Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

chomik
4. júl 2013

@mm_mm A ako casto denne si merias cukor? Nemasproblem udrzat tie hodnoty? Ja ked nejem ziadne pecivo ani prilohu, tak je to ok...zatial som bez inzulinu...uvidim ako dlho...dnes rano som mala slabe ketony v moci ale myslim, ze to bolo kvoli tomu, ze som doma nemala nadobku na moc, tak ked som 7.30 vstala, tak som musela este bezat do lekarne...potom do druhej a potom do tretej 😠 a kedze som isla aj na krv, tak som ani nejedla ani nepila...ale aj tak pre istotu zavolam diabetologicke

mm_mm
5. júl 2013

@chomik Musím měřit každou neděli - ráno a 90 minut po hlavních jídlech. A mimo to měřím, když chci vědět, jestli je vše OK. Takže tak 1x-2x denně. Jím skoro pořád to samý, takže už mám celkem vychytaný, aby se to udrželo do limitu. Jen sleduju, jak se to s přibývajícíma týdnama horší. Přílohy i pečivo se snažím normálně jíst, akorát v omezeným množství, tělo sachardiy prostě potřebuje, nemůžu mu je brát.
Teď mám nařízenej klidovej režim a nesmím vůbec vstávat, což je pro cukrovku blbý, protože tělu ani trochu nepomůžu pohybem. Navíc vaří manžel, tak musím bejt trošku v pohotovosti a občas pohlídat, aby nezahustil omáčku třeba moukou.
Bohužel to u mě vypadá na předčasnej porod, takže nejspíš nedolezu do těch týdnů, kde se ta cukrovka minule zhoršila na maximum...

chomik
5. júl 2013

@mm_mm Tak to ma mrzi, prajem, nech to potiahnete aspon do toho 38tt...ako to zvladas popri malej? Mna tiez teraz doktorka na usg vystrasila, ze male je nizko, ze sa mam setrit - akoby sa to pri 21 mesacnom drobcovi aj dalo...isla som este na jedno usg do nemocnice a tam mi doktor povedal, ze vsetko je ok, ze babo je normalne polozene...ale aj tak sa snazim viac oddychovat, ale najviac by ma mrzeli prechadzky s malym - ked je manzel v robote, tak by sme museli byt zavreti na byte, tak som rada, ze je ok...ja si zapisujem, ze co jem, aby som vedela, co je este ok...nastastie mozem jest polievky aj so zaprazkou a zemiakmi - samozrejme s mierou, tak varim kazdy den pre drobca aj pre seba...ja som od zaciatku tehotenstva pribrala len kilo a to som uz predtym bola dost chuda, tak ma to trosku hneva, ale podla usg ma babo uz takmer pol kila a velkostou je o par dni vacsie, tak mu asi nic nechyba 🙂

mm_mm
5. júl 2013

@chomik Manžel má naštěstí červenec i srpen dovolenou, jinak by to bylo úplně v háji. Mně hrozej nemocnicí, v pondělí se rozhodne. Je to celý pitomý a člověk nemůže nic dělat, jen čekat.
38.tt zní krásně, ale já se teď upínám aspoň k 28.tt a pak třeba přijdou další cíle...🙂
Mám od začátku těhotenství taky nahoře jen 1kg a myslím, že při nízkosacharidový dietě se prostě přibrat nedá. Minule jsem přibrala 7kg, teď to bude určitě míň.

saska.t
5. júl 2013

jaj kocky ja som pribrala pri malej 15 kg no teraz mam ledva 6 kg hore,pri tom co jem,nebudem mat viac ako 7-8 kg navrch,najhorsie je ,ze zacinam mat stale hlad a nic ma neuspokoji natolko,aby mi hlad presiel 😠 a samozrejme aj cukor mi stupa pribudajucimi tyzdnami,zvykne sa to ustalit som v 31 tt a tajne dufam ze tak po 34 tt to uz bude ustalene...

mm_mm
5. júl 2013

@saska.t Na mě šel včera taky pořád nějakej hlad, tak mi manžel nastrouhal kedlubnu, do toho asi 100g nastrouhanýho sýra, trošku citronový šťávy. Byla toho plná mísa a nikdy by mě nenapadlo, že mě to zasytí a ještě si pochutnám...

adrianka1712
5. júl 2013

Holky, je mozne, ze ked som niekde vonku a dam si napr. horalku, mam hodnoty okolo 5,2 a ked si dam neskor doma zeleninovu polievku, vyletia mi hodnoty na 9,5 ? nechapem to.. ma s tym niekto skusenosti? alebo vcera som si pichla do jedneho prstu, mala som 7,8 a hned na to z druheho prstu a bolo 5,4.. zacinam o tom merani glykemii pochybovat :-/

potulka
5. júl 2013

@adrianka1712 mam podobne skusenosti s dvojitym pichanim, takze vzdy, ked mi vyjde nieco, s cim nie som stotoznena, pichnem sa okamzite zasa a zakazdym je to z toho druheho prsta v norme. 😎 je to fakt len velmi orientacne.

@mm_mm a nemohla by si si to spestrit este nejakymi semienkami? tie vedia pekne zasytit a ani tych sacharidov az tak vela nemaju. drzim palce, aby sa babo udrzalo co najdlhsie.

mm_mm
5. júl 2013

@potulka Já jsem potřebovala nějaký skoro nesacharidový jídlo, protože jsem chvíli předtím snědla chleba, ale měla jsem hned hlad, takže jsem byla trošku zoufalá, ale ta mísa to vyřešila...Pro jistotu jsem to pak změřila a dobrý.
Jinak děkuju za přání. Teď si nejvíc přeju, aby mě po pondělní kontrole doktor nechal ještě doma. Každej tejden se počítá. Neumím si představit nevidět svojí malou, zbláznila bych se a myslím, že nemocniční prostředí by prostě bylo pro mě tak stresující, že by to stejně nedopadlo dobře.
Dneska tu mám i mamku i manžela. Takže manžel sestavuje nějakej nábytek do dětskýho pokoje (snad tím nic "nezakřiknem"). Já koukám na pohádky a cpu se... 🙂

saska.t
5. júl 2013

@mm_mm na mna uz zelenina nezabera a kedlubna ma este aj nafukuje ☹ uz zase ide na mna zacpa,takze tlacim do seba ovocie a vela vody a zatial sa cukor drzi,som zvedava dokedy,mam strasnu chut na sladke a najhorsie je,ze zacinnam byt z toho zla a neprijemna,esteze mam malu u babiny a muz sa mi radsej vyhyba 😅 tak si hovorim,ze uz iba 7-8 tyz. a bude to ...

mm_mm
5. júl 2013

@saska.t To znám. Já, když mám hlad nebo neuspokojený chutě, tak jsem taky dost nepříjemná. Tohle těhotenství ale tolik nestrádám, asi jsem si zvykla. Pamatuju si na minulý - nemohla jsem chodit do krámu, byla jsem přesvědčená, že tam není nic, co můžu jíst. Strašně mě lákalo pečivo - koblížky, šátečky; a další věci, který voněly. Já si to vždycky musela namířit ke knäckebrotům a pro zeleninu. Byla jsem vyřízená a nejednou jsem odcházela z brekem. Začínala jsem s cukrovkou v 16.tt - do tý doby jsem jedla mraky sladkýho - a těch prvních pár tejdnů, to byl fakt očistec - jak jsem omezila tělu sladký, bylo mi zle, bolela mě hlava, pak jsem z toho zvracela, prostě detox... 🙂

potulka
7. júl 2013

vcerajsia kontrola na diabetologii - skonstatovali sme, ze je to vyborne a staci prist 9. augusta. to budem mat 2 tyzdne pred terminom, ktovie ci sa vobec dostavim. 😝 mam sa merat dva dni v tyzdni po sebe a tie ostatne dni si kontrolovat moc, ak nieco vyskoci, mam sa ozvat. toho 9. mi budu brat aj glykovany hemoglobin. s tym mocom mame inak humorne chvilky, synovi sa to velmi paci, takze aj on cika do skumavky a potom dolezito namaca papierik. nedavno bol v zachode podozrivo dlho a ked prisiel, mal skumavku v ruke a bola dopoly plna vody. "co si robil s tou skumavkou?" spytala som sa. "pil som vodicku." 😀 😀 to je ako z Vesnicko ma strediskova - "nevadi vam, ze do toho pacienti moci?" 😀

chomik
8. júl 2013

Baby ja teraz travim v obchode raz tolko casu ako predtym - naivne hladam nieco sladke bez cukru...nemate nejaky tip? ja sa tesim na Slovensko, ze si tam kupim take pohankove kolaciky s cucoriedkami a fruktozou, som zvedava, co mi to urobi s cukrom...ale snad take 2-3 kusky by som mohla zvladnut

potulka
8. júl 2013

@chomik najistejsie mas, ked si nieco sama upecies. ja som onehdy skusala toto:
OVSENE SUSIENKY
zmiesa sa pol hrnceka roztopeneho masla (alebo pol na pol s panenskym olivovym olejom)
jedno vajko
a pol hrnceka cukru. namiesto cukru som rozmixovala banan.

v inej miske sa zmiesa hrncek muky,
hrncek jemnych ovsenych vlociek,
jeden prdopeč,
trocha cisteho kakaa.

potom sa mokre zmiesa so suchym. je z toho taka hutna hmota, mokrou lyzickou sa to dava na papierom vystlany plech a utapkava na placicky. pecie sa na 250 do zhnednutia. recept hovoril, ze 15 minut, ale to by boli uz len uhliky, takze skor sa treba riadit instinktom. pochopitelne, nebolo to sladke, ale take lahucko nasladle a velmi chutne.

alebo sme dnes robili so synom ovocnu zmrzlinu - treba nakrajat banan na kolieska a dat na take 2-3 hodky do mraznicky. potom ponornym mixerom rozmixovat spolu s nejakym inym ovocim - dali sme 5 ks visni. ostalo to sladke, malo to krasnu tmavoruzovu farbu a bolo to bozske. jasne, ze sa toho nemoze zjest za vagon, ale na mlsnu chvilku ako stvorene. pripadne skombinovat s tymi susienkami, tie by mali byt brzdou. 🙂
musim sa ale priznat, ze som si robila aj normalny kolac na plechu, ribezlovy, akurat ze som tam dala len symbolicke mnozstvo cukru. s tymi mojimi glykemiami si to nastastie mozem dovolit. ale preistotu som sa nemerala, nech nemusim doktorovi potom vysvetlovat, kedze on si listuje v pamati glukomeru. 😀 aj ked si myslim, ze by som bola aj tak v norme.

saska.t
8. júl 2013

@chomik pohanka u mna sposobila hodnoty 10!!!! a potom som aj nasla,ze pre nas nevhodna, ale na SK som nasla bebe kekse s -30 % cukru kakaove a jeden si mozem dat po obede a cukor mi to nedvihne a este mi nedvihne cukor , kekse z listkoveho cesta (kavove pecivo a to mozem aj 2 ks,takze sa vytesujem, dnes som si kupila sladidlo zo Stevie a obsahuje 0,04 g sagarrdov na 1 sladidlo,tak som zvedava co to so mnou urobi,ale asi nic...

Baby skusali ste niekto kyslu smotanu,chcem varit tekvicovy privarok na kyslo a tam ide kysla smotana,ale podla hodnot by to nemal byt problem...

chomik
8. júl 2013

@potulka vdaka za recept, vyskusam 🙂
@saska.t s tou pohankou som to nevedela, ale nedavno som robila palacinky z pohankovej muky a so steviou a tiez som mala zvyseny cukor, ale som predtym este ranajkovala, tak som si nebola ista, ci je to tou pohankou...a aka muka je teda najlepsia? mne napr. nevadi zaprazka v polievke aj z bielej muky a kyslej smotane - ja napr. robim kyslu polievku z fazulky, tiez tam davam kyslu smotanu a kludne mozem zjest tanier polievky (su tam aj zemiaky a zaprazka) a cukor je ok...

barchee
9. júl 2013

@chomik múka každá dvíha glykémie nakoľko obsahujú vysoké množstvo sacharidov 😉 lepšie sú múky celozrnné, lebo tie uvoľňujú cukry postupne vzhľadom na to, že sa dlhšie trávia...ja osobne používam len špaldovú múku hladkú a celozrnnú, či na chleba alebo na pečenie, hladkou zahusťujem omáčky trocha alebo čo treba....inú múku ani doma nemám 😝 včera som robila bábovku špaldovú s jablkom, horkou čokoládou a kokosom, mňaaaam 😀 keď si dám jeden tenký plátok po večeri alebo obede, tak je to ok s glykémiou 🙂

ja teraz stojím na 3x8 jednotiek inzulínu, nejako sa mi ustálilo, čo ma teší, dokonca včera som si dala asi 2 polievkové lyžice také plnšie varenej dlhozrnnej ryže k restovanej zelenine a gly som mala 6,5 po 90 min....čo som už dávno si nemohla dať toľko ryže 😅 teší ma, že mi nestúpa spotreba inzulínu a mám to pekne ustálené, hneď som kľudnejšia, že mi gly nelietajú hore dole 😅

barchee
9. júl 2013

@saska.t ja som robila minule omáčku tekvicovú so smotanou a v pohode 🙂 zahustila som ju trocha špaldovou hladkou múkou, ale na obed som si k tomu dala ešte pol žemle celozrnnej a mala som vyššiu gly, tak na večeru som si dala len plný tanier omáčky s praženicou a gly bola ok 🙂 smotana až tak nevadí ako tá múka na zahustenie 😉 ja teda smotanu môžem kľudne aj 200 ml ten kelímok s trochou granka a nedvihne mi to nejak extra gly... 😝 a stévia je super, ja ju už používam dlho, aj malému sladím s ňou čaj 🙂

saska.t
9. júl 2013

@chomik
@barchee uprimne ja nemozem ani celozrnne pecivo ci chlieb,z toho mam najhorsie vysoke glykemie,zato ryza a zemiaky mi absolutne nic nerobia chvalaboho a to mozem mat plne davky prilohy.... muka asi len spaldova nic moc nedvihne 😉 aj ked ja som este neskusala. zaprazky mi tiez vobec nevadia. 😀 .
S tou smotanou tiez dost pocitam,ze mi nic neurobi....
inzulin mam stale Doma,ale este som ho nepouzila a ani hodnoty nestupli nikdy tak vysoko,aby som ho pouzila a dufam ani nestupnu klop klop 😅 ved zu to nejak dobojujeme 😎

barchee
9. júl 2013

@saska.t juuuj, tak tú ryžu a zemiaky ti úprimne závidím 😅 ja milujem ryžu, na kila by som ju žrala 😀 😀 ale teraz len troška si jej možem dať....zemiaky ešte menej, tie mi veľmi dvíhajú gly 😅 celozrnné žemličky si dávam tie fitness žemle z lidla a z toho istého cesta je aj ten ich farmársky chlieb, ten muž tam kupuje a to si môžem dať jeden krajček kľudne a tú žemličku si teraz dávam viac troška - takú väčšiu polovičku môžem bez ujmy na glykémii pri tých 8 jednotkách inzulínu...doteraz som len takú tenkú polovičku mohla si dať...teraz ma teší, že si môžem dať viac o trošku 🙂 ale má to svoje výhody tá diéta prísna, nepriberám už viac 😀 😀 doteraz som pribrala 10 kg a teraz naozaj mi váha stúpa veľmi málinko 😉

saska.t
9. júl 2013

@barchee no bohuzial ja opät trpim zacpou,takze ryzu vynechavam,zato zemiaky jem stale,ja som teda od teba o 2 tyz. pozadu a mam len 6 kg navyse,co sa mi zda malo,kedze aj mala je dost lahka v brusku,no ale to by som musela jest sladke,aby som pribrala,Dr.povedal,ze to staci,ze dieta si svoje zoberie,tak mu musim verit, aj prva bola pri narodeni lahka...

barchee
9. júl 2013

@saska.t s tou stolicou mám aj ja problémy a to sa čudujem, lebo denne zjem aj dva biele jogurty, vlastne samú zeleninu a mäso a aj tak niekedy na záchode strávim pekne dlhý čas, lebo to nejde a nejde 😅 no sú črevá už riadne pripučené, treba len vydržať 😉 pri zápche by si práveže zemiak mala vynechať, má veľa škrobu a teda aj upcháva 😉 skús práveže tú ryžu skôr, je ľahšie stráviteľná ako zemiak a ešte nerobí ti vysoké glykémie. Ja idem teraz v pondelok na utz, som zvedavá koľko malý váži, pred mesiacom aj niečo mal cca 1500 g, čo bolo primerane gestačnému veku, teraz už bude mať aj cez 2 kilečka určite 😝 Moj prvý syn sa narodil 34+4 a vážil 2220 g - mal v poriadku váhu a u neho som pichala inzulín od 15tt....teraz som začala pichať až tuším nejak v 27tt...

saska.t
9. júl 2013

@barchee pijem psylium a to na zacpu naozaj pomaha,ryzu naozj nemozem to ma hrozne zacpava,zemiaky zatial v pohode...
dnes som dosla na to,ze aj zlty melon mozem bez zdvihnutia glykemie,tak sa vytesujem,lebo melon naozaj mozem 😉
ty brdo vy mate dobru vahu,mala mala v 30 tt 1200g,dr.povedal ze uplne v norme,moja 1 mala Bola narodena v 37tt+4 47cm a 2630 g,no my tiez nie sme najväcsi takze v pohode 😀

mmisenka
10. júl 2013

ahojte baby, chcela som sa opytat, vysledky z testu mam 3.82, 8.85, 7.94.. na dietologiu idem az v utorok..ako to vlastne funguje, prihliada sa nejak na vysledky, ci hned sa nasadzuje prisna dieta? uz som preventivne vylucila sladkosti a snazim sa dodrziavat intervaly medzi jedlom..doteraz som sice pribrala cca 9kg, ale tak ja som mala kde priberat, tak dufam, ze uz ked nic nenaberiem, ze babanko si bude vediet zobrat to, co potrebuje.. 😒

barchee
10. júl 2013

@saska.t no ja na melón len pozrem, maximálne ho oliznem 😀 😀 včera som si kúpila ringloty také tvrdšie sú, kyselšie fajné, som si dala 🙂 neska robím veľký glykemický profil, odoberám furt pred a po jedle do ampuliek krv a zajtra ráno berem diabetologičke, v piatok kontrola a výsledky. No ja som nízka ale náš tato je veľký 😀 😀 už aj na pocit sa mi zdá, že tento štupel je väčší ako bol prvý syn... 🙂 ja psyllium nemôžem, veľmi sa mi sfúkne v črevách a nerobí mi to dobre...skúšala som si ho dať kvôli tej blbej stolici ale bolo ešte horšie, keďže ono sa ešte nafúkne aj mňa nafúklo :-/
@mmisenka tie hodnoty máš pohode, norma je do 7,8 takže to máš len nepatrne zvýšené 😉 kľudne papkaj, nestresuj sa, trolinku obmedz sacharidy a bude dobre 🙂

saska.t
10. júl 2013

@barchee a pijes dost ked si si davala psylium,pretoze ono funguje ako zacpavadlo ak nevypijes viac ako 1,5 l vody 😅 ,ale mne v najhorsej faze naozaj pomohol a teraz len obcas beriem,ale kazdu noc dam namocit CL lanovych semiacok do studenej vody a rano to vypijem a vyzera to tak,ze to tiez slusne zabera,ale nechcem to zakriknut 😎
Inak uz 5 dni drzim glykemie bez zvysenia v norme a som na seba pysna a drzim palce nech to u teba tiez dobre prebehne,inzulin som este nepichla a strasne sa z toho tesim a dufam,ze som to prave nezakrikla klop klop 😀

mmisenka
10. júl 2013

@barchee dakujem moc, potesila si ma 🙂 dufam, ze to takto bude 🙂

barchee
10. júl 2013

@saska.t ano pijem veľa 😉 ja som si dávala pravidelne psylium každý deň pred tehu, viem ako sa užíva ale nerobilo mi to potom už jednoducho dobre ako som už mala väčšie bruško...tie ľaňové semienka by som mohla vyskúšať 😉 ja si teraz tiež pekne držím glykémie, teší ma zas to, že mi naozaj nestúpa tá potreba, lebo pri prvom synovi som išla rodiť v 34+4 a pichala som vtedy 3x 14 jednotiek 😕 ...teraz je to oveľa lepšie, a tak veľa sa zmenilo od prvého tehu, som pred ním dosť schudla, úplne zmenila stravu...aj to má veľký vplyv na fungovanie ďalšieho tehu...preto je to teraz asi lepšie 🙂

spynkaa
10. júl 2013

Ahojte dievčata, zistili mi hodnotu OGTT po 120 min. 9,7 mmol/l a OGTT na lačno som 5,4. Ostatné mám ok, mate niekto podobné hodnoty? Bola som u diabetologičky a tá mi povedala, že je všetko ok a je to v tehu normalne, že mam iba obmedzit sladke a bielu muku. Inak nič, žiadne kontroly, diety, no nič.
Nezdá sa mi to celkom v poriadku, lebo setra mala takisto tehu cukrovku a mala prísnu dietu a sledovala si všetky sacharidy.
Som prehnane uzkostliva? Alebo hypochonder, fakt neviem 😢 Inak za posledný mesiac som pribrala 5 kg- nevedela som, že mam takýto problém. Jedla som normalne a vobec som sa neprejedala.
Čo si o tom myslíte, prosím poradte! ĎAKUJEM. 🙂

potulka
10. júl 2013

@spynkaa ja som mala nalacno pod 5 a po dvoch hodinach 9,05. diabetolog to vyhodnotil, ze to cukrovka je, hoci to bol siroko daleko jediny pozitivny vysledok ohladom cukru, ktory sa u mna vyskytol. teraz mi sleduje dlhodoby cukor (glykovany hemoglobin) a glykemie po jednotlivych jedlach a vzdy je to OK. takze ja si na rozdiel od neho myslim, ze to naopak cukrovka NIE JE. najma, ked citam prispevky ostatnych dievcat, ako im cukor skace aj po nevinnych jedlach, sa tu citim ako cierna ovca. 😎 ako ti robili ten testi? z prsta, ci zo zily? z prsta to udajne moze byt nepresne az o 25%! 😕 istotne nic nepokazis, ked budes jest pravidelne cca kazde 3 hodiny a postrazis si v strave obsah sacharidov. pozri si stranku tehotenskacukrovka.cz - mne to velmi pomohlo zorientovat sa.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre