Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

fialovetrenky
28. júl 2013

@werumka Díky, já jsem nevěděla, jestli to není už moc pozdě..

werumka
28. júl 2013

@werumka Pokud budeš dodržovat tříhodinové rozestupy mezi jídly tak není. Naopak těhotné by ve 22 hodin měly ještě něco malého sníst, aby neměly ráno ketony v moči.

werumka
28. júl 2013

@fialovetrenky Sorry, označila jsem sebe 😀 😀

rejocka
28. júl 2013

@werumka áno presne také som myslela lebo aj ja som len na diete ,ale mám DM2 napísané na karte 😉

rejocka
28. júl 2013

Ahojte baby srdečne Vás pozývame do Dia skupinky,máte veľa skúseností,určite aj nejaké triky,kedy už viete,že glykémia nepojde hore,alebo máte pochybnosti,boli by sme radi,keby ste sa pridali a poradili,alebo sa spýtali 🙂 naša skupinka má názov-Diabetes-naše sladké trápenie 😉-my to zvládneme s úsmevom 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ratatooy
29. júl 2013

@saska.t tak tdy je celkem velká část ženskejch jako na mk takže t pravdepodobnost je dost velká ale jinak je to v minimalnich % komu to zustane řekla bych že spíš tem co si musi píchat inzulin

potulka
29. júl 2013

holky, takato otazka: odkedy uplynu dve hodiny po jedle? od zacatia jedenia, ci od skoncenia? lebo ja niekedy veceriam pomaly, aj polhodinu. doteraz som sa merala skor od dojedenia, ale nedavno som to urobila 2 h. od zacatia jedla - nahodou som vedela presny cas, lebo zvycajne to az tak na minutu nesledujem - a vtedy som mala hodnotu 7. ked som pockala dalsiu polhodku, co bolo teda 2 h. od dojedenia, uz to bolo OK - 6,1. vy to meriate kedy? dik.

@mm_mm tak ako? drzite dufam stale pokope.

vvia
29. júl 2013

Baby ostala niekomu cukrovka, minule mi v lekarni namerali vyssiu hodnotu. asi 2hodiny po jedle jedneho jablka. nic ine som nejedla cele doobedie.

werumka
29. júl 2013

@vvia Ahoj, jakou hodnotu Ti naměřili? Podstatná by byla ranní lačná glykémie.

saska.t
29. júl 2013

@potulka mne kazali merat 2 hod. od zacatia jedla, mam to aj v popise,ako spravne merat,aby to boli vypovedne hodnoty 😉

vvia
29. júl 2013

@werumka to si uz nepamatam :D ja som na lacno rano nikde nemala zle vysledkku ani pri tehu cukrovke, horsie bolo po jedle 😀 no nic. pojdem sa asi prejst na DIA 😝

werumka
29. júl 2013

@vvia Ono z glukometru to může být vždycky plus mínus autobus, pokud to bylo jen třeba v rámci desetin, tak to může být úplně normální odchylka glukometru. Jestli jsi nebyla na kontrole po porodu, tak si tam zajdi. Kojíš ještě?

vvia
29. júl 2013

@werumka nie, ja som ani nekojila. iba mesiac odsavala, mliecko som vooobec nemala ☹

werumka
29. júl 2013

@vvia Ono při kojení to trvá někdy déle, než se to srovná, ale jestli jsi nekojila, tak bych zašla na testy. Udělají Ti ogtt a uvidíš.

mm_mm
29. júl 2013

@potulka Jo jo, ještě pohromadě, ale není to dobrý... ☹

fialovetrenky
29. júl 2013

Holky prosim váš, jak to je třeba s laté kafem, můžu? Samozřejmě bez cukru 🙂

mm_mm
30. júl 2013

@fialovetrenky Záleží na tom, jestli ti dělá problém mlíko nebo ne. Většina s ním problém nemá, já obrovskej. Včera jsem si po několika měsících dala půl hrnečku a po 90 minutách jsem měla hodnotu 8. Někdo vypije půl litru a nic mu to neudělá...

saska.t
30. júl 2013

@fialovetrenky ja mozem bez problemov,jednoducho musis vyskusat,sme na Tom vsetky dost individualne
@mm_mm jeziiis ty si na Tom fakt hrozne,len to vsetko vydrz do zdarneho konca,drzim palce aj ked to moc dobre nevyzera 😉 ,,ale tyzdne ti uz pekne pribudaju...

fialovetrenky
30. júl 2013

@mm_mm A to jsi to mlíko pila na lačno a pak vyzkoušela hodnotu? Já právě nevim, jestli mi vadí nebo ne, dávám si jen ráno do cara (mimochodem, caro nevadí?🙂 ale to jen tak dva cm od kraje hrnku.. No asi to budu muset ráno vyzkoušet..

mm_mm
30. júl 2013

Minulý těhotenství mi strašně dlouho trvalo, než jsem zjistila, že mi zvedá cukr. Prostě jsem si ho několikrát dala k jídlu a pak se nestačila divit, kolik mi to hází. Ale vůbec mě nenapadlo, že to dělá mlíko. Až teprve asi po pátým pokusu. Tak jsem se mu úplně vyhnula.
Tohle těhotenství jsem si dala na začátku hrnek a k tomu kousek chleba a naměřila hodnotu 11. Myslela jsem, že mě šlak trefí. Normálně když si dám krajíc chleba, tak se nedostanu přes 6, ale v kombinaci s tím mlíkem to najednou vyletí jak blázen. Tak jsem si říkala, že prostě se mu zase vyhnu. No a včera jsem po několika měsících neodolala a dala si půl hrnku a výsledek jsem psala. Nevím, čím to je, asi má moje tělo nějakej problém se zpracováním laktozy nebo já nevím. Vím o lidech, který při těhotenský cukrovce nemůžou skoro žádný mléčný výrobky, nemůžou třeba vůbec jogurt (to já můžu). Zkrátka tělo je nevypočítatelný a "úžasný" návody na to, co a v jakým množství má člověk jíst, jsou prostě všeobecně nepoužitelný, každej si to musí vyzkoušet a uvidí...

saska.t
30. júl 2013

@fialovetrenky caro mi tiez nevadi s mliekom,pijem kazde rano ku ranajkam... 🙂

mirasek
31. júl 2013

Ahoj holky,

jsem ve 35. tt a dnes jsem zjsitila, že mám těhotenskou cukrovku, ztratili se jim totiž výsledky a po 2 měsících se našli. Měli mi volat, když bude něco špatně a nevolali. JSem z toho hotová, protože 2 měcíce o tom nevím a teď tohle. Vůbec nevím, co to znamená mít těhotensku cukrovku, u prvního dítěte jsem ji neměla...

werumka
31. júl 2013

@mirasek Ahoj a jaké hodnoty jsi měla? Já bych z toho tak moc nedělala. Jak koukám, tak miminko má biometrii v pořádku. Teď je ten nejhorší týden na kompenzaci, pak už se to jen lepší. Chtělo by to nabrat glykovaný hemoglobin a udělat profil, ať víš, jak to vypadá.

potulka
31. júl 2013

@mm_mm to ma mrzi. a si teda v nemocnici, ci doma? musi to byt velmi zatazkavajuce, male babo, dalsie v brusku, nohy vylozene a este k tomu cukrovkova dieta. keby sa aspon poriadne najest dalo... 🤐
a co si ty myslis o tych dvoch hodinach? rata sa to od zaciatku jedenia, ci od konca? alebo to proste nebudem vobec riesit, aj tak som uz v 37. tt, pomaly mozem zacat vyjedat lekvar lyzicou z pohara. 😎 na odber glyk. hemoglobinu mam ist az 9. augusta.

@mirasek ta stranka, co dala saska, je velmi dobra. a kezde si uz v 35. tt, vela sa toho narobit neda. podla mna sa tym prilis netrap, babo ma normalnu velkost, vyzera to dobre. 🙂

mm_mm
31. júl 2013

@potulka Ležím doma, ale myslím, že poslední tejden, doktor už celkem tlačí, abych ležela v nemocnici. Není to nejlehčí, ale říkám si, že prostě ještě pár tejdnů musím vydržet a pak si budeme doma všichni užívat pohodu.
Cukr mám zatím celkem pod kontrolou. Žádná sláva to teda není, ale jím skoro pořád to samý, to, co mám ozkoušený, takže teď už jsem dlouho neměla nějakou šílenou hodnotu.
S těma dvěma hodinama nevím....Já mám měřit 90 minut po jídle a měřím to od konce jídla. Ale jím rychle, do pěti minut mám v sobě jakýkoliv jídlo, tak tam asi moc rozdíl nebude....
Už to máš za pár. Asi bych se na tvým místě teď ještě hodně snažila ten cukr udržet, aby si miminko těsně před porodem nezvyklo na vysokej přísun cukru a nemělo pak tu hypoglykémii, ale myslím, že nějaká desetinka sem nebo tam mu už neuškodí. Tak se drž. Závidím ti, že už za chvíli budeš mít miminko. Já snad ještě chvíli vydržím. Dnes jsem podle UTZ 28+0, podle MS 28+6, tak budu ráda za každej další tejden...

mm_mm
31. júl 2013

@mirasek To jo, s tím glykovaným hemoglobinem to vidím stejně. Ten ti vlastně řekne, jak moc je to s tvým cukrem špatný - jakože jak moc špatných hodnot jsi měla za poslední dva měsíce. A to by se ti teď hodilo vědět. Pokud ti doktor nedá žádanku, můžeš si to zaplatit v laboratoři jako samoplátce, do dvou dnů budeš mít výsledek.

mirasek
31. júl 2013

@werumka děkuju moc, měla jsem 1. hodnotu 5,9, 2. 6,9 a 3. 7,8 mol.

mirasek
31. júl 2013

@mm_mm jo, zítra jdu do diabetologický poradny, tak se na to zeptám, klidně si to zapaltím sama - dkuju za info.

werumka
31. júl 2013

@mirasek No na to, že už jsi tu první hodnotu měla nad limit (tj. glukózový test se dělat správně nemá) jsi ty další hodnoty měla super. Tu prostřední úplně v pohodě a pak se to zvedlo. Myslím, že glykovaný hemoglobin bude v pohodě. Platit si ho určitě nebudeš, zkus zatlačit, ať Ti i na zbytek těhotenství dají glukometr. Ale osobně si myslím, že nic nehrozí. Měli by akorát zkontrolovat funkci placenty, protože u diabetiček stárne rychleji. Je možné, že Ti preventivně budou chtít vyvolat porod o něco dřív, protože budou mít v gatích naděláno z toho, že na Tebe zapomněli 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre