Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ratatooy
15. júl 2013

@vulka jj protože sem ji mela u prvniho tehu,malej je zdravej,a prej s ní mam počitat i ted

saska.t
15. júl 2013

@mm_mm lilek som natrela Cottage syrom zmiesanym s cesnakom a oliv.olejom a zasyypala syrom a do truby a bolo to fakt super 😀 som sa obzrala 🙂
ja takto jem za kazdym jedlom zlty melon a dobre,tiez gly v poho
@ratatooy nevadi len Vela cukru ale aj tuku a toho ma baklazan/lilek aj avokado docela dost

ratatooy
15. júl 2013

@saska.t jj o tuku vim ale vubec sem to u zeleniny nikdy asi neřešila

vulka
15. júl 2013

@ratatooy Ak chceš, môžeme cez IP, ale teraz idem kŕmiť deti 🙂

ratatooy
15. júl 2013

@vulka to je v pohodě,me jen hlavne zajima jestly teda je i nyzky index v pořádku kyž jsem vlastne byla po malem jidle,nejradši bych se OGTT vyhla ale zas kdyby bylo neco v špatně tak nevim

vulka
15. júl 2013

Na Tvojom mieste by som si občas zašla k MUDr, nech Ti zmeria glykémiu na glukometri. Alebo ak máš dajakého známeho diabetika, nech ti to skontroluje on.

potulka
15. júl 2013

@ratatooy lacna glykemia byva aj u cukrovkarov dost casto v poriadku. nevypoveda to o nicom, to skor ten glykovany hemoglobin a glykemie po jednotlivych jedlach. ked si mala cukrovku pri prvom dietati, neostal ti glukomer, ze by si sa sem-tam odmerala? ci bol len pozicany?

@ribana2 haha, tak to sme dve. po ziadnom jedle som nemala zvysenu glykemiu, dokonca ani po cokoladovej torte nie. zalozime si podklub? 😝

@vulka vazim si tvoje skusenosti, ale podla mna nie je jedno, odkial sa krv berie. krv z prsta nie je taka vypovedna ako krv zo zily, teda ak hovorime o ogtt. a vlastne ani potom pri merani glukomerom - mne bol schopny namerat z jedneho prsta povedzme 6,3 a z druheho vzapati 5,1 co je teda riadny rozdiel. aj na diabetologii mi povedali, ze SAMOZREJME ze sa ma ogtt robit zo zily. takze @ratatooy mozno by si mala gynekologovi povedat, nech ti berie zilovu krv, resp. nech to takto napise do ziadanky.

alushka
15. júl 2013

@potulka tak to jsme tri 🙂 ja taky skoro po zadnem jidle nemam zvysenou glykemii nad normu, tak uvidim, jak se to s postupujicim tehotenstvim bude zhorsovat. A taky ma zkusenost, ze z jednoho prstu je glykemie trochu jina nez z druheho 🙂

mm_mm
15. júl 2013

@saska.t To zní dobře. 🙂 Já jsem dneska zase po dlouhý době neodolala párku a dala jsem si k tomu trošku hořčice. Vím, že je to celý špatně, ale čas od času si to prostě dám. Glykémie v pohodě, tak teď už jen překousnout, že to není vůbec zdravý.
K obědu jsem měla brambory zapečený s kuřecím masem a se šlehačkou. To mívám často. Ta šlehačka se celkem vypeče, takže ani to tučný mi tam nevadí. Celkově mi ten tuk v tomhle těhotenství tolik nedělá problémy. Minule stačil trošku tučnější sýr a byl problém, teď je to OK. Jen bych si fakt dala hrnek mlíka, mňam mňam, ale to by mi fakt neprošlo. A nechci po druhý v životě vidět na glukometru hodnotu 11....
Co jinak, jak to zvládáš?

mm_mm
15. júl 2013

@vulka Tak to máš můj obrovskej obdiv, že jsi s DM1 zvládla dvě těhotenství a že jsou děti v pořádku. Muselo to být hodně těžký, viď? Vím, že i stabilizovaný cukrovkářky mívají v těhotenství velký výkyvy a že je pro ně někdy v nadlidských silách ukočírovat glykovanej hemoglobin. No, znova říkám smekám!

saska.t
15. júl 2013

@mm_mm no so sebazaprenim to zvladam, plakala by som,ked prechadzam regalmi v obchode so sladkym 😝 neuveritelne ma otravuje meranie glyk. 6x denne,ale co uz,tych par tyz.to uz vydrzim,uz ma caka aj v mrazaku torta z malej narodenin a ten krasny sladky marcipan 😀 😀
Najhorsie je,ze s variantou tehot. cukrovka som vobec neratala,takze ma to dost sokovalo,jem stale overene jedla,aj ked obcas mi aj z toho stupnu gly,ale to su zrejme uz hormony,ale stale som v norme,niekedy vo vyssej,niekedy v nizsej a kedze je toto 100% moje posledne tehu,uz to vydrzim 😀 😀 snad sa neobjavi cukrovka v starsom veku,no aj ked ani teraz som neplnala parametre,preco by som ju mala dostat,jedine ten vek,no po porode sa budem snazit rychlo zabudnut 😅
Inak ja mozem uplne v poho aj mlieko,nic mi nerobi,jediny problem mam s pecivom a sladkym tam to skace do vysin...

potulka
15. júl 2013

@mm_mm ako si dopadla u lekara, nechal ta doma? nech pekne este babo pobudne v brusku, ved mu nic neutecie. 🙂

@alushka nuz, ja som uz v 35. tt a stale to mam rovnako dobre, ani naznak zhorsovania, preto si myslim, ze mi vobec nic nie je a bola mi tehotenska cukrovka pripisana omylom. som rada, ze to nemam ani poznacene v tehotenskej knizke.

mm_mm
15. júl 2013

@potulka Nechal mě doma do zítřka a zítra se uvidí. Celej tejden jsem poctivě ležela, tak doufám, že to bude mít výsledek a že budu moct ještě chvíli zůstat doma. Miminko mělo minulý úterý 781g, takže by bylo dobrý, kdyby zůstalo co nejdýl ještě tam, co má. 🙂

potulka
15. júl 2013

@mm_mm a tieto problemy si mala aj pri prvom tehotenstve? suvisi to s cukrovkou? veru by bolo dobre, nech este podrastie, drobatko. opatrujte sa.

mm_mm
15. júl 2013

@potulka Já to mám vždycky trochu komplikovaný. Mám za sebou několik potratů a každej byl z jinýho důvodu. No a loňský těhotenství taky vypadalo dlouho špatně, krvácela jsem a měla jsem problémy s placentou, pak se objevila cukrovka a fakt jsem se bála, že všechny ty problémy povedou ke špatnýmu konci. Teď mám problém s čípkem, ten jsem minule neměla, prej se asi poškodil při minulým porodu. S cukrovkou to nesouvisí. No, budu ráda za každej tejden, kdy ještě miminko zůstane v břiše, teď by to vážně nebylo dobrý. Blbý je, že mám doma malou holčičku, který bych se chtěla víc věnovat, ale prostě to teď nejde...A to mě fakt mrzí...

vulka
15. júl 2013

@mm_mm Ďakujem. Bolo to dosť ťažké, ale na druhej strane musím povedať, že cukrovka je absolútna sučasť mojho života a určite nieje pre mňa taká stresujúca ako pre nediabetičku práve tá tehotenská cukrovka. Diéta, meranie, pichanie a stále kolísanie glykémií a to všetko zvládnuť počas tehu a podľa možností , čo najlepšie.

mm_mm
15. júl 2013

@vulka Já jsem párkrát zavítala na diaforum.cz a četla si příběhy diabetiček, který byly těhotný, bylo mi jich hrozně líto. Trápily se hodnotama kolem 15, se kterýma jim nešlo nic dělat. Bojovaly s inzulínovou rezistencí, píchaly si spoustu jednotek a nic nezabíralo. I když se na hlavu stavěly, tak měly glykovanej hemoglobin pořád kolem 6. Po porodu měly jejich děti často hypoglykémie a byly dlouho pod přístrojema. Do toho všeho ten šílenej stres, aby bylo dítě v pořádku. No, "zlatá" těhotenská cukrovka. V prvním těhotenství jsem si teda taky užila svoje, hrozně jsem se bála a pořád měřila a měřila a každý vychýlení mě šíleně stresovalo a stres mi pak ten cukr zase zvedal, začarovanej kruh. Teď jsem trošku víc v klidu, právě proto, že jsem četla dost od těch holek, co jsou na tom mnohem hůř a zvládají to....Já jsem zatím bez inzulínu a budu doufat, že to bez něj doplácám do konce...

vulka
15. júl 2013

@mm_mm No je to fakt, že s cukrovkou je to často ako na hojdačke aj keď sa človek neuveriteľne snaží. Ale tehotenstvo sa dá dokopať do zdarného konca. No a nakoniec si ešte možeme zablahoželať, že máme "LEN" cukrovku.

megy
16. júl 2013

holky, tak jsem měla první odběry v těhu celkové, jako nevím, ale přijde mi, že hladina na lačno cukru 5,1 je podle mě docela vyšší, čekala jsem max 4,6 :-/ myslíte, že se z toho může rozjet cukrovka?? jako všude je psáno, že do 5,6 je o.k, ale i tak :-/

adrianka1712
16. júl 2013

Ahojte..chcem sa opytat, kolko vazilo vase miminko v 35.-36. tyzdni? moja dr. mi povedala, ze malicka ma 2700 g a v rizikovej poradni mi povedali, ze 2400 g. je mozne, aby sa "sekli" o 300g ?? dakujem.

ratatooy
16. júl 2013

@potulka glukoměr sem mela jen pujčeny ani na kontrole sem už po porodu nebyla

ratatooy
16. júl 2013

@adrianka1712 me se den před porodem sekli skoro o kilo

ratatooy
16. júl 2013

@adrianka1712 protože ta váha se udává z mír miminka jenže už nemužou změřit jestl je hubeny nebo tlusty

potulka
16. júl 2013

@adrianka1712 300 g je uplne v pohode odchylka, kamoske pred porodom odhadovali, ze dieta bude mat asi 3,5 kg a nemalo ani tri. 😅 moje dieta malo v 33. tyzdni asi 1800 g a priberat by malo zhruba 150 g tyzdenne, takze teraz ma asi 2,1 kg.

@megy si pod hranicou, tak si nerob zbytocne starosti. 😉

joa.n
16. júl 2013

ahoj holky,
tak já jsem už 38tt.. za chvíli počítám že budu buď rodit nebo vyvolávat..
jak už myslím na porod, úplně mě opouští silná vůle a hřeším snad každý den...
píchám pořád stejně inzulín,.,. ale neodpustím si nějakou sladkost.. jsem strašná, příšerná.. mám šílené výčitky.. ale nevím co s tím dělat ]- 😠 ( ..
prostě to už nedávám... asi si tělo žádá nějakou energii či co..
ale když se měřím celý den a ten vydržím nedat si dobrotu, tak jsou hodnoty krásný....
tak snad to prckovi už tolik neublíží..

adrianka1712
17. júl 2013

Ahojte, holky, je normalne, aby som po 3 palacinkach s nutelou mala hodnoty 6,2? Som uz na konci tehotenstva, je mozne, zeby sa mi uz cukrovka miernila? asi pred 2 tyzdnami som mala takuto hodnotu po 1 rohliku...

saska.t
17. júl 2013

@adrianka1712 zavidim aj ja chcem palacinku s nutelou a taketo hodnoty ☹ citala som ze na konci tehu zhruha od 34-35 tt sa ustaluje cukrovka,ale zeby az tak? 😕 no bodaj by to tak bolo aj u mna 😀

fialovetrenky
18. júl 2013

Ahoj holky, dnes jsem byla na OGTT a glymču na lačno jsem měla 7,0. Ostatní výsledky nevím. Kolik jste měly tu první hodnotu na lačno? Myslíte, že to ještě může být v pořádku, i přes tuhle hodnotu? Jsem v 25tt. Děkuju 🙂

ratatooy
18. júl 2013

@fialovetrenky mela sem 7 a hned me hnaly na diabetologii

ribana2
18. júl 2013

@fialovetrenky na lačno som mala 4dačo, po hodine 10,3 a po dvoch 8,2

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre