Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
18. júl 2013

@fialovetrenky Ahoj, při téhle hodnotě Ti dělali OGTT? Jakmile máš nad 5,5, tak je to prokázaná cukrovka i bez zátěžového testu a ten test nemá být prováděn. Cukrovka to je, o tom žádná, ale nemusíš mít obavy, je to jen o zvyku, jakmile si najdeš nějaký svůj rytmus, tak to bude v pohodě.

fialovetrenky
18. júl 2013

@werumka No jo, dělali.. A nejdřív se teda zkouší dieta a až pak se popřípadě dá inzulin?

werumka
18. júl 2013

@fialovetrenky Prosímtě a kde Ti to takhle dělali? To bych si snad stěžovala. Určitě se nejdřív udělá nějaký větší glykemický profil, vyzkouší se, jak reaguješ na potraviny, jak se glykémie chová přes noc a pak se to kdyžtak doladí inzulínem. Dodržela jsi před tím testem jinak dobu lačnění?

fialovetrenky
18. júl 2013

U nás, v dia poradně.. bydlím na malém městě, dia tady má jeden obvoďák.. Lačná jsem byla asi 8 hodin. Na netu jsem našla různé, někde že 8h stačí, někde že musí být aspoň 10-12h. Je teda fakt, že večer jsem na to zapomněla a kolem 22h. jsem asi 3x hrábla lžící do melouna.. Ale zase že by to bylo tak zvednuté jen po tomhle, to se mi nechce věřit. @werumka

werumka
18. júl 2013

@fialovetrenky Ta hodnota je sama o sobě poměrně vysoká, doba lačnění by měla být určitě 10 hodin - ale i tak bych řekla, že by to nemělo tímhle způsobem vyskočit. Meloun je ve své podstatě "rychlý" cukr, který by měl orgnismus odbourat rychle. Každopádně pana doktora bych hrábla holí po hlavě, s takovou glykémií provádět zátěžový test těhotné je krutá chyba. Správně by to mělo být tak, že bys šla druhý den na změření lačné hodnoty znovu (po tom 10 hodinovém lačnění) a pokud by to bylo opět přes limit, tak je to prokázaná cukrovka.

mm_mm
18. júl 2013

@fialovetrenky Pane bože, jak je možný, že ti po týhle šílený hodnotě ten test vůbec dělali? To se přeci nesmí. Cukrovka je to úplně jasná. To lačnění má být sice asi 10 hodin, ale po dvou hodinách se má běžně cukr vracet na výchozí hodnotu (to znamená někam mezi 4 a 5), takže je jasný, že po osmi hodinách by musela bejt úplně dole....No a já si říkám, že naše diabetologie je "kocourkov"...ale tohle...

anina32
19. júl 2013

@fialovetrenky já měla 6,7 na lačno, test mi ani nedělali a rovnou mě poslali na dia. Nejdřív jsem měla jen dietu ale horšilo se to a nakonec jsem si musela měsíc a půl píchat 3x denně inzulín. Hlavně se neboj, žádná hrůza to není, dá se to zvládnout😉 Po porodu už cukrovku nemám, ale mám prý počítat s tím že při dalším těhu ji budu mít už od začátku.

joa.n
21. júl 2013

ahoj holky,
@adrianka1712
je to možné... já si včera měřila a měla jsem na oběd 100g brambor, pstruha, salát a završila to domácím sladkým pundinkem s piškotama a broskvemi - pak jsem tu hodinu normálně věšela prádlo a vysávala auto a glukometr mi naměřil 3,3!!! hypoglykemii..
a to jsem si píchla svý standartní 4 jednotky, které mi dr. změnila před 14 dny, neboť jsem měla hodnoty vyšší..
takže si říkám, že ano.. placenta už nejspíš tolik nefunguje a blížíme se do finále 😉

joa.n
21. júl 2013

jinak jdu zítra naposledy na dia - pro hodnoty dlouhodobého cukru a moč...
dr. mi napíše zprávu pro gynekology do porodnice a řešíme termín vyvolání porodu...
toto uteklo 😉
jinak prcek teď cca 3 kila 🙂

adrianka1712
21. júl 2013

@joa.n ja si ale inzulin nepicham, tak neviem, ci je mozne, zeby sa mi to ustalilo len tak zrazu, z nicoho nic. len pred par dnami som mala po jednom rohliku so salamou hodnotu skoro 9, tak teraz som prekvapena 🙂

mm_mm
22. júl 2013

@adrianka1712 Ke konci už placenta opravdu neprodukuje tolik hormonů, tak se ty hodnoty lepší. Ty hormony jsou vlastně důvod, proč má ženská v těhotenství těhotenskou cukrovku. Působěj proti slinivce a ona to pak má těžší při výrobě inzulínu. Ale není to tak, že by najednou placenta přestala ty hormony produkovat úplně, proto se může stát, že někdy je to lepší, jindy horší. Já úž v 38.tt měla úplně normální hodnoty jako na začátku...

fialovetrenky
22. júl 2013

Holky, nemáte někdo nějaký šikovný odkaz na příklady jídelníčku s DM? Koukala jsem na tehotenskacukrovka.cz, ale ještě by se mi hodilo něco 🙂 nebo kdyby jste si psaly třeba co jíte doma, byla bych vám moc vděčná..

chomik
22. júl 2013

@fialovetrenky Ja nie som tip, čo by všetko vážil a meral ale napr. na ráno si môžem v pohode dať 1 grahamový rožok s maslom a zeleninou, alebo vajíčka na X spôsobov 🙂 obed mávam polievku (nie rezancovú, zemiaky ani zápražka mi nevadia), neskôr (po 1-2 hodinách, podľa cukru a hladu) si dám aj druhé - to môžem napr. 3 lyžice pohánky s nejakým mäsom, alebo 3-4 menšie mladé zemiaky...a večera zasa ten graham. rožok alebo plátok chleba...počas dňa si ešte dávam aj biely jogurt a sem tam ovocie...teraz sme mali doma dosť čučoriedok a prekvapivo mi vôbec nedvíhali cukor...mne navyše celkom pomáha aj pitie čistej vody, neviem, či je to môj pocit alebo fakt mám potom nižší cukor, keď si dám po jedle ešte 2 dcl vody...

joa.n
23. júl 2013

Ahoj holky,
tak vcera posledni kontrola na dia..
vse OK..
dlouhodoby cukr 33; takze parada.. Moc cista..
do a po dobu porodu mam inzulin a pak se uvidi..
termin porodu mam bud tento tyden, pokud se prckovi bude chtit samo na svet, nebo vyvolavani pristi pondeli 29:7:

🙂
tak drzte palce 😉

marky.nem
24. júl 2013

Holky chtěla jsem se zeptat, jakou máte zkušenost s tím testem po šestinedělí. Jak dlouho trvá než se tělo dá do normálu, je možné, že mám cukr zvýšený i teď tři týdny po porodu?

mm_mm
24. júl 2013

@marky.nem Prý je to rozházený, dokud člověk kojí...

marky.nem
24. júl 2013

@mm_mm To jsem nevěděla, tak to jsem zvědavá jak dopadne ten test po šestinedělí. 😒 Vůbec nevím, jestli mám dodržovat ještě tu dietu nebo už můžu normálně jíst.

mm_mm
24. júl 2013

@marky.nem A máš glukometr?změřila bych orientačně, co prochází a podle toho jednala. Nám říkali, že v šestinedělí ještě dodržovat. Já ale nebyla schopná. Konečně jsem se mohla pořádně najíst a nešlo tomu odolat. Za dva měsíce jsem přibrala 6kg...

saska.t
24. júl 2013

@marky.nem tak mne povedali,ze si kludne mozem zobrat do porodnice velku cokoladu a sama ju zozrat 😀 inak mi povedali ze 10 tyz.po porode by mali byt hormony ustalene a cukrovka by sa nemala prejavovat...

marky.nem
24. júl 2013

@mm_mm @saska.t No já si jen tak půjčila od táty glukometr a namátko se změřila a zhrozila jsem se když jsem měla hodnoty 8 a 11, no snad se mi to ustálí a hodnoty na testu budou normální. ☹ Právě jsem taky začala celkem normálně jíst a pak jsem se změřila, tak jsem se začala zase krotit. Mám na sladké pořád hroznou chuť.

mm_mm
24. júl 2013

@marky.nem 8 mi přijde ještě v pohodě, ale 11 je masakr. Vím o případech, kdy se to ženským srovnalo až třeba za půl roku po porodu, tak držím palce...

saska.t
24. júl 2013

@marky.nem este si malo po porode za 3 tyzdne sa len hormony sustredia na mlieko a hojenie po porode,neries to ,malej to uz neublizi a ty na to neumries 😀 skusila by som az 2 mes po porode 😀 len tak mimochodom, neber mi iluzie,ja tu coko v tej porodnici zjem,aj keby ma malo vykotit 😀 😀 😀 😀

fialovetrenky
25. júl 2013

Holky, v kolik večeříte? Já mám do 19h vycházky, večeřím většinou až pak.. Dr. ale chtěl hodnoty před véčou, hodinu po ní a pak v 22h, to se mi zdá hodně u sebe..

saska.t
25. júl 2013

@fialovetrenky 1 vecera 17-17,30 meriam pred vecerou a 2hod. po veceri a este si davam okolo 20,30 lahku veceru

fialovetrenky
25. júl 2013

@saska.t A můžu se zeptat, k tý 2.večeři si dáváš co? Já právě takhle už druhou večeři nemám, tak nevim jestli to není špatně..

saska.t
25. júl 2013

@fialovetrenky biely jogurt,alebo za hrst lieskovych orieskov,alebo 1 ks kysla rybycka a ak nemam moc hlad dam len zeleninu typu uhorka,mrkva... 😉 no ono by si mala mat aj druhu veceru,aby si nehladovela,lebo potom moze byt rano vysoky cukor,

sheima
25. júl 2013

@pethra děkuji..jsi mi docela pomohla....lépe se orientuji...

adrianka1712
25. júl 2013

Ahojte. mam otazku...mozno trocha hlupu, ale uz naozaj neviem ako sa ukludnit...mam tehot. cukrovku, ktoru mi zistili neskoro ( v 34.t.). teraz som v 38. tyzdni a teda chvilku pred porodom. Veeelmi sa bojim o zdravie mailnkej, cele noci kvoli tomu nespavam. chcem sa opytat mamiciek cukrovkariek, mali vase miminka nejake komplikacie po narodeni? moje miminko ma teraz cca 2600 g. a podla utz je vsetko ok.. kedze nema miminko nadvahu, mozu aj tak nastat kompikacie po narodeni? Vsade citam o komplikaciach len v pripade, ze ma mimco nad 4 kg. Ako to teda je? moc sa bojim. Dakujem. 😔

mm_mm
25. júl 2013

@adrianka1712 Komplikace se objeví, když je cukrovka špatně kompenzovaná. Pokud máš hodnoty cukru v normě a máš v pořádku glykovanej hemoglobin, tak se bát nemusíš.

adrianka1712
25. júl 2013

@mm_mm Mne praveze tie hodnoty dost skacu, mozem zjest cokolvek, ale ked sedim doma, mam vysoke hodnoty aj po jednom rohliku, a zase naopak, ked sa moc hybem, napr. beham po meste, mozem si dat aj cokoladu a hodnoty mam okolo 4. tak neviem. a niekedy si zmeriam aj dva krat po sebe z ineho prstu a mam tie hodnoty velmi rozlisne, niekedy aj o 3,5. 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre