Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mirasek
31. júl 2013

@saska.t díky moc za dkaz, teď jsem se dozvěděla, z té stránky, že pokdu mě vyšla odnota na lačnu tedy 5,9 mol, tak mě správně měli poslat druhý den znova na test a ne ten den ho dělat.

mm_mm
31. júl 2013

@mirasek No, s těmahle hodnotama to asi bude dobrý, pokud ses nějak vyloženě nepřecpávala a neládovala sladkým...

trish31
31. júl 2013

@mirasek
@werumka
@mm_mm ahoj kocky tak Vas tu citam a pisete o 3 hodnotach,mne namerali len jednu po 2 hodinach 7,5.Povedali len ze je to hranicne a mam vysadit sladke.Myslite,ze je to postacujuce?

mm_mm
31. júl 2013

@trish31 U nás to dělají taky takhle blbě...Měřej jen nalačno a po dvou hodinách. Nikde není napsáno, že se to po hodině měřit MUSÍ, tak na to prostě někde kašlou. No a to je průšvih, protože někomu může ten cukr po hodině hodně vyběhnout a nezjistí to. Ta hodnota, co ti vyšla, je na hraně, takže vlastně oficiálně cukrovku nemáš, ale tím, že je to na hraně a je jasný, že se to bude ještě zhoršovat, tak tě raději varovali. Jedla bych na tvým místě menší porce pravidelně po třech hodinách a vynechala sladký...

trish31
31. júl 2013

@mm_mm akurat studujem na internete nejaku dietu pre istotu ale oni ju zas ani moc neodporucaju,len vylucit jednoduche cukry,umele sladidla,polotovary,fastfood a vyprazane jedlo,bielu muku

potulka
31. júl 2013

@mm_mm to s tym lekvarom som povedala len zo srandy, nedala by som si ho ani bez podozrenia na cukrovku. 😎 ale zato jedna moja kamoska sa takto zivila pred porodom. vlastne sa stale drzim tych dietnych pokynov, akurat ze si jedlo nevazim, takze urcite na jedno posedenie zjem viac sacharidov, nez by sa malo (hlavne ovocia) a sem-tam si dam trosku nieco sladkeho, napr. dnes som si jednou kavovou lyzickou pocukrila tvarohove gule (v ceste cukor nebol). takze asi tak. mne vlastne na diete najviac prekaza to, ze sa musi jest v urcenych intervaloch a ja som zvyknuta medzi jedlami tu a tam nieco zobat. vpodstate zdrave veci, ale urcite nie kazde dve-tri hodiny, proste ked mam chut. takze v dnoch, ked sa nemeriam, si s tym hlavu nerobim a vtedy, ked meriam, si davam pozor na zobkanie.
dik za tu info o case. niekedy sa aj ja najem rychlo, ale niekedy je to roztahane a napr. sa mi stalo, ze po obede som sa pozabudla a asi po 3/4hodine dala este spaldovu kavu s ryzovym mliekom - dalsie sacharidy. tak som sa radsej zmerala az po 2 hodinach od mlieka, kedze moj zakerny doktor si prezera glukomer, nie zaznamovu knizku. 😝
drzim palce za kazdy den, nech to dobre dopadne. v tomto je medicina uz fakt na super urovni, aj ked sa babo narodi o hodny kus predcasne. opatrujte sa.

ingrianna
31. júl 2013

to ja mám problém vydržat bárskedy 2 hodiny medzi jedlami, končím 7. mesiac a navyše mám dvojičky v brúšku a začínam byť stále viac hladná, hodnoty podla glukomeru sú prijatelné, ale potrebovala by som viac jesť, neviem, ako to budem riešiť :( a samozrejme odopierať si ovocie, teraz, keď je domáce, bio, zadarmo, plné vitamínov, to je nezmysel, tak si dám takú maximálnu dávku, ale samozrejme po hodinke už som zasa hladná :((

mm_mm
1. aug 2013

@ingrianna Já jím taky po dvou hodinách, většinou, dýl bych to nevydržela. A pokud bych si dala jen ovoce, tak za půl hodiny umřu hlady. Tak to dělám tak, že si dám kousíček ovoce ke každýmu jídlu a vlastně si tu denní dávku takhle rozložím třeba do 6 porcí. Musím si samozřejmě dát o to míň ostatního jídla, abych neměla na jednou porci moc sacharidů, ale na druhou stranu je to pro mě jediná cesta, jak do sebe to ovoce dostat. Minulý těhotenství jsem měla taky pořád hlad, teď je to lepší. Zkus si vymyslet nějaký nesacharidový jídla a ty jez mezi jídlama. Já mám teď třetí den po sobě pečený plátky lilku, hodí se to do trouby a na to se dá plátek sýra a šunky a vzniknou z toho takový lilkový toasty, je toho hodně a zažene to hlad mezi jídlama....

ingrianna
1. aug 2013

@mm_mm ďakujem za tip, a meriate si 2 hod, 1 hod alebo 1,5 hodiny po jedle? Mne najskôr kázali 2 hodiny, a teraz že sa to vraj zmenilo a mám si merať už po hodine. To je teda o dosť vyššia hodnota...

mm_mm
1. aug 2013

@ingrianna Každá diaporadna to má jinak a každá je přesvědčená o tom, že ten její způsob je ten nejlepší, takže ti nezbyde, než se řídit tím, co ti řeknou. Z toho, co tady druhým rokem čtu, tak mám pocit, že 80% měří po hodině....

potulka
1. aug 2013

@ingrianna mne kazali po dvoch hodinach s tym, ze norma je do 6,8. na nete som si nasla, ze norma po hodine je 7,3, tak sa skus riadit tym, pripadne sa spytaj doktora. je jasne, ze po hodine to musi byt vyssie, telo to este spracuva. aj pri glukozovom teste je ta prostredna hodnota najvyssia.
skus si dat ovocia menej a k tomu trebars syr alebo jeden knackebrot. vajicka na x-sposobov, tam nie su ziadne sacharidy. nejake ovocie do vlociek, k tomu semienka, orechy... podla mna najlepsie zasytia tuky (takze syr u mna vyhrava, aj semienka), ale zasa to netreba prehanat.

jenny.kay
1. aug 2013

Holky, prosím o radu. Když mám hodinu po jídle hodnotu 5,6 je to ještě v pohodě? Zatím jsem na OGTT nebyla, měla bych jít v půlce srpna, ale orientačně jsem se měřila glukometrem po babičce. Na lačno 4,7, což je prima hodnota, ale po tom obědě nevím, zda je to ještě OK. Děkuju.

ingrianna
1. aug 2013

@jenny.kay obidve hodnoty sú v pohode, ale záleží aj na tom, čo ste jedla. Na OGTT dostanete dosť sladkú vodu a potom sa uvidí, ale na čo sa stresovať vopred? Zatiaľ si naplno užívajte všetko, na čo máte chuť... 🙂

pavlinkaaaaa
1. aug 2013

Prosím o radu holky, dnes mi zjistily těhotenskou cukrovku na lačno jsem měla 5,33 a po dvou hodinách po vypití té sladké vody 8,75. Jelikož lékařka kde jsem měla jít na kontrolu má dovolenou tak si prý mám vyhledat na internetu co jist atd. le navím gramáže holky kolik na oběd na snídaně atd prosím poradte mi jsem bezradná ☹

evulatko
1. aug 2013

@pavlinkaaaaa, podivej se na www.tehotenskacukrovka.cz, tam je to všechno popsane🙂 Hodne stesti a pevnych nervu🙂

pavlinkaaaaa
1. aug 2013

@evulatko děkuju moc 🙂

blondy12
1. aug 2013

caute baby prosim vas ako sa u vas prejavovali priznaky tehotenskej cukrovky?ja na test pojdem asi az o tri tyzdne ale neviem...pri dcere som vobec nemala chut na sladke a teraz len ho vyhladavam ..cokoladu a tak...a som stale unavena musim si pospat cez obed a ked nepospim tak som riadne unavena...pijem teraz vela ale tak to aj teplu pripisujem..no neviem preco ale bojim sa ze ta strasna chut na sladke je v poslednej dobe neutisitelna ...

werumka
1. aug 2013

@blondy12 Ahoj, neboj se, při vysoké glykémii člověk rozhodně chuť na sladké nemá. Naopak nemá chuť na nic, kromě pití 🙂 Každé těhotenství je jiné, cukrovku tohle opravdu neznamená.

saska.t
1. aug 2013

@werumka jaj ja mozem mat glykemiu hoooodne vysoku a chut na sladke mam stale 😅

inak kocky, zacala som 35 tt a cukor isiel strasne dole,dnes som aj po 2 keksoch mala normalne hodnoty,nechapem,min. tyzden mi zdvihol aj vzduch cukor, mala som strach nieco strcit do huby a tento tyz. uplny opak,tak snad mi to vydrzi az do konca..

V utorok mi idu robit dlhodoby cukor,ako sa to robi a kolko to trva,vie mi niekto dat info?

werumka
1. aug 2013

@saska.t Kdybys měla hodně vysokou glykémii (že bys chodila i často čůrat a hodně pila), tak nemáš chuť vůbec na nic (čímž myslím glykémii 15 a výš) 🙂 Ale po 35. týdnu Ti půjdou glykémie dolů - placenta už neprodukuje tolik hormonů. Většinou v tuhle dobu dojde k takovému zlomu. Dlouhodobý cukr se bere z prstu nebo ze žíly (to se dělá, když se dělají ktomu ještě další odběry).

potulka
2. aug 2013

@saska.t ja idem na kontrolu na buduci tyzden - rano mi urobia odber na glykovany hemoglobin a poobede uz bude vysledok. beru to zo zily, aspon teda u nas.

@pavlinkaaaaa tu webku som si este pred navstevou diabetologie studovala aj ja a zacala som sa toho drzat a ked som sa dostala k doktorovi (po tyzdni), tak mi ju tiez odporucal. 🙂 a pochvalil ma, ze veru tak, dobre to robim. je to rozhodne velmi renomovany zdroj informacii, hadam aj lepsi, ako poskytuju v ambulanciach.

saska.t
2. aug 2013

@potulka ja idem tiez v utorok,ale nepovedala mi zeby som mala prist na lacno,aj tak sa najest musim takze to je jedno, jaj tak to mi uz robili zo zili a vysledky boli za 1,5 hod. takze nic zlozite, dakujem 😉

gianni
2. aug 2013

@saska.t teraz sa netráp tým komu a kedy tehu ostala,ako písala rejocka,je to len tých 2%,teraz to nerieš, ja som si pichala už v tehu od 4 mesiaca a hodnoty po pôrode neklesli tak pichám nadalej...
ináč ten bielkovinový chleba som si aj ja kúpila,volá sa že večerný u nás, to bude určite ten
@micinecka obsahuje len 7,9 g na 100g, síce neviem o kolko by som z neho mohla zjesť viac ako iný chlieb lebo zjem málo chleba,niekedy za 3 dni vôbec...

fialovetrenky
2. aug 2013

Holky, do čeho můžu zobnout když mě honí mlsná?? Mimo zeleniny, tu jim snad pořád..

mm_mm
2. aug 2013

@fialovetrenky šunka, vajíčko, sýr...já jím korbačíky... 🙂

mm_mm
2. aug 2013

@gianni A netuší někdo, jak by se ten chleba mohl jmenovat v Čechách? Našla jsem ho jen v Německu a tady nic podobnýho najít nemůžu.
Můžu sníst jeden krajíc Šumavy, víc neproleze, tak bych uvítala, kdybych mohla těch krajíčků sníst víc... 🙂

pavlinkaaaaa
2. aug 2013

Holky lékaři dávají takovýhel papír http://www.emimino.cz/detail-fotky/?imageId=134... co to znamená že to co tam je napsané mám takhle přesně jist to nesním ........

mmisenka
2. aug 2013

@fialovetrenky horku cokoladu 🙂 inak mne povedali, ze ked si to ustrazim mozem si dat kludne aj sladke, ze uz davno neplati, ze treba striktne niektore veci vylucit a o tych pauzach medzi jedlami uz nehovoriac...ja som teda bola v prahe podoli na diabetologii a pytala som sa na tu stranku tehotenska cukrovka a bolo mi povedane, ze uz si to davno neupdatovali, ze udaje su tam dva roky stare a dnes to uz neplati...
ked si das nieco viac sacharidove, tak chod sa prejst, v tomto teple Ti fakt cukor nema sancu vyskocit..

saska.t
2. aug 2013

@mm_mm ono by to asi chcelo normalne do pekarne skocit ,ktora ma aj predajnu a spytat sa,tam by ti urcite vedeli povedat,skusim sa spytat tchyne ci nevie,je z Brna a kupovala mi chlieb,ktory bol dost podobny a nic mi z neho nebolo cukor dobry,iba ten som tam mohla jest,ked sme boli na dovce,vecer ti podam info,ako sa volal 😉

saska.t
2. aug 2013

@fialovetrenky ja jem lieskovce a syr a samozrejme spominanu zeleninu,ale zu to nemozem ani citit 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre