2510
Bílkoviny (g): 27
Tuky (g): 44
Sacharidy (g): 24
SAFA (g): 6.6
nie je to az take zle, ked si das zopar k niecomu.

potulka
1. júl 2013

testovanie cokoladovej torty: omylom som sa zmerala aj po hodine a z jedneho prsta 7,3, z druheho 6,5. potom som sa zbadala a odmerala som sa este aj po obvyklych dvoch hodinach a to bolo 6,0. takze v mojom pripade ide asi fakt o omyl. a uz koncim s tymito provokaciami. 🤐 😎

marky.nem
1. júl 2013

Já už to mám za sebou, 28. 6. se nám narodila Anička váží 2870 g a měří 48 cm. 🙂

ribana2
1. júl 2013

@marky.nem gratulujem, aký drobček 😀

adrianka1712
1. júl 2013

Tak dnes zacinam s dietou... mam ale otazku. Meriate si aj ketolatky v moci? Ak ano, ako si zapisujete vysledok, a co ak mi ten sedy stvorcek ofialovie? este neviem, ako dlho po jedle ( pred spanim ) si mam tento test robit? Lebo...pred chvilou som si dala druhu veceru a asi za pol hodinku som si spravila test na ketolatky a vysledok zrejme ukazuje, ze som hladna..ale niesom 🙂 Dakujem za rady 🙂

8154161616
2. júl 2013

@adrianka1712 Ahoj,doktorka mi nehovorila,aby som merala,neviem ti pomoct.A včera aké hodnoty si mala po jedle pri odbere krvi?

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 Já si je měřím občas a jen ráno, protože tam je nevětší riziko ketolátek (tělo přes noc dlouho hladoví). Jestli máš ketony i přes den, tak máš dlouhodobě málo sacharidů a to není dobrý.

adrianka1712
2. júl 2013

@mm_mm Ja si ich man merat rano a pred spanim, aj tersz rano mi to vybehlo na fialovu, ze akoze hladoviem. a to som este o tretej v noci pila mlieko. Tak ja uz fakt nechapem. No uvidim dnes vecer.. Hodnoty po jedle mam : po obede som mala vcera 5,5 a po veceri 7,5.

barchee
2. júl 2013

@adrianka1712 ja som dnes dostala tie prúžky na meranie ketónov v moči, lebo ráno na lačno zyvknem maž aj 7,0 glykémiu...mám si teraz častejšie merať o 3:00 glykémiu a ráno ranný moč tým prúžkom...pri prvom synovi som pichala aj ten nočný inzulín, lebo som mala nalačno gly tiež vysoké...zajtra skúsim prvý prúžok ráno 😅

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 Mlíko v noci je málo, tam je rychlej cukr, potřebuješ něco, co se ti dostane do krve a pomalu a chvíli tam vydrží. A na kolik křížků ty ketony máš? jsou tam čtyři stupně, tak na kolikátým seš? Budeš si muset ty sacharidy přidat, dlouhodobě působěj ketony na nervovou soustavu mimina.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre