Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adrianka1712
2. júl 2013

Paneboze..teraz som si merala hodnoty cukru 1 h. po jedle, a vyskocilo mi to az na 10,7 !!! skusila som z druheho prstu, a bolo to 9,6. a to som nic take nezjedla, len celozrnnu zemlu so syrom cammemert a jeden knackbrot. co mam robit? volat na diabetologiu? rano som mala na lacno 5,8..

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 Kolik to bylo asi sacharidů? Já takovouhle šílenost naměřila během těhotesntví už asi 3x.

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 5,8 nalačno je podle mě výsledek toho, že prostě na noc (nebo v noci) jíš málo. Proto máš pak ketony a proto tělo začne uvolňovat vlastní zásoby cukru a pak máš vyšší hodnotu i ráno.
Nejsem odborník, ale v minulým těhotenství jsem měla cukrovku půl roku a teď s ní bojuju taky od začátku, takže už mám nějaký věci vychytaný. Já jím po menších porcích, ale jím každý 2 až 2,5 hodiny. Vím, že mi proleze 30g sacharidů a vím, že po dvou hodinách jsem zpátky někde pod hodnotou 5 a můžu se najíst znova. Díky tomuhle režimu nemám hlad ani ketony. Ta celozronná houska + knäckebrot, no, těžko říct, kolik to mohlo hodit sacharidů, možná i 45-50. To by mi taky neprolezlo.
Mně hodnotu nad 10 udělalo mlíko v kombinaci s krajícem chleba, jednou jsem si dala krokety a stalo se totéž a v minulým těhotenství gulášovka. Chtělo by to vědět, jestli to byla náhoda a podle toho se zařídit...

adrianka1712
2. júl 2013

@mm_mm Tato vysoka hodnota ma vystrasila, tak som si spravila aj test na ketony a sfarbili sa mi obidve policka, obidve na 3 kriziky. co mam robit?

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 To nevím, to je fakt divný. Kdybys byla normální diabetička, tak si začnu říkat, jestli to nesměřuje ke ketoacidóze. Ale vůbec netuším, jestli jí může mít i ženská, co má jen těhotenskou cukrovku. Ketoacidoza je nebezpečná. Asi bych raději zavolala doktorovi. Nejspíš ti řeknou, že zbytečně plašíš, ale raději zbytečně než něco zanedbat.

adrianka1712
2. júl 2013

@mm_mm A nemozu mi vyskedky skreslovat aj lieky? beriem macmiror, su to antibiotika s obsahom sacharozy a mam aj zelezo, tiez obsahuje sacharozu..

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 Můj názor je, že tam tý sacharozy je tak málo, že nemůžou. Ale obecně, když je člověk nemocnej, tak cukr hodně lítá a je nevypočítatelnej. Mě by neděsila ta hodnota nad 10, mě by děsila ta hodnota v kombinaci s ketonama, to je fakt divný. Máš spoustu cukru v krvi, ale asi nepronikne do buněk a ty hladoví. Nebo já fakt nevím...

zuzik_iz
2. júl 2013

já měla těhotenskou cukrovku od 6.měsíce ale já si musela rovnou píchat jelikož mé hodnoty 2 hodiny po jídle se pohybovali až kolem 15....takže až do porodu jsem si píchala inzulin...při porodu žádný problém jen jsem dostala do kapačky glukozu smíchanou s inzulínem...malej cukrovku nemá...takže jinak vše v pohodě.. 🙂 🙂 též jsem si měřila asi 6x denně cukr v krvi...a chodila na kontroly ale jen jednou za měsíc...

zuzik_iz
2. júl 2013

@adrianka1712 železo na tyto hodnoty nemá žádný významný vliv,jelikož ho tam je minimálně..mě ho taky dávali...

joa.n
2. júl 2013

ahoj holky,
tak mám za sebou další dia poradnu...
inzulín zůstává až do porodu - zvýšila mi trochu dávky 4-4-2 neboť jsem kilčo shodila a mám větší hlad a taky poslední měření byly hodnoty vyšší...
Zařadila jsem noční sváču a pomohlo to na ranní hodnoty...
Jinak prcek má teď 2500g, takže cca 3 kilový mimčo se vyhlíží...
což je paráda 🙂
moč čistá, dlouhodobý 33 🙂

tak ať válčíte s taky pozitivníma zprávama.. držím všem palce 🙂 😉

joa.n
2. júl 2013

@adrianka1712
podle mě to jsou překročený sacharidy!!!!
celozrnná houska - byla tmavá??? pokud ano, na 100% dobarvovaná zkaramelizovaným cukrem (to se mi stalo taky už jednou - od té doby raději klasické pečivo)...
kolik bylo toho sýru?? je dost tučný, pozor na to!! lepší jsou klasické tvrdé sýry max. 30% sušiny
no a knackenbrot může mít i 10g/sach na plátek..

pokud to spočítám tak: houska cca 35g/sach, knackenbrot 10g/sach no a sýr cca 6g/sach = 51g/sach a to je dost!!

adrianka1712
2. júl 2013

Ta houska vyzerala dost kvalitne, nie ako tie obycajne. ano, bola tmava. Teraz som si dala zemiaky so spenatom a volskym okom, tak som velmi zvedava na hodnoty po hodinke..

mm_mm
2. júl 2013

@zuzik_iz Prosím tě a po porodu ti cukrovka zmizela?

adrianka1712
2. júl 2013

@joa.n na tom syre uvadzaju 0,2 g sacharidov, a to som ho samozrejme nejedla cely. bude to asi tou houskov, ...a to som si vravela, ze na takych ranajkach nemozem nic pokazit :-/

mm_mm
2. júl 2013

@adrianka1712 To by měla bejt hodně nízká hodnota, protože ve vajíčku nic není, ve špenátu je minimum a v bramborech toho taky moc není. Tak já říkám 6,3. 🙂
U toho sýra nejde jen o sacharidy, ale i o ty tuky, který ovlivňujou vstřebávání cukru. Proto je nutný jíst nízkotučný věci.

adrianka1712
2. júl 2013

@mm_mm aha, tak na to si dam bacha 🙂 dam vediet, ake hodnoty som mala po tom spenate, snad to bude ok 🙂

saska.t
2. júl 2013

ahoj kocky,tak dnes som mala aj ja poradnu a v zasade som presla super,,ale kedze maju 3 tyz.dovolenku,dostala som pre istotu inzulin,kedze ranne hodnoty na lacno mi obcas stupnu a je jedno ci som do pusy v noci nieco dala alebo nie,tak mi povedali,ze ak mi na lacno 2-3 dni stupnu nad normu,mam si pred spanim supnut 4 jednotky,ale ja tajne dufam,ze to nebudem musiet pouzit, aj ked ma upozornila,ze hormony budu teraz znacne stupat a nemozem to nijak ovplyvnit a ze si nemam robit starosti...

zuzik_iz
2. júl 2013

@mm_mm jo jo zmizela...po porodu už jsem si píchat nemusela ale jde o to jak rychle ti kesnou ty ,,těhotenské hormony,, co ten cukr zvyšují ale většinou to zmizí max.týden po porodu co mi říkala ta doktorka já měla to štěstí že už po porodu jsem byla na normální hladině cukru....takže mi akorát ten den co jsem rodila odebírali krev z prstu aby si byli jistí že už si fakt nemusím píchat..

lucusa6969
2. júl 2013

ahojte baby, potrebujem sa poradit, dnes som bola na glukozovom teste, krv budem vediet vysledky az vo stvrtok ale opisany papierik sa sfarbil a sestricka mi povedala ze cukrovku teda mam ale ze ako je silna sa uvidi podla toho ako dopadnu krvne testy. Cize podla mocu ju uz na 100% mam? Co sa vlastne z toho mocu zistuje? nervozna som z toho :(

mm_mm
2. júl 2013

@zuzik_iz Tak to je paráda. Jestli jsi měla takhle hodně vysoký hodnoty v těhotenství, tak si říkám, že je to fakt zázrak. Já mám pořád obavu u sebe, jestli ta mrcha zmizí. Mezi těhotenstvíma jsem měla jen 3 měsíce, tak jsem to po prvním nesihla zjistit. Doma jsem občas měřila, ale něco vycházelo dost na hranici. Tak uvidím po tomhle těhotenství. Na inzulínu sice nejsem, ale musím se hodně hlídat a o obědě o 60g sacharidů si můžu nechat jen zdát...

zuzik_iz
2. júl 2013

no upřímně já si sacharidy v jídlech nehlídala protože to tě zbytečně stresuje a tu hladinu ti to akorát navýší... 🙂 samozřejmě jsem nejedla sladký,teda minimálně protože cukr zase potřebuješ aby si neměla glykemickej záchvat 🙂 jenže já měla vždy ranní hodnoty a večerní hodnoty na výbornou ale naskákali mi to tam vždy po obědě ať jsem jedla cokoliv a v jakémkoliv množství.. 🙂 🙂 byla jsem právě kvuli tomu 3 týdny v nemocnici v tom 6.měsíci a připadala jsem si tam jak pokusnej králíček protože pani doktorka evidentně nevěděla co se mnou 🙂 🙂 pak jsem vyšla z nemocnice a šla k jinému diabtelogovi a ten mi řekl že nechápe proč mě tam tak dlouho drželi 😀 😀

zuzik_iz
2. júl 2013

@lucusa6969 v moči jsou ketolátky které naznačují obsah cukru v moči a pokud se vám papírek zabarvil tak ji máte ale bohužel až z krve se zjistí ta přesná hodnota cukru..

potulka
2. júl 2013

@adrianka1712 "celozrnne" pecivo z obchodu je vzdy dost neiste. to hadam radsej biele ako take peknucko tmave. my si doma robievame vlastny chlieb, niekedy cisto z celozrnnej muky a je len taky svetlohnedy - to, co sa predava v obchode je vzdy o hodny kus tmavsie, takze 100% dofarbovane. clovek by veru ani nepovedal, kde vsade sa da cukor napchat. 🙄

barchee
4. júl 2013

@adrianka1712 glykémiu ti zvýšila tá žemla a knäckebrot 😉 ja nemožem napríkla si dať knäckebrot, lebo mi aj s inzulínom dosť dvíha glykémiu...celozrnnú žemlu si dám polovicu na raňajky so šunkou alebo nejakou nátierkou a dojem do sýta zeleninou...

čo sa týka toho špenátu, mne tam strašne zdvihli glykémiu zemiaky - takže tiež sa nemôžem z toho nejak extra najesť, keďže okrem zemiakov si k tomu nejakú inú prílohu akosi neviem predstaviť 😅
@mm_mm zemiaky obsahujú veľmi veľa sacharidov 😉
@saska.t ja si teraz tiež meriam v noci o 3:00 a potom ráno na lačno, lebo ráno zvyknem mať dosť glykémie...aj si sledujem ketóny v rannom moči, ale to mám ok...dnes som mala o 3:00 6,3 a 4,6 konečne ráno nalačno 😉 pri prvom synovi som pichala aj ten nočný inzulín...uvidím ako to bude teraz.

mm_mm
4. júl 2013

@barchee Ze všech příloh mají brambory sacharidů nejmíň...

barchee
4. júl 2013

@mm_mm no keď berieš prílohy ako ryža, cestoviny a zemiaky - tak majú možno najmenej, ale stále veľa 😉 keďže je ten metabolizmus u každého iný, tak rozdielne reagujeme na každú jednu...ja napríklad môžem minimálne množstvo každej z nich....ale sa mi zdá, akoby mi glykémie začali klesať po jedle, včera som si dala troška kolienok k mäsu na šťave, pichla 8 jednotiek a mala som výbornú glykémiu, dokonca na moje pomery aj nižšiu (obed 6,6 a večera 4,7), po troške cestovín mi aj napriek inzulínu gly vždy vyletela aj nad 9...budem to sledovať a možno mi postačí aj 7 jednotiek už, uvidím...

saska.t
4. júl 2013

@barchee tak ja sa docela drzim,dnes na lacno som mala trosku zvysene,ale ziadna tragedia,cez den nemam problem,prilohy ako zemiaky mozem,vobec mi nedvihnu cukor a vcera som mala aj celozrnne cestoviny a tiez nic tak som docela spokojna a knäckenbrot mozem na kila,nic mi nerobi; co nemozem je celozrny chlieb a pecivo,to som hned na 10 😅 takze uz to neskusam a to jem prave celozrnne vyrobky,nnie dofarbovane,takze to mi nejde,ale na SK som si nakupila moje oblubene horalky a studentsku pecat a ked porodim,hned ich po porode priam zozeriem 😀 😀 😀 😀 😀 skoda ze tu este nepredavaju veterniky 🙄 inak kocky mne dokonca nevadia ani tvrde marhule a nektarinky,vobec mi cukor nedvihnu,alebo len minimalne...

barchee
4. júl 2013

@saska.t ja zas môžem celozrnné žemličky aj chlieb, to mi dvíha síce ale nie tak ako knäckebroty 😝 sranda ako každý reaguje inak 🙂 ja zas môžem trocha cestovín len a zemiaky len pár kúskov, maximálne 1 taký menší celý. Marhule som ešte neskúšala, ale broskyňu môžem aj jednu celú na desiatu alebo olovrant, môžem aj maliny, višne aj jablká 😉 ja som nakázala každému, kto ma príde do pôrodnice pozrieť, nech mi donesie biely magnum 😀 😀 a doma si hneď dám mega porciu boloňských špagiet 😀

babumovci
4. júl 2013

hodnoty 3.9 prvy odber po 2 hodinach 6.7 . je to ok alebo ani nie?

barchee
4. júl 2013

@babumovci je to úplne ok 🙂 buď rada a užívaj si papaníčko 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre